News

Czy przyszły rząd D. Tuska planuje zmiany taryf za wodę i ścieki?

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak06.12.20235 min.
Czy przyszły rząd D. Tuska planuje zmiany taryf za wodę i ścieki?

Wody Polskie od kilku miesięcy zmagają się ze sporem z przedsiębiorstwami wodno-kanalizacyjnymi dotyczącym stawek za wodę i ścieki. Spółki wnioskują o podniesienie opłat z uwagi na rosnące koszty, jednak Wody Polskie odrzucają te propozycje. W efekcie branża ostrzega, że może dojść do przerw w dostawach wody i braku inwestycji. Nowy rząd Donalda Tuska rozważa odebranie kompetencji Wodom Polskim i przekazanie ich samorządom, a nawet całkowitą likwidację instytucji.

Kluczowe wnioski:
  • Trwa spór pomiędzy firmami wodno-kanalizacyjnymi a Wodami Polskimi o taryfy za wodę i ścieki
  • Przedsiębiorstwa alarmują, że rosnące koszty mogą skutkować problemami z dostawami wody
  • Rząd Donalda Tuska rozważa odebranie kompetencji Wodom Polskim i przekazanie ich samorządom
  • Rozpatrywana jest także całkowita likwidacja Wód Polskich
  • Większość Polaków popiera podniesienie stawek za wodę i ścieki

Wody Polskie centralizują decyzje ws. taryf

Wody Polskie od 2018 roku pełnią funkcję centralnego regulatora stawek za wodę i ścieki. Od tego czasu to one zatwierdzają taryfy obowiązujące w poszczególnych gminach. Jednak ta centralizacja decyzji budzi kontrowersje.

Przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne od miesięcy toczą spór z Wodami Polskimi o wysokość stawek. Spółki argumentują, że rosnące koszty energii, paliw i utrzymania infrastruktury wymagają podniesienia taryf. Jednak wiele wniosków taryfowych jest odrzucanych przez regulatora.

Samorządy dążą do przejęcia kompetencji

W efekcie branża ostrzega, że niskie stawki mogą skutkować przerwami w dostawach wody i pogorszeniem jej jakości. Dlatego samorządy od pewnego czasu próbują odebrać Wodom Polskim wyłączność w zatwierdzaniu taryf.

Jeszcze w zeszłym roku Senat przygotował projekt nowelizacji, zgodnie z którym decyzje ws. stawek za wodę podejmowałyby gminy. Jednak ustawa nie została uchwalona przed końcem kadencji Sejmu.

Donald Tusk może zlikwidować Wody Polskie

Nowa szansa na zmiany pojawiła się po wyborach parlamentarnych. Jak donosi money.pl, przyszły rząd Donalda Tuska rozważa odebranie kompetencji Wodom Polskim i przekazanie ich samorządom.

Oznaczałoby to powrót do sytuacji sprzed 2018 r., kiedy gminy same regulowały stawki za wodę na swoim terenie. Ta opcja popierana jest m.in. przez PSL, które już wcześniej określało Wody Polskie mianem "molocha".

Rozważany jest jednak także bardziej radykalny scenariusz - całkowita likwidacja Wód Polskich. Pomysł taki popierają niektórzy politycy tworzącej się koalicji.

Dramatyczna sytuacja branży wodno-kanalizacyjnej

Tymczasem według danych Izby Gospodarczej "Wodociągi Polskie" bieżąca sytuacja branży jest dramatyczna. Z powodu zbyt niskich taryf aż 90 proc. firm wstrzymało inwestycje, a 40 proc. ma problemy z płynnością finansową.

Dzisiaj wszystkie przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne borykają się z ogromnym wzrostem kosztów, a większość nie może podnosić cen - alarmuje Paweł Sikorski, prezes Izby.

Spadek nakładów inwestycyjnych może doprowadzić do pogorszenia jakości wody oraz częstszych awarii. Dlatego branża apeluje o pilne rozwiązanie problemu zbyt niskich stawek.

Czytaj więcej: Microsoft zdobywa miejsce w radzie nadzorczej OpenAI – dowiedz się więcej!

Polacy popierają podwyżki cen wody

Jak pokazują badania opinii publicznej, większość Polaków ma świadomość kosztów dostaw wody i akceptuje konieczność podwyżek.

65% respondentów zna wysokość swoich rachunków za wodę
10% nie ma pojęcia ile płaci
25% nie było pewnych odpowiedzi

Jak pokazały badania, wiedza o kosztach dostaw nie ma wpływu na poparcie wyższych stawek. Nawet osoby dobrze zorientowane co do dotychczasowych opłat godzą się na podwyżki.

W przedsiębiorstwach, którym udało się przeforsować wyższe taryfy, wzrost cen w tym roku wyniósł kilkanaście procent. Przykładowo, w Warszawie od przyszłego roku trzeba będzie płacić 11,46 zł za metr sześcienny wody, a za dwa lata już 11,98 zł.

To wciąż nieco poniżej średniej z 20 największych miast w Polsce, która obecnie kształtuje się na poziomie 11,93 zł. Widać więc, że warszawiacy i tak płacą relatywnie niewiele za wodę.

Podsumowanie

Czy przyszły rząd D. Tuska planuje zmiany taryf za wodę i ścieki?

W powyższym artykule omówiłem spór pomiędzy przedsiębiorstwami wodno-kanalizacyjnymi a centralnym regulatorem - Wodami Polskimi. Przedstawiłem argumenty firm, które wnioskują o podniesienie opłat za wodę i ścieki z uwagi na rosnące koszty. Jednocześnie regulator odrzuca te wnioski, co grozi negatywnymi konsekwencjami dla branży.

Następnie opisałem starania samorządów, aby odebrać Wodom Polskim wyłączną kompetencję w zatwierdzaniu taryf. Plan nowelizacji prawa w tej sprawie nie został zrealizowany w poprzedniej kadencji parlamentu, jednak nowy rząd Donalda Tuska może do tego pomysłu wrócić. Rozważana jest nawet całkowita likwidacja Wód Polskich.

Przedstawiłem również dramatyczne dane na temat kondycji branży wodno-kanalizacyjnej. Z powodu zbyt niskich stawek za wodę większość firm wstrzymała inwestycje, co zagraża jakości i bezpieczeństwu dostaw. Dlatego pilnie potrzebne są zmiany w prawie, na które jest społeczna zgoda.

Na koniec zaprezentowałem badania opinii publicznej pokazujące, że Polacy mają świadomość realnych kosztów dostarczania wody i akceptują umiarkowane podwyżki taryf. Nawet warszawiacy, płacący stosunkowo niewiele, godzą się na wzrost opłat o kilkanaście procent w najbliższych latach.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. W środę posłanka zastąpi Mariusza Kamińskiego. Jego ślubowanie w Sejmie.
  2. Belka wytknął błąd kancelarii Morawieckiego w nowym raporcie
  3. Zaskakujące wydarzenia na konferencji Adama Glapińskiego - co się stało?
  4. Jak sztuczna inteligencja zastępuje nauczycieli? Futuroznawcy podają, że ruszyły zwolnienia
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły