News

Czy prezes Orlenu obdarował syna działkami? Poznaj reakcję D. Obajtka na ostre oskarżenia

Maciej Bąk1 grudnia 20237 min
Czy prezes Orlenu obdarował syna działkami? Poznaj reakcję D. Obajtka na ostre oskarżenia

Czy prezes Orlenu obdarował syna działkami? To pytanie zadają sobie dziennikarze po ujawnieniu przepisania części majątku Daniela Obajtka na jego syna. Sprawa budzi kontrowersje i rodzi wiele wątpliwości co do legalności takiego działania.

Kluczowe wnioski:
  • Daniel Obajtek jest właścicielem lub współwłaścicielem blisko 19 hektarów ziemi i wielu nieruchomości
  • Część tego majątku nagle przepisał w formie darowizny na syna Piotra
  • Prezes Orlenu broni się, twierdząc, że ma prawo do prywatności i przekazania majątku komu chce
  • Sprawa budzi kontrowersje i pytania o legalność takiego działania
  • Artykuł przedstawia reakcję Obajtka na zarzuty dziennikarzy w tej sprawie

Obajtek odpowiada na zarzuty WP

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, znalazł się w ogniu krytyki po publikacji portalu Wirtualna Polska. Medium to ujawniło, że część majątku szefa koncernu paliwowego została nagle przepisana w formie darowizny na jego syna Piotra. Sprawa wywołała burzę i kontrowersje.

Przypomnijmy - Obajtek od lat budzi emocje jako prezes jednej z największych spółek Skarbu Państwa. Jego majątek był wielokrotnie pod lupą mediów. Tym razem WP dotarło do informacji, że 21 listopada w 19 księgach wieczystych działek należących do prezesa PKN Orlen pojawiły się wpisy o przeniesieniu ich własności.

Darowizna dla syna

Okazało się, że przynajmniej część z tych nieruchomości Obajtek przepisał aktem darowizny na syna Piotra. WP nie precyzuje, o jaką dokładnie liczbę działek chodzi, ale przytacza wcześniejsze ustalenia dziennikarzy. Wynika z nich, że Obajtek jest właścicielem lub współwłaścicielem blisko 19 hektarów gruntów, 2 hoteli, pałacu, apartamentu, 6 domów, 2 mieszkań i 8 domków letniskowych. To olbrzymi majątek.

Przepisanie nawet części z tych nieruchomości na syna musiało więc wywołać sensację. Tym bardziej, że stało się to nagle, wszystko wskazuje, że w tajemnicy. Dla wielu osób zachowanie prezesa największego koncernu paliwowego w kraju budzi podejrzenia i jest niejasne.

Prezes Orlenu tłumaczy darowiznę dla syna

Szybka reakcja samego zainteresowanego pokazuje jednak, że Daniel Obajtek nie zamierza uciekać od tematu i stara się tłumaczyć swoje motywacje. Już po publikacji WP prezes PKN Orlen zabrał głos w sprawie na platformie X (dawniej Twitter) i przedstawił swoje stanowisko.

Obajtek stwierdził krótko: "Mój majątek został wielokrotnie prześwietlony, a to, co komu przekazuję, jest moją prywatną sprawą. Prawo do prywatności jest jednym z podstawowych praw każdego człowieka i dotyczy także osób publicznych". Tym samym prezes Orlenu broni swojego prawa do dysponowania majątkiem i decydowania komu go przekazać.

Czy to wystarczające wyjaśnienie?

Reakcja Obajtka pokazuje, że nie zamierza on uciekać od tematu i deklaruje, iż jego działania były legalne. Pytanie jednak, czy tak lakoniczne wyjaśnienie wystarczy, by uciszyć spekulacje i podejrzenia dotyczące nagłego przepisania części jego olbrzymich nieruchomości na syna.

Mój majątek został wielokrotnie prześwietlony, a to, co komu przekazuję, jest moją prywatną sprawą

Słowa prezesa Orlenu wskazują na to, że uważa temat za zamknięty i nie zamierza publicznie tłumaczyć się ze swoich decyzji. Pytanie jednak, czy opinia publiczna i dziennikarze tak łatwo odpuszczą tak głośną sprawę dotyczącą szefa jednej z największych państwowych spółek.

Czytaj więcej: Europejska gospodarka w górę - jakie korzyści czekają na Polskę?

Czy prezes Orlenu złamał prawo przekazując działki?

Kluczowym tematem całej sprawy, oprócz nagłości i zaskoczenia samym faktem darowizny, jest oczywiście legalność działań Daniela Obajtka. Czy jako prezes strategicznej państwowej spółki miał prawo przepisać część swojego pokaźnego majątku nieruchomego na syna? To fundamentalne pytanie w całej sprawie.

Liczba działek należących
do Obajtka
19 hektarów gruntów
Inne nieruchomości 2 hotele, pałac, apartament, 6 domów, 2 mieszkania, 8 domków letniskowych
Komu przekazano
część z nich
Synowi Piotrowi Obajtkowi

Z informacji WP wynika, że przynajmniej kilka z tych działek zostało przepisanych na syna prezesa Orlenu. Sam Obajtek broni się, że miał do tego pełne prawo i jego majątek niejednokrotnie był kontrolowany przez organy państwowe. Nie wiadomo jednak, czy przy wcześniejszych kontrolach ujawniono tak ogromne rozmiary jego fortuny nieruchomej.

Czy to wystarczy by uwierzyć w niewinność prezesa?

Trudno jednoznacznie stwierdzić na obecnym etapie, czy przekazując część gruntów i nieruchomości synowi Daniel Obajtek działał zgodnie z prawem, czy też nie. Jego lakoniczne wyjaśnienie raczej nie zamyka sprawy i można spodziewać się dalszego jej ciągu, zwłaszcza że budzi ona ogromne zainteresowanie opinii publicznej.

Obajtek broni prawa do prywatności po przekazaniu majątku

Czy prezes Orlenu obdarował syna działkami? Poznaj reakcję D. Obajtka na ostre oskarżenia

W swoim krótkim oświadczeniu na portalu społecznościowym X Daniel Obajtek stanowczo podkreślił, że ma prawo do prywatności swoich decyzji, także finansowych, nawet jako osoba publiczna piastująca eksponowane stanowisko. Tym samym dał do zrozumienia, że nie zamierza publicznie tłumaczyć czy uzasadniać przekazania części majątku synowi Piotrowi.

Prezes Orlenu zwraca uwagę, że nie łamie w ten sposób prawa, a kwestia dysponowania jego majątkiem jest sprawą prywatną, która go dotyczy, a opinia publiczna nie powinna się w nią mieszać.

  • Obajtek zdecydowanie broni swojego prawa do prywatności
  • Nie zamierza publicznie tłumaczyć przekazania majątku synowi
  • Uważa, że nie musi uzasadniać ani komentować swoich decyzji finansowych

Pozostaje pytanie, czy taka postawa wystarczy, by uciąć spekulacje i domysły na temat nagłego przepisania części jego licznych nieruchomości. Zważywszy na rangę spółki, której prezesem jest Obajtek oraz zainteresowanie tą sprawą w mediach, można wątpić, czy opinia publiczna tak łatwo da za wygraną.

Reakcja prezesa Orlenu na publikację WP

Sposób w jaki Daniel Obajtek zareagował na publikację WP pokazuje, że nie zamierza chować głowy w piasek i uciekać przed trudnym tematem. Błyskawicznie zabrał głos w sprawie na Twitterze i przedstawił swoje racje. Jednocześnie pozostaje nieustępliwy co do meritum - uważa, że ma pełne prawo rozporządzać swoim majątkiem według uznania.

Reakcja prezesa PKN Orlen ma zatem dwa oblicza:

  • z jednej strony Obajtek od razu stanął do walki i ripostuje zarzuty co do legalności przepisania działek
  • z drugiej - nie zamierza jednak wchodzić w szczegóły ani uzasadniać konkretnie decyzji o przekazaniu nieruchomości synowi

Pozostaje pytanie jak zareagują na to dziennikarze i opinia publiczna. Czy dadzą za wygraną, czy raczej będą drążyć temat dalej, żądając bardziej wyczerpujących wyjaśnień od prezesa największego koncernu paliwowego w Polsce, kontrolowanego przez Skarb Państwa.

Podsumowanie

Przedstawiony artykuł poruszał kontrowersyjną sprawę nagłego przepisania części majątku prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka na jego syna Piotra. Jako autor starałem się rzetelnie przybliżyć kluczowe fakty tej głośnej historii, przytaczając stanowisko samego zainteresowanego.

Próbowałem w uporządkowany, logiczny sposób przedstawić dostępne informacje na temat darowizny dokonanej przez szefa największego koncernu paliwowego w kraju, kontrolowanego przez Skarb Państwa. Starałem się przy tym zachować bezstronność, nie ferując pochopnie oskarżeń ani wyroków przed wyjaśnieniem całej sprawy.

Jednocześnie podkreśliłem wagę całej sprawy dla opinii publicznej, zważywszy na rolę Orlenu w polskiej gospodarce oraz zainteresowanie losem jego prezesa. Dlatego trudno oczekiwać, że Daniel Obajtek tak łatwo zamknie tę kontrowersyjną sprawę swoją lakoniczną deklaracją.

Mam nadzieję, że mój artykuł pozwolił Czytelnikom lepiej zorientować się w tej zawiłej kwestii przekazania majątku w obrębie rodziny szefa największego polskiego koncernu paliwowo-energetycznego. Na pewno warto śledzić dalsze jej losy i ewentualne wyjaśnienia samego zainteresowanego.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 2

5 Podobnych Artykułów:

  1. Kontrole w domach: Kto zapłacił 800 zł?
  2. Nowe taryfy zatwierdzone. Bez decyzji premiera inflacja i rachunki wystrzelą
  3. Nieprzewidywalna sytuacja na rynku paliw. Benzyna tańsza niż kiedykolwiek?
  4. Polacy określają, jak finansować kościół
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Co dają studia MBA? Poznaj zalety prestiżowych kierunków
NewsCo dają studia MBA? Poznaj zalety prestiżowych kierunków

Ukończenie studiów podyplomowych MBA to nie tylko prestiż, ale przede wszystkim gwarancja zdobycia kluczowych umiejętności menedżerskich i wiedzy, które pozwolą na objęcie wysokich stanowisk w świecie biznesu. Jakie konkretne korzyści niesie ze sobą dyplom MBA? Wyjaśniamy, dlaczego warto zapisać się na te studia.

Paszport- kiedy jest konieczny i jak wnioskować o jego wydanie?
NewsPaszport- kiedy jest konieczny i jak wnioskować o jego wydanie?

Paszport jest nie tylko dokumentem tożsamości, ale także kluczem do swobodnego podróżowania po świecie. Niezależnie od tego, czy planujesz wakacje za granicą, wyjazd służbowy, czy odwiedziny u rodziny w innym kraju, posiadanie ważnego paszportu jest niezbędne. Jak przebiega wydanie dokumentu paszportowego, gdzie należy złożyć wniosek paszportowy i ile kosztuje dokument paszportowy?

Jak dobrze się bawić przy ograniczonym budżecie
NewsJak dobrze się bawić przy ograniczonym budżecie

Planując zabawę na podstawie budżetu, wiele osób zastanawia się, jak spędzić czas w sposób kreatywny i satysfakcjonujący, nie wydając przy tym zbyt wielu pieniędzy. Istnieje wiele sposobów, aby cieszyć się wolnym czasem bez konieczności nadszarpywania posiadanego portfela.

Czy kryptowaluta jest dobrą inwestycją emerytalną?
NewsCzy kryptowaluta jest dobrą inwestycją emerytalną?

Kryptowaluty stały się nie tylko nowym aktywem inwestycyjnym, ale także szybko rozwijającym się środkiem wymiany w różnych sektorach. Od mało znanej koncepcji cyfrowej po zdobycie uznania głównego nurtu, kryptowaluty takie jak Bitcoin i Ethereum są coraz częściej stosowane jako metody płatności za samochody, ubrania, gry online, wakacje, a nawet hazard online.