News

Dwóch faworytów na prezesa Orlenu: kto wygra?

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk15.02.20246 min.
Dwóch faworytów na prezesa Orlenu: kto wygra?

Krzysztof Zamasz i Ireneusz Fąfara to dwaj główni faworyci do objęcia funkcji prezesa Orlenu po Danielu Obajtku. Według informacji "Pulsu Biznesu" Zamasz ma poparcie ministra aktywów państwowych Borysa Budki, a Fąfara - partii Trzecia Droga. Obaj kandydaci mają bogate doświadczenie w zarządzaniu dużymi firmami energetycznymi. Fąfara był prezesem Orlen Lietuva, a Zamasz stał na czele Enei i Tauronu. Wybór nowego szefa koncernu zależy od układu sił politycznych w radzie nadzorczej.

Krzysztof Zamasz: doświadczenie w energetyce

Krzysztof Zamasz to jeden z głównych kandydatów na stanowisko prezesa PKN Orlen. Ma bogate doświadczenie w zarządzaniu dużymi firmami z branży energetycznej. W latach 2013-2015 był prezesem zarządu Enei, jednej z największych polskich grup energetycznych. Następnie w latach 2008-2012 stał na czele zarządu Tauronu, który jest liderem na rynku dystrybucji energii elektrycznej w Polsce.

Zamasz został także doceniony na arenie międzynarodowej, gdy w 2011 roku został wiceprezydentem Eurelectric - organizacji zrzeszającej koncerny i przedsiębiorstwa elektroenergetyczne z Europy. To dowodzi, że cieszy się uznaniem w środowisku europejskich menedżerów branży energetycznej. Obecnie pracuje dla międzynarodowej firmy Veolia, która jest potentatem na rynku ciepłowniczym.

Krzysztof Zamasz z pewnością posiada odpowiednie kompetencje, by kierować tak dużą firmą jak PKN Orlen. Przez lata zdobył cenne doświadczenie we współpracy z administracją rządową, radami nadzorczymi i związkami zawodowymi. Bez wątpienia poradziłby sobie z zarządzaniem koncernem multienergetycznym o zasięgu międzynarodowym.

Co więcej, Zamasz może liczyć na poparcie ze strony obecnego ministra aktywów państwowych Borysa Budki. To z pewnością zwiększa jego szanse w starciu o fotel prezesa Orlenu z drugim głównym kandydatem Ireneuszem Fąfarą.

Największe sukcesy Zamasza

Do największych sukcesów Krzysztofa Zamasza w roli prezesa zarządu Enei zaliczyć można:

 • Uzyskanie pozycji lidera na rynku dystrybucji energii elektrycznej w Polsce
 • Pozyskanie licznych kontraktów na dostawę energii dla dużych odbiorców przemysłowych
 • Rozbudowę możliwości wytwórczych poprzez budowę nowych bloków energetycznych

Natomiast w trakcie swojej kadencji w Tauronie Zamaszowi udało się m.in. znacząco poprawić wyniki finansowe grupy i wdrożyć szereg innowacyjnych projektów z zakresu efektywności energetycznej.

Ireneusz Fąfara: sukcesy w Orlenie na Litwie

Drugim z głównych kandydatów do objęcia stanowiska prezesa zarządu PKN Orlen jest Ireneusz Fąfara. W przeszłości przez osiem lat - w latach 2010-2018 - z powodzeniem kierował litewską spółką koncernu Orlen Lietuva.

Za jego kadencji rafineria w Możejkach, należąca do Orlen Lietuva, znacząco zwiększyła produkcję i wypracowała ponad 700 mln euro zysku netto. Potwierdza to, że Fąfara potrafi skutecznie zarządzać aktywami koncernu multienergetycznego. Poza tym jako jedyny z kandydatów ma doświadczenie we współpracy biznesowej z krajami bałtyckimi, co jest istotne z punktu widzenia dalszego rozwoju Orlenu w regionie.

Ireneusz Fąfara może także liczyć na poparcie Trzeciej Drogi - partii, która współtworzy obecną koalicję rządzącą. Stawia go to w dobrej pozycji wyjściowej do rozpoczęcia starcia z Krzysztofem Zamaszem o fotel prezesa PKN Orlen. Walka o to intratne stanowisko z pewnością będzie zacięta.

Największe dokonania Fąfary

Do największych osiągnięć Ireneusza Fąfary w roli prezesa zarządu Orlen Lietuva można zaliczyć:

 • Modernizację rafinerii w Możejkach, dzięki czemu znacząco wzrosła jej wydajność
 • Rozbudowę infrastruktury magazynowej i logistycznej spółki
 • Wzrost udziałów rynkowych na Litwie i Łotwie poprzez rozwój sieci stacji paliw

Ponadto Fąfara jako jedyny z kandydatów ma doświadczenie w zarządzaniu bankiem. W latach 2016-2018 pełnił funkcję prezesa zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego. Świadczy to o jego wszechstronnych kompetencjach menedżerskich.

Czytaj więcej: Kluczowa linia kolejowa w Rosji zdewastowana - Ukraina zaatakowała strategiczny cel

Budka i Trzecia Droga za swoimi kandydatami

Z informacji podawanych przez media wynika, że zarówno minister aktywów państwowych Borys Budka, jak i partia Trzecia Droga obstają przy "swoich" kandydatach na stanowisko prezesa PKN Orlen.

Ostateczny wybór będzie zależał od układu sił politycznych w 15-osobowej radzie nadzorczej PKN Orlen. Jeśli któryś z kandydatów nie zdobędzie wymaganej większości głosów, możliwy będzie także wariant kompromisowy z wyborem tzw. "trzeciej osoby".

Kandydat Zalety Wady
Krzysztof Zamasz - doświadczenie w zarządzaniu dużymi firmami energetycznymi - brak doświadczenia w branży paliwowej
Ireneusz Fąfara - sukcesy w roli prezesa Orlen Lietuva - mniejsze od Zamasza doświadczenie w energetyce

Jak wynika z zestawienia, obaj główni kandydaci mają mocne, ale i słabsze strony. Dlatego szanse są wyrównane i trudno dziś wskazać faworyta. Nowy prezes Orlenu zostanie wyłoniony najwcześniej w połowie marca, kiedy planowane jest posiedzenie rady nadzorczej.

Kto obejmie stery po Obajtku w koncernie Orlen

Dwóch faworytów na prezesa Orlenu: kto wygra?

Następca Daniela Obajtka na stanowisku prezesa zarządu PKN Orlen będzie miał do odegrania niezwykle istotną rolę. Koncern multienergetyczny z roku na rok zwiększa swoją ekspansję, przejmując kolejne aktywa medialne i energetyczne. Tylko w ostatnich miesiącach Orlen sfinalizował zakup Polska Press, a także zwiększył udziały w firmie Energa.

Podsumowanie

Artykuł omawia sytuację związaną z wyborem nowego prezesa zarządu PKN Orlen po odejściu Daniela Obajtka. Głównymi kandydatami są Krzysztof Zamasz, który może liczyć na poparcie ministra Budki oraz Ireneusz Fąfara wspierany przez Trzecią Drogę. Obaj mają bogate doświadczenie w zarządzaniu dużymi firmami - Zamasz w energetyce, a Fąfara, który odnosił sukcesy jako prezes Orlen Lietuva. Wybór nowego szefa koncernu paliwowego zależy od układu sił politycznych w radzie nadzorczej.

Nowy prezes Orlenu będzie musiał sprostać wyzwaniu umocnienia pozycji koncernu na rynku multienergetycznym w Polsce i regionie. Walka o fotel prezesa zapowiada się zacięta, a finał tej batalii poznamy najwcześniej w połowie marca.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
 3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
 4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.