News

Donald tusk o nowym prezesa tvp perspektywa

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska19.12.20235 min.
Donald tusk o nowym prezesa tvp perspektywa

Odwołanie Jacka Kurskiego z funkcji zastępcy dyrektora wykonawczego w Banku Światowym było jedną z pierwszych decyzji nowego rządu Donalda Tuska. Kurski trafił na to intratne i prestiżowe stanowisko w grudniu 2022 roku decyzją ówczesnego prezesa NBP Adama Glapińskiego, tuż po tym jak opuścił fotel prezesa TVP. Nowy rząd wykorzystał furtkę prawną w postaci zmiany uchwały określającej zadania ministra finansów i prezesa NBP w instytucjach międzynarodowych, aby odwołać Kurskiego mimo braku formalnych kompetencji do tego.

Odwołanie Jacka Kurskiego z funkcji w Banku Światowym

Jedną z pierwszych decyzji nowego rządu Donalda Tuska było odwołanie Jacka Kurskiego ze stanowiska zastępcy dyrektora wykonawczego w Banku Światowym. Kurski piastował to intratne i prestiżowe stanowisko od grudnia 2022 roku, kiedy to ówczesny prezes NBP Adam Glapiński powołał go na to stanowisko tuż po tym, jak Kurski odszedł po prawie sześciu latach z fotela prezesa TVP.

Zgodnie z obowiązującymi wtedy przepisami, jedynie prezes NBP mógł odwołać Kurskiego z zajmowanej funkcji. Jednak rząd Donalda Tuska postanowił skorzystać z pewnej furtki prawnej, aby móc pozbawić Kurskiego intratnej posady.

Furtka prawna umożliwiająca odwołanie Kurskiego

Otóż rząd Tuska zdecydował się na zmianę uchwały z 1986 roku, która określała zadania ministra finansów i prezesa NBP w Banku Światowym oraz Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Dzięki tej zmianie rząd uzyskał kompetencje do odwołania Jacka Kurskiego ze stanowiska w Banku Światowym, mimo że formalnie nie miał do tego uprawnień.

Jak się okazało, był to sprytny zabieg prawny wykorzystany przez nowy gabinet, aby pozbyć się Kurskiego z intratnej posady uzyskanej dzięki poparciu politycznemu ze strony obozu rządzącego wcześniej krajem.

Nowy dyrektor wykonawczy zamiast Jacka Kurskiego

Odwołanie Kurskiego oznaczało konieczność wyznaczenia nowego zastępcy dyrektora wykonawczego w Banku Światowym. Jak zapewnił Donald Tusk, nie będzie to "kurskopodobne nazwisko", a więc osoba powiązana z poprzednią ekipą rządzącą.

Wszystko wskazuje na to, że na to stanowisko zostanie powołany ktoś kompetentny, mający odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w pracy w międzynarodowych instytucjach finansowych. Nie będą liczyć się polityczne koneksje, a jedynie rzeczywista wiedza i umiejętności.

Kurski zatrudniony w Banku Światowym po odejściu z TVP

Przypomnijmy, że Jacek Kurski trafił do Banku Światowego w grudniu 2022 roku, zaraz po tym jak po blisko sześciu latach odszedł ze stanowiska prezesa Telewizji Polskiej. Jego kariera w TVP dobiegła końca po przegranych przez obóz rządzący wyborach parlamentarnych.

Kurski szybko jednak znalazł sobie intratne i prestiżowe zajęcie dzięki poparciu politycznemu ze strony prezesa NBP Adama Glapińskiego. Jednak jego pobyt na stanowisku wiceszefa Banku Światowego okazał się krótki i trwał zaledwie dwa miesiące.

Czytaj więcej: Niespodziewane znalezisko podczas poszukiwania wód geotermalnych w Polsce

Kurski dyrektorem Banku Światowego od grudnia 2022

Jacek Kurski został powołany na stanowisko zastępcy dyrektora wykonawczego w Banku Światowym w grudniu 2022 roku. Była to nagroda za jego wieloletnie zasługi dla partii rządzącej i lojalną służbę na czele TVP przez blisko 6 lat.

Data powołania Kurskiego na stanowisko Grudzień 2022
Prezes NBP powołujący Kurskiego Adam Glapiński
Czas pełnienia funkcji przez Kurskiego 2 miesiące

Jak widać kariera Jacka Kurskiego w Banku Światowym była krótka, aczkolwiek dla niego samego zapewne niezwykle intratna. Po objęciu władzy przez nowy obóz polityczny, dni Kurskiego w tej instytucji były jednak policzone.

Zmiana uchwały dająca NBP prawo powoływania dyrektora

Donald tusk o nowym prezesa tvp perspektywa

Od 1986 roku obowiązywała uchwała określająca podział kompetencji między ministrem finansów i prezesem NBP w zakresie reprezentowania Polski w Banku Światowym oraz MFW. Na jej mocy to właśnie prezes NBP posiadał wyłączne prawo powoływania i odwoływania zastępców dyrektora wykonawczego tych instytucji.

Jednak po objęciu rządów przez ekipę Donalda Tuska postanowiono tę uchwałę zmienić tak, by to rząd - a nie NBP - posiadał kompetencje personalne dotyczące obsady kluczowych stanowisk. Dzięki temu możliwe było odwołanie Jacka Kurskiego mimo braku formalnych uprawnień nowego rządu do tego typu działań.

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem kwestię odwołania Jacka Kurskiego ze stanowiska zastępcy dyrektora wykonawczego w Banku Światowym. Przedstawiłem, w jaki sposób Kurski trafił na tę intratną posadę tuż po odejściu z fotela prezesa TVP. Wskazałem, iż formalnie jedynie prezes NBP Adam Glapiński mógł go z tego stanowiska odwołać.

Następnie opisałem, w jaki sposób nowy rząd Donalda Tuska wpadł na pomysł, aby wykorzystać furtkę prawną w postaci zmiany uchwały z 1986 roku dotyczącej kompetencji w Banku Światowym. Dzięki temu zabiegowi udało się odsunąć Kurskiego od intratnej posady.

Omówiłem również konieczność wyznaczenia nowego wiceszefa Banku Światowego w miejsce Kurskiego. Donald Tusk zapowiedział, że będzie to osoba kompetentna i doświadczona. Przytoczyłem także najważniejsze daty związane z krótką, bo zaledwie dwumiesięczną karierą byłego prezesa TVP w Banku Światowym.

Na koniec wytłumaczyłem, na czym polegała i jakie skutki przyniosła zmiana uchwały z 1986 roku dotyczącej podziału kompetencji między rządem i NBP w kwestii obsady stanowisk w Banku Światowym. Dzięki niej możliwe było odwołanie Kurskiego przez nowy gabinet.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Polski ChatGPT już działa. Jak wypadł jego debiut?
NewsPolski ChatGPT już działa. Jak wypadł jego debiut?

"polski chatgpt Bielik, rodzimy model AI oparty na języku polskim, zadebiutował z kilkoma potknięciami. Jego twórcy przyznają, że ograniczona baza danych stanowi wyzwanie dla stworzenia w pełni funkcjonalnego polskiego chatbota"