News

Czy ustawa wiatrakowa uratuje niemiecki przemysł? Opinie ekspertów na temat zarzutów premiera

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk01.12.20236 min.
Czy ustawa wiatrakowa uratuje niemiecki przemysł? Opinie ekspertów na temat zarzutów premiera

Ustawa wiatrakowa wywołała burzę wokół domniemanych związków z niemieckim przemysłem.

Kluczowe wnioski:
  • Premier zarzucił ustawie lobbing na rzecz Siemensa.
  • Eksperci nie dostrzegają zasadności tych oskarżeń.
  • Środki z KPO nie mają związku z inwestycjami firm trzecich.
  • Ustawa nie daje możliwości wywłaszczania gruntów.
  • Siemens ma silną konkurencję na rynku turbin wiatrowych.

Zarzuty premiera wobec ustawy

Premier Mateusz Morawiecki ostro skrytykował projekt ustawy wiatrakowej przedstawiony przez Koalicję Obywatelską. Zarzucił jej lobbowanie na rzecz niemieckiego koncernu Siemens oraz negatywny wpływ na notowania akcji PKN Orlen.

Szef rządu powołał się na gwałtowny wzrost kursu akcji Siemensa Energy po ogłoszeniu założeń ustawy. Jednocześnie miało dojść do spadku wartości akcji polskiego koncernu paliwowo-energetycznego. Premier ocenił, że mamy do czynienia z ewidentnym przejawem działania lobbystów.

Zapowiedział też, że PiS skieruje wniosek o zbadanie sprawy do prokuratury. Partia sugeruje, że nowe przepisy służą interesom zagranicznego biznesu, a nie Polaków.

Krytyka krokiem w kampanii wyborczej

Eksperci wskazują, że ostre słowa premiera to element szerszej kampanii PiS przeciwko ustawie wiatrakowej i całemu pakietowi antyinflacyjnemu. Choć zarzuty o lobbing wydają się przesadzone, mogą znaleźć posłuch w części elektoratu.

Z drugiej strony pojawiają się opinie, że ustawa przygotowana przez KO i Lewicę przede wszystkim realizuje interes Polski. Rozwój lądowej energetyki wiatrowej jest kluczowy w kontekście bezpieczeństwa energetycznego i odchodzenia od węgla.

Eksperci o wpływie ustawy na Siemensa

Niezależni eksperci podważają tezę, jakoby nowe prawo wiatrakowe miało uratować kondycję finansową koncernu Siemens. Twierdzą oni, że polski rynek ma zbyt małe znaczenie dla globalnego giganta, by wywindować kurs jego akcji.

Podkreślają również, że w listopadzie na giełdzie widać było pozytywny trend dla całego indeksu DAX. Wzrost notowań Siemensa to prawdopodobnie element szerszego zjawiska, a nie skutek doniesień z Polski.

Co więcej, konkurenci tej firmy radzili sobie jeszcze lepiej. Duński Vestas, lider w produkcji turbin wiatrowych, zanotował aż 20-procentowy wzrost wartości akcji.

Wiązanie wzrostu notowań Siemensa na niemieckiej giełdzie ze spadkiem notowań Orlenu na polskiej giełdzie to kompletna bzdura - stwierdza ekspert Dawid Czopek.

Czytaj więcej: Nie przegap - 3. edycja Kongresu ESG Polska Moc Biznesu już wkrótce!

Powiązania ustawy z środkami z KPO

Padają również zarzuty, że Koalicja Obywatelska próbuje wykorzystać pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy do ratowania niemieckiego biznesu. Nie znajdują one jednak potwierdzenia w faktach.

Jak wyjaśnia Janusz Gajowiecki z Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, fundusze z KPO w założeniu mają wesprzeć rozwój zielonej infrastruktury energetycznej w Polsce. Nie dotyczą natomiast bezpośrednio inwestycji firm trzecich, w tym zagranicznych koncernów.

Z kolei Dawid Czopek podkreśla, że wartość potencjalnych kontraktów dla producentów turbin wynikających z ustawy to około 6 mld euro. Dla tak dużej firmy jak Siemens Energy nie jest to kwota przełomowa w skali globalnej.

Możliwość wywłaszczeń gruntów pod farmy

Czy ustawa wiatrakowa uratuje niemiecki przemysł? Opinie ekspertów na temat zarzutów premiera

Kolejny zarzut dotyczy rzekomej możliwości wywłaszczania prywatnych gruntów pod inwestycje związane z lądowymi elektrowniami wiatrowymi.

Specjaliści studzą jednak obawy opozycji. Zgodnie z ich analizą projekt ustawy przygotowany przez KO nie daje podstaw do wywłaszczania na cele związane z budową farm wiatrowych.

Co więcej, branża nie będzie zabiegać o takie uprawnienia. Priorytetem jest zachowanie pełnej procedury planistycznej i poszanowanie interesów społeczności lokalnych. Nowe regulacje zakładają jedynie zachowanie minimalnej odległości 500 metrów od zabudowań mieszkalnych.

Konkurencja dla Siemensa na rynku turbin

Oskarżenia pod adresem koncernu SiemensEnergy wydają się tym bardziej przesadzone, że firma ta ma mocną konkurencję w swojej branży. Według danych za 2022 rok udział Siemensa w europejskim rynku turbin wiatrowych wynosi 25%.

Do liczących się rywali należą między innymi duński Vestas (ok. 30% udziałów), hiszpańska Gamesa (13%) oraz niemieccy Enercon i Nordex. W skali globalnej rośnie także znaczenie chińskich i amerykańskich firm.

Oznacza to, że ewentualne korzyści płynące dla Siemensa z polskiej ustawy będą musiały zostać podzielone z całą rzeszą konkurentów. Trudno tu mówić o wyjątkowym i nieuprawnionym lobbowaniu na rzecz jednej firmy.

Firma Kraj Udział w rynku
Vestas Dania 30%
Siemens Gamesa Hiszpania 13%
Siemens Energy Niemcy 25%

Rekordowe zamówienia w Siemens Energy

Na koniec warto zauważyć, że kondycja finansowa koncernu Siemens Energy jest obecnie bardzo dobra. Firma notuje rekordowe wyniki, jeśli chodzi o pozyskane zamówienia i przychody.

W ostatnim roku obrotowym portfel zleceń dla tej spółki osiągnął aż 112 mld euro. To najwyższa wartość w historii działalności przedsiębiorstwa.

Wzrost zamówień o blisko 34% i przychodów o 10% świadczy o tym, że koncern radzi sobie doskonale nawet bez polskiej ustawy wiatrakowej. Zarzuty o ratowanie Siemensa za polskie pieniądze są więc mocno na wyrost.

Podsumowanie

W moim artykule przyjrzałem się kontrowersjom wokół nowej ustawy wiatrakowej. Premier Mateusz Morawiecki ostro ją skrytykował, zarzucając autorom lobbing na rzecz niemieckiej firmy Siemens. Postanowiłem zweryfikować te oskarżenia, analizując opinie ekspertów i dane rynkowe.

Okazuje się, że nie ma dowodów, iż ustawa realizuje partykularne interesy Siemensa. Według specjalistów pozytywne informacje z Polski nie miały aż tak istotnego wpływu na notowania tej spółki. Ponadto pieniądze z KPO w założeniu mają wesprzeć polską zieloną energetykę, a nie zagraniczny biznes.

Przyjrzałem się również możliwości wywłaszczania gruntów pod farmy wiatrowe. Eksperci uspokajają, że projekt KO nie daje takich uprawnień, a branża i tak nie będzie o nie zabiegać. Nie do końca mają też rację oskarżenia o brak konkurencji dla Siemensa - w tym segmencie działa wiele silnych firm.

Całość uzupełniłem o najnowsze dane finansowe dotyczące Siemens Energy. Wynika z nich, że globalny koncern notuje rekordowe zamówienia i nie potrzebuje ratunku z Polski. Bardziej prawdopodobne, że to my potrzebujemy rozwoju lądowej energetyki wiatrowej dla własnego bezpieczeństwa energetycznego.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
  3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
  4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.