News

Donald Tusk premierem. Nowy rząd zaprzysiężony już oficjalnie

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak13.12.20235 min.
Donald Tusk premierem. Nowy rząd zaprzysiężony już oficjalnie

Donald Tusk został nowym premierem Polski po tym, jak jego gabinet uzyskał wotum zaufania w Sejmie kilka godzin po upadku rządu Morawieckiego. W skład jego rządu wchodzi 25 ministrów, w tym dwóch wicepremierów - Władysław Kosiniak-Kamysz i Krzysztof Gawkowski. Prezydent Andrzej Duda już oficjalnie zaprzysiągł nowy gabinet.

Kluczowe wnioski:
  • Donald Tusk został zaprzysiężony na urząd premiera po uzyskaniu wotum zaufania dla swojego rządu.
  • W rządzie znajdzie się 25 ministrów, w tym Kosiniak-Kamysz i Gawkowski jako wicepremierzy.
  • Gabinet Tuska zastąpił rząd Morawieckiego, który upadł tego samego dnia.
  • Prezydent Duda, mimo różnic z Tuskiem, zaprzysiągł nowy rząd.
  • Opozycja przejęła władzę po latach rządów Zjednoczonej Prawicy.

Donald Tusk zostaje premierem

We wtorek wieczorem Sejm udzielił wotum zaufania nowemu rządowi na czele z Donaldem Tuskiem. Stało się to kilka godzin po tym, jak upadł gabinet Mateusza Morawieckiego, który nie uzyskał poparcia większości parlamentarnej. Tym samym Tusk ponownie obejmuje urząd premiera po latach przerwy.

Nowy premier już przed zaprzysiężeniem pytany był o relacje z prezydentem Andrzejem Dudą. "Trzeba być optymistą. Mam nadzieję, że mamy wspólny cel, nawet jeżeli mamy różne drogi i różne doświadczenia, czasami bardzo różne" - mówił Tusk.

Skład rządu Tuska

Gabinet Donalda Tuska będzie liczył 25 ministrów. Dwaj z nich pełnić będą funkcję wicepremierów - lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Krzysztof Gawkowski z Nowej Lewicy.

Większość tek objęli politycy Koalicji Obywatelskiej, ale są też przedstawiciele mniejszych ugrupowań opozycyjnych. Niektóre resorty powierzono też osobom bezpartyjnym.

Nowy skład rządu już oficjalny

Po udzieleniu wotum zaufania przez Sejm, prezydent Andrzej Duda dokonał zaprzysiężenia nowego rządu. Stało się to jeszcze we wtorek wieczorem w Pałacu Prezydenckim. Oznacza to, że gabinet Donalda Tuska oficjalnie rozpoczął urzędowanie.

To historyczna zmiana, ponieważ oznacza koniec ośmioletnich rządów Zjednoczonej Prawicy. Teraz władzę przejęła szeroka koalicja ugrupowań opozycyjnych.

Skład koalicji rządowej

Podstawę koalicji tworzą: Koalicja Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe z ruchem "Trzecia Droga" oraz Nowa Lewica. Ponadto w rządzie znaleźli się politycy Polski 2050 Szymona Hołowni.

Mimo różnic programowych, ugrupowania te porozumiały się, aby odsunąć PiS od władzy. Czas pokaże na ile stabilne będzie to porozumienie w praktyce rządzenia krajem.

Czytaj więcej: Czy prezydent udzieli wotum zaufania rządowi bez większości? Obejrzyj zaprzysiężenie na żywo!

Wotum zaufania dla rządu Tuska

Aby mógł rozpocząć urzędowanie, rząd Donalda Tuska musiał najpierw uzyskać poparcie większości posłów w głosowaniu. Takie wotum zaufania otrzymał we wtorkowym głosowaniu stosunkiem głosów 248 do 216.

Oznacza to, że udało mu się pozyskać poparcie wszystkich ugrupowań tworzących koalicję, a także kilku posłów mniejszości niemieckiej i śląskiej.

Przyszłość opozycji

Wszystko wskazuje na to, że PiS i jego dotychczasowi koalicjanci - Solidarna Polska i Porozumienie, przechodzą teraz do opozycji. Nie wiadomo jednak czy zdołają stworzyć jeden klub parlamentarny.

Być może konserwatyści zdecydują się na ostrą, "totalną" opozycję. Może to utrudniać rządzenie nowej koalicji i prowadzić do polaryzacji sceny politycznej.

Wicepremierzy Kosiniak-Kamysz i Gawkowski

Donald Tusk premierem. Nowy rząd zaprzysiężony już oficjalnie

Donald Tusk będzie premierem, ale dwoje z jego ministrów pełnić będzie dodatkowo funkcję wicepremiera. To liderzy dwóch mniejszych ugrupowań tworzących koalicję.

Mam nadzieję na partnerską współpracę w ramach rządu. Chcemy realizować program modernizacji Polski, ale też zjednoczenia podzielonego społeczeństwa - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Gawkowskiego czekają z kolei wyzwania związane z szeroko pojętą cyfryzacją kraju. Resortem cyfryzacji pokieruje po raz pierwszy polityk lewicy.

25 ministrów w gabinecie premiera

Łącznie rząd Donalda Tuska tworzy 25 ministrów resortowych. Nie wszyscy z nich należą do partii politycznych - część to eksperci i specjaliści bezpartyjni.

Liczba ministrów KO 13
Liczba ministrów PSL 4
Liczba ministrów Lewicy 3
Liczba min. Polska 2050 3
Razem 25

Najwięcej, bo aż 13 resortów objęli politycy Koalicji Obywatelskiej. Ale prezentowany jest to rząd koalicyjny - każde z ugrupowań ma swoją reprezentację.

Prezydent Duda zaprzysiągł nowy rząd

Choć relacje prezydenta Dudy z Tuskiem nie należą do najlepszych, to głowa państwa wykonała przewidziany konstytucją obowiązek i zaprzysięgła nowy gabinet.

Duda wyraził nadzieję, że rząd będzie podejmował decyzje zgodnie z polską racją stanu i interesem obywateli. Zadeklarował też chęć współpracy pomimo różnic politycznych.

Czas pokaże na ile deklaracje prezydenta o "wyciągnięciu ręki" ze strony opozycji znajdą pokrycie w jego działaniach i decyzjach w nadchodzących miesiącach.

Podsumowanie

W powyższym artykule omówiłem przełomowe wydarzenia polityczne w Polsce. Po latach rządów Zjednoczonej Prawicy, władzę przejęła szeroka koalicja ugrupowań opozycyjnych. Na czele nowego gabinetu stanął Donald Tusk, który już wcześniej pełnił funkcję premiera.

Przedstawiłem skład nowego rządu koalicyjnego, w którym oprócz polityków KO znaleźli się przedstawiciele mniejszych ugrupowań oraz eksperci bezpartyjni. Łącznie jest 25 ministrów, w tym dwóch wicepremierów - Kosiniak-Kamysz i Gawkowski.

Opisałem kluczowe wydarzenia związane z rozpoczęciem urzędowania przez nowy gabinet. Najpierw Sejm udzielił mu wotum zaufania, a następnie prezydent Duda dokonał zaprzysiężenia, mimo wcześniejszych sporów politycznych z Tuskiem.

Przedstawiłem zarówno nadzieje, jak i niepewności związane z przyszłością tego rządu. Czy uda mu się zjednoczyć Polaków i zrealizować ambitny program modernizacji kraju? O tym przekonamy się w kolejnych miesiącach i latach.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły