News

Donald Tusk zapowiada nowy dodatek dla rodzin. Beneficjenci otrzymają 1500 zł. Ruszą natychmiast.

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk12.12.20235 min.
Donald Tusk zapowiada nowy dodatek dla rodzin. Beneficjenci otrzymają 1500 zł. Ruszą natychmiast.

Babciowe to nowy dodatek dla rodzin z małymi dziećmi, który zapowiedział Donald Tusk podczas expose. Świadczenie w wysokości 1500 zł miesięcznie mają otrzymać matki po urlopach macierzyńskich, które chciałyby wrócić do pracy. Dodatek potocznie nazwano "babciowym", ponieważ pieniądze mogą trafić do babć zajmujących się wnukami. Prezes Rady Ministrów zapewnił, że wypłaty babciowego ruszą już niebawem.

Kluczowe wnioski:
 • Donald Tusk oficjalnie zapowiedział wprowadzenie babciowego podczas expose
 • Świadczenie w wysokości 1500 zł przysługuje matkom po urlopach macierzyńskich
 • Celem babciowego jest zachęcenie matek do powrotu na rynek pracy
 • Wypłaty dodatku mają ruszyć już wkrótce zgodnie z zapowiedziami
 • Nazwa "babciowe" sugeruje, że pieniądze mogą trafić do babć opiekujących się wnukami

Donald Tusk ogłasza wprowadzenie babciowego

Podczas expose premier Donald Tusk oficjalnie ogłosił, że rząd wprowadzi nowe świadczenie o nazwie "babciowe". Będzie to comiesięczny dodatek w wysokości 1500 zł przeznaczony dla matek opiekujących się małymi dziećmi.

Dodatek został zapowiedziany jeszcze podczas kampanii wyborczej przez Koalicję Obywatelską. Wówczas prezentowano go jako element programu "Aktywna mama", który miał zachęcić kobiety do powrotu na rynek pracy po urlopach macierzyńskich. Teraz pomysł zyskał akceptację nowego rządu i został oficjalnie ogłoszony przez Donalda Tuska.

Kto dostanie babciowe?

Świadczenie nie będzie przysługiwać automatycznie wszystkim matkom po urlopach macierzyńskich. Aby otrzymać babciowe, trzeba spełnić kilka warunków:

 • wiek dziecka - do 36 miesiąca życia (3 lata)
 • odpowiednia forma zatrudnienia matki - umowa o pracę, umowa zlecenie lub o dzieło
 • minimalne wynagrodzenie matki - co najmniej 3600 zł brutto miesięcznie

Zatem dodatek przeznaczony jest dla pracujących mam małych dzieci, które chciałyby wrócić na rynek pracy po urlopach macierzyńskich. To właśnie z myślą o aktywizacji zawodowej tych kobiet wprowadzono babciowe.

Czy PiS poprze babciowe?

Donald Tusk już w expose zaznaczył, że liczy na poparcie wszystkich ugrupowań politycznych dla pomysłu babciowego. Jasno stwierdził, że politycy powinni "dawać ludziom pomoc" bez względu na podziały polityczne. Czas pokaże, czy posłowie Prawa i Sprawiedliwości zagłosują za tym świadczeniem.

Równocześnie będziemy prowadzili odpowiedzialną politykę fiskalną i zadbamy o stabilność finansową państwa [...] liczę tutaj na pomoc i zaangażowanie wszystkich bez wyjątku w tej izbie. Żebyśmy znaleźli i używali tych metod zgodnie z którymi będziemy dawali ludziom pomoc, tam gdzie będzie ona potrzebna.

Dodatek 1500 zł miesięcznie dla mam po urlopach

Jak już wspomniano, babciowe to comiesięczny dodatek w wysokości 1500 zł, przeznaczony dla mam po zakończonych urlopach macierzyńskich. Dodatkowe pieniądze mają ułatwić powrót tych kobiet na rynek pracy poprzez dofinansowanie opieki nad dzieckiem.

W założeniu świadczenie ma obowiązywać maksymalnie do 3 roku życia dziecka. W tym czasie matki otrzymywałyby co miesiąc 1500 zł, które mogłyby przeznaczyć na opłacenie żłobka, niani czy babci.

Wysokość dodatku 1500 zł miesięcznie
Okres pobierania do 3 roku życia dziecka
Przeznaczenie dofinansowanie opieki nad dzieckiem

Dzięki temu wsparciu matki będą mogły wrócić do pracy zawodowej, nie martwiąc się o zapewnienie opieki nad pociechą. To z kolei powinno zwiększyć aktywność kobiet na rynku pracy.

Czytaj więcej: Kończy się era darmowych wizyt. Wenecja zaskakuje decyzją o opłatach dla turystów.

Babciowe ma zachęcić matki do pracy

Podstawowym celem wprowadzenia babciowego jest zwiększenie aktywności zawodowej matek wychowujących małe dzieci. Dodatkowe 1500 zł miesięcznie ma ułatwić znalezienie dla dziecka opieki i umożliwić matce powrót do pracy.

Jak wskazują badania, aż 90% mam po urlopach macierzyńskich deklaruje chęć podjęcia pracy. Jednak tylko co druga decyduje się na to przed ukończeniem przez dziecko 3 roku życia. Wprowadzenie babciowego ma to zmienić.

Dodatek będzie można łączyć z innymi świadczeniami, jak rodzinny kapitał opiekuńczy. Dlatego wsparcie otrzymają matki już od pierwszego dziecka. To również ma zachęcić je do aktywizacji zawodowej.

Wpływ na gospodarkę

Koalicja Obywatelska argumentowała, że babciowe pobudzi gospodarkę, ponieważ ułatwi kobietom powrót na rynek pracy po urlopach. Dzięki dodatkowym pieniądzom i możliwości zapewnienia opieki nad dziećmi, ich aktywność zawodowa zdecydowanie wzrośnie.

Poprzez zwiększenie podaży pracy, babciowe powinno mieć pozytywny wpływ na całą gospodarkę. Pracujące matki będą generowały wyższe dochody i płaciły więcej podatków. To z kolei przełoży się na wzrost PKB.

Wprowadzenie dodatku zapowiadane jest na ten rok, więc już wkrótce przekonamy się, jak babciowe realnie wpłynie na sytuację matek i gospodarki.

Podsumowanie

Donald Tusk zapowiada nowy dodatek dla rodzin. Beneficjenci otrzymają 1500 zł. Ruszą natychmiast.

W moim artykule szczegółowo omówiłem kwestię wprowadzenia nowego świadczenia socjalnego - babciowego. Przedstawiłem jego genezę od zapowiedzi w kampanii wyborczej przez Koalicję Obywatelską, poprzez oficjalną deklarację premiera Tuska w expose o uruchomieniu programu. Wyjaśniłem, kto dokładnie będzie uprawniony do otrzymania comiesięcznego dodatku 1500 zł oraz jakie są warunki jego przyznawania.

Zastanawiałem się również, czy PiS poprze w głosowaniu w Sejmie ustawę o babciowym, analizując wypowiedź Tuska o potrzebie ponadpartyjnej "pomocy ludziom". Przybliżyłem Czytelnikom założenia dodatku jako elementu aktywizacji zawodowej matek wychowujących małe dzieci. Wyjaśniłem, skąd wzięła się jego potoczna nazwa i sugerowane wykorzystanie pieniędzy.

Na koniec wskazałem spodziewane pozytywne skutki babciowego dla rynku pracy i całej gospodarki. Podsumowując, starałem się możliwie najpełniej wyjaśnić ideę i szczegóły nowego świadczenia, oczekiwania związane z jego wprowadzeniem oraz potencjalne kontrowersje.

Mam nadzieję, że artykuł pozwolił wszystkim zainteresowanym zrozumieć, czym jest babciowe, kto i na jakich zasadach będzie mógł je otrzymać po wejściu przepisów w życie. To ważny i wyczekiwany element polityki społeczno-gospodarczej nowego rządu.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
 4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Warto płacić prowizję? Jak uniknąć pośrednika-krwiopijcy
NewsWarto płacić prowizję? Jak uniknąć pośrednika-krwiopijcy

Zatrudnienie pośrednika nieruchomości to opłacalna inwestycja. Poznaj znaki profesjonalnego agenta, jego wynagrodzenie i koszty prowizji. Dowiedz się, jak uniknąć nierzetelnych pośredników i znaleźć najlepszego specjalistę, który zapewni bezpieczną transakcję w dobrej cenie.