News

Czy Orlen znowu pobił rekordy? Wyniki największej firmy w Polsce mogą zaskoczyć

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk26.04.20243 min.
Czy Orlen znowu pobił rekordy? Wyniki największej firmy w Polsce mogą zaskoczyć

Orlen, największa polska firma, której wyniki budzą ogromne emocje, właśnie opublikował swoje roczne sprawozdanie finansowe. Przychody koncernu znacznie wzrosły, sięgając rekordowych 372,7 mld zł. Jednak pomimo imponujących przychodów, zyskowność spółki uległa pogorszeniu. Nowy prezes Ireneusz Fąfara krytykuje decyzje poprzedników i zapowiada wprowadzenie zmian w kulturze korporacyjnej oraz większą przejrzystość działań.

Rekordy przychodów, spadki zyskowności i kontrowersje

Orlen, będący gigantem na polskim rynku paliwowym, opublikował swoje wyniki finansowe za ubiegły rok. Rekordowy poziom przychodów wyniósł ponad 372 mld złotych, co świadczy o sile tego koncernu. Jednak pomimo tak imponujących przychodów, większość wskaźników zyskowności odnotowała spadki.

Co ciekawe, nowy prezes Orlenu Ireneusz Fąfara nie szczędził krytyki pod adresem poprzedniego zarządu, kierowanego przez Daniela Obajtka. Fąfara wskazał, że wynik skonsolidowany Grupy Orlen za 2023 rok obciążyły odpisy wartości aktywów na kwotę ponad 17 mld złotych, co podważa trafność niektórych decyzji poprzedników.

Ten ogromny odpis budzi kontrowersje i skłania do refleksji nad skutecznością prowadzonej wcześniej polityki inwestycyjnej. Wiele wskazuje na to, że Orlen będzie musiał przyjrzeć się uważniej swojej strategii i podjąć kroki naprawcze, aby odbudować zaufanie inwestorów.

Zmiany i plany na przyszłość od nowego prezesa Orlenu

Ireneusz Fąfara, nowy prezes Orlenu, zapowiada szereg zmian i reform w ramach koncernu. Deklaruje on położenie większego nacisku na efektywność działań oraz wdrożenie nowoczesnych metod zarządzania. Według jego słów, Grupa Orlen będzie dążyć do większej przejrzystości i przewidywalności, co ma pomóc w odbudowaniu zaufania inwestorów.

 • Nacisk na efektywność i nowoczesne metody zarządzania
 • Większa przejrzystość i przewidywalność działań
 • Odbudowa zaufania inwestorów

Fąfara podkreśla, że głównym zadaniem koncernu będzie kreowanie wartości i wzrostu Grupy Orlen. Zapowiada również prace nad lepszym przewidywaniem i sprawnym wykorzystywaniem trendów rynkowych, co ma zwiększyć odporność koncernu na szoki zewnętrzne.

Czytaj więcej: Donald tusk o nowym prezesa tvp perspektywa

Potencjalna zmiana strategii i kultura korporacyjna Orlenu

Zdjęcie Czy Orlen znowu pobił rekordy? Wyniki największej firmy w Polsce mogą zaskoczyć

Nowy prezes Orlenu dał jasno do zrozumienia, że jednym z priorytetów będzie zmiana kultury korporacyjnej w koncernie. Fąfara zapowiedział położenie większego nacisku na efektywność oraz podejmowanie decyzji w oparciu o przesłanki zrozumiałe dla inwestorów i akcjonariuszy.

Ponadto, możliwa jest rewizja dotychczasowej strategii Orlenu. Fąfara zadeklarował, że koncern będzie pracował nad przewidywaniem i wykorzystywaniem trendów rynkowych, co może skutkować dostosowaniem planów inwestycyjnych i obszarów działalności.

 • Zmiana kultury korporacyjnej
 • Większy nacisk na efektywność
 • Możliwa rewizja strategii i obszarów inwestycji

Orlen stoi przed dużymi wyzwaniami w zakresie odbudowy zaufania inwestorów i zwiększenia zyskowności. Nowy prezes zapowiada reformy, które mają przywrócić koncernowi należną mu pozycję na rynku i zapewnić stabilny rozwój w przyszłości.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Odwołanie członków zarządu, zmiany w spółce. Prezes pozostaje.
 2. Prezydent podpisał ważne ustawy nowego rządu w piątek wieczór
 3. Co Prezes NBP mówi o inflacji? Klucz do decyzji RPP na wykresie
 4. Pośredniczka oszukała klienta, komornik bezradny. Pomagające całe rodziny
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły