News

Czyste powietrze: zwiększone dotacje i nowe wymogi od kwietnia.

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk09.02.20246 min.
Czyste powietrze: zwiększone dotacje i nowe wymogi od kwietnia.

Program Czyste Powietrze to flagowa inicjatywa rządu mająca na celu walkę ze smogiem i poprawę jakości powietrza w Polsce. Od 1 kwietnia 2024 roku wchodzą w życie istotne zmiany w programie - zwiększone zostaną kwoty dotacji, pojawią się nowe progi dochodowe uprawniające do wyższego dofinansowania, a także zaostrzone zostaną wymogi dla producentów i sprzedawców pomp ciepła. To dobra wiadomość dla osób planujących modernizację domu i wymianę pieca - będzie można liczyć na wyższe wsparcie finansowe. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat nowości w programie Czyste Powietrze.

Wymogi programu Czyste Powietrze od kwietnia 2024

Od 1 kwietnia 2024 roku wchodzą w życie istotne zmiany w rządowym programie Czyste Powietrze, mającym na celu walkę ze smogiem i poprawę jakości powietrza w Polsce. Jedną z najważniejszych nowości jest wprowadzenie dodatkowych wymogów dla producentów i sprzedawców pomp ciepła, którzy chcą brać udział w programie.

Aby otrzymać dofinansowanie z Czystego Powietrza, pompy ciepła będą musiały znaleźć się na Liście Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM). Oznacza to, że producenci będą zobowiązani do przeprowadzenia badań potwierdzających odpowiednie parametry techniczne oferowanych urządzeń. Badania te będą musiały zostać wykonane w akredytowanych laboratoriach, a ich wyniki powinny być zgodne z danymi podanymi przez producentów w karcie produktu i etykiecie energetycznej.

Celem nowych regulacji jest wyeliminowanie z programu niskiej jakości pomp ciepła, które nie gwarantowały obniżenia kosztów ogrzewania, a w niektórych przypadkach nawet je zwiększały. Dzięki wprowadzeniu obowiązku certyfikacji, beneficjenci Czystego Powietrza będą mieli pewność, że wybierają sprawdzone urządzenia, które faktycznie pomogą im obniżyć rachunki za ogrzewanie i poprawić jakość powietrza.

Zwiększone kwoty dotacji w programie Czyste Powietrze

Kolejną istotną zmianą, która wejdzie w życie od 1 kwietnia 2024 roku, jest podniesienie maksymalnych kwot dotacji przyznawanych w ramach programu Czyste Powietrze. Zwiększenie dofinansowania będzie dotyczyć zarówno wymiany źródeł ciepła, jak i prac termomodernizacyjnych.

Jeśli chodzi o wymianę kotłów i pieców, to największy wzrost dotacji dotyczy pomp ciepła. W przypadku pomp ciepła powietrze-powietrze maksymalna kwota dotacji wzrośnie do 4400 zł, natomiast dla pomp ciepła powietrze-woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej sięgnie nawet 19400 zł.

Z kolei beneficjenci decydujący się na kompleksową termomodernizację będą mogli liczyć na jeszcze wyższe dofinansowanie. W grupie gospodarstw domowych o najniższych dochodach maksymalna dotacja na termomodernizację wzrośnie z 79 tys. zł do 135 tys. zł.

Korzyści ze zwiększenia dotacji

Podniesienie maksymalnych kwot dotacji to dobra informacja dla beneficjentów programu Czyste Powietrze. Wyższe dofinansowanie oznacza, że inwestorzy będą musieli wkładać mniej własnych środków w modernizację domu i wymianę źródła ciepła. To z pewnością zachęci wielu Polaków do skorzystania z programu.

Czytaj więcej: Miliardy złotych w funduszach obligacji – najnowsze statystyki.

Nowe progi dochodowe uprawniające do dotacji

Trzecią istotną zmianą jest podniesienie progów dochodowych, od których uzależniona jest wysokość przyznawanego dofinansowania. Im niższy dochód na osobę w gospodarstwie domowym, tym wyższa kwota dotacji.

Od 1 kwietnia 2024 roku progi te zostaną podniesione. Przykładowo, w grupie z podwyższonym dofinansowaniem próg dochodowy w gospodarstwach wieloosobowych wzrośnie z 1564 zł do 1894 zł na osobę. Natomiast w grupie z najwyższym wsparciem finansowym próg ten zwiększy się z 900 zł do 1090 zł na osobę.

Dzięki temu więcej gospodarstw domowych będzie mogło skorzystać z wyższych kwot dotacji oferowanych przez program Czyste Powietrze.

Ponowny wniosek po wcześniejszej dotacji

Czyste powietrze: zwiększone dotacje i nowe wymogi od kwietnia.

Kolejna dobra wiadomość dotyczy możliwości ponownego aplikowania o środki z programu. Osoby, które wcześniej otrzymały dotację na wymianę kotła, będą mogły po raz drugi sięgnąć po dofinansowanie - tym razem na prace termomodernizacyjne.

Aby dostać pieniądze, konieczne będzie wykonanie audytu energetycznego budynku. Koszty audytu również zostaną pokryte z programu - maksymalna kwota dotacji na ten cel wyniesie 1200 zł.

To dobra informacja dla beneficjentów, którzy wymienili już kopciucha na nowoczesny kocioł czy pompę ciepła. Teraz będą oni mogli sięgnąć po dodatkowe środki na kompleksową poprawę efektywności energetycznej swojego domu.

Audyt energetyczny dofinansowany z programu

Jak już wspomniano, od 1 kwietnia 2024 roku audyt energetyczny będzie wymagany przy ponownym ubieganiu się o dotację z programu Czyste Powietrze. Dobrą wiadomością jest to, że koszt wykonania audytu również będzie można pokryć ze środków z programu.

Dofinansowanie audytu pozwoli beneficjentom lepiej zaplanować konieczne prace termomodernizacyjne i precyzyjnie określić ich zakres. Audyt dostarczy również informacji, jakie rozwiązania będą najbardziej opłacalne pod względem oszczędności energii i kosztów ogrzewania w danym budynku.

Podsumowanie zmian w programie Czyste Powietrze

Podsumowując, od 1 kwietnia 2024 roku w programie Czyste Powietrze wchodzą w życie korzystne zmiany dla beneficjentów.

  • Zaostrzone zostaną wymogi dla producentów pomp ciepła, co podniesie jakość dofinansowywanych urządzeń.
  • Wzrosną maksymalne kwoty dotacji, dzięki czemu inwestorzy będą musieli wnieść mniejszy wkład własny.
  • Podniesione zostaną progi dochodowe uprawniające do wyższego dofinansowania.
  • Możliwe będzie ponowne ubieganie się o dotację po otrzymaniu wcześniejszego dofinansowania.
  • Dofinansowany ze środków programu zostanie audyt energetyczny.

To z pewnością zachęci wielu Polaków do skorzystania z programu Czyste Powietrze i przeprowadzenia kompleksowej modernizacji energetycznej swoich domów. Dzięki wyższemu dofinansowaniu i łatwiejszemu dostępowi do środków, poprawa jakości powietrza w Polsce stanie się realniejsza.

Podsumowanie

Program Czyste Powietrze od kwietnia 2024 roku wchodzi w nową fazę, która przyniesie wiele korzystnych zmian dla beneficjentów. Zwiększone zostaną maksymalne kwoty dotacji, zwłaszcza na pompy ciepła i kompleksową termomodernizację. Równocześnie wprowadzone będą nowe wymogi jakościowe dla producentów pomp ciepła. Podniesione zostaną także progi dochodowe uprawniające do wyższego dofinansowania. To szansa, aby program przyspieszył walkę ze smogiem w Polsce.

Dzięki wprowadzanym modyfikacjom, Czyste Powietrze stanie się bardziej atrakcyjne i dostępne dla beneficjentów. Wyższe dotacje zachęcą do przeprowadzania kompleksowych modernizacji domów, a surowsze wymogi zagwarantują wysoką jakość wspieranych technologii. To krok w dobrą stronę dla poprawy jakości powietrza i ochrony klimatu w naszym kraju.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 3.33 Liczba głosów: 3

5 Podobnych Artykułów:

  1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
  2. Nowe taryfy zatwierdzone. Bez decyzji premiera inflacja i rachunki wystrzelą
  3. Nieprzewidywalna sytuacja na rynku paliw. Benzyna tańsza niż kiedykolwiek?
  4. Budżet na wstrzymaniu? Minister finansów zabiera głos
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły