News

Czy Prezes Glapiński pozostanie niezastąpiony? Nadchodzi burzliwy czas dla Opozycji i NBP

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska29.11.20239 min.
Czy Prezes Glapiński pozostanie niezastąpiony? Nadchodzi burzliwy czas dla Opozycji i NBP

Przyszłość Adama Glapińskiego na stanowisku prezesa NBP staje pod znakiem zapytania w obliczu zapowiedzi polityków opozycji o postawieniu go przed Trybunałem Stanu. Choć Glapiński zapewnia o swojej niezastępowalności, to nadchodzący czas może okazać się dla niego wyjątkowo burzliwy.

Kluczowe wnioski:
 • Donald Tusk zapowiedział postawienie Glapińskiego przed Trybunał Stanu, choć inni politycy KO tonują tę wypowiedź.
 • Prezes NBP może powoływać się na gwarancję niezależności zapisaną w prawie UE.
 • Aby go odwołać, konieczne byłoby udowodnienie popełnienia przez niego poważnego przestępstwa.
 • Groźby pod adresem prezesa mogą negatywnie wpłynąć na rynki finansowe i osłabić złotego.
 • Przyszłość polityki monetarnej banku centralnego stoi pod znakiem zapytania.

Oskarżenia wobec Prezesa NBP

Przyszłość Adama Glapińskiego jako prezesa Narodowego Banku Polskiego stanęła pod znakiem zapytania. Szef największej partii opozycyjnej, Donald Tusk, oświadczył, że po dojściu do władzy zamierza postawić go przed Trybunałem Stanu. Zapowiedź ta padła już kilka tygodni temu i wywołała burzę w świecie polityki i finansów.

Glapińskiemu zarzuca się przede wszystkim zbyt późną reakcję na rosnącą inflację i brak skutecznych działań antyinflacyjnych. Krytycy wskazują, że szef NBP zbyt długo lekceważył rosnące ceny, nie podnosząc stóp procentowych. Stało się tak pomimo apeli części członków Rady Polityki Pieniężnej. Decyzja o podwyżce przyszła dopiero w październiku 2021 roku, kiedy inflacja osiągnęła już dwucyfrowy poziom.

Krytyka ze strony części ekonomistów

Postawa Glapińskiego spotkała się z krytyką części ekonomistów. Zdaniem Rady Przedsiębiorczości działania NBP okazały się spóźnione i niewystarczające. Profesor Witold Orłowski ocenił natomiast, że prezes Glapiński próbował bronić swoich błędnych decyzji zbyt długo.

Oskarżenia te wydają się jednak niewystarczające, by postawić prezesa NBP przed Trybunałem Stanu. Prawnicy wskazują, że Glapiński działał zgodnie z literą prawa i choć jego decyzje były kontrowersyjne, to trudno doszukać się w nich przestępstwa.

Kompetencje Trybunału Stanu

Aby Adam Glapiński został postawiony przed Trybunałem Stanu, opozycja musiałaby najpierw uzyskać większość głosów w parlamencie. Obecnie dysponuje ona zbyt małą liczbą posłów, by taki wniosek przeszedł. Sytuacja może się jednak zmienić po kolejnych wyborach parlamentarnych.

Nawet wówczas nie będzie to proste. Trybunał Stanu ma bardzo ograniczone kompetencje do osądzania prezesa NBP. Glapiński może powoływać się na gwarancję niezależności zapisaną w prawie unijnym. Aby go odwołać lub zawiesić w obowiązkach, należałoby mu udowodnić popełnienie poważnego przestępstwa w sferze zawodowej.

Zarzuty musiałyby dotyczyć poważnego naruszenia prawa, a nie kontrowersyjnych decyzji podjętych w ramach przysługujących prezesowi uprawnień - wyjaśnia prof. Nowak-Far, ekspert prawa europejskiego.

W przeciwnym razie Trybunał Stanu może nie mieć podstaw do zawieszenia Glapińskiego. Byłoby to trudne do pogodzenia ze standardami niezależności banków centralnych obowiązującymi w UE.

Możliwe scenariusze rozwoju wydarzeń

Na razie trudno przewidzieć, jak rozwinie się sprawa ewentualnego postawienia prezesa NBP przed Trybunałem Stanu. W grę wchodzi kilka scenariuszy:

 • Adam Glapiński dobrowolnie ustępuje ze stanowiska
 • Glapiński pozostaje prezesem NBP do końca kadencji w 2028 roku
 • Opozycja wygrywa wybory i bez powodzenia próbuje postawić Glapińskiego przed Trybunałem Stanu
 • Nowy rząd postuluje dymisję Glapińskiego w zamian za intratne stanowisko

Wiele będzie zależeć od wyniku przyszłorocznych wyborów parlamentarnych oraz determinacji nowego rządu w dążeniu do dymisji kontrowersyjnego prezesa NBP. Na razie Glapiński zapowiada, że nie poda się do dymisji i nie ustąpi pod naciskami polityków.

Wpływ na niezależność NBP

Czy Prezes Glapiński pozostanie niezastąpiony? Nadchodzi burzliwy czas dla Opozycji i NBP

Ewentualna dymisja prezesa NBP na skutek nacisków politycznych byłaby sprzeczna z zasadą niezależności banku centralnego. Ta gwarantuje szefom banków centralnych możliwość podejmowania decyzji w sprawach polityki monetarnej bez ingerencji rządu czy parlamentu.

Gwarancja niezależności Cel
Zapewnia prezesom banków centralnych swobodę podejmowania decyzji dotyczących polityki monetarnej i działań antyinflacyjnych, bez nacisków politycznych. Chroni bank centralny przed wywieraniem wpływu przez bieżącą politykę. Umożliwia podejmowanie decyzji ukierunkowanych na długoterminową stabilność cen.

Zdaniem ekspertów, próba wymuszenia dymisji Adam Glapińskiego mogłaby negatywnie wpłynąć na postrzeganie niezależności NBP, a w konsekwencji na wiarygodność prowadzonej polityki pieniężnej.

Reakcja rynków finansowych

Zapowiedź postawienia prezesa NBP przed Trybunałem Stanu została nerwowo przyjęta przez rynki finansowe. Kurs złotego osłabił się wobec głównych walut.

Ekonomista Ignacy Morawski ocenił, że ogłoszenie o planach postawienia Glapińskiego przed TS przełożyło się na spadek wartości polskiej waluty nawet o 1-2 grosze. Inwestorzy obawiają się osłabienia niezależności NBP i niepewności co do przyszłości polityki pieniężnej.

Zdaniem Morawskiego, gdyby doszło do faktycznego postawienia prezesa NBP przed Trybunałem Stanu, mogłoby się to wiązać z dalszymi spadkami złotego rzędu 5-10 groszy.

Przyszłość polityki monetarnej

Przyszłość polityki pieniężnej banku centralnego stoi pod znakiem zapytania w obliczu trwającego sporu politycznego. Niepewność dotyczy zarówno personaliów - kto będzie stał na czele NBP - jak i kierunku prowadzonej polityki monetarnej.

Nowy rząd będzie dążył do zmiany retoryki i być może także decyzji podejmowanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Może to oznaczać szybsze podwyżki stóp procentowych i bardziej zdecydowaną walkę z inflacją. Z drugiej strony, gwałtowne zacieśnienie polityki monetarnej mogłoby negatywnie wpłynąć na wzrost gospodarczy.

Kluczowe znaczenie będzie miało utrzymanie niezależności NBP przy podejmowaniu decyzji. Tylko bank centralny wolny od nacisków politycznych będzie w stanie skutecznie dbać o stabilność cen w dłuższej perspektywie.

Podsumowanie

Artykuł omawia kontrowersje wokół osoby prezesa NBP Adama Glapińskiego. Lider opozycji Donald Tusk zapowiedział jego postawienie przed Trybunałem Stanu. Glapińskiemu zarzuca się zbyt późną reakcję na rosnącą inflację. Według prawników trudno jednak doszukać się w tym przestępstwa. Aby go odwołać, należałoby udowodnić poważne nadużycie.

Kluczowe znaczenie będzie miał wynik przyszłorocznych wyborów i determinacja nowego rządu. Ewentualna dymisja prezesa NBP pod naciskiem byłaby sprzeczna z zasadą niezależności banku centralnego i mogłaby negatywnie wpłynąć na rynki finansowe. Cała sytuacja rodzi niepewność co do przyszłego kierunku polityki pieniężnej NBP.

Podsumowując, próba postawienia prezesa Glapińskiego przed Trybunałem Stanu może okazać się trudna. Jego ewentualne odwołanie musiałoby odbyć się z poszanowaniem niezależności NBP. Inaczej zagrożona byłaby wiarygodność i skuteczność walki banku centralnego z inflacją.

Miejmy nadzieję, że ta polityczna gra nie zaszkodzi stabilności polskiej waluty i nie wpłynie negatywnie na portfele Polaków. Liczy się przede wszystkim dobro gospodarki i skuteczność NBP w trosce o niską inflację oraz silnego złotego.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.50 Liczba głosów: 2

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
 4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.