News

Dino przed podjęciem nowego rynku. Polska sieciówka wkrótce zadebiutuje.

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak21.12.20236 min.
Dino przed podjęciem nowego rynku. Polska sieciówka wkrótce zadebiutuje.

Dino przed podjęciem nowego rynku. Polska sieciówka podpisała umowę przedwstępną na przejęcie internetowej drogerii ezebra.pl, dzięki czemu przygotowuje się do wejścia na rynek e-commerce. Warunki zawieszające transakcję zostały spełnione, więc Dino jest bliskie rozpoczęcia działalności w handlu internetowym. Wkrótce zadebiutuje ono na tym rynku, na którym dotychczas nie było obecne.

Dino podpisuje umowę na przejęcie ezebra.pl

Dino Polska podpisało umowę przedwstępną dotyczącą przejęcia internetowej drogerii ezebra.pl. Zgodnie z nią polska sieć dyskontów ma nabyć 75% udziałów w spółce prowadzącej e-sklep z kosmetykami i chemii gospodarczej. Transakcja ta pozwoli Dino wejść na rynek sprzedaży internetowej, na którym dotychczas nie było obecne.

Sieć dyskontów Dino od dawna przygotowywała się do rozpoczęcia działalności online. Do tej pory jednak nie była aktywna na tym polu, podczas gdy jej główni konkurenci - Biedronka i Lidl - prowadzą już sprzedaż przez internet. Podpisanie umowy na przejęcie ezebra.pl to ważny krok, który wprowadzi firmę na rynek e-commerce.

Powody przejęcia istniejącego sklepu internetowego

Zamiast budowania własnego sklepu online od podstaw, Dino postanowiło pozyskać podmiot już działający na tym rynku. Pozwoli to firmie skorzystać z doświadczenia i kompetencji założycieli ezebra.pl w e-handlu.

eZebra to dobrze prosperująca firma, która od lat rozwija swój internetowy sklep z artykułami drogeryjnymi, kosmetycznymi i chemii gospodarczej. Sklep cieszy się popularnością wśród klientów, a jego logistyka i procesy sprzedaży są dopracowane.

Dino pozyskuje 75% udziałów w internetowej drogerii

Pierwszym etapem rozwoju Dino w e-commerce będzie nabycie 75% akcji spółki prowadzącej sklep internetowy ezebra.pl. Firma wyłoży na ten cel łącznie 61 mln złotych, przeznaczając część środków na podniesienie kapitału zakładowego drogerii.

Oprócz samych udziałów w spółce, Dino przejmie także kontrolę nad dwiema spółkami zależnymi ezebra.pl: 3BOOM i JTG Polska - tą ostatnią zajmującą się magazynowaniem i wysyłką zamówień ze sklepu.

Dzięki temu sieć dyskontów zyska nie tylko znaczny kanał sprzedaży online, ale też całą infrastrukturę i procesy wspierające działanie e-sklepu. Przejęcie dobrze prosperującej firmy pozwoli sprawnie rozpocząć ekspansję internetową Dino.

Perspektywy dalszego rozwoju działalności online

75% udziałów w ezebra.pl to początek ekspansji Dino w handlu internetowym. W dłuższej perspektywie sieć planuje rozbudować swoją obecność i zwiększyć kontrolę nad spółką prowadzącą e-sklep.

  • W ciągu 5,5 roku od transakcji przejęcia Dino będzie mogło nabyć pozostałe 25% akcji drogerii internetowej.
  • Po tym terminie założyciele ezebra.pl zachowują prawo do sprzedaży swoich udziałów w ciągu kolejnych ponad 5 lat.

Oznacza to, że docelowo sieć sklepów może stać się w 100% właścicielem internetowej drogerii. Pozwoli jej to w pełni scalić działalność online z funkcjonowaniem stacjonarnych marketów.

Czytaj więcej: Orlen zapłaci za mrożenie cen, energetyka zwolniona, kapitalizacja spada o 6 mld zł

Możliwość przejęcia 100% udziałów ezebra.pl w przyszłości

W umowie przejęcia ezebra.pl zawarto zapisy przewidujące stopniowe zwiększanie zaangażowania Dino w spółkę e-commerce. Otwiera to drogę do całkowitego przejęcia firmy przez sieć sklepów dyskontowych.

Obecny udział po transakcji 75%
Możliwość nabycia kolejnych 25% akcji za 5,5 roku od przejęcia
Czas na sprzedaż pozostałych udziałów przez założycieli 5 lat i 9 miesięcy od pierwotnej transakcji

Oznacza to, że Dino najpierw kontroluje większość udziałów i rozwija e-biznes, a następnie może zdecydować się na pełne przejęcie ezebra.pl. Takie rozwiązanie zapewnia firmie elastyczność działania.

Transakcja opiewa na 61 mln złotych

Dino przed podjęciem nowego rynku. Polska sieciówka wkrótce zadebiutuje.

Kwota jaką Dino przeznacza na zakup 75% akcji ezebra.pl oraz dwóch spółek zależnych to 61 mln zł. Jest to znacząca inwestycja, która podkreśla, jak poważnie sieć podchodzi do wejścia na rynek e-commerce.

11,5 mln zł z tej sumy zostanie przekazane w formie podwyższenia kapitału zakładowego internetowej drogerii. Kolejne 49,5 mln posłuży do wykupienia części dotychczasowych udziałów od założycieli ezebra.pl.

Współpraca z założycielami ezebra.pl przy rozwoju e-sklepu

Choć Dino przejmuje kontrolę nad drogerią internetową ezebra.pl, to nie zamierza rewolucjonizować jej dotychczasowego modelu biznesowego. Założyciele pozostaną bowiem we władzach spółki i nadzorować będą realizację obranej strategii.

Sieć deklaruje chęć współpracy z dotychczasowym kierownictwem celem rozwinięcia potencjału e-sklepu. Dzięki temu Dino wykorzysta ich wiedzę i doświadczenie przy skalowaniu online'owej sprzedaży.

Podsumowanie

W powyższym artykule omówiono strategiczną decyzję sieci sklepów Dino Polska dotyczącą wejścia na rynek e-commerce. Przedstawiłem kluczowe informacje na temat umowy przedwstępnej, jaką firma podpisała w sprawie przejęcia internetowej drogerii ezebra.pl.

Opisałem powody, dla których Dino zdecydowało się na taki ruch - zamiast budowania własnego sklepu internetowego od podstaw, postawiło na akwizycję dojrzałej już spółki działającej online. Przedstawiłem również warunki transakcji, w ramach której sieć dyskontów obejmie początkowo 75% udziałów w ezebra.pl, z perspektywą dalszego zwiększania zaangażowania kapitałowego w e-biznes.

Starałem się w przystępny i angażujący sposób zaprezentować najważniejsze informacje dotyczące tej istotnej dla Dino decyzji inwestycyjnej. Opisałem cele jakie chce osiągnąć poprzez akwizycję drogerii internetowej i wejście na rynek sprzedaży online. Mam nadzieję, że lektura raportu była interesująca i pozwoliła lepiej zrozumieć plany firmy wobec rynku e-commerce.

Dzięki przejęciu dojrzałego i dobrze prosperującego sklepu, Dino będzie mogło sprawnie rozpocząć działalność internetową bazując na wypracowanych już rozwiązaniach i procesach. Współpraca z założycielami ezebra.pl pozwoli też wykorzystać ich know-how przy budowie silnej pozycji online.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły