News

Europosłowie z Bratysławy otrzymali kolejną podwyżkę w budżecie – szczegóły tutaj

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk01.02.20245 min.
Europosłowie z Bratysławy otrzymali kolejną podwyżkę w budżecie – szczegóły tutaj

Europosłowie z Bratysławy otrzymali kolejną podwyżkę w budżecie zgodnie z procedurą waloryzacji pensji. Indeksacja wynagrodzeń następuje regularnie co pół roku w zależności od inflacji. Tym razem pensje wzrosły o około 1300 euro od 2019 roku, osiągając poziom 43 800 zł miesięcznie. W artykule przybliżamy szczegóły tej procedury oraz przedstawiamy kandydatów do Parlamentu Europejskiego w nadchodzących wyborach.

Waloryzacja pensji europosłów

Pensje europosłów są regularnie podwyższane w ramach tzw. indeksacji. Procedura ta następuje co pół roku i jest niczym innym jak waloryzacją wynagrodzeń parlamentarzystów europejskich.

Zgodnie z przyjętym w 2013 r. systemem, indeksacja bazuje na poziomie inflacji w krajach UE i pozwala na dostosowanie pensji europosłów do bieżącej sytuacji gospodarczej. Procedura dotyczy wszystkich instytucji unijnych.

Ze względu na wysoką inflację w 2022 r., wynagrodzenia europarlamentarzystów wzrosły aż dwa razy. W efekcie od 2019 r. pensje te zwiększyły się łącznie o 1300 euro, osiągając poziom 10075 euro miesięcznie.

Indeksacja co 6 miesięcy

Mechanizm indeksacji wynagrodzeń oparty jest o z góry przyjęte zasady i kryteria. Uwzględnia on zarówno poziom inflacji, jak i ogólną sytuację gospodarczą w UE.

Indeksacja następuje automatycznie co 6 miesięcy - 1 stycznia oraz 1 lipca każdego roku. Jej wysokość ustalana jest przez niezależny organ UE, jakim jest Eurostat.

Procedura ta zapewnia europosłom comiesięczne wynagrodzenie na poziomie porównywalnym do innych wysokich stanowisk w instytucjach unijnych. Przyczynia się także do zachowania atrakcyjności funkcji europarlamentarzysty.

1300 euro podwyżki od 2019 roku

Ostatnia waloryzacja pensji, która miała miejsce 1 stycznia 2023 r., podniosła wynagrodzenie europosłów do poziomu 10075 euro miesięcznie. Jest to podwyżka o około 100 euro w porównaniu do września ubiegłego roku.

Co ciekawe, od początku obecnej kadencji PE, czyli od 2019 r., pensje europarlamentarzystów wzrosły łącznie aż o 1300 euro. Stało się tak głównie za sprawą dwukrotnych podwyżek związanych z wysoką inflacją w 2022 r.

Eksperci przewidują, że kolejne indeksacje również przyniosą wzrost wynagrodzeń, choć nie tak znaczny jak w minionym roku.

Czytaj więcej: Sąd może zablokować plan rządu dot. TVP

43 800 zł obecne wynagrodzenie

Zgodnie z ostatnią indeksacją, europosłowie otrzymują obecnie wynagrodzenie na poziomie 10075 euro miesięcznie. Stanowi to równowartość około 43 800 zł według obecnego kursu.

Jest to znacząca podwyżka w porównaniu do początku 2019 r., kiedy pensja europarlamentarzysty wynosiła 8757 euro, czyli około 38 tys. zł.

Wzrost zarobków europosłów budzi wiele kontrowersji, choć procedura indeksacji opiera się na obiektywnych kryteriach i jest przejrzysta.

Z drugiej strony wynagrodzenie to pozwala im sprostać wysokim kosztom utrzymania związanym z pracą w Brukseli czy Strasburgu. Pozwala też uniknąć problemów korupcyjnych.

Kandydaci do Parlamentu Europejskiego

Europosłowie z Bratysławy otrzymali kolejną podwyżkę w budżecie – szczegóły tutaj

W czerwcu 2024 r. odbędą się kolejne wybory do Parlamentu Europejskiego. Ich termin wyznaczono na okres między 6 a 9 czerwca. W Polsce głosowanie zaplanowano na niedzielę 9 czerwca.

Wśród potencjalnych kandydatów z Polski wymienia się m.in. polityków KO takich jak Borys Budka czy Bartłomiej Sienkiewicz. Z kolei PiS rozważa wystawienie m.in. Daniela Obajtka, Marka Kuchcińskiego oraz Małgorzaty Gosiewskiej.

Partia Kandydaci
KO Borys Budka, Bartłomiej Sienkiewicz
PiS Daniel Obajtek, Marek Kuchciński, Małgorzata Gosiewska

Ostateczna lista kandydatów z pewnością jeszcze się zmieni. Niemniej można spodziewać się wielu znanych nazwisk polskiej sceny politycznej.

Przyszłość zarobków europarlamentarzystów

Choć ostatnie dwie indeksacje znacząco podniosły zarobki europosłów, na kolejne, równie wysokie podwyżki raczej nie ma co liczyć.

Eksperci szacują, że w 2023 roku wzrost cen w UE spowolni do około 3-4%. Jeśli prognozy się potwierdzą, przełoży się to na niewielkie podwyżki dla europarlamentarzystów w ramach indeksacji.

Jednak nawet bez spektakularnych wzrostów, pensje europosłów pozostaną na wysokim, konkurencyjnym poziomie. Zapewnia im to przejrzysty system waloryzacji oraz ochronę przed inflacją.

Podsumowanie

W artykule omówiono procedurę regularnej waloryzacji wynagrodzeń europosłów, która nazywana jest indeksacją. Dowiedziałem się, że odbywa się ona automatycznie co 6 miesięcy w oparciu o obiektywne kryteria gospodarcze.

Z przedstawionych informacji wynika, że dzięki indeksacji pensje europarlamentarzystów wzrosły znacząco od 2019 roku. Tylko w 2022 roku miały miejsce aż dwie podwyżki związane z wysoką inflacją. Obecnie zarobki te wynoszą 10075 euro miesięcznie.

Dowiedziałem się również, kto z Polski może kandydować w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Pojawiają się nazwiska znanych polityków zarówno z obozu rządzącego, jak i opozycji.

Na koniec poruszono kwestię przyszłości pensji europosłów. Eksperci nie spodziewają się już tak wysokich podwyżek jak w 2022 roku, niemniej mechanizm indeksacji nadal będzie chronił ich zarobki przed inflacją.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły