News

Czy Unia Europejska zakazuje pieców gazowych? Szczegóły tutaj!

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak08.12.20237 min.
Czy Unia Europejska zakazuje pieców gazowych? Szczegóły tutaj!

Pieców gazowych dotyczą kontrowersyjne propozycje Komisji Europejskiej, które mogą zakazać ich montażu w nowych domach oraz istniejących budynkach poddawanych gruntownym remontom. Szczegóły na ten temat poznaliśmy z doniesień portalu Portalsamorzadowy.pl, według którego piece gazowe nie będą mogły być montowane jako jedyne lub główne źródło ciepła. Zapraszam do lektury artykułu, aby dowiedzieć się więcej na temat planowanych zmian i ich konsekwencji.

Kluczowe wnioski:
  • Piece gazowe mają zostać zakazane w nowych budynkach jako jedyne lub główne źródło ciepła
  • W przyszłości zakaz miałby objąć także istniejące budynki przechodzące gruntowny remont
  • Powodem jest chęć uniezależnienia się UE od rosyjskiego gazu po inwazji na Ukrainę
  • Kraje mają przyspieszyć przejście na odnawialne źródła energii kosztem gazu
  • To element realizacji pakietu Fit for 55 i celu redukcji emisji CO2 w UE

Zakaz pieców gazowych w nowych domach

Komisja Europejska przedstawiła kontrowersyjny projekt, zgodnie z którym piece gazowe nie będą mogły być montowane w nowych budynkach jako jedyne lub główne źródło ciepła. Będą mogły pełnić jedynie funkcję uzupełniającą, jako tzw. piec szczytowy. Oznacza to, że będą wykorzystywane tylko okresowo - w szczytach zapotrzebowania na energię.

Jeśli propozycja wejdzie w życie, dotknie przede wszystkim osób budujących nowe domy jednorodzinne lub wielorodzinne. Konieczne będzie zastosowanie innego, głównego źródła ciepła - najprawdopodobniej będzie to pompa ciepła lub kocioł na biomasę.

Decyzja ta jest zaskakująca, ponieważ do niedawna to właśnie gaz ziemny był postrzegany jako paliwo przejściowe w transformacji energetycznej. Europa chce jednak jak najszybciej uniezależnić się od dostaw rosyjskiego gazu w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Dlatego plany szybkiej rezygnacji z węgla na rzecz gazu zostały zarzucone.

Konsekwencje dla rynku budowlanego

Propozycja KE będzie miała istotne konsekwencje dla rynku budowlanego i cen mieszkań. Konieczność instalacji pompy ciepła lub kotła na biomasę jako głównego źródła ciepła zwiększy koszty budowy domu nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Może to wpłynąć na zmniejszenie atrakcyjności inwestycyjnej rynku mieszkaniowego, a także ograniczyć popyt. Z drugiej strony, przyspieszy rozwój firm projektujących i instalujących alternatywne, ekologiczne systemy grzewcze.

Ograniczenia dla istniejących budynków

Projekt Komisji Europejskiej zakłada również, że w przyszłości, być może już od 2035-2040 r., zakaz instalacji pieców gazowych jako głównego źródła ciepła obejmie także istniejące budynki przechodzące termomodernizację. W momencie wymiany systemu grzewczego, nie będzie można zamontować samego pieca gazowego.

Będzie to dotyczyć zarówno budynków jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych podłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej. Właściciele będą musieli wybrać alternatywne, zeroemisyjne lub niskoemisyjne źródło ciepła - np. pompę ciepła, kocioł na biomasę lub ewentualnie panele fotowoltaiczne z magazynem energii.

Wpływ na ceny ogrzewania

W dłuższej perspektywie zakaz montażu nowych pieców gazowych może paradoksalnie przyczynić się do wzrostu cen ogrzewania dla części gospodarstw domowych.

Wynika to z faktu, że pompy ciepła i kotły na biomasę charakteryzują się wyższymi kosztami inwestycyjnymi w porównaniu z kotłami gazowymi. Ich eksploatacja jest co prawda tańsza, jednak zwrot z inwestycji następuje zwykle po kilku-kilkunastu latach.

Dlatego część gospodarstw domowych, zwłaszcza uboższych, może odczuć presję rosnących cen ogrzewania przynajmniej przejściowo. Jednak w perspektywie 20-30 lat prognozowane są oszczędności dzięki zeroemisyjnym źródłom ciepła.

Czytaj więcej: Szef Solidarności chwali decyzje sejmowej większości, ale zaskakuje drugim postulatem

Dlaczego gaz znalazł się na cenzurowanym

Decyzja o potencjalnym zakazie montażu nowych pieców gazowych jest zaskakująca, biorąc pod uwagę, że jeszcze do niedawna gaz ziemny był traktowany przez Unię Europejską jako paliwo przejściowe w procesie odchodzenia od węgla w kierunku gospodarki niskoemisyjnej.

Sytuacja zmieniła się diametralnie po agresji Rosji na Ukrainę i kryzysie energetycznym wywołanym przez Gazprom. Europa chce jak najszybciej uniezależnić się od rosyjskiego gazu, stąd zmiana planów dotyczących roli gazu jako paliwa przejściowego. Główny nacisk ma zostać położony na przyspieszenie rozwoju odnawialnych źródeł energii.

Kraje UE mogą dłużej korzystać z węgla

Co więcej, Unia Europejska zakłada, że kraje, które do tej pory zamierzały odejść od węgla na rzecz gazu ziemnego (np. Polska), będą mogły pozostać przy węglu jeszcze przez jakiś czas. Jednak w dalszej perspektywie i tak będą musiały przeskoczyć etap gazu, a eksploatację węgla zakończyć relatywnie szybko, przechodząc bezpośrednio na OZE.

Cele pakietu Fit for 55 do 2030 roku

Czy Unia Europejska zakazuje pieców gazowych? Szczegóły tutaj!

Planowany zakaz stosowania pieców gazowych jako jedynego lub głównego źródła ciepła w nowych i remontowanych budynkach to element realizacji szerszego planu Unii Europejskiej na rzecz walki ze zmianami klimatu.

Chodzi o pakiet „Fit for 55” i podstawowy cel, jakim jest redukcja emisji CO2 o 55% do 2030 r. w porównaniu ze stanem z 1990 r. Pakiet ten obejmuje wiele projektów legislacyjnych w różnych sektorach gospodarki.

Cel redukcji emisji CO2 do 2030 r. - 55%
Udział OZE w zużyciu energii 40%

Jak widać na powyższym zestawieniu, oprócz głównego celu, jakim jest redukcja emisji dwutlenku węgla o ponad 50%, Unia dąży również do zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii do 40% całkowitego zużycia energii na terenie Wspólnoty.

Redukcja emisji CO2 o 55 proc. do 2030 r.

Pakiet „Fit for 55” jest kluczowym elementem Europejskiego Zielonego Ładu – długoterminowej strategii UE mającej doprowadzić do przekształcenia europejskiej gospodarki w gospodarkę niskoemisyjną oraz osiągnięcia neutralności klimatycznej kontynentu do 2050 r.

Aby to osiągnąć, emisje gazów cieplarnianych na terenie Wspólnoty mają zostać zredukowane o co najmniej 55% w porównaniu ze stanem z 1990 r. To ambitny plan, który będzie wymagał ogromnego wysiłku i znacznych inwestycji we wszystkich krajach członkowskich.

Sektor budynków i koniec dominacji gazu

Jednym z kluczowych obszarów, w których muszą zostać poczynione radykalne zmiany, jest sektor budownictwa i systemów grzewczych. Dlatego planowany zakaz instalacji nowych pieców gazowych jest ważnym elementem realizacji celu 55% redukcji emisji gazów cieplarnianych w perspektywie 2030 r. oraz osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.

Podsumowanie

W moim artykule przyjrzałem się kontrowersyjnym propozycjom Komisji Europejskiej dotyczącym potencjalnego zakazu instalacji nowych pieców gazowych w domach. Jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę, że jeszcze niedawno gaz ziemny był postrzegany jako paliwo przejściowe. Jednak wojna w Ukrainie zmieniła te plany.

Przedstawiłem, że zakaz miałby dotyczyć nowo budowanych domów, a w przyszłości również istniejących budynków przechodzących termomodernizację. alternatywą mają być pompy ciepła, panele fotowoltaiczne lub kotły na biomasę. Moim zdaniem, będzie to miało istotny wpływ na rynek budowlany i ceny mieszkań.

Wyjaśniłem także, że zaostrzenie polityki wobec gazu to efekt agresji Rosji na Ukrainę. Europa chce uniezależnić się od rosyjskich surowców i przyspieszyć transformację w kierunku OZE. Kraje UE będą mogły pozostać przy węglu dłużej, by później całkowicie przerzucić się na zieloną energię.

Na koniec wspomniałem o szerszych planach UE związanych z pakietem „Fit for 55” i celem redukcji emisji gazów cieplarnianych o 55% do 2030 r. To wymaga radykalnych zmian w wielu sektorach, także w budownictwie, stąd pomysł na stopniowy zakaz pieców gazowych.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły