News

Czy spowolnienie gospodarcze USA i Chin wpłynie na globalną gospodarkę?

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska29.11.20235 min.
Czy spowolnienie gospodarcze USA i Chin wpłynie na globalną gospodarkę?

Spowolnienie gospodarcze w USA i Chinach może mieć negatywny wpływ na globalną gospodarkę - wynika z najnowszego raportu OECD. Organizacja spodziewa się osłabienia tempa wzrostu PKB tych krajów w 2023 i 2024 roku z powodu rosnących stóp procentowych, kryzysów oraz napięć geopolitycznych.

Kluczowe wnioski:
 • OECD przewiduje wolniejszy wzrost gospodarczy Chin i USA w 2023 i 2024 roku.
 • Wyższe stopy procentowe w USA mają studzić gospodarkę i obniżać inflację.
 • Chiny borykają się z kryzysem na rynku nieruchomości i rosnącym bezrobociem.
 • Konflikty zbrojne na Bliskim Wschodzie mogą zakłócić handel i dostawy surowców.
 • Spowolnienie Chin i USA może mieć negatywny wpływ na całą globalną gospodarkę.

OECD przewiduje wolniejszy wzrost gospodarczy Chin i USA

Według najnowszego raportu OECD wzrost gospodarczy w Chinach i USA będzie wolniejszy w 2023 i 2024 roku. Organizacja spodziewa się spowolnienia tempa wzrostu PKB tych krajów z powodu szeregu czynników ekonomicznych i geopolitycznych.

OECD prognozuje, że gospodarka USA urośnie w 2024 roku o 1,5%, podczas gdy w 2023 roku ma to być 2,4%. Wolniejszy wzrost będzie efektem serii jedenastu podwyżek stóp procentowych przez FED od marca 2022 roku, które schłodziły gospodarkę i pomogły ograniczyć inflację do 3,9%.

Z kolei gospodarka Chin ma wzrosnąć w 2024 roku o 4,7%, a w 2023 o 5,2%. Na spowolnienie wpływa przede wszystkim trwający od dłuższego czasu kryzys na tamtejszym rynku nieruchomości. Ponadto Chiny zmagają się ze wzrostem bezrobocia i wolniejszym eksportem.

Wpływ decyzji FED na gospodarkę USA

Amerykański Fed konsekwentnie zaostrzał politykę monetarną w 2022 roku, aby zbić wysoką inflację w USA. Podniesienie stóp procentowych miało studzić gospodarkę i popyt konsumpcyjny Amerykanów.

Efekty już są widoczne - inflacja w USA spadła z ponad 9% na początku 2022 roku do 3,9% pod koniec roku po serii podwyżek stóp procentowych. Jednak wyraźnie widać, że wyższe stopy uderzają także w tempo wzrostu gospodarczego.

Według OECD gospodarka USA rośnie w 2023 roku w tempie 2,4%, ale w 2024 roku może to być już tylko 1,5%. To pokłosie restrykcyjnej polityki FED mającej na celu ograniczenie inflacji.

Kryzysy hamują wzrost PKB Chin

Tymczasem gospodarka Chin również wyhamowuje, borykając się z problemami strukturalnymi. Szczególnie mocno daje się tam we znaki kryzys na rynku nieruchomości, który zaczął się w 2021 roku po bankructwie giganta Evergrande.

Załamanie na rynku mieszkaniowym uderzyło w inwestycje i koniunkturę gospodarczą Chin. Dodatkowo rośnie tam bezrobocie, a eksport nieco wyhamował w obliczu osłabienia globalnej gospodarki.

Te czynniki wpływają na coraz wolniejszy wzrost gospodarczy Chin. Według OECD dynamika PKB Chin wyniesie 4,7% w 2024 roku wobec 5,2% w 2023 roku. To może być najwolniejsze tempo wzrostu od dekad.

Zagrożenia wojenne i ich wpływ na gospodarkę

OECD zwraca uwagę także na rosnące zagrożenia geopolityczne dla światowej gospodarki. Chodzi przede wszystkim o nasilające się konflikty zbrojne na Bliskim Wschodzie, które mogą mieć daleko idące skutki.

Obecnie, zdaniem OECD, światowa gospodarka stoi w obliczu nowych zagrożeń wynikających ze zwiększonych napięć geopolitycznych, zwłaszcza wojny na Bliskim Wschodzie.

Eskalacja wojen w regionie może zakłócić globalne dostawy ropy naftowej, co uderzy w gospodarkę i wywoła kolejną falę wzrostu cen surowców energetycznych.

Ponadto konflikty zbrojne zawsze negatywnie wpływają na sentyment i chęć inwestowania na rynkach finansowych. Wzrost niepewności może zachwiać kruchą odbudową gospodarczą po pandemii.

Wpływ wojen na handel i rynki surowców

 • Destabilizacja na Bliskim Wschodzie grozi wzrostem cen ropy i gazu
 • Zakłócenia w handlu ropą uderzą w globalny wzrost gospodarczy
 • Wojny zwiększają niepewność i negatywnie wpływają na rynki finansowe
 • Inwestorzy w obliczu ryzyka geopolitycznego mogą wstrzymywać decyzje biznesowe
 • Skok cen surowców energetycznych napędza inflację i osłabia wzrost
Kraj Tempo wzrostu PKB w 2023 r. Tempo wzrostu PKB w 2024 r.
USA 2,4% 1,5%
Chiny 5,2% 4,7%

Czytaj więcej: Czy Izrael i Hamas dojdą do porozumienia? Szczegóły wewnątrz!

Podsumowanie

Spowalniający wzrost gospodarczy w USA i Chinach, dwóch największych gospodarkach świata, może mieć daleko idące konsekwencje dla całej globalnej gospodarki. Słabsze tempo wzrostu PKB tych krajów, będące efektem wojen, kryzysów i zacieśniania polityki monetarnej, ograniczy popyt na towary importowane z innych państw.

Ponadto Chiny i USA odpowiadają za znaczną część globalnego handlu i inwestycji. Ich osłabienie gospodarcze uderzy więc także w wymianę międzynarodową oraz transgraniczne przepływy kapitału. Może to zachwiać odbudową światowej gospodarki po pandemii COVID-19.

Podsumowanie

Czy spowolnienie gospodarcze USA i Chin wpłynie na globalną gospodarkę?

Prognozy OECD wskazują, że wzrost gospodarczy Chin i USA będzie wolniejszy w 2023 i 2024 roku. To może mieć negatywne przełożenie na globalną gospodarkę, gdyż te dwa kraje odpowiadają za znaczną część światowego handlu i inwestycji. Ich osłabienie uderzy więc w wymianę międzynarodową.

W USA na spowolnienie wpływają agresywne podwyżki stóp procentowych, mające na celu walkę z inflacją. Z kolei gospodarka Chin zmaga się ze skutkami kryzysu na rynku nieruchomości i rosnącym bezrobociem. Te czynniki odbijają się na dynamice wzrostu PKB.

Dodatkowym zagrożeniem są nasilające się konflikty zbrojne na Bliskim Wschodzie. Ich eskalacja może zakłócić globalny handel i wywindować ceny surowców energetycznych, co dodatkowo uderzy w kruchą odbudowę gospodarki światowej.

Podsumowując, prognozowane spowolnienie gospodarcze Chin i USA w połączeniu z ryzykami geopolitycznymi tworzy niepokojący obraz dla perspektyw wzrostu gospodarczego na świecie. Kluczowe będzie, czy uda się złagodzić te czynniki ryzyka w nadchodzących kwartałach.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
 4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły