News

Czy Polska wyprzedziła USA w rankingu bogactwa narodów? Poznaj wynik

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak06.05.20243 min.
Czy Polska wyprzedziła USA w rankingu bogactwa narodów? Poznaj wynik

Czy Polska zdołała wyprzedzić Stany Zjednoczone w rankingu bogactwa narodów? Warsaw Enterprise Institute opublikował kolejną edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, który wykracza poza PKB i ocenia także jakość wydatków publicznych. Eksperci wzięli pod lupę kraje Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium należą do Irlandii, Szwajcarii oraz Norwegii, która wyprzedziła USA. A gdzie w tym rankingu plasuje się Polska?

Miejsce USA w rankingu bogactwa narodów

USA spadły z podium rankingu bogactwa narodów, opracowanego przez Warsaw Enterprise Institute. Tegoroczna edycja wskaźnika pokazuje sytuację kryzysu po kryzysie - problemy społeczno-gospodarcze związane z pandemią COVID-19 zastąpiły kłopoty spowodowane wojną w Ukrainie.

Mieszczące się dotychczas na podium USA tym razem musiały ustąpić miejsca Norwegii, plasując się na 4. pozycji. Jak tłumaczą eksperci WEI, spadek wynika ze zmiany metodologii liczenia wskaźnika - w tegorocznej edycji uwzględniono niepubliczny charakter opieki zdrowotnej w Stanach Zjednoczonych.

Pomimo iż większość badanych krajów odnotowała wzrost wskaźnika bogactwa narodów w porównaniu z rokiem poprzednim, kiedy wychodziły dopiero z ekonomicznego dołka pandemii, to jednak żadnemu nie udało się wyraźnie przekroczyć wyników sprzed 2019 roku.

Polska zdobywa, ale tylko śladową pozycję

Polska utrzymała 27. pozycję w rankingu bogactwa narodów z wynikiem 68,6 pkt. To rezultat przyzwoity, ale zdecydowanie nie zadowalający, zwłaszcza biorąc pod uwagę lokaty wyżej plasujących się państw regionu, jak Litwa, Łotwa czy Słowacja.

  • Negatywnie na polski wynik wpłynęło obniżenie się oceny jakości wydatków na szkolnictwo podstawowe i średnie, związane z publikacją słabych wyników testów PISA.
  • Jednocześnie Polska awansowała w subkategorii dot. wydatków na obronność, zajmując 16. miejsce.
  • Gorzej wypadliśmy w ocenie wydatków na infrastrukturę, spadając na 33. pozycję.

Choć Polska nie zaliczyła spektakularnego wzrostu, to zdaniem ekspertów nasze umiejscowienie w rankingu pokazuje, że pomimo solidnych podstaw finansowych mamy spore problemy z jakością świadczonych usług publicznych.

Czytaj więcej: Młody poseł Adam Gomoła kontra PiS - dowiedz się co zaskoczyło na mównicy!

Bogactwo narodowe to nie tylko PKB i inflacja

Zdjęcie Czy Polska wyprzedziła USA w rankingu bogactwa narodów? Poznaj wynik

Zazwyczaj, oceniając rozwój gospodarczy krajów, eksperci zwracają uwagę głównie na PKB per capita. Jednakże wskaźnik gospodarczy stworzony przez WEI wykracza poza ten podstawowy parametr, uwzględniając również jakość wydatków publicznych w 8 kluczowych kategoriach, takich jak obronność, infrastruktura czy ochrona zdrowia.

W przeciwieństwie do PKB, który traktuje wydatki publiczne i prywatne jednakowo, w metodologii WBN wydatki rządowe są oceniane przez pryzmat ich efektów, a nie tylko wartości nominalnej. Złotówka wydana na usługi państwowe nie ma takiej samej wagi jak złotówka z prywatnej kieszeni.

Eksperci WEI twierdzą, że to innowacyjne i kompleksowe podejście pozwala lepiej ocenić rzeczywistą dynamikę rozwoju państw oraz wpływ decyzji politycznych na jakość życia obywateli. W czasach kryzysów i wyzwań takich jak transformacja energetyczna, takie holistyczne wskaźniki stają się kluczowe.

Reasumując, tegoroczna edycja rankingu bogactwa narodów pokazuje, że mimo wzrostu wskaźników makroekonomicznych i wzrostu zamożności społeczeństw, wiele krajów, w tym Polska, wciąż ma problem z efektywnym wykorzystaniem środków publicznych na poprawę jakości życia obywateli.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Prezydent podpisał ważne ustawy nowego rządu w piątek wieczór
  3. Co Prezes NBP mówi o inflacji? Klucz do decyzji RPP na wykresie
  4. Pośredniczka oszukała klienta, komornik bezradny. Pomagające całe rodziny
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły