Finansowanie wełny skalnej z programu Czyste Powietrze to doskonały sposób na kompleksową termomodernizację domu przy wykorzystaniu dotacji. Dowiesz się z artykułu jak skorzystać z dofinansowania, aby poprawić efektywność energetyczną budynku i zadbać o zdrowsze powietrze dla domowników.
Kluczowe wnioski:- Sprawdź, czy twój budynek kwalifikuje się do programu i na jaką kwotę dotacji możesz liczyć.
- Złóż e-wniosek lub udaj się do urzędu, aby rozpocząć starania o dofinansowanie ocieplenia wełną.
- Wybierz grubość i rodzaj wełny skalnej odpowiedni do konstrukcji twojego domu.
- Zamontuj wełnę samodzielnie lub skorzystaj z pomocy ekipy budowlanej.
- Rozlicz inwestycję, przedstaw rachunki i odbierz przyznane środki z dotacji.
Sprawdź listę produktów objętych dofinansowaniem
Aby skorzystać z dofinansowania na ocieplenie domu w programie Czyste Powietrze, należy zastosować materiały spełniające określone normy techniczne. Wymóg ten dotyczy zarówno samego materiału izolacyjnego, jak i akcesoriów montażowych.
Sprawdź więc, czy planowany przez Ciebie produkt znajduje się na liście zaakceptowanych wyrobów – tzw. liście zielonych produktów. Jest ona dostępna na stronie programu Czyste Powietrze. Zawiera ponad 2 tys. pozycji w kilkunastu kategoriach, m.in.:
- materiały termoizolacyjne (np. wełna mineralna),
- okna, drzwi zewnętrzne i bramy garażowe,
- kotły na paliwo stałe,
- pompy ciepła,
- kolektory słoneczne,
- wentylacja mechaniczna,
- materiały wykończeniowe.
Co ważne, nawet jeśli konkretny produkt nie znajduje się na zaakceptowanej liście, to istnieje szansa na uzyskanie dofinansowania. Trzeba jednak przedstawić odpowiednie dokumenty potwierdzające spełnienie wymogów technicznych przez dany wyrób budowlany.
Sprawdź parametry planowanej izolacji
Aby upewnić się, że wybrany materiał izolacyjny spełnia wymagania programu Czyste Powietrze, sprawdź jego parametry techniczne. Muszą być co najmniej takie, jak wartości wpisane do załącznika 2 regulaminu dotacji.
I tak przykładowo zalecana minimalna lambda (współczynnik przewodzenia ciepła) dla izolacji ścian wynosi 0,039 W/mK. Oznacza to, że im mniejsza wartość lambdy produktu, tym lepiej przeprowadzi on izolację cieplną.
Złóż wniosek o dotację przez Internet lub w urzędzie
Aby rozpocząć starania o dofinansowanie na ocieplenie domu z programu Czyste Powietrze, musisz złożyć odpowiedni wniosek wraz z wymaganymi załącznikami. Masz do wyboru 2 opcje:
- złożenie e-wniosku przez Internet za pomocą Generatora Wniosków dostępnego na stronie programu,
- złożenie wniosku w formie papierowej bezpośrednio w siedzibie wfośigw lub urzędu gminy.
W obydwu przypadkach konieczne będzie dołączenie niezbędnych dokumentów, takich jak:
- dokument potwierdzający prawo własności budynku,
- zgody właścicieli/współwłaścicieli budynku na planowaną inwestycję (jeśli dotyczy),
- oświadczenia o dochodach.
Szczegółowe informacje na temat wymaganych załączników i danych znajdziesz w regulaminie oraz instrukcji wypełniania wniosku o dotację.
Uzyskaj pomoc w złożeniu wniosku
Jeśli wypełnienie formularzy i zgromadzenie odpowiednich dokumentów sprawia Ci trudność, możesz skorzystać z pomocy pracowników programu Czyste Powietrze. W zależności od województwa są do Twojej dyspozycji m.in.:
- infolinia,
- doradcy telefoniczni i mailowi,
- punkty informacyjne w urzędach.
Pamiętaj, że im lepiej przygotowany wniosek, tym sprawniej przejdzie weryfikację i szybciej otrzymasz pozytywną decyzję o przyznaniu dotacji!
Czytaj więcej: Czy Polska zmienia zdanie na temat energetyki wiatrowej? Kliknij i dowiedz się więcej!
Wybierz grubość i rodzaj wełny do swojego domu
Gdy Twoja dotacja z programu Czyste Powietrze zostanie zatwierdzona, przystępujesz do wyboru konkretnych produktów, które posłużą do ocieplenia budynku. Jednym z kluczowych materiałów będzie tu wełna mineralna.
Dobrze dobrana wełna pozwoli uzyskać optymalne parametry izolacyjne przegród przy racjonalnych kosztach inwestycji.
Przy wyborze wełny izolacyjnej musisz wziąć pod uwagę przede wszystkim dwa czynniki:
- grubość materiału w poszczególnych przegrodach – im grubsza warstwa, tym lepsza izolacja, ale też wyższe koszty,
- rodzaj i charakterystyka produktu – różne materiały z wełny mają nieco odmienne właściwości i zastosowania.
Grubość zalecanej izolacji termicznej z wełny mineralnej w ścianach zewnętrznych wynosi minimum 15 cm. W przypadku dachu skośnego powinno się stosować materiał o grubości od 20 do 30 cm. Z kolei na stropodach warto zastosować minimum 25 cm izolacji.
Przegroda | Wełna mineralna [grubość] |
Ściana zewnętrzna | 15 cm |
Dach skośny | 20-30 cm |
Stropodach | 25 cm |
W przypadku wyższych dopłat z programu Czyste Powietrze (poziom podwyższony, najwyższy) trzeba jednak stosować większe grubości izolacji z wełny, np. 18-20 cm w ścianach czy 35 cm w dachach.
Wybierz fachową pomoc przy doborze materiałów
Warto skorzystać z fachowej pomocy projektanta, architekta lub wykonawcy przy wyborze konkretnego produktu z wełny mineralnej. Doradzą oni najlepsze rozwiązanie dostosowane do budowy i funkcji Twojego budynku.
Przy pomocy ekspertów łatwiej też będzie określić wymaganą grubość izolacji w poszczególnych przegrodach i dobierać materiały o optymalnych parametrach lambdy i współczynnika przewodzenia ciepła.
Zamontuj wełnę z pomocą fachowca lub samodzielnie
Kolejnym etapem inwestycji jest już bezpośrednio montaż i instalacja produktów służących do ocieplenia budynku, w tym płyt z wełny mineralnej. Można zdecydować się na zaangażowanie ekipy budowlanej albo samodzielne wykonanie prac – wszystko zależy od zakresu inwestycji, własnych umiejętności i możliwości.
Z pomocą fachowców | Samodzielny montaż |
|
|
Niezależnie od tego, którą ścieżkę obierzesz, pamiętaj o zasadach prawidłowego montażu i wykorzystaniu wskazówek producenta odnośnie konkretnego materiału izolacyjnego np. płyt z wełny skalnej.
Projekt, pozwolenia, odbiór – nie zapomnij o formalnościach
Jeśli Twój projekt termomodernizacji obejmuje nie tylko wymianę źródła ciepła, ale też istotne prace budowlane jak docieplenie przegród czy wymiana stolarki okiennej, pamiętaj o właściwym przygotowaniu formalnym inwestycji.
W szczególności może okazać się konieczne wykonanie projektu budowlanego i uzyskanie stosownego pozwolenia na prace od organu administracji architektoniczno-budowlanej. Niezbędny będzie również odbiór wykonanych robót przez uprawnionego kierownika budowy.
Rozlicz inwestycję i odbierz przyznane środki
Końcowym krokiem całego procesu jest przeprowadzenie rozliczenia inwestycji, które wiąże się z wypłatą środków z przyznanej Ci wcześniej dotacji w programie Czyste Powietrze.
Aby dostać pieniądze, musisz złożyć tzw. wniosek o płatność wraz z niezbędnymi załącznikami, które stanowią potwierdzenie zrealizowania zaplanowanych prac. Są to przede wszystkim:
- protokoły montażu/podłączenia urządzeń i instalacji,
- certyfikaty, świadectwa, atesty dla zastosowanych materiałów (np. wełny mineralnej),
- faktury lub rachunki szczegółowe dotyczące poniesionych kosztów.
Po weryfikacji dokumentacji nastąpi ostateczny odbiór techniczny przeprowadzony przez upoważnioną osobę z WFOŚiGW. Dopiero później możliwa będzie finalna wypłata środków z dotacji na Twój rachunek bankowy.
Utrzymuj efekty termomodernizacji przez lata
Po zakończeniu inwestycji i rozliczeniu dotacji, przez długie lata możesz cieszyć się efektami ocieplenia domu. Izolacja z wełny mineralnej potrafi bowiem utrzymywać znakomite parametry termoizolacyjne przez ponad 50 lat. Oprócz oszczędności na ogrzewaniu oznacza to zdrowsze powietrze dla Ciebie i Twoich bliskich przez kolejne dekady.
Ciesz się cieplejszym i tańszym w utrzymaniu domem
Wykorzystanie dotacji z programu Czyste Powietrze na kompleksową termomodernizację domu jednorodzinnego to szereg długoterminowych korzyści. Ocieplenie budynku skuteczną i trwałą wełną mineralną zapewni Ci przede wszystkim:
- większy komfort cieplny i zdrowszy mikroklimat we wnętrzach,
- niższe rachunki za ogrzewanie nawet o kilkaset złotych rocznie,
- zwiększenie wartości nieruchomości,
- ograniczenie niskiej emisji i walkę ze smogiem.
Podsumowanie
W powyższym artykule dowiedziałem się, jak krok po kroku sfinansować ocieplenie domu wełną mineralną z programu Czyste Powietrze. Przybliżono mi listę produktów objętych dofinansowaniem oraz sposób składania wniosku przez Internet lub bezpośrednio w urzędzie.
Zwracam szczególną uwagę na wskazówki dotyczące wyboru grubości i rodzaju wełny do mojego domu. Porady projektantów lub wykonawców w tym zakresie będą dla mnie niezwykle cenne. Ciekawą opcją jest też montaż wełny na własną rękę, co pozwoli mi zaoszczędzić na usłudze fachowców.
Kluczowe dla powodzenia całej inwestycji będzie prawidłowe rozliczenie dotacji i przedstawienie wymaganych załączników z realizacji prac termomodernizacyjnych. Szczegółowe wskazówki na ten temat również znalazły się w artykule.
Na koniec przekonuje mnie wizja długoterminowych korzyści z ocieplenia domu wełną mineralną – niższych rachunków za ogrzewanie, większego komfortu cieplnego oraz ograniczenia niskiej emisji szkodliwych substancji do atmosfery.