Kredyty

Czy wiesz kiedy bank realizuje wypłatę Twojego kredytu gotówkowego czy hipotecznego?

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk04.12.20235 min.
Czy wiesz kiedy bank realizuje wypłatę Twojego kredytu gotówkowego czy hipotecznego?

Bank nie wypłacił kredytu po akcie notarialnym? Nie dziw się, jeśli oczekiwanie na wypłatę Twojego kredytu gotówkowego czy hipotecznego się przedłuża. W artykule wyjaśniamy, jak w praktyce wygląda procedura uruchamiania kredytu w banku oraz kiedy możesz spodziewać się pieniędzy na koncie.

Kluczowe wnioski:

 • Kredyt gotówkowy bank zwykle uruchamia w kilka minut, ale na koncie możesz mieć pieniądze nawet dopiero następnego dnia.
 • Przy kredycie hipotecznym na wypłatę czekasz zwykle kilka dni, a czasem nawet tygodni.
 • Banki wypłacają kredyt hipoteczny dopiero po podpisaniu aktu notarialnego, chyba że kupujesz mieszkanie od dewelopera.
 • Kredyt hipoteczny na mieszkanie w budowie jest wypłacany w transzach według ustalonego harmonogramu.
 • Z kredytu gotówkowego możesz swobodnie korzystać od razu po wpływie pieniędzy na Twoje konto.

Jak widać, są pewne niuanse związane z terminami wypłaty kredytów. Mamy nadzieję, że te informacje pozwolą Ci lepiej zorientować się w tym temacie. Zapraszamy do dalszej lektury!

Jaka jest standardowa procedura przyznania kredytu w banku?

Standardowo, aby otrzymać kredyt z banku, musisz najpierw złożyć wniosek kredytowy. We wniosku podajesz szereg informacji o sobie, takich jak dane osobowe, adres zamieszkania, dochody, zatrudnienie itp. Do wniosku dołączasz też wymagane zaświadczenia i dokumenty potwierdzające twoją zdolność kredytową.

Kiedy wniosek trafi już do banku, analityk dokładnie go sprawdza i weryfikuje podane informacje. Porównuje dane z wniosku z bazami danych takimi jak Biuro Informacji Kredytowej, co pozwala mu ocenić twoją wiarygodność finansową. Na tej podstawie bank wylicza twoją zdolność kredytową i podejmuje decyzję, czy ci kredyt przyznać.

Ile zwykle trwa rozpatrywanie wniosku kredytowego?

Zazwyczaj bank rozpatruje kompletny wniosek kredytowy w ciągu kilku-kilkunastu dni roboczych. Im bardziej złożony wniosek lub wyższa kwota kredytu, tym procedura trwa dłużej – przy kredycie hipotecznym nawet do 6 tygodni.

Warto jednak pamiętać, że dużo zależy też od ciebie. Im lepiej przygotowany wniosek z kompletem dokumentów złożysz, tym szybciej bank go rozpatrzy i tym większe masz szanse na pozytywną decyzję kredytową.

Ile potrwa wypłata pieniędzy z kredytu po pozytywnej decyzji banku?

Kiedy już otrzymasz pozytywną decyzję kredytową z banku, zostaje podpisanie umowy i wypłata pieniędzy. I tu dochodzimy do sedna – kiedy faktycznie dostaniesz pieniądze?

W przypadku kredytu gotówkowego na konto bankowe, jeśli złożyłeś wniosek przez internet, pieniądze mogą być zaksięgowane na twoim koncie nawet tego samego dnia, w którym podpisałeś umowę. Jednak zwykle to 1-2 dni robocze.

Najważniejsze, abyś miał już otwarte konto osobiste w banku udzielającym kredytu – wtedy realizacja jest najszybsza, nawet w czasie rzeczywistym.

Co może opóźnić wypłatę kredytu gotówkowego?

Do opóźnień we wypłacie kredytu gotówkowego może dojść, gdy:

 • Nie masz jeszcze konta w banku, który ci go udzielił – wtedy czekasz na standardowy czas realizacji przelewu międzybankowego 1-2 dni;
 • Złożyłeś wniosek tuż przed weekend lub świętami – wtedy do wypłaty dojdzie najwcześniej pierwszego dnia roboczego po przerwie.

Czytaj więcej: Gdzie najkorzystniej zaciągniesz kredyt gotówkowy 30 tys. zł? Porównanie ofert banków

Kiedy następuje realizacja wypłaty kredytu hipotecznego przez bank?

W przeciwieństwie do kredytu gotówkowego, wypłata pieniędzy z kredytu hipotecznego zawsze odbywa się bezgotówkowo i cała kwota trafia na konto notariusza po podpisaniu aktu notarialnego. I tu właśnie leży „pies pogrzebany”.

Kluczowe jest bowiem to, kiedy uda ci się umówić termin u notariusza i zawrzeć w jego obecności umowę sprzedaży nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie kredytu. Dopiero po otrzymaniu przez bank odpisu z księgi wieczystej z prawidłowo wpisaną hipoteką następuje uruchomienie transzy i przelanie pieniędzy notariuszowi.

Rodzaj transakcji Czas oczekiwania na wypłatę
Zakup mieszkania na rynku pierwotnym 3-10 dni
Zakup domu/mieszkania na rynku wtórnym 1-3 dni

Dlaczego wypłata kredytu hipotecznego trwa dłużej niż gotówkowego?

Wszystko przez większą złożoność formalną i konieczność spełnienia dodatkowych warunków w postaci np. ubezpieczenia nieruchomości, zaświadczenia z gminy, operatu szacunkowego. Po drodze jest też wizyta u notariusza i oczekiwanie na wpis hipoteki do księgi wieczystej.

Nic więc dziwnego, że od decyzji do wypłaty kredytu hipotecznego mija z reguły kilka dni, a w skomplikowanych przypadkach nawet 2 tygodnie. Cały proces szybciej przebiega, gdy kupujesz mieszkanie na rynku wtórnym niż pierwotnym.

Jak szybko otrzymasz pieniądze z kredytu na konto po podpisaniu umowy?

Czy wiesz kiedy bank realizuje wypłatę Twojego kredytu gotówkowego czy hipotecznego?

Szybkość otrzymania pieniędzy z kredytu na swoje konto po podpisaniu umowy zależy przede wszystkim od rodzaju zaciąganego kredytu.

Kredyt gotówkowy bank zwykle uruchamia praktycznie od ręki, w kilkanaście minut od złożenia podpisów. Jednak jeśli nie masz konta w tym samym banku co kredyt, na Twoim rachunku pieniądze z kredytu pojawią się w standardowym czasie 1-2 dni roboczych potrzebnych na realizację przelewu.

Inaczej ma się sytuacja w przypadku kredytu hipotecznego - tu na wypłatę czekasz nieco dłużej, bo od kliku dni do nawet 2 tygodni. Wszystko przez dodatkowe formalności, jak wizyta u notariusza i czekanie na wpis hipoteki.

Jak przyspieszyć otrzymanie pieniędzy z kredytu?

Jeśli zależy Ci na jak najszybszym otrzymaniu pieniędzy z kredytu, pamiętaj o kilku wskazówkach:

 • Wybierz kredyt gotówkowy zamiast hipotecznego - jest wypłacany znacznie szybciej;
 • Załóż konto osobiste w banku udzielającym kredytu – przyspieszy to przelew środków;
 • Unikaj składania wniosku tuż przed długim weekendem czy świętami;
 • Zadbaj o kompletny wniosek z wymaganymi załącznikami, by nie tracić czasu na jego uzupełnianie.

Stosując się do tych zaleceń, z pewnością skrócisz poczekalnię na upragnione pieniądze z kredytu.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
 4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły