News

Czy Putin zakończy ekspansję na Ukrainie? Biden wyraża swoje obawy

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska06.12.20238 min.
Czy Putin zakończy ekspansję na Ukrainie? Biden wyraża swoje obawy

Biden wyraża obawy, że Putin może nie zatrzymać się na Ukrainie i kontynuować ekspansję na inne kraje. Prezydent USA apeluje do Kongresu o zwiększenie pomocy dla Ukrainy, ale napotyka opór ze strony Republikanów. Tymczasem brak wsparcia USA osłabia Ukrainę i działa na korzyść Rosji.

Kluczowe wnioski:
 • Biden ostrzega, że zajęcie Ukrainy nie powstrzyma Putina przed dalszą ekspansją.
 • Republikanie blokują zwiększenie pomocy dla Ukrainy, domagając się funduszy na granicę USA.
 • Brak pomocy USA może zachęcić Putina do kontynuowania ataku na Ukrainę.
 • Biden apeluje do Kongresu, by „stanął po stronie wolności” i wsparł Ukrainę.
 • Przyszłość pomocy USA dla Ukrainy stoi pod znakiem zapytania.

Biden naciska na pomoc dla Ukrainy

Prezydent USA Joe Biden wywiera naciski na Kongres, by ten zatwierdził zwiększenie środków przeznaczonych na pomoc wojskową i finansową dla Ukrainy. Biden ostrzega, że jeśli Putinowi uda się podbić Ukrainę, to na tym się nie zatrzyma i będzie dążył do dalszej ekspansji terytorialnej.

Biały Dom zapowiedział, że Biden będzie starał się o kompromis z republikańską większością w Izbie Reprezentantów, która domaga się dodatkowych funduszy na zabezpieczenie południowej granicy USA. Taki kompromis mógłby umożliwić uzyskanie poparcia Republikanów dla zwiększenia pomocy dla Ukrainy.

Prezydent podkreślił, że niezdolność Waszyngtonu do udzielenia Kijowowi dodatkowego wsparcia działa na korzyść Putina. Odniósł się w ten sposób do stanowiska republikańskich kongresmenów, którzy dotąd blokowali porozumienie w tej sprawie.

Biden zaznaczył też, że inne kraje uzależniają swoją pomoc dla Ukrainy od tego, jak zachowają się Stany Zjednoczone. Dlatego tak ważne jest, aby Waszyngton wypełnił swoje zobowiązania wobec Kijowa. Biden określił, że wsparcie finansowe dla Ukrainy nie może dłużej czekać, bo porażka w głosowaniu nad pomocą byłaby idealnym prezentem dla Putina.

Apel Bidena do Kongresu

W obliczu kolejnego głosowania w sprawie funduszy dla Ukrainy, prezydent USA zaapelował do Kongresu, by „stanął po stronie wolności” i poparł jego inicjatywę pomocową. Jak stwierdził, teraz pora pokazać jedność i zdecydowanie w obronie Ukrainy przed rosyjską agresją.

Przyszłość wsparcia USA dla walczącej z Rosją Ukrainy wisi na włosku. Kluczowe znaczenie będzie miało najbliższe głosowanie w tej sprawie w Kongresie. Biden stara się przekonać sceptycznych Republikanów, że powstrzymanie Putina leży w interesie całego wolnego świata.

Putin może nie zatrzymać się na Ukrainie

Joe Biden wyraził obawy, że nawet jeśli Władimirowi Putinowi uda się podbić Ukrainę, to na tym nie poprzestanie i będzie dążył do dalszej ekspansji terytorialnej.

Niezdolność Waszyngtonu do dostarczenia Ukrainie dodatkowej pomocy działa na korzyść Putina – podkreślił prezydent Biden.

Biden ostrzegł, że jeśli Putinowi uda się zająć Ukrainę, to z pewnością na tym nie poprzestanie. Może dążyć do odbudowy rosyjskiej strefy wpływów i podboju kolejnych niezależnych państw poradzieckich, takich jak Mołdawia, Kazachstan czy kraje bałtyckie.

Gdzie jeszcze może uderzyć Putin?

Po opanowaniu Ukrainy Putin mógłby rzucić wyzwanie NATO i zaatakować kraje bałtyckie – Litwę, Łotwę i Estonię. Te państwa należą do NATO, więc ich atak oznaczałby otwarty konflikt Rosji z całym Sojuszem Północnoatlantyckim. Jednak kremlowski dyktator już nie raz demonstrował, że nie boi się eskalacji napięcia i ryzyka starcia z Zachodem.

Innym potencjalnym celem Putina byłaby Mołdawia – ubogi, poradziecki kraj z trwającym od lat konfliktem w Naddniestrzu. Region ten kontrolowany jest przez prorosyjskich separatystów. Opanowanie całej Mołdawii pozwoliłoby Putinowi połączyć terytorium Rosji z zajętym Półwyspem Krymskim.

Czytaj więcej: Pfizer wstrzymuje testy nowego leku ze względu na raporty o skutkach ubocznych pacjentów

Republikanie blokują pomoc dla Ukrainy

Przeszkodą dla planów zwiększenia pomocy dla walczącej z Rosją Ukrainy okazali się Republikanie, którzy od początku roku kontrolują Izbę Reprezentantów. Domagają się oni dodatkowych funduszy na zabezpieczenie południowej granicy USA przed nielegalną imigracją w zamian za poparcie pakietu pomocowego dla Kijowa.

Demokraci Chcą zwiększenia pomocy dla Ukrainy
Republikanie Blokują pomoc dla Kijowa; domagają się funduszy na granicę

Joe Biden zapowiedział, że będzie próbował znaleźć kompromis z Republikanami w tej sprawie. Jednak na razie jego propozycje porozumienia zostały odrzucone przez konserwatywnych kongresmenów. Taki impas działa na korzyść Putina, stąd prezydent USA tak mocno naciska na jak najszybsze uchwalenie dodatkowej pomocy dla zaatakowanej przez Rosję Ukrainy.

Tymczasem republikańscy kongresmeni nie widzą powodu, dla którego mieliby bezwarunkowo wspierać inicjatywy prezydenta z opozycyjnej Partii Demokratycznej. Blokując pomoc dla Kijowa, chcą wymusić na Białym Domu ustępstwa w innych sprawach.

Czy Republikanie zmienią zdanie?

Kluczową kwestią pozostaje to, czy Republikanie zrezygnują ze swoich żądań i zagłosują za zwiększeniem pomocy dla Ukrainy. Joe Biden liczy, że uda mu się ich przekonać, iż leży to w interesie bezpieczeństwa całego Zachodu. Jednak na razie stanowisko nowej większości w Kongresie jest nieustępliwe.

Brak pomocy USA osłabia Ukrainę

Czy Putin zakończy ekspansję na Ukrainie? Biden wyraża swoje obawy

Prezydent Biden podkreślił, że od zdecydowanego wsparcia Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy zależą losy całej wojny z Rosją. Inne kraje Zachodu patrzą na USA i jeśli Waszyngton nie wykaże się wystarczającą pomocą dla Kijowa, to może to zniechęcić ich do angażowania się po stronie Ukrainy.

 • Brak pomocy USA osłabia morale Ukraińców i gra na korzyść Rosji.
 • Inne kraje uzależniają swoje wsparcie dla Kijowa od postawy Waszyngtonu.
 • Im mniejsza pomoc dla Ukrainy, tym większa szansa na zwycięstwo Putina.

Co więcej, coraz mniejsze perspektywy uzyskania pilnie potrzebnej pomocy finansowej i militarnej działają demoralizująco na Ukraińców, osłabiając ich determinację do dalszej walki. Taki scenariusz oczywiście odpowiada Putinowi i przybliża go do osiągnięcia jego celów agresji na Ukrainę.

Reakcja społeczności międzynarodowej

Biden podkreślił także, że cały świat uważnie obserwuje, jak Stany Zjednoczone zareagują i czy zdecydują się zwiększyć pomoc dla zaatakowanej Ukrainy. Ewentualna bierność Waszyngtonu może zostać odebrana jako przyzwolenie dla imperialnych planów Putina i zachęta dla innych agresywnych reżimów.

Biden apeluje do Kongresu o wsparcie

W obliczu oporu Republikanów prezydent USA Joe Biden zwrócił się z apelem bezpośrednio do całego Kongresu, wzywając, by „stanął po stronie wolności” i zagłosował za przekazaniem dodatkowych środków dla Ukrainy. Jak stwierdził, wartości takie jak wolność i demokracja są ważniejsze niż partyjne podziały.

Biden podkreślił, że kolejne głosowanie w sprawie pomocy dla Ukrainy będzie prawdziwym testem jedności i determinacji Ameryki oraz całego Zachodu. Prezydent stara się przekonać zarówno Republikanów, jak i opinie publiczną, że stawką jest nie tylko los Ukrainy, lecz powstrzymanie dalszych podbojów Putina, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu Europy.

Apel Bidena "Wzywam Kongres, by stanął po stronie wolności"

Czas pokaże, czy uda mu się zjednoczyć polityków ponad podziałami partyjnymi i wzmocnić międzynarodową koalicję przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Biden ma nadzieję, że Kongres potraktuje tę sprawę jako kwestię honoru narodowego i strategicznego interesu Ameryki.

Przyszłość pomocy dla Ukrainy niepewna

Perspektywy dalszego wsparcia Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy stoją pod znakiem zapytania w obliczu sporu prezydenta Bidena z rządzącymi Kongresem Republikanami. Biden chce zwiększenia pomocy finansowej i militarnej dla walczących z Rosją Ukraińców. Jednak nowa republikańska większość Izby Reprezentantów blokuje te plany.

Kluczowe znaczenie będzie miało najbliższe głosowanie w tej sprawie, podczas którego okaże się, czy Bidenowi udało się przekonać sceptycznych kongresmenów GOP. W przypadku fiaska rozmów z Republikanami, dalsza pomoc dla Kijowa może zostać sparaliżowana. A to z kolei osłabi pozycję Ukrainy i umocni Kreml.

Podsumowanie

W moim artykule szczegółowo omówiłem kwestię pomocy USA dla Ukrainy w obliczu rosyjskiej inwazji. Przedstawiłem stanowisko prezydenta Bidena, który zabiega o zwiększenie wsparcia dla Kijowa i ostrzega przed imperialnymi planami Putina. Jednak napotyka opór Republikanów, którzy stawiają własne warunki.

Pokazałem, jak blokada pomocy przez Republikanów osłabia Ukrainę i gra na rękę Putinowi. Przytoczyłem też obawy Bidena, że nawet zajęcie Ukrainy nie powstrzyma rosyjskiego dyktatora przed dalszą ekspansją. Dlatego kluczowe jest wsparcie USA dla Kijowa.

Przedstawiłem dramatyczny apel Bidena do Kongresu o jedność w obronie wolności i demokracji na Ukrainie. Joe Biden stara się przekonać Republikanów, że powstrzymanie Putina leży w interesie całego Zachodu. Jednak na razie napotyka opór nowej większości w Kongresie.

Podsumowując, w moim artykule pokazałem niepewność co do dalszej pomocy USA dla Ukrainy z uwagi na polityczny spór Waszyngtonu. Wyjaśniłem też konsekwencje takiej sytuacji i naciski prezydenta na zmianę stanowiska Republikanów w tej sprawie. Zapraszam do lektury!

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
 4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły