Odwołanie Jacka Kurskiego z funkcji zastępcy dyrektora wykonawczego w Banku Światowym było jedną z pierwszych decyzji nowego rządu Donalda Tuska. Kurski trafił na to intratne i prestiżowe stanowisko w grudniu 2022 roku decyzją ówczesnego prezesa NBP Adama Glapińskiego, tuż po tym jak opuścił fotel prezesa TVP. Nowy rząd wykorzystał furtkę prawną w postaci zmiany uchwały określającej zadania ministra finansów i prezesa NBP w instytucjach międzynarodowych, aby odwołać Kurskiego mimo braku formalnych kompetencji do tego.
Odwołanie Jacka Kurskiego z funkcji w Banku Światowym
Jedną z pierwszych decyzji nowego rządu Donalda Tuska było odwołanie Jacka Kurskiego ze stanowiska zastępcy dyrektora wykonawczego w Banku Światowym. Kurski piastował to intratne i prestiżowe stanowisko od grudnia 2022 roku, kiedy to ówczesny prezes NBP Adam Glapiński powołał go na to stanowisko tuż po tym, jak Kurski odszedł po prawie sześciu latach z fotela prezesa TVP.
Zgodnie z obowiązującymi wtedy przepisami, jedynie prezes NBP mógł odwołać Kurskiego z zajmowanej funkcji. Jednak rząd Donalda Tuska postanowił skorzystać z pewnej furtki prawnej, aby móc pozbawić Kurskiego intratnej posady.
Furtka prawna umożliwiająca odwołanie Kurskiego
Otóż rząd Tuska zdecydował się na zmianę uchwały z 1986 roku, która określała zadania ministra finansów i prezesa NBP w Banku Światowym oraz Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Dzięki tej zmianie rząd uzyskał kompetencje do odwołania Jacka Kurskiego ze stanowiska w Banku Światowym, mimo że formalnie nie miał do tego uprawnień.
Jak się okazało, był to sprytny zabieg prawny wykorzystany przez nowy gabinet, aby pozbyć się Kurskiego z intratnej posady uzyskanej dzięki poparciu politycznemu ze strony obozu rządzącego wcześniej krajem.
Nowy dyrektor wykonawczy zamiast Jacka Kurskiego
Odwołanie Kurskiego oznaczało konieczność wyznaczenia nowego zastępcy dyrektora wykonawczego w Banku Światowym. Jak zapewnił Donald Tusk, nie będzie to "kurskopodobne nazwisko", a więc osoba powiązana z poprzednią ekipą rządzącą.
Wszystko wskazuje na to, że na to stanowisko zostanie powołany ktoś kompetentny, mający odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w pracy w międzynarodowych instytucjach finansowych. Nie będą liczyć się polityczne koneksje, a jedynie rzeczywista wiedza i umiejętności.
Kurski zatrudniony w Banku Światowym po odejściu z TVP
Przypomnijmy, że Jacek Kurski trafił do Banku Światowego w grudniu 2022 roku, zaraz po tym jak po blisko sześciu latach odszedł ze stanowiska prezesa Telewizji Polskiej. Jego kariera w TVP dobiegła końca po przegranych przez obóz rządzący wyborach parlamentarnych.
Kurski szybko jednak znalazł sobie intratne i prestiżowe zajęcie dzięki poparciu politycznemu ze strony prezesa NBP Adama Glapińskiego. Jednak jego pobyt na stanowisku wiceszefa Banku Światowego okazał się krótki i trwał zaledwie dwa miesiące.
Czytaj więcej: Niespodziewane znalezisko podczas poszukiwania wód geotermalnych w Polsce
Kurski dyrektorem Banku Światowego od grudnia 2022
Jacek Kurski został powołany na stanowisko zastępcy dyrektora wykonawczego w Banku Światowym w grudniu 2022 roku. Była to nagroda za jego wieloletnie zasługi dla partii rządzącej i lojalną służbę na czele TVP przez blisko 6 lat.
Data powołania Kurskiego na stanowisko | Grudzień 2022 |
Prezes NBP powołujący Kurskiego | Adam Glapiński |
Czas pełnienia funkcji przez Kurskiego | 2 miesiące |
Jak widać kariera Jacka Kurskiego w Banku Światowym była krótka, aczkolwiek dla niego samego zapewne niezwykle intratna. Po objęciu władzy przez nowy obóz polityczny, dni Kurskiego w tej instytucji były jednak policzone.
Zmiana uchwały dająca NBP prawo powoływania dyrektora
Od 1986 roku obowiązywała uchwała określająca podział kompetencji między ministrem finansów i prezesem NBP w zakresie reprezentowania Polski w Banku Światowym oraz MFW. Na jej mocy to właśnie prezes NBP posiadał wyłączne prawo powoływania i odwoływania zastępców dyrektora wykonawczego tych instytucji.
Jednak po objęciu rządów przez ekipę Donalda Tuska postanowiono tę uchwałę zmienić tak, by to rząd - a nie NBP - posiadał kompetencje personalne dotyczące obsady kluczowych stanowisk. Dzięki temu możliwe było odwołanie Jacka Kurskiego mimo braku formalnych uprawnień nowego rządu do tego typu działań.
Podsumowanie
W moim artykule omówiłem kwestię odwołania Jacka Kurskiego ze stanowiska zastępcy dyrektora wykonawczego w Banku Światowym. Przedstawiłem, w jaki sposób Kurski trafił na tę intratną posadę tuż po odejściu z fotela prezesa TVP. Wskazałem, iż formalnie jedynie prezes NBP Adam Glapiński mógł go z tego stanowiska odwołać.
Następnie opisałem, w jaki sposób nowy rząd Donalda Tuska wpadł na pomysł, aby wykorzystać furtkę prawną w postaci zmiany uchwały z 1986 roku dotyczącej kompetencji w Banku Światowym. Dzięki temu zabiegowi udało się odsunąć Kurskiego od intratnej posady.
Omówiłem również konieczność wyznaczenia nowego wiceszefa Banku Światowego w miejsce Kurskiego. Donald Tusk zapowiedział, że będzie to osoba kompetentna i doświadczona. Przytoczyłem także najważniejsze daty związane z krótką, bo zaledwie dwumiesięczną karierą byłego prezesa TVP w Banku Światowym.
Na koniec wytłumaczyłem, na czym polegała i jakie skutki przyniosła zmiana uchwały z 1986 roku dotyczącej podziału kompetencji między rządem i NBP w kwestii obsady stanowisk w Banku Światowym. Dzięki niej możliwe było odwołanie Kurskiego przez nowy gabinet.