News

Dlaczego co Piąty Polak nie Planuje Prezentów na Święta? Przyczyny Zaskakują!

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk05.12.20236 min.
Dlaczego co Piąty Polak nie Planuje Prezentów na Święta? Przyczyny Zaskakują!

Z najnowszych badań przeprowadzonych przez firmę Klarna wynika, że aż 5% Polaków zdecydowało się w tym roku całkowicie zrezygnować z zakupu prezentów świątecznych. Co piąta osoba nie planuje więc kupować upominków na Boże Narodzenie, co może zaskakiwać.

Kluczowe wnioski:

 • Głównym powodem jest brak zwyczaju obdarowywania się prezentami wśród 37% ankietowanych.
 • Kolejne 30% twierdzi, że po prostu ich nie stać na takie wydatki.
 • Ci, którzy kupują prezenty, przeznaczają na nie zazwyczaj od 400 do 800 zł.
 • 1/3 Polaków woli samodzielnie przygotować prezenty, np. własnoręcznie wykonane ozdoby czy przysmaki.
 • Ponadto, 70% ankietowanych wolałoby otrzymać voucher na atrakcję zamiast materialnego podarunku.

Ponad 1/3 Polaków nie obchodzi tradycji świątecznych prezentów

Jak wynika z badań firmy Klarna, aż 37% ankietowanych Polaków przyznaje, że po prostu "nie praktykuje zwyczaju" obdarowywania się prezentami w okresie świąt Bożego Narodzenia. Jest to zaskakująco duży odsetek osób, które całkowicie rezygnują z tej popularnej tradycji.

Dla wielu Polaków święta kojarzą się z prezentami, wspólnym kolędowaniem i atmosferą radości. Jednak dla ponad 1/3 badanych gwiazdka to po prostu zwyczajny dzień w roku - bez choinki, prezentów i wigilijnej kolacji. Gdzie tkwią przyczyny tego zjawiska?

Zmiana wartości i postrzegania świąt

Być może Polacy przewartościowali swoje podejście do świąt i dostrzegli w nich zbyt duży materiałizm oraz konsumpcjonizm. W erze well-beingu i mindfulness coraz więcej osób stawia na wartości niematerialne, relacje z najbliższymi i zdrowy styl życia.

Komercjalizacja świąt sprawiła też, że dla wielu stały się one przede wszystkim okazją do wydawania pieniędzy i gonienia za prezentami. A przecież nie o to w nich chodzi!

30% Polaków nie stać na zakup świątecznych prezentów

Kolejnym istotnym powodem rezygnacji z prezentów jest po prostu brak funduszy - aż 30% badanych przyznaje, że ich zwyczajnie nie stać na takie wydatki. W czasach rosnącej inflacji, wojny za naszą wschodnią granicą i widma kryzysu, wielu Polaków musi mocno ograniczać domowe budżety.

Okres przedświąteczny to dla wielu rodzin czas wytężonej pracy i poszukiwania dodatkowych źródeł dochodu. Niestety części osób nie udaje się uzbierać wystarczających środków nawet na skromne prezenty.

37% Nie obchodzi tradycji prezentów
30% Nie stać na prezenty

Oszczędzanie i wyrzeczenia zamiast świątecznej rozrzutności

Wśród osób rezygnujących z prezentów jest też 12% takich, które co prawda mogłyby sobie na nie pozwolić, ale świadomie wolą te pieniądze zaoszczędzić. Widać więc, że rosnąca niepewność jutra i obawy przed kryzysem skłaniają część Polaków nie tylko do wyrzeczeń, ale i do odkładania gotówki "na czarną godzinę".

W efekcie zamiast beztrosko rozdawać prezenty i cieszyć oczy bliskich, coraz więcej osób po prostu zaciska pasa i oszczędza na trudniejsze czasy.

Czytaj więcej: Czy era PiS dobiega końca? Wyjątkowa analiza polityczna czeka na Ciebie!

400-800 zł na osobę - tyle wydaje większość kupujących prezenty

Jeśli chodzi o budżety świąteczne wśród tych, którzy jednak decydują się kupić prezenty, to z badania wynika, że najczęściej jest to kwota od 400 do 800 zł. Taki przedział deklaruje najwięcej, bo aż 42% respondentów ankiety.

Są to dość znaczące kwoty, biorąc pod uwagę wysokie ceny i inflację, z którą mamy obecnie do czynienia. Widzimy więc, że dla wielu Polaków tradycja obdarowywania bliskich jest na tyle istotna, że są gotowi sięgnąć głębiej do kieszeni, by kupić wymarzony prezent.

Co ciekawe, z badania wynika również, że najdroższe podarunki trafiają najczęściej do dzieci. To pokazuje, jak wielką wagę, szczególnie rodzice, przywiązują do tego, by święta dla najmłodszych były wyjątkowe i pełne atrakcji.

1/3 Polaków woli samodzielnie wykonać prezenty

Dlaczego co Piąty Polak nie Planuje Prezentów na Święta? Przyczyny Zaskakują!

 • Własnoręcznie robione prezenty cieszą się sporą popularnością. Aż 32% badanych przygotowuje je dla bliskich.
 • Najczęściej są to domowe wypieki, ozdoby świąteczne lub ciepłe ubrania robione na drutach.
 • Tego typu prezenty sprawiają wiele radości, bo pokazują, ile serca i wysiłku włożył w nie obdarowujący.

Okazuje się, że oprócz gotowych zakupów, bardzo popularnym typem prezentów są te wykonywane własnoręcznie. Aż 32% Polaków przygotowuje upominki dla bliskich samodzielnie, angażując własną kreatywność i zdolności manualne.

Największą popularnością cieszą się domowe wypieki, ozdoby świąteczne wykonane metodą DYI oraz ciepłe ubrania robione na drutach.

Tego typu prezenty mają to do siebie, że niosą ze sobą ogrom emocji i dają świadectwo poświęcenia oraz wysiłku, jaki obdarowujący włożył w ich przygotowanie. Dlatego często sprawiają o wiele większą radość niż kupione w sklepie.

DIY i zero waste - ekologiczne prezenty w trendzie

Co ciekawe, samodzielne przygotowywanie prezentów wpisuje się również w dwa popularne trendy - DIY (zrób to sam) oraz zero waste (brak marnowania). Coraz więcej osób ceni sobie bowiem ekologiczne rozwiązania i tworzenie niepowtarzalnych, autorskich projektów.

Nic więc dziwnego, że takie wyjątkowe, "zrób to sam" prezenty na stałe zagościły już w wielu polskich domach.

70% ankietowanych wolałoby dostać atrakcję lub voucher zamiast klasycznego prezentu

Z badania wynika również, że aż 70% Polaków wolałoby dostać w prezencie jakąś atrakcję, przeżycie lub voucher zamiast tradycyjnego, materialnego podarunku.

Najbardziej pożądanymi prezentami tego typu okazały się:

 • bilety do kina lub teatru - 44% wskazań
 • voucher do SPA lub na zabiegi pielęgnacyjne - 37%
 • nocleg w luksusowym hotelu - 33%
 • voucher do restauracji - 30%
 • karnet lub kurs rozwijający zainteresowania - 23%

Widać więc wyraźnie, że Polacy coraz bardziej cenią sobie takie wartości jak wspólnie spędzony czas, przeżywanie pozytywnych doświadczeń oraz rozwój swoich pasji. Stąd ogromna popularność voucherów i karnetów, które umożliwiają właśnie taką aktywność.

Doświadczenia zamiast zakupów - nowy trend

Preferowanie "prezentów doświadczeń" to trend, który z roku na rok przybiera na sile. Świetnie wpisuje się on w ideę slow life, według której liczą się przede wszystkim relacje, rozwój i work-life balance, a nie konsumpcja i gromadzenie dóbr materialnych.

Nic więc dziwnego, że pokazują to również wybory świątecznych prezentów przez Polaków.

Podsumowanie

Jak wynika z przedstawionych badań, ponad 1/3 Polaków nie kupuje prezentów na święta, bo po prostu nie obchodzi tradycji obdarowywania. Kolejne 30% zwyczajnie ich na to nie stać w obecnych czasach drożyzny i niepewności jutra. Ci, którzy decydują się kupić upominki, wydają średnio od 400 do 800 zł na osobę.

Ciekawym trendem jest również popularność prezentów robionych własnoręcznie. 1/3 badanych woli samodzielnie przygotować wypieki, ozdoby czy ubrania zamiast kupować gotowe podarunki. Jeszcze więcej, bo 70% ankietowanych, preferowałoby dostać voucher na atrakcję, by wspólnie z bliskimi przeżyć wyjątkowe chwile.

Widać więc wyraźnie, Drogi Czytelniku, że święta dla wielu Polaków to już nie tylko szaleństwo zakupów i prezenty pod choinką. Coraz bardziej liczą się dla nas takie wartości jak relacje, wspólne doświadczenia i zdrowy styl życia. To napawa optymizmem!

Mam nadzieję, że artykuł okazał się dla Ciebie interesujący i przybliżył aktualne trendy oraz podejście Polaków do tradycji świątecznych. Życzę udanych i pełnych ciepła Świąt!

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
 4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Warto płacić prowizję? Jak uniknąć pośrednika-krwiopijcy
NewsWarto płacić prowizję? Jak uniknąć pośrednika-krwiopijcy

Zatrudnienie pośrednika nieruchomości to opłacalna inwestycja. Poznaj znaki profesjonalnego agenta, jego wynagrodzenie i koszty prowizji. Dowiedz się, jak uniknąć nierzetelnych pośredników i znaleźć najlepszego specjalistę, który zapewni bezpieczną transakcję w dobrej cenie.