News

Donald tusk planuje poprawę relacji z Brukselą. Kilka ustaw ma pomóc

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak11.01.20246 min.
Donald tusk planuje poprawę relacji z Brukselą. Kilka ustaw ma pomóc

Donald Tusk planuje poprawę relacji z Brukselą poprzez przyspieszenie implementacji kilku kluczowych unijnych dyrektyw i rozporządzeń. Chodzi przede wszystkim o ustawy dotyczące płacy minimalnej, regulacji pensji pracowników, wyzwań związanych z cyfryzacją, a także podatku minimalnego i ochrony sygnalistów. Komisja Europejska już złożyła skargę na Polskę za brak wdrożenia niektórych przepisów. Szybkie nadrobienie zaległości ma pomóc poprawić napięte relacje z UE. Jest to pilne zadanie nowego rządu.

Przyspieszenie implementacji unijnych przepisów

Nowy rząd Donalda Tuska postawił sobie za cel przyspieszenie prac nad wdrożeniem do polskiego porządku prawnego kluczowych unijnych dyrektyw i rozporządzeń. Ma to pomóc poprawić napięte relacje z Brukselą, które za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości uległy pogorszeniu.

Jak donosi Business Insider Polska, premier osobiście zlecił poszczególnym ministrom pilne działania w tym zakresie. Chodzi przede wszystkim o szybką implementację przepisów dotyczących unijnej płacy minimalnej, regulacji pensji pracowników, a także o stawienie czoła wyzwaniom związanym z cyfrową rzeczywistością.

Polska musi także jak najszybciej dostosować się do innych unijnych dyrektyw i rozporządzeń, których terminy wdrożenia już minęły lub wkrótce miną. Wśród nich znajdują się m.in. przepisy o globalnym podatku minimalnym i ochronie tzw. sygnalistów.

Komisja Europejska nie pozostawia złudzeń – już złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE na Polskę za opieszałość we wdrażaniu niektórych dyrektyw. Stąd pilna potrzeba nadrobienia zaległości przez nowy gabinet.

Konsekwencje opóźnień

Jak wynika z doniesień medialnych, Donald Tusk zdaje sobie sprawę, że zwłoka w implementacji unijnych przepisów może mieć poważne konsekwencje. Dlatego premier polecił ministrom traktować sprawę priorytetowo i przyspieszyć prace nad kluczowymi regulacjami.

Opieszałość Polski budzi niezadowolenie Brukseli i negatywnie wpływa na relacje z Komisją Europejską. Stąd pilna potrzeba odwrócenia tego niekorzystnego trendu przez nowy rząd.

Unijna płaca minimalna i regulacje pensji do wdrożenia

Jednym z priorytetów jest szybkie wdrożenie przepisów o tzw. unijnej płacy minimalnej. Rząd musi implementować odpowiednią dyrektywę do 15 listopada 2024 roku. Nie ustanawia ona co prawda jednej, wspólnej dla całej UE kwoty najniższej pensji. Nakłada za to na kraje członkowskie szereg wymogów mających zapewnić, że ustalany u nich poziom płacy minimalnej będzie gwarantował godne warunki życia i pozytywnie wpływał na zmniejszanie ubóstwa pracujących.

Kolejną ważną regulacją dotyczącą wynagrodzeń jest dyrektywa o promowaniu układów zbiorowych. Nakłada na państwa członkowskie obowiązek podejmowania działań, które mają zachęcić partnerów społecznych do zawierania porozumień regulujących warunki zatrudnienia. W ten sposób, pensje coraz większej liczby pracowników powinny być określane w negocjacjach pracodawców ze związkami zawodowymi.

Krajowe regulacje płacy minimalnej 500 zł
Unijne dyrektywy Godne warunki życia, walka z ubóstwem

Wdrażanie obu dyrektyw będzie wymagało od polskiego rządu podjęcia konkretnych prac legislacyjnych i dostosowania przepisów. Dlatego premier polecił ministrom pilne działania w tym zakresie.

Czytaj więcej: Duża dostawa szczepionek COVID-19 do Polski, kolejna zamówiona

Wyzwania związane z cyfrową rzeczywistością

Kolejnym polem do poprawy relacji z Komisją Europejską są sprawy związane z cyfrową rzeczywistością. Polska musi jak najszybciej wdrożyć szereg unijnych regulacji odnoszących się do rynku cyfrowego i internetu.

Należą do nich m.in. Akt o usługach cyfrowych nakładający na firmy internetowe odpowiedzialność za zamieszczane w sieci treści, dyrektywa DAC7 zmuszająca platformy sprzedażowe do przekazywania fiskusowi danych o sprzedawcach czy przepisy dotyczące cyberbezpieczeństwa.

Polska zwleka z wdrożeniem kluczowych regulacji cyfrowych, co rodzi napięcia z Komisją Europejską. Nowy rząd obiecuje pilne nadrobienie zaległości.

Jak donoszą media, premier Donald Tusk mocno zapowiedział ministrom cyfryzacji i spraw wewnętrznych, że oczekuje od nich zintensyfikowania prac nad implementacją unijnych przepisów dotyczących gospodarki cyfrowej.

Inne unijne dyrektywy i rozporządzenia do implementacji

Donald tusk planuje poprawę relacji z Brukselą. Kilka ustaw ma pomóc

Poza wyżej wymienionymi regulacjami, Polska musi także jak najszybciej dostosować się do wielu innych unijnych dyrektyw i rozporządzeń, których terminy wdrożenia już minęły lub wkrótce dobiegną końca.

Wśród nich znajdują się m.in. przepisy dotyczące globalnego podatku minimalnego od międzynarodowych korporacji. Polski rząd jest już po terminie na implementację odpowiednich regulacji, stąd pilna potrzeba nadrobienia zaległości.

  • Globalny podatek minimalny
  • Ochrona sygnalistów
  • Prawo telekomunikacyjne

Kolejne niecierpiące zwłoki zadanie to wdrożenie dyrektywy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa w miejscu pracy, czyli tzw. sygnalistów. Tu również mamy do czynienia z opóźnieniem ze strony Polski, co spotkało się już ze skargą Komisji Europejskiej.

Skarga KE na Polskę ws. dyrektywy o sygnalistach

Jak podkreśla Business Insider Polska, Polska nie zdołała dotrzymać terminów implementacji dyrektywy o ochronie sygnalistów w odniesieniu do dużych firm oraz części przedsiębiorstw sektora MŚP.

W reakcji na te opóźnienia, na początku 2023 roku Komisja Europejska złożyła przeciwko Polsce skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Ma on zbadać, czy nasz kraj narusza prawo UE poprzez nieprzestrzeganie harmonogramu wdrażania tej dyrektywy.

Jest to kolejny sygnał pogarszających się relacji na linii Warszawa-Bruksela. Dlatego nowy polski gabinet obiecuje szybkie nadrobienie zaległości także w tej sprawie.

Podsumowanie

W artykule omówiono plany nowego rządu dotyczące przyspieszenia implementacji szeregu kluczowych unijnych dyrektyw i rozporządzeń. Ma to na celu poprawę napiętych relacji z Komisją Europejską. Priorytetowe zadania to m.in. wdrożenie przepisów o unijnej płacy minimalnej czy stawienie czoła wyzwaniom cyfrowym.

Przedstawiono kilka najważniejszych obszarów wymagających pilnych działań ze strony polskiego rządu. Są to kwestie związane z warunkami pracy i płacy, uregulowaniami dotyczącymi gospodarki cyfrowej, a także szereg innych dyrektyw, których terminy implementacji już minęły bądź wkrótce upływają.

Podkreślono, że opieszałość Polski w transponowaniu unijnego dorobku prawnego spotyka się z niezadowoleniem Komisji Europejskiej, o czym świadczy m.in. niedawna skarga do TSUE ws. dyrektywy o sygnalistach. Stąd pilna potrzeba zintensyfikowania wysiłków w celu nadrobienia zaległości.

Premier Donald Tusk zdaje sobie sprawę z wagi problemu i osobiście mobilizuje poszczególnych ministrów do szybkich działań legislacyjnych we wskazanych obszarach. Ma to być element poprawy ochłodzonych w ostatnich latach relacji z Brukselą.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły