News

Działkowicze apelują do rządu o wsparcie finansowe.

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk21.01.20244 min.
Działkowicze apelują do rządu o wsparcie finansowe.

Rodzinne Ogrody Działkowe od dawna borykają się z problemami finansowymi. Działkowcy apelują do rządu o pilną pomoc i wsparcie finansowe dla ogródków działkowych. Chcą zwiększenia dotacji na modernizację infrastruktury oraz ulg podatkowych. Domagają się też ochrony prawnej przed deweloperami. Sytuacja wielu ogródków jest dramatyczna i wymaga szybkiej interwencji państwa. Bez pomocy rządu setki tysięcy działkowców może stracić swoje ogrody.

Działkowcy domagają się pomocy

Rodzinne Ogrody Działkowe od lat borykają się z problemami finansowymi. Przedstawiciele Polskiego Związku Działkowców alarmują, że sytuacja wielu ogródków działkowych jest dramatyczna i apelują do rządu o pilną pomoc.

Działkowcy domagają się przede wszystkim zwiększenia dotacji z budżetu państwa na modernizację infrastruktury w ogródkach działkowych. Chodzi między innymi o dofinansowanie remontów alejek, ogrodzeń, instalacji wodno-kanalizacyjnej czy oświetlenia. Tego typu inwestycje pochłaniają ogromne środki, a możliwości finansowe ROD są mocno ograniczone.

Kolejnym postulatem jest wprowadzenie specjalnych dotacji dla spółdzielni działkowych. Dzięki temu spółdzielnie będą mogły taniej i łatwiej pozyskiwać grunty pod nowe rodzinne ogródki działkowe. Obecnie brakuje terenów pod tego typu inwestycje.

Działkowcy apelują również o wprowadzenie ulg podatkowych dla rodzinnych ogródków działkowych. Chodzi na przykład o zwolnienie ROD z podatku od nieruchomości czy obniżenie stawek VAT na materiały i usługi związane z działalnością ogrodniczą.

Wsparcie prawne w sporach z deweloperami

Kolejny postulat działkowców dotyczy ochrony prawnej ogródków działkowych. Chodzi przede wszystkim o pomoc w sporach z deweloperami, którzy chcą przejąć grunty działkowe pod inwestycje mieszkaniowe i komercyjne.

Działkowcy obawiają się, że atrakcyjne grunty w centrach miast zostaną im odebrane pod presją wpływowych grup interesu. Dlatego domagają się mocniejszych gwarancji prawnych dla istniejących ROD.

Związek zwraca uwagę, że w wielu przypadkach spółdzielnie działkowe nie mają wystarczających środków na skuteczną obronę przed roszczeniami. Stąd apel o pomoc państwa w takich sporach, na przykład poprzez dofinansowanie kosztów procesowych.

Czytaj więcej: Szokujące prognozy ekonomiczne, które mogą wstrząsnąć naszą gospodarką

Więcej środków z funduszu leśnego na ROD

Ostatnim postulatem działkowców jest zwiększenie puli środków z funduszu leśnego przeznaczanych na rodzinne ogródki działkowe.

Obecnie ROD otrzymują jedynie niewielki procent tych funduszy. Tymczasem działalność ogrodów działkowych ma bardzo pozytywny wpływ na środowisko, zieleń miejską i retencję wód opadowych.

Dlatego działkowcy postulują, aby co najmniej 20-30% środków z funduszu leśnego było przekazywane na rzecz rodzinnych ogródków działkowych. Pozwoli to zapewnić ROD stabilne wsparcie finansowe z budżetu.

Spełnienie powyższych postulatów jest kluczowe dla przyszłości rodzinnych ogródków działkowych. Tylko realna pomoc ze strony państwa pozwoli uratować działalność setek tysięcy polskich działkowców.

Podsumowanie

Działkowicze apelują do rządu o wsparcie finansowe.

W artykule omówiono trudną sytuację rodzinnych ogródków działkowych w Polsce. Działkowcy alarmują, że wiele ROD boryka się z problemami finansowymi i postulują pilną pomoc ze strony państwa. Chcą między innymi zwiększenia dotacji na modernizację infrastruktury czy wprowadzenia ulg podatkowych.

Kolejny ważny postulat dotyczy wsparcia prawnego dla ROD w sporach z deweloperami, którzy chcą przejmować atrakcyjne grunty działkowe. Działkowcy obawiają się utraty działek i domagają się ochrony przed presją inwestorów.

Ponadto działkowcy apelują o zwiększenie puli środków z funduszu leśnego przeznaczanych na ogrody działkowe. Argumentują, że ROD przynoszą wymierne korzyści dla środowiska i powinny dostawać większe wsparcie.

Tylko realizacja powyższych postulatów pozwoli uratować setki tysięcy rodzinnych ogródków działkowych w Polsce i zapewnić im stabilność finansową. Artykuł dobrze podsumowuje najważniejsze problemy polskich ROD.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły