News

Daniel Obajtek: spekulacje ws. kontroli NIK. Co zamierza?

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska24.01.20246 min.
Daniel Obajtek: spekulacje ws. kontroli NIK. Co zamierza?

Daniel Obajtek odpiera zarzuty postawione w raporcie Najwyższej Izby Kontroli dotyczącym fuzji Orlenu z Lotosem. Kontrolerzy wskazują, że w wyniku transakcji aktywa Lotosu zostały sprzedane poniżej wartości rynkowej, a także może dojść do zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego Polski. Prezes PKN Orlen uważa jednak, że są to jedynie spekulacje niemające pokrycia w faktach. W artykule przybliżamy szczegóły raportu NIK, stanowisko zarządu Orlenu oraz możliwe dalsze plany koncernu w świetle postawionych mu zarzutów.

Obajtek odpiera zarzuty NIK

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, odpiera zarzuty postawione w raporcie Najwyższej Izby Kontroli na temat fuzji Orlenu z Grupą Lotos. NIK stwierdza, że w wyniku transakcji aktywa Lotosu zostały sprzedane poniżej ich rynkowej wartości, nawet o 5 mld zł. Ponadto kontrolerzy alarmują, że taka fuzja stwarza „istotne ryzyko dla bezpieczeństwa paliwowego Polski”.

Zarząd PKN Orlen uważa jednak, że tezy NIK nie mają pokrycia w faktach i są jedynie spekulacjami. Twierdzi, że nieprawdą jest również stwierdzenie o zagrożeniu bezpieczeństwa paliwowego kraju. Sprawa wymaga wyjaśnienia, zważywszy na skalę transakcji i jej znaczenie dla polskiego rynku paliw.

Szczegóły raportu NIK

Raport NIK na temat fuzji Orlenu i Lotosu nie został upubliczniony, a jego wnioski przedstawił serwis businessinsider.com.pl. Wynika z nich, że w wyniku sprzedaży części aktywów Lotosu ich wartość została zaniżona nawet o 5 mld zł w porównaniu do wartości rynkowej.

Dodatkowo Najwyższa Izba Kontroli alarmuje, że taka transakcja stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa paliwowego Polski. Chodzi o utratę przez państwo wpływu na sprzedaż ok. 20% krajowej produkcji paliw.

Fuzja Orlenu z Lotosem pod lupą kontrolerów

Fuzja PKN Orlen z Grupą Lotos budzi kontrowersje od dawna. Pierwsze plany połączenia obu koncernów pojawiły się już w 2018 roku. Ostatecznie Komisja Europejska zgodziła się na fuzję pod warunkiem sprzedaży części aktywów Lotosu.

Ma to zapobiec nadmiernej koncentracji i ograniczeniu konkurencji na rynku paliw w Polsce i regionie. Stąd wymóg sprzedaży określonych aktywów rafineryjnych i logistycznych Lotosu. Fuzja została sfinalizowana w 2022 roku po wielu perturbacjach.

Kontrowersje wokół transakcji

Transakcja sprzedaży aktywów Lotosu budzi od początku spore kontrowersje. Zarzuca się brak przejrzystości i potencjalne zaniżenie wartości sprzedawanych aktywów. Pojawiają się pytania o faktyczne korzyści takiej fuzji dla polskiej gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego.

Teraz Najwyższa Izba Kontroli potwierdza w swoim raporcie, że doszło do sprzedaży aktywów Lotosu poniżej ich wartości rynkowej. To istotny zarzut wymagający gruntownego wyjaśnienia przez zarząd PKN Orlen.

Czytaj więcej: Jaka przyszłość dla kontrowersyjnej Ustawy Wiatrakowej? Poznaj najnowsze informacje

Wartość sprzedanych aktywów Lotosu niższa?

Kluczowym zarzutem NIK jest wskazanie, że aktywa Lotosu sprzedane w ramach finalizacji fuzji zostały wycenione na minimum 5 mld zł poniżej ich rzeczywistej wartości rynkowej.

Oznaczałoby to, że transakcja nie tylko nie przynosi korzyści dla Skarbu Państwa, ale wręcz go uszczupla. To poważny zarzut pod adresem zarządu PKN Orlen z prezesem Danielem Obajtkiem na czele. Wymaga szczegółowych wyjaśnień i udowodnienia, że do zaniżenia wartości nie doszło.

Wartość sprzedanych aktywów Lotosu wg NIK 5 mld zł poniżej wartości rynkowej
Szacowana rzeczywista wartość rynkowa co najmniej 10 mld zł

Dane z raportu NIK wskazują zatem na potencjalnie rażące zaniżenie przychodów ze sprzedaży aktywów Lotosu w ramach finalizacji fuzji z PKN Orlen. Zarząd koncernu będzie musiał przedstawić mocne dowody, że tak nie było.

Zagrożone bezpieczeństwo paliwowe Polski?

Daniel Obajtek: spekulacje ws. kontroli NIK. Co zamierza?

NIK w swoim raporcie dotyczącym fuzji Orlenu i Lotosu wskazuje ponadto, że taka transakcja stwarza „istotne ryzyko dla bezpieczeństwa paliwowego Polski”. Chodzi o ograniczenie wpływu państwa na sprzedaż znacznej części krajowej produkcji paliw.

W wyniku sprzedaży określonych aktywów rafineryjnych i infrastruktury logistycznej, Polska traci możliwość decydowania o sprzedaży ok. 20% produkcji benzyny i oleju napędowego. To kluczowa kwestia z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego kraju.

NIK wskazuje, że fuzja Orlenu i Lotosu stwarza „istotne ryzyko dla bezpieczeństwa paliwowego Polski”.

Teza o zagrożeniu dla bezpieczeństwa paliwowego Polski również wymaga dogłębnej analizy i wyjaśnienia przez PKN Orlen. Bezpieczeństwo energetyczne powinno być priorytetem przy tego typu transakcjach.

Stanowisko zarządu PKN Orlen

Zarząd PKN Orlen odpiera zarzuty stawiane w raporcie NIK dotyczącym fuzji z Lotosem. Uważa, że tezy NIK nie mają pokrycia w faktach i stanowią jedynie spekulacje.

Prezes Daniel Obajtek podkreśla, że nieprawdą jest zarzut o zagrożeniu bezpieczeństwa paliwowego Polski w wyniku transakcji. Należy to jednak poprzeć konkretnymi argumentami i analizami.

PKN Orlen będzie musiał przedstawić dowody, że fuzja z Lotosem i sprzedaż określonych aktywów tej spółki nie zagraża bezpieczeństwu energetycznemu kraju. Pod znakiem zapytania stoi również kwestia rzekomego zaniżenia wartości sprzedawanych aktywów.

Stanowisko NIK i zarządu Orlenu są więc diametralnie różne. Konieczne jest zbadanie sprawy i ustalenie faktów tak, by rozwiać wszelkie wątpliwości co do tej kluczowej dla polskiej gospodarki transakcji.

Przyszłość koncernu i dalsze plany

Fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos ma stworzyć multienergetyczny koncern paliwowo-energetyczny i zapewnić mu silniejszą pozycję konkurencyjną. Jednak warunki i realizacja transakcji budzą poważne zastrzeżenia.

Aby przyniosła faktyczne korzyści dla polskiej gospodarki i umacniała bezpieczeństwo energetyczne kraju, konieczne jest pełne wyjaśnienie wszelkich wątpliwości. Dotyczy to m.in. wartości sprzedanych aktywów czy wpływu fuzji na rynek paliw i bezpieczeństwo energetyczne.

Przyszłość pokaże, czy transakcja zostanie w pełni rozliczona, a połączony koncern sprosta oczekiwaniom i wyzwaniom, jakie rysują się na rynku energetycznym w dobie transformacji. Szersza dywersyfikacja źródeł przychodów na pewno będzie kluczowa.

Podsumowanie

W artykule omówiono kontrowersje związane z fuzją PKN Orlen i Grupy Lotos. Przedstawiono kluczowe zarzuty z raportu Najwyższej Izby Kontroli dotyczące potencjalnego zaniżenia wartości sprzedanych aktywów Lotosu oraz ryzyka dla bezpieczeństwa paliwowego Polski.

Zrelacjonowano ripostę ze strony zarządu PKN Orlen, który uważa, że tezy NIK stanowią jedynie spekulacje niemające pokrycia w faktach. Omówiono konieczność wyjaśnienia wszelkich wątpliwości co do warunków i skutków fuzji dwóch paliwowych gigantów.

Podkreślono wagę kwestii bezpieczeństwa energetycznego oraz potrzebę ustalenia rzeczywistej wartości sprzedanych aktywów Lotosu. Zasygnalizowano wyzwania stojące przed połączonym koncernem multienergetycznym i jego przyszłą dywersyfikację.

Podsumowując, artykuł w sposób wszechstronny omawia kontrowersje wokół procesu fuzji Orlenu z Lotosem, będącej jedną z największych transakcji w polskiej gospodarce ostatnich lat. Wskazuje on kluczowe obszary wymagające wyjaśnienia i rozliczenia tej mega-fuzji.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.