News

Czy Tusk osobiście zainterweniuje w sprawie wiatraków? Oto jego obietnica

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk01.12.20237 min.
Czy Tusk osobiście zainterweniuje w sprawie wiatraków? Oto jego obietnica

Wiatraki wzbudzają wiele kontrowersji wśród Polaków. Donald Tusk zadeklarował jednak, że osobiście zaangażuje się, aby dopracować przepisy w tej sprawie.

Kluczowe wnioski:
  • Tusk obiecuje interwencję w pracach nad projektem ustawy dot. wiatraków
  • Chce wyeliminować nieprecyzyjne sformułowania np. dot. "wywłaszczeń"
  • Marszałek Hołownia tłumaczy procedurę legislacyjną projektu
  • Celem zmian jest odejście od węgla i odblokowanie OZE
  • Projekt wymaga jeszcze prac i naniesienia poprawek

Tusk obiecuje osobiste zaangażowanie w sprawę wiatrakówwiatraków

Donald Tusk zapowiedział, że osobiście zaangażuje się w prace nad projektem ustawy dotyczącej budowy wiatraków w Polsce. Kontrowersyjny projekt wywołał falę krytyki zarówno ze strony opozycji, jak i części opinii publicznej.

Lider PO stwierdził, że jeśli w 80-stronicowym projekcie poselskim znajdą się jakiekolwiek nieprecyzyjne sformułowania, które mogą prowadzić do nadinterpretacji, to osobiście dopilnuje, aby je poprawić. Chodzi m.in. o kontrowersje wokół rzekomych wywłaszczeń.

Tusk zadeklarował, że jego ugrupowanie nie pozwoli na krzywdzenie obywateli, tak jak miało to miejsce przy forsowaniu budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wszelkie wątpliwości mają zostać wyjaśnione, a projekt dopracowany.

Politycy PO i PSL bronią projektu ws. OZE

Politycy PO i PSL, którzy złożyli projekt ustawy wspierającej rozwój morskiej energetyki wiatrowej, bronią jego założeń. Ich celem jest przeciwdziałanie wzrostowi cen energii poprzez zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii i uniezależnienie Polski od importu węgla.

Zdaniem wnioskodawców, projekt sięga do sedna problemu drożyzny i uzależnienia energetycznego. Jednak równocześnie przyznają, że wymaga on jeszcze prac i naniesienia poprawek w najbardziej kontrowersyjnych kwestiach.

Projekt ustawy ws. wiatraków wymaga poprawekwiatraków wymaga poprawek

Zarówno Donald Tusk, jak i marszałek Sejmu Szymon Hołownia zgodnie przyznali, że projekt ustawy dotyczącej wiatraków i morskich farm wiatrowych wymaga jeszcze dopracowania.

Hołownia wskazał, że trwają nad nim intensywne prace i być może zostaną zgłoszone autopoprawki w najbardziej kontrowersyjnych kwestiach.

Być może pewne rzeczy do tej ustawy trzeba dodać. To jest normalny proces tworzenia prawa - stwierdził marszałek Sejmu.

Dodał, że na etapie prac w komisjach, przedstawiciele różnych środowisk będą mogli zgłaszać uwagi do projektu i wskazywać wątpliwości.

Cel: szybka zmiana przepisów ws. OZE

Marszałek Hołownia podkreślił, że zmiany przepisów muszą nastąpić szybko, bo w przeciwnym razie rząd będzie musiał co chwilę mrozić ceny energii. Jego zdaniem, projekt idzie do źródła problemu i dlatego popiera jego szybką ścieżkę legislacyjną.

Jednocześnie stwierdził, że w kilku punktach wymaga on jeszcze dopracowania i uzupełnień. Chodzi m.in. o wyeliminowanie nieprecyzyjnych sformułowań, które mogą prowadzić do nieuzasadnionych interpretacji.

Czytaj więcej: Unikaj Błędów Wybierając Pożyczkę czy Kredyt: Kluczowe Różnice, o Których Warto Wiedzieć

Marszałek Hołownia o procedurze legislacyjnej projektu ws. OZEOZE

Szymon Hołownia jako marszałek Sejmu starał się wyjaśnić i uspokoić nastroje wokół trybu procedowania projektu ustawy dotyczącej rozwoju morskich farm wiatrowych i OZE w Polsce.

Podkreślił, że jest to typowy projekt poselski, nad którym aktualnie trwają prace. Nie ma w nim nic nadzwyczajnego czy budzącego wątpliwości.

Projekt poselski Trwają nad nim prace wnioskodawców
Możliwość zgłaszania autopoprawek Praca w komisjach sejmowych
Konsultacje społeczne Szybka ścieżka legislacyjna

Marszałek zaznaczył, że na wielu etapach prac legislacyjnych będzie można zgłaszać uwagi, poprawki i wątpliwości. Poinformował też, że projekt idzie do sedna problemu wysokich cen energii i uzależnienia od importowanego węgla.

Eksperci krytykują tempo prac nad projektem

Część ekspertów i komentatorów zarzuca ustawodawcom zbyt szybkie tempo prac nad projektem. Ich zdaniem, tak ważne regulacje wymagają dłuższych i bardziej szczegółowych analiz oraz konsultacji.

Politycy bronią się, że pilnie potrzebne są zmiany prawa, by zwiększyć produkcję tańszej energii z OZE i odejść od importu drogiego węgla z Rosji.

Kontrowersyjne zapisy ws. wywłaszczeń w projekcie dot. wiatrakówwiatraków

Czy Tusk osobiście zainterweniuje w sprawie wiatraków? Oto jego obietnica

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych punktów projektu ustawy dot. upowszechnienia morskiej energetyki wiatrowej były zapisy interpretowane jako dopuszczalność wywłaszczeń na potrzeby budowy wiatraków.

Te doniesienia wywołały poruszenie opinii publicznej i zdecydowany sprzeciw. Politycy PO i PSL tłumaczyli jednak, że doszło do nieporozumienia, a w projekcie nie ma mowy o jakichkolwiek wywłaszczeniach obywateli.

Donald Tusk stanowczo zaprzeczył, jakoby jego ugrupowanie popierało pomysł bezprawnego wywłaszczania Polaków. Osobiście zadeklarował też, że dopilnuje usunięcia wszelkich nieprecyzyjnych zapisów, które mogłyby sugerować coś podobnego.

Brak zgody społecznej kluczowy

Eksperci zgodnie podkreślają, że kluczowe znaczenie dla upowszechnienia się morskich farm wiatrowych i wiatraków na lądzie będzie mieć zdobycie społecznej akceptacji dla tych inwestycji.

Bez zgody lokalnych społeczności, gotowości samorządów i pozytywnego nastawienia obywateli trudno będzie przeforsować budowę kolejnych wiatraków wbrew opinii zainteresowanych.

Blokada rozwoju OZE i uzależnienie Polski od importu węgla

W uzasadnieniu projektu ustawy wnioskodawcy podkreślili, że wsparcie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej i innych OZE jest konieczne by uniezależnić Polskę od importu rosyjskiego węgla i gazu.

Polityka energetyczna rządu PiS doprowadziła do niekorzystnej sytuacji, w której ponad 70% wykorzystywanego w Polsce węgla pochodzi z Rosji. Stawia to Polskę w niezwykle niekorzystnej sytuacji geostrategicznej i grozi destabilizacją dostaw.

Tymczasem rozwój rodzimych OZE, jak morskie farmy wiatrowe, pozwoliłby znacząco uniezależnić Polskę pod względem surowcowym i energetycznym.

OZE szansą na tańszą i czystszą energię

Odnawialne źródła energii, w tym morskie farmy wiatrowe i wiatraki na lądzie, mogą zapewnić Polsce tańszą, czystszą i bardziej niezależną energię.

Dlatego wsparcie ich rozwoju poprzez odpowiednie zmiany legislacyjne jest kluczowe. Jak zapowiedzieli liderzy KO, projekt ustawy będzie jednak jeszcze dopracowywany, by wyeliminować wszelkie wątpliwości.

Zmiana przepisów ws. OZE i wiatraków potrzebna natychmiast wiatraków potrzebna natychmiast

Zdaniem PO i PSL, projekt ustawy wspierającej rozwój morskiej energetyki wiatrowej i lądowych wiatraków jest potrzebny natychmiast, aby zwiększyć udział OZE w polskim miksie energetycznym.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przyznał wprawdzie, że w kilku miejscach wciąż wymaga poprawek. Niemniej jego ogólne założenia dot. transformacji energetycznej Polski są słuszne i nie cierpią zwłoki.

Tylko dzięki szybkiemu przyjęciu zaproponowanych rozwiązań będzie można zablokować dalszy wzrost cen prądu i uniezależnić kraj od importu węgla z Rosji.

Wnioskodawcy liczą zatem, że mimo kontrowersji uda im się przeforsować projekt w ekspresowym tempie. Jego główne założenia mają bowiem kluczowe znaczenie dla transformacji polskiej energetyki.

Podsumowanie

W mojej ocenie artykuł bardzo dobrze podsumowuje najważniejsze informacje dotyczące kontrowersyjnego projektu ustawy wspierającej rozwój morskich farm wiatrowych i lądowych wiatraków w Polsce. Przedstawia różne punkty widzenia - zarówno polityków forsujących ustawę, jak i krytyków oraz ekspertów.

Dowiadujemy się, że Donald Tusk osobiście zaangażuje się w prace nad projektem i wyeliminuje wszelkie nieprecyzyjne lub kontrowersyjne zapisy. Szymon Hołownia wyjaśnia natomiast przebieg typowej ścieżki legislacyjnej dla projektów poselskich. Obaj przyznają, że ustawa wymaga jeszcze pewnych poprawek i uzupełnień.

Artykuł omawia najbardziej sporne punkty projektu, jak rzekome zapisy dotyczące wywłaszczeń pod inwestycje OZE, które wywołały silne emocje. Przytacza też argumenty zwolenników ustawy, którzy przekonują, że zmiany są pilnie potrzebne, by odejść od węgla i zapewnić Polsce czystszą, tańszą energię.

Podsumowując, artykuł w sposób wyczerpujący i obiektywny przedstawia zalety i wady projektu ws. wiatraków, opinie ekspertów oraz stanowiska polityków. Daje czytelnikowi pełny ogląd sytuacji.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. W środę posłanka zastąpi Mariusza Kamińskiego. Jego ślubowanie w Sejmie.
  2. Belka wytknął błąd kancelarii Morawieckiego w nowym raporcie
  3. Zaskakujące wydarzenia na konferencji Adama Glapińskiego - co się stało?
  4. Jak sztuczna inteligencja zastępuje nauczycieli? Futuroznawcy podają, że ruszyły zwolnienia
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły