News

Europejska gospodarka w górę - jakie korzyści czekają na Polskę?

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk01.12.20235 min.
Europejska gospodarka w górę - jakie korzyści czekają na Polskę?

Ożywienie w gospodarce strefy euro, choć nadal powolne i ograniczone, niesie ze sobą szereg korzyści dla Polski, głównego partnera handlowego naszych zachodnich sąsiadów. Wzrost produkcji przemysłowej w Niemczech, Francji i innych krajach Europy Zachodniej oznacza większy popyt na polskie towary i usługi, a tym samym wzrost naszego eksportu.

Kluczowe wnioski:
  • Indeksy PMI dla przemysłu strefy euro rosną nieprzerwanie od lipca, choć wciąż są poniżej progu 50 pkt.
  • Szczególnie dobre wyniki osiąga przemysł Niemiec, największego partnera handlowego Polski w UE.
  • Wzrost zamówień z zagranicy powinien przełożyć się na wzrost polskiego eksportu do Europy Zachodniej.
  • Poprawiająca się koniunktura za zachodnią granicą to dobry znak także dla polskiej gospodarki.
  • Najbliższe miesiące pokażą, czy obserwowane ożywienie w Europie Zachodniej utrzyma tempo.

Ożywienie w przemyśle strefy euro

Gospodarka strefy euro, choć wciąż zmaga się z wysoką inflacją i rosnącymi stopami procentowymi, wykazuje oznaki powolnego ożywienia. Wskazują na to wskaźniki PMI dla przemysłu, które od lipca systematycznie rosną. W listopadzie osiągnęły one poziom 44,2 pkt, najwyższy od maja br.

Wprawdzie wskaźnik poniżej 50 pkt wciąż oznacza spadek aktywności przemysłowej, jednak pozytywna tendencja napawa optymizmem. Szczególnie dynamicznie rośnie produkcja - ten subindeks sięgnął 44,6 pkt. Rośnie też popyt i nowe zamówienia, choć wolniej.

Niemcy lokomotywą europy

Najmocniej ożywienie widać w Niemczech, lokomotywie gospodarczej Starego Kontynentu. Tamtejszy indeks PMI dla przemysłu skoczył w listopadzie do 42,6 pkt z 40,8 pkt miesiąc wcześniej. To sygnał, że nasi zachodni sąsiedzi powoli wychodzą z kryzysu wywołanego wojną i kryzysem energetycznym.

Dobre wyniki Niemiec to dobra wiadomość także dla Polski, bo to nasz najważniejszy partner handlowy. Jeśli rośnie produkcja u naszych sąsiadów, rosnąć będzie popyt na polskie produkty.

Wzrost zamówień z zagranicy

Faktycznie, z najnowszych danych GUS wynika, że polski eksport znów przyspiesza, szczególnie do krajów rozwiniętych. W październiku urósł on o blisko 27 proc. rdr. To efekt m.in. odbudowy popytu w Niemczech, Czechach i innych krajach UE.

Wyszczególnienie Październik 2022 Zmiana rdr
Eksport ogółem 131 mld zł +24,9%
Eksport do UE 89,3 mld zł +22,7%
Eksport do krajów rozwiniętych 72,6 mld zł +26,8%

Tak szybki wzrost polskiego handlu zagranicznego to znak, że ożywienie na Zachodzie faktycznie postępuje. A skoro rośnie eksport, rośnie też produkcja w polskich fabrykach, co przekłada się na wyższe zatrudnienie i płace.

Czytaj więcej: Microsoft zdobywa miejsce w radzie nadzorczej OpenAI – dowiedz się więcej!

Francja odbudowuje przemysł

Nie tylko Niemcy, ale też inne gospodarki strefy euro powoli podnoszą się po kryzysie. We Francji indeks PMI dla przemysłu rósł wolniej niż u naszych zachodnich sąsiadów, ale rósł - z 42,8 pkt w październiku do 42,9 pkt w listopadzie. To daje nadzieję, że druga największa gospodarka UE również stopniowo odbudowuje swoją produkcję.

Z opublikowanych przez Eurostat danych wynika, że we wrześniu produkcja przemysłowa we Francji była o 1,1 proc. wyższa niż rok wcześniej. To pierwszy wzrost od ponad roku, choć niewielki.

Słabsze Włochy

Nieco słabiej radzą sobie Włochy, gdzie indeks PMI niespodziewanie obniżył się w listopadzie z 44,9 do 44,4 pkt. Wskazuje to, że tempo odbudowy włoskiego przemysłu może nieco zwolnić pod koniec roku.

Mimo to analitycy tonują nastroje pesymizmu. Ich zdaniem gospodarka Italii ma dobrą perspektywę w 2023 r. dzięki poprawie nastrojów konsumenckich i rosnącym wydatkom gospodarstw domowych.

Czechy motorem Europy Środkowej

Europejska gospodarka w górę - jakie korzyści czekają na Polskę?

Warto też spojrzeć na Czechy, ważnego partnera handlowego Polski, a przy tym lidera wzrostu w naszym regionie. Tamtejszy indeks PMI dla przemysłu zaskoczył analityków, rosnąc w listopadzie do 43,8 pkt z 42 pkt miesiąc wcześniej.

Dobra koniunktura u południowych sąsiadów to korzystny sygnał także dla Polski. Rozwój czeskiego przemysłu i handlu będzie bowiem stymulował popyt na polskie produkty. Podobnie zresztą jak szybki wzrost gospodarczy w Rumunii i na Węgrzech.

Nawet jeśli ożywienie w Europie Zachodniej będzie powolne i miejscami chwiejne, to i tak daje nadzieję na lepsze jutro dla całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Podsumowanie

W moim artykule przyjrzałem się oznakom powolnego ożywienia gospodarczego w strefie euro. Pokazałem, że choć wzrost jest wciąż słaby, to jednak wskaźniki PMI dla przemysłu systematycznie rosną od lipca br. To pozytywny sygnał, dający nadzieję, że najgorsze prognozy się nie spełnią.

Zwróciłem szczególną uwagę na rolę Niemiec, lokomotywy gospodarczej Europy, której przemysł wyraźnie przyspieszył w ostatnich miesiącach. Dobre wyniki naszego zachodniego sąsiada to dobra wiadomość także dla Polski, gdyż pobudzą popyt na nasz eksport. I faktycznie, jak pokazuję, dynamika polskiego handlu rośnie.

Oprócz Niemiec dostrzegłem też oznaki ożywienia we Francji i Czechach, choć nieco słabsze sygnały płyną z Włoch. Niemniej ogólny obraz wydaje się lekko optymistyczny - odbudowa europejskiego przemysłu postępuje, choć powoli.

Podsumowując, uważam, że nawet słabe ożywienie za zachodnią granicą to dobra wiadomość dla Polski. Rosnące zamówienia z zagranicy to większy eksport, produkcja i zatrudnienie w naszych firmach. A to poprawi koniunkturę w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
  3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
  4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły