News

Ekonomia USA osiąga swoje apogeum – dowiedz się, co to oznacza dla Ciebie!

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak04.12.20236 min.
Ekonomia USA osiąga swoje apogeum – dowiedz się, co to oznacza dla Ciebie!

Inflacja w USA zwalnia, a gospodarka osiąga swoje apogeum. Co to oznacza dla przeciętnego Kowalskiego i jego portfela? W najnowszym raporcie ekonomicznym dowiemy się, jakie perspektywy czekają zwykłych obywateli w nadchodzącym roku.

Kluczowe wnioski:
 • Spadek inflacji oznacza niższe koszty kredytów i pożyczek
 • Możliwa obniżka stóp procentowych dodatkowo odciąży budżety domowe
 • Niewielki wzrost gospodarczy utrzyma bezrobocie na niskim poziomie
 • Poprawa koniunktury na rynku nieruchomości i giełdzie
 • Ogólnie dobre perspektywy dla portfeli Polaków w USA

Inflacja w USA zwalnia

Inflacja w Stanach Zjednoczonych wyraźnie zwalnia. Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI), powszechnie stosowana miara inflacji, wzrósł w czerwcu w ujęciu rocznym jedynie o 2,8 proc. To znaczący spadek w porównaniu z początkiem roku.

Na horyzoncie widać oznaki dalszej dezinflacji. Ceny samochodów używanych mogą zacząć spadać. Inflacja na rynku nieruchomości również maleje. Poprawiają się też globalne łańcuchy dostaw. Pozwala to przypuszczać, że potanieją podstawowe artykuły, takie jak ubrania czy sprzęt AGD.

Na początku roku duża część ekonomistów obawiała się, że wysoka inflacja utrzyma się przez dłuższy czas. Na szczęście te pesymistyczne prognozy nie sprawdziły się.

Spadek inflacji to dobra wiadomość dla amerykańskich gospodarstw domowych. Koszty kredytów, w tym hipotecznych oraz kart kredytowych, będą stopniowo maleć.

Inflacja została opanowana

Wysokie ceny były dotkliwe dla wielu Amerykanów. Na szczęście ich martwienie się o finanse powinno stopniowo maleć wraz ze spadkiem inflacji.

Rezerwie Federalnej udało się znaleźć złoty środek między zbyt luźną a zbyt restrykcyjną polityką monetarną. Pozwoliło to na opanowanie inflacji przy jednoczesnym uniknięciu recesji i gwałtownego wzrostu bezrobocia.

Stopy procentowe mogą zostać obniżone

Przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell sygnalizuje, że możliwe są obniżki stóp procentowych nawet przy przyspieszeniu wzrostu gospodarczego.

Historycznie pierwsze obniżki stóp procentowych przez Fed w cyklu łagodzenia polityki pieniężnej następowały po około dwóch latach od rozpoczęcia cyklu zacieśniania.

Start zacieśniania Pierwsza obniżka
Czerwiec 1999 r. Styczeń 2001 r.
Czerwiec 2004 r. Wrzesień 2007 r.

Biorąc to pod uwagę, termin pierwszych ewentualnych obniżek stóp procentowych w 2023 roku byłby zgodny z normą.

Niższe stopy procentowe są korzystne dla gospodarstw domowych i rynków finansowych. Oznaczają niższe koszty kredytów oraz potencjalnie wyższe stopy zwrotu z akcji.

Czytaj więcej: Turcja w gospodarczej pułapce: Inflacja nie ustępuje mimo rekordowych podwyżek stóp

Wzrost gospodarczy powyżej 2% utrzyma się

Gospodarka amerykańska będzie nadal rosła w umiarkowanym tempie. Ostatnie dane wskazują, że wzrost PKB w 2024 roku utrzyma się na poziomie powyżej 2%.

W trzecim kwartale 2023 roku odnotowano najwyższą od 20 lat produktywność poza okresami recesji gospodarczej. Rosnąca wydajność pozwala firmom podnosić płace bez przerzucania kosztów na klientów.

Realne dochody amerykańskich gospodarstw domowych systematycznie rosną. Bilanse finansowe gospodarstw domowych są solidne. Również na świecie inne banki centralne rozpoczęły łagodzenie polityki monetarnej, co może wspierać wzrost PKB w USA.

Jeśli w 2023 r. chodziło o ciężką pracę nad ustabilizowaniem gospodarki, to w 2024 r. chodzi o cieszenie się owocami tej pracy.

To dobra wiadomość dla przeciętnych Amerykanów. Umiarkowany wzrost gospodarczy pozwoli utrzymać w ryzach bezrobocie i realne dochody.

Spadek bezrobocia możliwy

Ekonomia USA osiąga swoje apogeum – dowiedz się, co to oznacza dla Ciebie!

Październikowy raport pokazał wzrost stopy bezrobocia o 3,9 proc. Z drugiej strony, wzrost ten jest mniejszy od oczekiwanego przy obecnym tempie wzrostu gospodarczego.

Średnie zarobki godzinowe wzrosły o 3,2%. Są to satysfakcjonujące podwyżki dla amerykańskich pracowników, zgodne z celami inflacyjnymi banku centralnego.

 • Bezrobocie nie przekroczyło poziomu, który sygnalizowałby recesję
 • Płace rosną w zadowalającym tempie

Rynek pracy w równowadze

Według prawa Okuna bezrobocie jest obecnie na poziomie odpowiednim do wzrostu gospodarczego. Rynek pracy pozostaje w równowadze. Stopa bezrobocia nie wzrosła dotychczas na tyle, aby poważnie obniżyć dochody obywateli.

Fed może obniżyć stopy procentowe, jeśli bezrobocie wzrośnie powyżej jego prognoz. Pomogłoby to ustabilizować rynek pracy poprzez pobudzenie aktywności gospodarczej.

Poprawa na rynku nieruchomości

Mniejsza inflacja to również dobry znak dla amerykańskiego rynku mieszkaniowego. Wynajem mieszkań w USA tanieje. Spadają ceny domów używanych.

Malejące stopy procentowe i tańsze kredyty mogą dodatkowo pobudzić rynek nieruchomości. Coraz bardziej dostępne będą zakupy mieszkań na kredyt oraz refinansowanie hipotek.

Poprawiają się również perspektywy dla całego sektora budowlanego i deweloperów na kolejne miesiące.

Wzrost cen akcji prawdopodobny

Inwestorzy giełdowi mogą być umiejętnie wykorzystać aktualne trendy na rynkach finansowych. Na wzrost cen akcji wskazuje wiele czynników.

Ceny akcji rosną w oczekiwaniu na cięcia stóp procentowych przez Fed. Obniża się też oprocentowanie kredytów korporacyjnych. Firmy mogą taniej finansować rozwój.

Realne dochody gospodarstw domowych rosną. Konsumenci mają środki na zwiększony popyt, co poprawia wyniki przedsiębiorstw.

Wiele akcji wciąż wycenianych jest poniżej rekordowych poziomów sprzed kryzysu. Istnieje potencjał do odbicia i dobrych stóp zwrotu z inwestycji w wybrane spółki.

Podsumowanie

Przeczytałem bardzo interesujący artykuł na temat aktualnej sytuacji gospodarczej w Stanach Zjednoczonych. Dowiedziałem się, że inflacja w USA wyraźnie hamuje. Od czerwca zeszłego roku wzrosła jedynie o 2,8% w ujęciu rocznym. To dobra informacja dla portfeli przeciętnych Amerykanów.

Spadek inflacji pozwoli stopniowo obniżać koszty kredytów, w tym hipotek oraz kart kredytowych. Na horyzoncie widać też sygnały świadczące o dalszym hamowaniu wzrostu cen. Tanieją m.in. używane samochody oraz wynajem mieszkań.

Z artykułu dowiedziałem się również, że bank centralny USA rozważa nawet delikatne cięcia stóp procentowych, jeśli inflacja będzie nadal spadać. Byłaby to dobra wiadomość zarówno dla gospodarstw domowych, jak i inwestorów giełdowych.

Autor spodziewa się, że wzrost gospodarczy w USA w 2024 r. utrzyma się na poziomie ponad 2%. To powinno pozwolić uniknąć zbyt gwałtownego wzrostu bezrobocia. Rynek pracy pozostaje w równowadze.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
 4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły