News

Francuzi mają wiele możliwości ws. atomu w Warszawie

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska24.01.20246 min.
Francuzi mają wiele możliwości ws. atomu w Warszawie

Francuzi mają wiele możliwości ws. atomu w Warszawie. Po zmianie rządu Francja rozpoczęła intensywne działania lobbingowe, aby przekonać Polskę do zbudowania we współpracy z francuskimi firmami drugiej elektrowni jądrowej. W tym celu organizują spotkania polityczne oraz eventy biznesowe. Francuskie koncerny energetyczne liczą, że uda im się powrócić do idei budowy kolejnych reaktorów zgodnie z porozumieniami podpisanymi za czasów Donalda Tuska i Nicolasa Sarkozy'ego. Jest to dla nich o tyle istotne, że wcześniej ich oferta została zlekceważona przez polski rząd.

Francja naciska na kontrakt atomowy

Francja prowadzi intensywne działania dyplomatyczne, aby przekonać polski rząd do wyboru francuskiej oferty na budowę drugiej elektrowni jądrowej w Polsce. Po zmianie władzy w Polsce, Francuzi dostrzegli swoją szansę i rozpoczęli lobbing na rzecz francuskich firm energetycznych.

W połowie stycznia doszło do spotkania ministerstw spraw zagranicznych Polski i Francji, na którym poruszono kwestię atomu. Francuscy politycy i biznes starają się wykorzystać historyczne porozumienia o partnerstwie strategicznym w dziedzinie energetyki jądrowej z czasów Donalda Tuska i Nicolasa Sarkozy'ego. Liczą, że uda im się wznowić te plany.

Intensywny lobbing Francji

Francuskie firmy energetyczne, takie jak EDF, prowadzą lobbing polityczny i biznesowy, aby przekonać polski rząd do wyboru francuskiej oferty. Organizowane są spotkania z polskimi politykami, ale też eventy biznesowe mające promować francuski przemysł jądrowy.

Rozmowy ws. drugiej elektrowni jądrowej

Tematem rozmów jest budowa drugiej elektrowni jądrowej w Polsce. Pierwszą ma zbudować amerykańska firma Westinghouse w Pomorskiem. Tymczasem o kontrakt na drugą elektrownię walczą Francuzi i Koreańczycy.

Francuzi liczą, że mają sporą przewagę, bo wcześniej złożyli konkretną ofertę na budowę 4-6 reaktorów EPR. Jednak początkowo ich oferta została zlekceważona przez polski rząd. Teraz Francuzi będą naciskać, by do niej wrócić.

Walka francuskich i koreańskich firm

Koreański koncern KHNP również ubiega się o kontrakt na budowę elektrowni jądrowej w Pątnowie we współpracy z polskimi spółkami energetycznymi. Na razie podpisano z nimi list intencyjny.

Francuzi muszą się spieszyć z lobbingiem, bo Koreańczycy już otwierają biuro w Polsce i przygotowują dokumentację projektową. Jeśli Francja chce zdobyć kontrakt, musi przekonać polski rząd do powrotu do rozmów o współpracy atomowej.

Czytaj więcej: Podstawowe różnice między notą korygującą a fakturą - Twoja kompletna instrukcja

Francuska oferta budowy reaktorów

Kluczowym argumentem Francji jest konkretna oferta budowy od 4 do 6 reaktorów jądrowych w oparciu o francuską technologię EPR. Oferta była składana już wcześniej przez francuski koncern EDF.

Oferta EDF obejmuje pełen zakres prac - od projektowania reaktora, poprzez budowę i uruchomienie elektrowni jądrowej, szkolenia pracowników, po eksploatację, finansowanie i uzyskanie zgód unijnych.

EDF podkreśla swoje wieloletnie doświadczenie w realizacji tego typu inwestycji. Francuzi są gotowi podjąć się budowy elektrowni "pod klucz", redukując ryzyka po stronie polskiego inwestora.

Zalety oferty francuskiej

 • sprawdzona technologia EPR
 • know-how i doświadczenie francuskich firm
 • kompleksowa realizacja projektu i finansowanie
 • możliwość uzyskania dofinansowania z UE

Powrót do idei Tuska i Sarkozy'ego

Francuzi mają wiele możliwości ws. atomu w Warszawie

Francuzi przypominają o strategicznym partnerstwie Polski i Francji w dziedzinie energetyki jądrowej za czasów Donalda Tuska i Nicolasa Sarkozy'ego. W 2008 r. oba kraje podpisały umowę o współpracy, z akcentem na atom.

2008 r. Umowa partnerstwa strategicznego między Polską i Francją ws. energetyki, ochrony środowiska i klimatu
2009 r. Plan budowy 1 elektrowni jądrowej w Polsce, w perspektywie kolejnej w połowie lat 20.

Te historyczne deklaracje stały się punktem odniesienia do obecnych starań Francji o kontrakt atomowy. Francuzi liczą, że uda się im wrócić do pierwotnej koncepcji strategicznego partnerstwa w zakresie energetyki jądrowej z Polską.

Lobbing francuskich firm energetycznych

Najaktywniej o kontrakt dla francuskiego przemysłu jądrowego zabiega koncern EDF. Firma cały czas monitoruje sytuację w Polsce. Gdy tylko pojawiła się szansa po zmianie rządu, EDF zintensyfikowało działania.

Lobbing EDF obejmuje zarówno wymiar polityczny - spotkania z przedstawicielami administracji i firm państwowych, jak i biznesowy - prezentacje oferty i możliwości francuskiego przemysłu atomowego.

Działania EDF na rzecz kontraktu

 • monitoring sytuacji politycznej w Polsce
 • lobbing poprzez francuskich polityków
 • spotkania biznesowe i konferencje
 • promocja technologii EPR

EDF ma nadzieję, że uda mu się wrócić do rozmów w sprawie budowy kolejnych reaktorów jądrowych w Polsce. Szansą dla Francuzów jest jej wcześniejsza, niezrealizowana oferta z czasów rządu PO-PSL.

Szanse dla EDF w budowie atomówek

Mimo początkowego lekceważenia ze strony polskich władz, EDF wierzy w powodzenie swojej misji zdobycia kontraktu jądrowego w Polsce. Francuski rząd mocno wspiera starania francuskiego biznesu.

Dużym atutem EDF jest wcześniejsza konkretna propozycja budowy 4-6 reaktorów w oparciu o sprawdzoną technologię EPR. Taka kompleksowa oferta, obejmująca także finansowanie, daje EDF przewagę nad konkurencją.

Szansą dla Francuzów jest też powrót do idei partnerstwa jądrowego z czasów Donalda Tuska. Przy dobrej dyplomacji i intensywnym lobbingu, EDF może liczyć na powodzenie swojej misji atomowej w Polsce.

Podsumowanie

W artykule przedstawiono intensywne zabiegi dyplomatyczne Francji, aby przekonać Polskę do wyboru francuskiej oferty na budowę drugiej elektrowni jądrowej. Francuskie firmy, takie jak EDF, prowadzą szeroko zakrojone działania lobbingowe, licząc na powrót do rozmów o atomie z czasów rządów Tuska i Sarkozy'ego.

Francuzi muszą konkurować z ofertą koreańską, ale liczą na swoje wcześniejsze doświadczenie i konkretną propozycję budowy 4-6 reaktorów EPR. Kluczowe są też historyczne porozumienia Polski i Francji o partnerstwie strategicznym w dziedzinie energetyki jądrowej. Teraz Paryż chce do nich wrócić.

Artykuł pokazuje, z jakim zaangażowaniem Francja zabiega o ten kontrakt, widząc w nim szansę dla rodzimego przemysłu atomowego. Lobby polityczne i biznesowe ma przekonać polski rząd do francuskiej technologii. Czy polscy decydenci dadzą się przekonać - okaże się wkrótce.

Mimo ambitnej konkurencji ze strony Korei Południowej, francuski rząd i firmy wierzą w powodzenie swojej misji. Zaoferowali konkretne warunki współpracy, które mogą okazać się przekonujące dla Polski. Szukając partnera do budowy atomówek, warto to rozważyć.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
 2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
 3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
 4. Budżet na wstrzymaniu? Minister finansów zabiera głos
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Polski ChatGPT już działa. Jak wypadł jego debiut?
NewsPolski ChatGPT już działa. Jak wypadł jego debiut?

"polski chatgpt Bielik, rodzimy model AI oparty na języku polskim, zadebiutował z kilkoma potknięciami. Jego twórcy przyznają, że ograniczona baza danych stanowi wyzwanie dla stworzenia w pełni funkcjonalnego polskiego chatbota"