News

Dłuższy urlop na początku 2024 r. dla wielu pracowników

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska01.01.20246 min.
Dłuższy urlop na początku 2024 r. dla wielu pracowników

Dłuższy urlop na początku 2024 r. dla wielu pracowników oznacza, że część firm i instytucji będzie zamknięta 2 stycznia. Jest to związane z przepisami dotyczącymi nadrabiania dni świątecznych wypadających w soboty. Premier podjął decyzję o wolnym dla urzędników w korpusie służby cywilnej oraz pracowników urzędów skarbowych. Podobne rozwiązania wprowadziły niektóre samorządy. Warto więc sprawdzić, czy urząd, do którego się wybieramy 2 stycznia, będzie czynny.

Dzień wolny dla urzędników 2 stycznia 2024

Dłuższy urlop na początku 2024 r. dla wielu pracowników oznacza, że urzędnicy nie pójdą do pracy 2 stycznia. Decyzją premiera będzie to dzień wolny m.in. dla pracowników korpusu służby cywilnej. Jest to związane z zasadami nadrabiania dni świątecznych wypadających w soboty.

Ponieważ w 2024 roku Święto Trzech Króli przypada w sobotę, zgodnie z Kodeksem pracy i orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, za każdy dzień ustawowo wolny od pracy wypadający w sobotę pracownicy muszą dostać w zamian inny dzień wolny. W tym przypadku premier zdecydował, że będzie to właśnie 2 stycznia 2024 r.

Urzędy zamknięte z powodu dnia wolnego

Oznacza to, że tego dnia większość urzędów w Polsce będzie nieczynna. Nie tylko urzędnicy służby cywilnej, ale także pracownicy urzędów skarbowych oraz wielu urzędów samorządowych będą mieli wolne 2 stycznia.

Dlatego każda osoba planująca tego dnia wizytę w urzędzie, powinna wcześniej sprawdzić, czy będzie on czynny i czy będzie obsługiwał interesantów. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnej wyprawy pod zamknięte drzwi.

Korpus Służby Cywilnej z wolnym 2 stycznia

Decyzja o dodatkowym dniu wolnym 2 stycznia dotyczy przede wszystkim urzędników korpusu służby cywilnej. Obejmuje ona pracowników ministerstw, urzędów centralnych i terenowych jednostek administracji rządowej.

Urzędnicy służby cywilnej stanowią bardzo liczną grupę zatrudnionych w sektorze publicznym. Tylko w ministerstwach i urzędach centralnych pracuje około 75 tysięcy osób. Dodatkowy dzień wolny dla nich oznacza paraliż pracy wielu instytucji państwowych.

Konsultacje w sprawie wolnego

Premier podejmując decyzję o wolnym dla służby cywilnej 2 stycznia, działał zgodnie z przepisami Kodeksu pracy. To na pracodawcy spoczywa obowiązek wyznaczenia dnia wolnego w zamian za święto wypadające w sobotę. Może to zrobić samodzielnie lub po konsultacjach ze związkami zawodowymi czy radą pracowników.

Czytaj więcej: Negocjacje w sprawie włączenia Ukrainy do UE: najnowsze wieści i opinie

Urzędy skarbowe nieczynne 2 stycznia

Podobnie jak urzędy administracji rządowej, również urzędy skarbowe będą zamknięte 2 stycznia 2024 roku. Oznacza to, że podatnicy nie będą mogli tego dnia załatwić żadnych spraw ani uzyskać informacji dotyczących rozliczeń podatkowych.

W urzędach skarbowych w całej Polsce pracuje ponad 30 tys. osób. To one zajmują się obsługą ponad 20 mln podatników – osób fizycznych i przedsiębiorców.

Liczba urzędów skarbowych 400
Liczba pracujących Ponad 30 000
Liczba obsługiwanych podatników Ponad 20 000 000

Samorządy również zamknięte tego dnia

Dłuższy urlop na początku 2024 r. dla wielu pracowników

Nie tylko administracja rządowa, ale również wiele urzędów samorządowych będzie nieczynnych 2 stycznia 2024 roku. Wynika to z decyzji władz poszczególnych miast, gmin i powiatów.

Przykładowo urzędy miejskie i jednostki im podległe, takie jak ZGN czy ZTM, będą tego dnia zamknięte m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Szczecinie, Bydgoszczy, Lublinie, Białymstoku, Kielcach, Rzeszowie, Olsztynie czy Opolu.

W efekcie 2 stycznia nie będzie można załatwić spraw meldunkowych, dowodów osobistych, zagospodarowania przestrzennego, geodezji, itp.

Zasady nadrabiania dni świątecznych

Decyzja o dodatkowym dniu wolnym 2 stycznia 2024 dla części pracowników wynika wprost z przepisów Kodeksu pracy i prawomocnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Za każdy dzień ustawowo wolny od pracy wypadający w innym dniu niż niedziela pracownikom przysługuje inny dzień wolny.

Oznacza to, że skoro w 2024 roku Święto Trzech Króli wypada w sobotę, wszyscy pracownicy muszą dostać dodatkowy dzień wolny. Pracodawcy mają swobodę w wyznaczeniu, kiedy dokładnie będzie on wykorzystany.

Kontrowersje związane z dniami wolnymi

Niektórzy pracodawcy próbują uniknąć dodatkowych dni wolnych dla załogi, powołując się na niejasności interpretacyjne przepisów i sprzeczne orzecznictwo sądów. Jednak zdecydowana większość prawników wskazuje, że intencją ustawodawcy był wymóg rekompensaty za święta w soboty.

Pełna lista dni wolnych w 2024 roku

Oprócz standardowych dni ustawowo wolnych od pracy, 2 stycznia 2024 jest dodatkowym dniem wolnym dla wielu pracowników. Poniżej pełna lista dni wolnych w przyszłym roku:

 • 1 stycznia (Nowy Rok)
 • 2 stycznia (dzień wolny za Trzech Króli)
 • 6 stycznia (Trzech Króli)
 • 1 maja (Święto Pracy)
 • 3 maja (Święto Konstytucji 3 Maja)
 • 8 maja (zakończenie II wojny światowej)
 • 28 maja (Zielone Świątki)
 • 15 sierpnia (Wniebowzięcie NMP)
 • 1 listopada (Wszystkich Świętych)
 • 11 listopada (Narodowe Święto Niepodległości)
 • 25 grudnia (Boże Narodzenie)
 • 26 grudnia (Boże Narodzenie)

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem kwestię dodatkowego dnia wolnego 2 stycznia 2024 roku dla wielu pracowników. Decyzja premiera spowodowała, że tego dnia nie będą pracować urzędnicy administracji rządowej, pracownicy skarbówki oraz część urzędów samorządowych. Większość z nich będzie zamknięta dla interesantów.

Wyjaśniłem, że dodatkowy dzień wolny to efekt przepisów Kodeksu pracy, zgodnie z którymi za każde święto wypadające w sobotę pracownicy muszą dostać inny dzień wolny. Stąd pomysł premiera, by był to właśnie 2 stycznia 2024.

W artykule przypomniałem także wszystkie dni ustawowo wolne od pracy w 2024 roku. Jest ich standardowo 12, ale dla wielu grup pracowników będzie ich aż 13. Dlatego na początku przyszłego roku czeka nas dłuższy urlop.

Mam nadzieję, że artykuł dostarczył Czytelnikom przydatnych i interesujących informacji na temat organizacji czasu pracy w 2024 roku. Zachęcam do śledzenia mojego bloga, gdzie omawiam aktualne zagadnienia z zakresu prawa pracy.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
 3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
 4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.