Spowolnienie gospodarcze w USA i Chinach może mieć negatywny wpływ na globalną gospodarkę - wynika z najnowszego raportu OECD. Organizacja spodziewa się osłabienia tempa wzrostu PKB tych krajów w 2023 i 2024 roku z powodu rosnących stóp procentowych, kryzysów oraz napięć geopolitycznych.
Kluczowe wnioski:- OECD przewiduje wolniejszy wzrost gospodarczy Chin i USA w 2023 i 2024 roku.
- Wyższe stopy procentowe w USA mają studzić gospodarkę i obniżać inflację.
- Chiny borykają się z kryzysem na rynku nieruchomości i rosnącym bezrobociem.
- Konflikty zbrojne na Bliskim Wschodzie mogą zakłócić handel i dostawy surowców.
- Spowolnienie Chin i USA może mieć negatywny wpływ na całą globalną gospodarkę.
OECD przewiduje wolniejszy wzrost gospodarczy Chin i USA
Według najnowszego raportu OECD wzrost gospodarczy w Chinach i USA będzie wolniejszy w 2023 i 2024 roku. Organizacja spodziewa się spowolnienia tempa wzrostu PKB tych krajów z powodu szeregu czynników ekonomicznych i geopolitycznych.
OECD prognozuje, że gospodarka USA urośnie w 2024 roku o 1,5%, podczas gdy w 2023 roku ma to być 2,4%. Wolniejszy wzrost będzie efektem serii jedenastu podwyżek stóp procentowych przez FED od marca 2022 roku, które schłodziły gospodarkę i pomogły ograniczyć inflację do 3,9%.
Z kolei gospodarka Chin ma wzrosnąć w 2024 roku o 4,7%, a w 2023 o 5,2%. Na spowolnienie wpływa przede wszystkim trwający od dłuższego czasu kryzys na tamtejszym rynku nieruchomości. Ponadto Chiny zmagają się ze wzrostem bezrobocia i wolniejszym eksportem.
Wpływ decyzji FED na gospodarkę USA
Amerykański Fed konsekwentnie zaostrzał politykę monetarną w 2022 roku, aby zbić wysoką inflację w USA. Podniesienie stóp procentowych miało studzić gospodarkę i popyt konsumpcyjny Amerykanów.
Efekty już są widoczne - inflacja w USA spadła z ponad 9% na początku 2022 roku do 3,9% pod koniec roku po serii podwyżek stóp procentowych. Jednak wyraźnie widać, że wyższe stopy uderzają także w tempo wzrostu gospodarczego.
Według OECD gospodarka USA rośnie w 2023 roku w tempie 2,4%, ale w 2024 roku może to być już tylko 1,5%. To pokłosie restrykcyjnej polityki FED mającej na celu ograniczenie inflacji.
Kryzysy hamują wzrost PKB Chin
Tymczasem gospodarka Chin również wyhamowuje, borykając się z problemami strukturalnymi. Szczególnie mocno daje się tam we znaki kryzys na rynku nieruchomości, który zaczął się w 2021 roku po bankructwie giganta Evergrande.
Załamanie na rynku mieszkaniowym uderzyło w inwestycje i koniunkturę gospodarczą Chin. Dodatkowo rośnie tam bezrobocie, a eksport nieco wyhamował w obliczu osłabienia globalnej gospodarki.
Te czynniki wpływają na coraz wolniejszy wzrost gospodarczy Chin. Według OECD dynamika PKB Chin wyniesie 4,7% w 2024 roku wobec 5,2% w 2023 roku. To może być najwolniejsze tempo wzrostu od dekad.
Zagrożenia wojenne i ich wpływ na gospodarkę
OECD zwraca uwagę także na rosnące zagrożenia geopolityczne dla światowej gospodarki. Chodzi przede wszystkim o nasilające się konflikty zbrojne na Bliskim Wschodzie, które mogą mieć daleko idące skutki.
Obecnie, zdaniem OECD, światowa gospodarka stoi w obliczu nowych zagrożeń wynikających ze zwiększonych napięć geopolitycznych, zwłaszcza wojny na Bliskim Wschodzie.
Eskalacja wojen w regionie może zakłócić globalne dostawy ropy naftowej, co uderzy w gospodarkę i wywoła kolejną falę wzrostu cen surowców energetycznych.
Ponadto konflikty zbrojne zawsze negatywnie wpływają na sentyment i chęć inwestowania na rynkach finansowych. Wzrost niepewności może zachwiać kruchą odbudową gospodarczą po pandemii.
Wpływ wojen na handel i rynki surowców
- Destabilizacja na Bliskim Wschodzie grozi wzrostem cen ropy i gazu
- Zakłócenia w handlu ropą uderzą w globalny wzrost gospodarczy
- Wojny zwiększają niepewność i negatywnie wpływają na rynki finansowe
- Inwestorzy w obliczu ryzyka geopolitycznego mogą wstrzymywać decyzje biznesowe
- Skok cen surowców energetycznych napędza inflację i osłabia wzrost
Kraj | Tempo wzrostu PKB w 2023 r. | Tempo wzrostu PKB w 2024 r. |
USA | 2,4% | 1,5% |
Chiny | 5,2% | 4,7% |
Czytaj więcej: Czy Izrael i Hamas dojdą do porozumienia? Szczegóły wewnątrz!
Podsumowanie
Spowalniający wzrost gospodarczy w USA i Chinach, dwóch największych gospodarkach świata, może mieć daleko idące konsekwencje dla całej globalnej gospodarki. Słabsze tempo wzrostu PKB tych krajów, będące efektem wojen, kryzysów i zacieśniania polityki monetarnej, ograniczy popyt na towary importowane z innych państw.
Ponadto Chiny i USA odpowiadają za znaczną część globalnego handlu i inwestycji. Ich osłabienie gospodarcze uderzy więc także w wymianę międzynarodową oraz transgraniczne przepływy kapitału. Może to zachwiać odbudową światowej gospodarki po pandemii COVID-19.
Podsumowanie
Prognozy OECD wskazują, że wzrost gospodarczy Chin i USA będzie wolniejszy w 2023 i 2024 roku. To może mieć negatywne przełożenie na globalną gospodarkę, gdyż te dwa kraje odpowiadają za znaczną część światowego handlu i inwestycji. Ich osłabienie uderzy więc w wymianę międzynarodową.
W USA na spowolnienie wpływają agresywne podwyżki stóp procentowych, mające na celu walkę z inflacją. Z kolei gospodarka Chin zmaga się ze skutkami kryzysu na rynku nieruchomości i rosnącym bezrobociem. Te czynniki odbijają się na dynamice wzrostu PKB.
Dodatkowym zagrożeniem są nasilające się konflikty zbrojne na Bliskim Wschodzie. Ich eskalacja może zakłócić globalny handel i wywindować ceny surowców energetycznych, co dodatkowo uderzy w kruchą odbudowę gospodarki światowej.
Podsumowując, prognozowane spowolnienie gospodarcze Chin i USA w połączeniu z ryzykami geopolitycznymi tworzy niepokojący obraz dla perspektyw wzrostu gospodarczego na świecie. Kluczowe będzie, czy uda się złagodzić te czynniki ryzyka w nadchodzących kwartałach.