News

Dopłaty dla rolników cierpiących na rosyjską inwazję - co się dzieje?

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak20.04.20243 min.
Dopłaty dla rolników cierpiących na rosyjską inwazję - co się dzieje?

Ministerstwo rolnictwa pracuje nad projektem dopłat dla polskich rolników, którzy ponieśli straty z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Zgodnie z planem, pomoc w wysokości 2,1 mld zł ma zrekompensować rolnikom koszty magazynowania zbóż i pozwolić na opróżnienie magazynów przed kolejnymi żniwami. Rosja bowiem zalewa światowy rynek bardzo tanimi zbożami, utrudniając ich eksport z Polski.

Przyczyny problemów rolników z powodu rosyjskiej agresji

Polska jest trzecim największym producentem zbóż w Unii Europejskiej i dużym eksporterem. Jednak rosyjska inwazja na Ukrainę sprowadziła spore kłopoty na nasz rynek zbożowy. Rosja bowiem traktuje żywność, a zwłaszcza zboża, jako broń i zalewa światowy rynek bardzo tanimi zbożami.

Takie działania Rosji powodują straty rolników w Polsce. Problemy na rynku zbóż zapoczątkowały już nadmierne ilości ziarna napływające z Ukrainy po wybuchu wojny. Obecnie rolnicy mają kłopoty ze sprzedażą i eksportem polskiego ziarna, co utrudnia zbilansowanie rynku.

W efekcie rolnicy ponoszą duże koszty magazynowania zbóż. Co gorsza, istnieje ryzyko, że Polska nie będzie mogła wyeksportować tylu zbóż przed kolejnymi żniwami, by opróżnić magazyny. Wszystko przez zalew taniego, rosyjskiego ziarna na światowych rynkach.

Wysokość i warunki przyznania dopłat dla rolników

Aby zrekompensować straty polskim rolnikom i zintensyfikować obrót zbożami, Ministerstwo Rolnictwa proponuje przyznanie im dopłat. Zgodnie z założeniami, pomoc w wysokości 2,1 mld zł ma trafić do producentów rolnych, którym grozi utrata płynności finansowej z powodu ograniczeń na rynku zbożowym spowodowanych rosyjską agresją.

Dopłaty będą przysługiwały rolnikom, którzy w okresie od 1 stycznia 2024 r. do 31 maja 2024 r. sprzedadzą pszenicę, żyto, jęczmień, pszenżyto lub mieszanki zbożowe. Co ważne, wysokość pomocy będzie wyliczana w oparciu o powierzchnię upraw, a nie tony sprzedanego ziarna.

  • To korzystne rozwiązanie dla rolników, ponieważ dopłaty trafią do nich, a nie do wielkich koncernów zbożowych.
  • Środki na ten cel, w wysokości 2,1 mld zł, mają pochodzić z Funduszu Pomocy, który może zostać ewentualnie zasilony z oszczędności lub rezerw budżetowych.

Czytaj więcej: Nowy rekord na Netflix! Premiera niezwykłych transmisji!

Opróżnianie magazynów przed nowymi żniwami

Zdjęcie Dopłaty dla rolników cierpiących na rosyjską inwazję - co się dzieje?

Proponowane przez Ministerstwo Rolnictwa dopłaty dla rolników mają dwa główne cele. Z jednej strony mają zrekompensować straty rolników poniesione w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę. Z drugiej jednak, mają również przyspieszyć obrót zbożami i pozwolić na opróżnienie magazynów przed rozpoczęciem nowych żniw.

Taka sytuacja jest konieczna, ponieważ polskie magazyny są obecnie zapełnione zbożem, którego nie udało się wyeksportować za granicę. Problemem jest bowiem bardzo tanie rosyjskie ziarno zalewające światowe rynki, które skutecznie blokuje eksport polskiego ziarna.

Dlatego tak ważne jest wsparcie finansowe dla rolników w postaci dopłat. Dzięki temu będą oni mogli sprzedać ziarno ze swoich magazynów, zanim nadejdą nowe zbiory, na które trzeba będzie zrobić miejsce. Brak opróżnienia magazynów przed następnymi żniwami mógłby pogłębić problemy na rynku zbożowym w kraju.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Prezydent podpisał ważne ustawy nowego rządu w piątek wieczór
  3. Co Prezes NBP mówi o inflacji? Klucz do decyzji RPP na wykresie
  4. Pośredniczka oszukała klienta, komornik bezradny. Pomagające całe rodziny
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły