News

Działania KE w odpowiedzi na prośbę Tuska. Jest wiele do zrobienia.

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska18.01.20245 min.
Działania KE w odpowiedzi na prośbę Tuska. Jest wiele do zrobienia.

Komisja Europejska odpowiedziała na prośbę premiera Tuska o wypłatę środków z KPO. Choć relacje między KE a polskim rządem są obecnie dobre, to jednak jest wiele do zrobienia, by spełnić wszystkie warunki. Przede wszystkim chodzi o dokończenie reformy wymiaru sprawiedliwości i zapewnienie niezależności sądów. KE docenia dotychczasowe działania, ale podkreśla, że niektóre z nich okazały się nieskuteczne. Dlatego potrzebne są dalsze prace i ustawy, które dadzą gwarancję niezawisłości sędziowskiej.

Relacje KE z rządem Tuska

Relacje między Komisją Europejską a rządem premiera Donalda Tuska są obecnie dobre i harmonijne. Tusk zapewniał niedawno, że współpraca z KE w sprawie Krajowego Planu Odbudowy przebiega bezproblemowo i nie widzi ryzyka, jeśli chodzi o wypłatę środków. Faktycznie, KE potwierdza gotowość polskiego rządu do współpracy w celu spełnienia warunków dotyczących reformy wymiaru sprawiedliwości.

Dobre relacje Tuska z przedstawicielami KE dają Polsce kredyt zaufania. Jednak KE oczekuje teraz konkretnych działań dotyczących reformy sądownictwa. Polska musi spełnić cele nadrzędne związane z niezależnością sądów. Jest jeszcze wiele do zrobienia, aby otrzymać pełne środki z KPO.

Wniosek o płatność

Polska złożyła już pierwszy wniosek o płatność z KPO na kwotę 6,9 mld euro. Oprócz tego otrzymała też część środków w ramach zaliczki z programu RePowerEU w wysokości 5 mld euro.

Cele nadrzędne do spełnienia

Komisja Europejska podkreśla, że Polska musi przede wszystkim zrealizować cele nadrzędne, czyli te związane z niezależnością sądów. Są to warunki konieczne do otrzymania pełnej puli pieniędzy z Funduszu Odbudowy. Bruksela zaznacza, że polski rząd ma jeszcze sporo do zrobienia w tej kwestii.

Pierwszym krokiem była likwidacja Izby Dyscyplinarnej SN i zastąpienie jej przez niezależny sąd ustanowiony ustawowo. Dodatkowo kontrowersyjne postępowania dyscyplinarne mają być unieważnione, a sprawy sędziów rozpatrzone na nowo.

Niezależność sędziowska

Chodzi przede wszystkim o przywrócenie niezależności sędziów, którzy zostali dotknięci decyzjami nielegalnej Izby Dyscyplinarnej. Mają mieć możliwość ponownego rozpatrzenia ich spraw w określonych ramach czasowych.

Czytaj więcej: Podstawowe różnice między notą korygującą a fakturą - Twoja kompletna instrukcja

Działania w sprawie Izby Dyscyplinarnej

Problemem jest to, że niektóre działania podjęte wcześniej przez polski rząd okazały się nieskuteczne. Likwidacja Izby Dyscyplinarnej i powołanie Izby Odpowiedzialności Zawodowej nie zyskało aprobaty Komisji Europejskiej.

Maj 2022 Likwidacja Izby Dyscyplinarnej SN
Czerwiec 2022 Utworzenie Izby Odpowiedzialności Zawodowej
Styczeń 2023 Kolejna nowelizacja ustawy o SN

Te zmiany zostały uznane za niewystarczające, dlatego potrzebne są dalsze działania. Komisja Europejska deklaruje, że będzie współpracować z polskim rządem nad znalezieniem skutecznych rozwiązań w tej sprawie.

Kwestia niezależności sądownictwa

Działania KE w odpowiedzi na prośbę Tuska. Jest wiele do zrobienia.

Najważniejszą kwestią pozostaje zagwarantowanie pełnej niezależności sądów i niezawisłości sędziowskiej. Tylko w ten sposób Polska będzie mogła otrzymać dostęp do całej puli środków z Funduszu Odbudowy. Działania podjęte do tej pory okazały się niewystarczające lub nieskuteczne.

Dziś znów jesteśmy w punkcie wyjścia - stwierdził europoseł Jan Olbrycht. W KE wszyscy czekają na skuteczne, wiarygodne działania polskiego rządu.

Komisja Europejska pozostawia polskiemu rządowi pole do działania - mogą to być zarówno zmiany legislacyjne, jak i rozporządzenia czy decyzje organów państwowych. Kluczowe jest, aby reforma sądownictwa została przeprowadzona w sposób kompleksowy i ostateczny.

Dalsze prace nad reformą wymiaru sprawiedliwości

Przed rządem Donalda Tuska długa droga do przeprowadzenia skutecznej reformy sądownictwa, tak aby spełnić wymagania Komisji Europejskiej. Może to wymagać kolejnych nowelizacji przepisów lub wręcz całościowej reformy ustawowej dotyczącej Sądu Najwyższego i innych sądów.

  • Przywrócenie niezależności sędziów
  • Zniesienie Izby Odpowiedzialności Zawodowej
  • Stworzenie nowej izby do spraw dyscyplinarnych

Jak widać, jest jeszcze sporo do zrobienia w obszarze reformy sądownictwa. Tylko wtedy Polska będzie mogła liczyć na wypłatę całej puli środków z Funduszu Odbudowy. Kluczowe jest znalezienie rozwiązań, które będą skuteczne i przywrócą niezależność polskich sądów.

Podsumowanie

W artykule omówiono kwestię wypłaty środków dla Polski z Funduszu Odbudowy Unii Europejskiej. Przedstawiono obecny stan relacji między polskim rządem Donalda Tuska a Komisją Europejską. Są one poprawne, jednak KE oczekuje realizacji konkretnych reform, zwłaszcza dotyczących niezależności sądów.

Polska złożyła już pierwszy wniosek o płatność na kwotę 6,9 mld euro. Warunkiem wypłaty pełnej puli pieniędzy jest jednak spełnienie przez nasz kraj tzw. kamieni milowych, czyli celów związanych z reformą wymiaru sprawiedliwości. Chodzi przede wszystkim o likwidację nielegalnej Izby Dyscyplinarnej i przywrócenie niezależności sędziów.

Przedstawiono dotychczasowe nieudane próby reform w tym zakresie. Zdaniem KE niektóre rozwiązania okazały się nieskuteczne lub niewystarczające. Stąd konieczność dalszych działań ze strony polskiego rządu, który deklaruje wolę dalszej współpracy z Komisją Europejską dla znalezienia satysfakcjonujących rozwiązań.

Podsumowując, Polska musi jeszcze sporo zrobić w obszarze reformy sądownictwa, aby spełnić oczekiwania KE i otrzymać dostęp do pełnej puli środków z Funduszu Odbudowy. Kluczowe jest przyjęcie skutecznych reform gwarantujących niezawisłość sędziowską i bezstronność sądów.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Budżet na wstrzymaniu? Minister finansów zabiera głos
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Polski ChatGPT już działa. Jak wypadł jego debiut?
NewsPolski ChatGPT już działa. Jak wypadł jego debiut?

"polski chatgpt Bielik, rodzimy model AI oparty na języku polskim, zadebiutował z kilkoma potknięciami. Jego twórcy przyznają, że ograniczona baza danych stanowi wyzwanie dla stworzenia w pełni funkcjonalnego polskiego chatbota"