News

Dziedziczka fortuny szuka osób do wydania 25 mln euro

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak13.01.20244 min.
Dziedziczka fortuny szuka osób do wydania 25 mln euro

Marlene Engelhorn odziedziczyła ogromny majątek po swojej babci. 31-letnia Austriaczka postanowiła jednak rozdać aż 90% tej fortuny, szacowanej na blisko 4 miliardy euro. W tym celu zaprosiła losowo wybrane 10 tysięcy rodaków do wzięcia udziału w programie "Dobra Rada Redystrybucji". Ostatecznie 50 osób zdecyduje, jak wydać 25 milionów euro, by poprawić funkcjonowanie społeczeństwa. Jeśli nie uda im się dojść do porozumienia, pieniądze wrócą do Marlene.

Milionerka dziedziczka szuka rady

Marlene Engelhorn odziedziczyła po swojej babci ogromny majątek wart niemal 4 miliardy euro. 31-letnia Austriaczka postanowiła jednak rozdać aż 90% tej fortuny. W tym celu zaprosiła losowo wybranych 10 tysięcy rodaków do wzięcia udziału w programie "Dobra Rada Redystrybucji".

Kobieta tłumaczy, że nie chce korzystać z pieniędzy, na które nie zapracowała. Uważa również, że rząd Austrii zawiódł, nie pobierając w jej przypadku podatku od spadku. Dlatego sama postanowiła pomóc potrzebującym, przekazując część odziedziczonych środków.

Zaproszenia trafiły do 10 tysięcy losowych Austriaków

W środę do skrzynek pocztowych wybranych losowo 10 tysięcy Austriaków trafiły zaproszenia do udziału w programie "Dobra Rada Redystrybucji". Osoby zainteresowane poprawą sytuacji społeczeństwa mogą zgłosić się online lub telefonicznie.

Ostatecznie zostanie wybranych 50 osób i 16 rezerwowych, które utworzą radę mającą zadecydować o przeznaczeniu 25 milionów euro. Uczestnicy spotkają się kilkakrotnie w Salzburgu wraz z przedstawicielami organizacji społecznych i uczelni.

50 wybrańców zadecyduje o wydaniu 25 milionów euro

Zadaniem rady będzie wypracowanie pomysłów, które przyczynią się do poprawy funkcjonowania społeczeństwa austriackiego. Marlene Engelhorn wierzy, że dyskusje i debaty pomogą w realizacji tego celu i będą służyć szerzeniu demokracji.

Jeśli uczestnikom nie uda się wypracować decyzji opartej na szerokim konsensusie, pieniądze wrócą do dziedziczki. Ona sama zadeklarowała, że oddaje swój majątek do dyspozycji 50 osób i ma do nich pełne zaufanie.

Uczestnicy otrzymają wynagrodzenie za pracę

Marlene Engelhorn zapewniła, że pokryje koszty wszystkich podróży członków rady. Dodatkowo każdy z uczestników otrzyma 1200 euro za jeden weekend pracy przy podejmowaniu decyzji.

Nie chcę tych pieniędzy, nic nie zrobiłam, by je zdobyć. To niesprawiedliwe. Dlatego oddaję je do dyspozycji zwykłych ludzi.

- oświadczyła Marlene Engelhorn, wyjaśniając motywy swojej decyzji.

Wartość odziedziczonego majątku Niemal 4 mld euro
Liczba zaproszonych Austriaków 10 tys.
Liczba członków rady 50 osób (+16 rezerwowych)

Czytaj więcej: Mark Zuckerberg inwestuje w podziemny schron na Hawajach. Mieszkańcy niezadowoleni.

Pieniądze wrócą do dziedziczki, jeśli rada nie podejmie decyzji

Marlene Engelhorn zaznaczyła, że jeśli 50-osobowej radzie nie uda się podjąć decyzji, jak rozdysponować 25 milionów euro, pieniądze zostaną jej zwrócone.

Oznacza to, że uczestnicy programu "Dobra Rada Redystrybucji" mają bardzo trudne zadanie. Muszą wypracować konsensus co do sposobu wydawania środków w taki sposób, by jak najlepiej służyło to poprawie sytuacji społeczeństwa.

W przeciwnym razie ogromna suma 25 milionów euro wróci do 31-letniej Austriaczki, która już teraz zapowiedziała, że i tak przekaże 90% całego odziedziczonego majątku na cele charytatywne.

Podsumowanie

Dziedziczka fortuny szuka osób do wydania 25 mln euro

W artykule przedstawiono niezwykłą historię 31-letniej Marlene Engelhorn. Kobieta odziedziczyła po swojej babci ogromny majątek wart blisko 4 miliardy euro. Jednak Austriaczka postanowiła rozdać aż 90 procent tej fortuny.

W tym celu Marlene Engelhorn zaprosiła losowo wybranych 10 tysięcy rodaków do udziału w programie „Dobra Rada Redystrybucji”. Spośród nich wybrane zostanie 50 osób, które utworzą radę mającą zadecydować o przeznaczeniu 25 milionów euro na cele społeczne.

Jeśli członkom rady nie uda się wypracować decyzji opartej na szerokim konsensusie, pieniądze wrócą do dziedziczki. W przeciwnym razie zostaną rozdysponowane na rzecz poprawy sytuacji społeczeństwa austriackiego.

To niezwykle ciekawa historia pokazująca, jak młoda kobieta postanowiła w sposób demokratyczny i prospołeczny wykorzystać swój niespodziewany majątek.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.