News

Czy prezydent udzieli wotum zaufania rządowi bez większości? Obejrzyj zaprzysiężenie na żywo!

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk27.11.20236 min.
Czy prezydent udzieli wotum zaufania rządowi bez większości? Obejrzyj zaprzysiężenie na żywo!

Mateusz Morawiecki został ponownie powołany na stanowisko premiera, jednak jego rząd nie ma większości w Sejmie. W związku z tym istnieją wątpliwości, czy prezydent Andrzej Duda udzieli mu wotum zaufania podczas uroczystości zaprzysiężenia. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo z tego wydarzenia. Sprawdzimy, czy gabinet Morawieckiego otrzyma szansę na rządzenie mimo braku poparcia.

Kluczowe wnioski:
 • Nie wiadomo, czy prezydent zdecyduje się powierzyć władzę rządowi bez większości w parlamencie.
 • Przekonamy się, jak zachowa się Andrzej Duda podczas uroczystości zaprzysiężenia gabinetu.
 • Z pewnością opozycja będzie przeciwna udzieleniu wotum zaufania dla tego rządu.
 • Jeśli prezydent nie powierzy Morawieckiemu misji tworzenia rządu, możliwe są przyspieszone wybory.
 • Warto śledzić relację na żywo, aby poznać dalsze losy polskiej sceny politycznej.

Nowy rząd Morawieckiego bez większości

Mateusz Morawiecki został ponownie powołany na stanowisko premiera, jednak jego rząd nie dysponuje większością w Sejmie. Oznacza to, że gabinet będzie miał ogromne trudności z przeforsowaniem swoich pomysłów. Bez poparcia innych ugrupowań trudno będzie przegłosować jakiekolwiek reformy czy ustawy.

Nowy-stary premier stanął przed nie lada wyzwaniem. Aby móc sprawnie rządzić, jego ekipa musiałaby znaleźć sojuszników gotowych popierać proponowane rozwiązania. Jednak na razie nic na to nie wskazuje. Pozostałe partie zapowiadają, że nie zamierzają współpracować z rządem, który ich zdaniem nie ma demokratycznego mandatu.

Co z wotum zaufania?

Kluczowym momentem będzie głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Morawieckiego. Prezydent Andrzej Duda może powierzyć misję tworzenia gabinetu, ale później i tak Sejm zadecyduje, czy udziela mu poparcia.

Zważywszy na brak większości dla Zjednoczonej Prawicy, raczej trudno oczekiwać pozytywnego wyniku. Oznaczałoby to upadek rządu jeszcze przed rozpoczęciem działalności. W takim scenariuszu konieczne byłyby wcześniejsze wybory.

Czy prezydent udzieli wotum zaufania?

Decyzja prezydenta Dudy o powołaniu Morawieckiego na premiera wywołała spore kontrowersje. Zdaniem opozycji obecny rząd nie ma mandatu do sprawowania władzy, ponieważ nie dysponuje poparciem większości obywateli.

Prezydent argumentuje, że zgodnie z konstytucją ma prawo powierzyć misję tworzenia gabinetu osobie, którą uważa za najlepszą. Udzielenie wotum zaufania w Sejmie nazywa "sprawdzianem demokracji". Czy to oznacza, że Andrzej Duda liczy na to, iż posłowie jednak poprą rząd Morawieckiego?

Prezydent stwierdził, że "nie można twierdzić, że tylko ten rząd ma rację bytu, który ma 231 głosów w parlamencie".

Jaka przyszłość tego gabinetu?

Przy tak nikłych szansach na uzyskanie wotum zaufania, istnienie obecnego gabinetu wydaje się bardzo kruche. Pytanie, jakie scenariusze są możliwe w tej sytuacji?

Być może prezydent liczy, że uda się zbudować koalicję z mniejszymi ugrupowaniami i w ten sposób zapewnić poparcie w głosowaniach sejmowych. Jednak na razie brakuje jakichkolwiek sygnałów o możliwych koalicjantach dla PiS.

Czytaj więcej: Jak dużo pieniędzy potrzebują millenialsi do szczęścia? Odpowiedź noblisty zdumie!

Zaprzysiężenie nowego gabinetu na żywo

Po ogłoszeniu składu nowego rządu, wszyscy z niecierpliwością oczekują uroczystości zaprzysiężenia. Odbędzie się ona w najbliższym czasie w Pałacu Prezydenckim. Transmisja na żywo pozwoli śledzić to wydarzenie.

Data zaprzysiężenia 28.11.2023
Godzina 12:00
Miejsce Pałac Prezydencki w Warszawie

Z pewnością będzie to ceremonies moment, zwłaszcza że poprzedzony został tak burzliwymi wydarzeniami politycznymi. Wszyscy zastanawiają się, jak potoczą się dalsze losy tego gabinetu i czy zdoła się utrzymać przy władzy.

Jaka przyszłość tego gabinetu?

Wszystko zależy teraz od decyzji posłów. Jeśli Sejm nie udzieli wotum zaufania dla rządu, Morawiecki będzie musiał podać się do dymisji. Wówczas prawdopodobne wydają się przedterminowe wybory.

Alternatywnie, premier może starać się budować doraźne sojusze w parlamencie, aby przeforsować kluczowe głosowania. Jednak brak stabilnej większości może mocno utrudniać realizację zapowiadanych reform.

Skład nowego rządu z Mateuszem Morawieckim

Czy prezydent udzieli wotum zaufania rządowi bez większości? Obejrzyj zaprzysiężenie na żywo!

Mimo problemów z uzyskaniem poparcia, Mateusz Morawiecki przedstawił skład swojego nowego gabinetu. Znaleźli się w nim zarówno dotychczasowi ministrowie, jak i nowe osoby.

Funkcję wicepremierów objęli Mariusz Błaszczak, Henryk Kowalczyk oraz Piotr Glinski. Po raz kolejny zabrakło w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Nowy gabinet ma jednak zdecydowanie bardziej kobiecą twarz niż poprzedni.

 • W rządzie zasiądzie aż 9 kobiet, co stanowi ponad połowę jego składu.
 • Najważniejsze teki minsterialne objęli Mariusz Błaszczak (MON) i Zbigniew Ziobro (MS).

Czy to wystarczy, aby nowy gabinet zyskał zaufanie posłów i publiczne poparcie? O tym zdecyduje najbliższe głosowanie w Sejmie.

Co dalej z rządem bez poparcia Sejmu?

Powołanie rządu Morawieckiego wzbudziło spore kontrowersje. Największe wątpliwości budzi brak demokratycznej legitymacji tego gabinetu - nie ma on bowiem poparcia Sejmu.

Opozycja i część komentatorów uważa, że taka sytuacja jest niedopuszczalna. Ich zdaniem każdy rząd musi opierać się na stabilnej większości parlamentarnej, aby móc efektywnie funkcjonować.

Pozostaje pytanie, jak długo gabinet Morawieckiego będzie w stanie rządzić bez zapewnionego zaplecza politycznego. Czy uda mu się zbudować trwałą koalicję? A może czekają nas przedwczesne wybory?

Podsumowanie

W powyższym artykule przyjrzeliśmy się sytuacji po zaprzysiężeniu nowego rządu Mateusza Morawieckiego. Niestety gabinet ten nie dysponuje większością w parlamencie, przez co jego przyszłość stoi pod znakiem zapytania.

Kluczowym momentem będzie głosowanie nad wotum zaufania dla tego rządu. Wątpliwe, aby uzyskał on poparcie posłów. Może to oznaczać jego szybki upadek i konieczność rozpisania przedterminowych wyborów.

Alternatywą jest próba zbudowania doraźnej koalicji z mniejszymi ugrupowaniami. Jednak na razie brakuje sygnałów, że taki sojusz jest możliwy. Rząd Morawieckiego będzie więc funkcjonował w niepewności.

Przyszłość tego gabinetu stoi pod znakiem zapytania. Może on albo upaść po odmowie wotum zaufania, albo próbować rządzić bez stabilnego zaplecza politycznego. Z pewnością czeka nas burzliwy czas w polskiej polityce.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
 4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły