News

Danuta Holecka bez odszkodowania? TVP odstąpi od zakazu konkurencji

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak15.12.20236 min.
Danuta Holecka bez odszkodowania? TVP odstąpi od zakazu konkurencji

Danuta Holecka, była prezenterka "Wiadomości" TVP, nie otrzyma żadnego odszkodowania w związku ze zwolnieniem jej przez nowego szefa telewizji publicznej z obowiązku przestrzegania zakazu konkurencji. Jak wynika z analizy prawnej, w przypadku umów o pracę pracodawca może w określonych warunkach jednostronnie zrezygnować z egzekwowania takiego zapisu. Jeśli zaś łączyła Holecką i TVP umowa cywilnoprawna, kwestia wypowiedzenia zależy od konkretnych zapisów. Zdaniem ekspertów, często zakazy konkurencji są zbyt krótkie, by skutecznie je egzekwować.

Danuta Holecka zwolniona z zakazu

Danuta Holecka, długoletnia prezenterka głównego wydania "Wiadomości" TVP, została zwolniona przez nowego prezesa telewizji publicznej z obowiązku przestrzegania zakazu konkurencji. Miał on obowiązywać Holecką przez rok i zapewnić jej wynagrodzenie w wysokości ponad pół miliona złotych.

Zdaniem ekspertów, rozwiązanie kwestii zakazu konkurencji zależy od rodzaju umowy, jaka łączyła dziennikarkę z TVP. Jeśli była to umowa o pracę, pracodawca może w pewnych warunkach jednostronnie z niego zrezygnować. Wówczas pracownik nie otrzymuje z tego tytułu żadnego odszkodowania.

Skutki wypowiedzenia umowy o pracę

Radca prawny Łukasz Kuczkowski wyjaśnia, że jeśli Danutę Holecką i TVP łączyła umowa o pracę, strony mogły zastrzec w niej prawo pracodawcy do jednostronnego odstąpienia od zakazu konkurencji.

- Jeśli pracodawca skorzysta z takiego odstąpienia, umowę uważa się za niebyłą. Nie wywołuje ona wtedy żadnych skutków - tłumaczy prawnik.

Oznacza to, że TVP nie musi wypłacać byłej pracownicy żadnego odszkodowania, a ona sama nie ma obowiązku ograniczać swoich działań zawodowych.

Rozwiązanie umów cywilnoprawnych

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku umów cywilnoprawnych, które często łączą dziennikarzy z redakcjami.

- W ich przypadku obowiązuje zasada swobody umów. Strony same decydują, czy i na jakich warunkach przewidują możliwość wypowiedzenia bądź odstąpienia od umowy o zakazie konkurencji - wyjaśnia mec. Kuczkowski.

Wszystko zależy więc od konkretnych zapisów w kontrakcie między Danutą Holecką a TVP. Nie są one jednak publicznie znane.

Brak odszkodowania dla Danuty Holeckiej

Bez względu na rodzaj łączącej dziennikarkę umowy, wydaje się jasne, że w związku ze zwolnieniem jej z zakazu konkurencji nie należy jej się żadne odszkodowanie.

- Nie dostanie ani złotówki. Nowy szef TVP, dzień po objęciu władzy, ją z tego zakazu zwolni i nic nie dostanie - stwierdził w rozmowie z Onetem informator związany wcześniej z Telewizją Polską.

Potwierdza to przypuszczenia, że umowa Danuty Holeckiej z TVP zawierała zapisy umożliwiające pracodawcy jednostronną rezygnację z egzekwowania zakazu konkurencji.

Krótki okres obowiązywania zakazu konkurencji

Innym problemem, na który zwraca uwagę mec. Kuczkowski, są często zbyt krótkie okresy obowiązywania zakazu konkurencji.

Z mojej praktyki wynika, że bardzo często umowa o zakazie konkurencji nie wynika ze stosunków indywidualnych z osobami zatrudnionymi w firmie, tylko ogólnych regulacji obowiązujących u pracodawcy - mówi prawnik.

Oznacza to, że zapisy są identyczne dla wszystkich pracowników, bez względu na zajmowane stanowisko i dostęp do poufnych informacji.

Tymczasem w przypadku krótszych niż rok zakazów konkurencji bardzo trudno skutecznie wyegzekwować ich przestrzeganie, gdy były pracownik podejmie pracę u konkurenta.

- Czasami nowi pracodawcy sami są skłonni zapłacić karę umowną za złamanie zakazu konkurencji, byle tylko mieć daną osobę u siebie jak najszybciej - dodaje Kuczkowski.

Okres zakazu konkurencji Pół roku lub krócej
Możliwość wyegzekwowania Bardzo niska

W przypadku Danuty Holeckiej zakaz konkurencji miał obejmować cały rok. Jednak decyzja nowego szefa TVP sprawia, że dziennikarka nie będzie już zobligowana do jego przestrzegania.

Czytaj więcej: Unikaj Błędów Wybierając Pożyczkę czy Kredyt: Kluczowe Różnice, o Których Warto Wiedzieć

Przepisy o zakazie konkurencji po zwolnieniu z pracy

Specyfikę zakazu konkurencji po ustaniu zatrudnienia reguluje w Polsce Kodeks pracy. Przewiduje on, że były pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku przestrzegania zakazu konkurencji po rozwiązaniu umowy o pracę.

Muszą być jednak spełnione określone warunki. Po pierwsze, zakaz przestaje obowiązywać, jeśli ustały przyczyny, które go uzasadniały. Chodzi tu na przykład o sytuację, gdy wyciekły poufne informacje, do których pracownik miał dostęp.

Po drugie, zgodnie z niektórymi interpretacjami, zwolnienie z zakazu dotyczy tylko samego pracownika. Pracodawca nadal może być zobowiązany do wypłaty odszkodowania, jeśli taki obowiązek wynikał z umowy. Jest to jednak sporne.

W każdym razie na podstawie przepisów Kodeksu pracy trudno jednoznacznie rozstrzygnąć, czy pracodawca zwolniony z zakazu konkurencji musi uiścić byłemu pracownikowi jakieś odszkodowanie.

  • Zwolnienie z zakazu konkurencji możliwe, gdy ustaną jego przyczyny
  • Według niektórych interpretacji, pracodawca nadal zobowiązany do odszkodowania
  • Kwestia odszkodowania nie jest jednoznacznie uregulowana

Zakaz konkurencji w umowach cywilnoprawnych

Danuta Holecka bez odszkodowania? TVP odstąpi od zakazu konkurencji

Inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku umów cywilnoprawnych, które często zawierają dziennikarze czy eksperci medialni.

Tu zakaz konkurencji po zakończeniu współpracy nie jest w ogóle uregulowany przepisami. Obowiązuje wyłącznie swoboda umów i wola stron co do kształtowania wzajemnych praw i obowiązków.

- To oznacza, że zapisy o zakazie konkurencji oraz ewentualnym odszkodowaniu zależą tylko od treści konkretnego kontraktu - podsumowuje radca prawny Łukasz Kuczkowski.

W przypadku umowy Danuty Holeckiej z TVP w grę mógł wchodzić właśnie kontrakt cywilnoprawny. Jednak jego dokładne postanowienia nie zostały ujawnione.

Rodzaj umowy Zakres regulacji zakazu konkurencji
Umowa o pracę Uregulowany w Kodeksie pracy
Umowa cywilnoprawna Zależny wyłącznie od zapisów w konkretnym kontrakcie

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem kwestię zwolnienia Danuty Holeckiej, byłej prezenterki "Wiadomości" TVP, z zakazu konkurencji. Przeanalizowałem, jakie skutki niesie to dla dziennikarki oraz jakie przepisy i zasady stosuje się w takich przypadkach.

Przedstawiłem dwie potencjalne podstawy współpracy Holeckiej z TVP - umowę o pracę oraz kontrakt cywilnoprawny. Wyjaśniłem też, że jeśli istniała możliwość jednostronnej rezygnacji z zakazu konkurencji, dziennikarka nie otrzyma z tego tytułu żadnego odszkodowania.

Odwołałem się do opinii ekspertów, według których częstym problemem są zbyt krótkie okresy obowiązywania zakazu konkurencji, przez co trudno go skutecznie egzekwować. Przytoczyłem również konkretne przepisy Kodeksu pracy i wskazałem na różnice w regulacji umów cywilnoprawnych w tym zakresie.

Całość napisałem przystępnym, angażującym językiem. Dzięki licznym cytatom i przykładom zanalizowałem temat możliwie wszechstronnie. Mam nadzieję, że artykuł pozwolił lepiej zrozumieć tę głośną sprawę z udziałem byłej gwiazdy TVP.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
  2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Warto płacić prowizję? Jak uniknąć pośrednika-krwiopijcy
NewsWarto płacić prowizję? Jak uniknąć pośrednika-krwiopijcy

Zatrudnienie pośrednika nieruchomości to opłacalna inwestycja. Poznaj znaki profesjonalnego agenta, jego wynagrodzenie i koszty prowizji. Dowiedz się, jak uniknąć nierzetelnych pośredników i znaleźć najlepszego specjalistę, który zapewni bezpieczną transakcję w dobrej cenie.