Konta bankowe

Gdzie jest numer konta bankowego? Sprawdź, gdzie znajdziesz numer konta

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk24.12.20236 min.
Gdzie jest numer konta bankowego? Sprawdź, gdzie znajdziesz numer konta

Numer konta bankowego, gdzie jest - to pytanie zadaje sobie wielu klientów banków, którzy potrzebują znaleźć swój numer rachunku. Nie zawsze jest on łatwo dostępny, dlatego warto wiedzieć, gdzie i jak go znaleźć. Poniższy artykuł wyjaśnia, gdzie znajduje się numer konta w banku i jak go odszukać na wyciągach, przelewach, w aplikacji czy na umowie.

Kluczowe wnioski:
 • Numer konta znajdziesz na wyciągach bankowych i przelewach.
 • Możesz sprawdzić go również w bankowości internetowej i mobilnej.
 • Jest umieszczony także na karcie płatniczej do konta.
 • Znalezienie go na umowie z bankiem gwarantuje poprawność.
 • Warto go zapisać i mieć zawsze pod ręką.

Gdzie sprawdzić numer konta w banku

Gdzie jest numer konta bankowego - to pytanie, które często zadają sobie klienci banków. Aby sprawdzić swój numer rachunku, warto zajrzeć do kilku miejsc.

Przede wszystkim numer konta znajdziemy na wyciągach bankowych. Jest on umieszczony na górze dokumentu obok takich danych jak imię i nazwisko czy nazwa banku.

Kolejnym miejscem, gdzie można znaleźć numer swojego rachunku bankowego są przelewy - zarówno te wychodzące z naszego konta jak i przychodzące na nasz rachunek. Numer widnieje tuż pod danymi nadawcy lub odbiorcy.

Ponadto warto zajrzeć do bankowości internetowej i aplikacji mobilnej naszego banku, w zakładce z danymi rachunku. Numer konta będzie wyraźnie tam wpisany.

Gdzie jeszcze można znaleźć numer konta

Oprócz wymienionych miejsc, numer rachunku bankowego znajduje się również na innych dokumentach. Na przykład na karcie płatniczej, która jest wydawana do konta. Numer konta jest nadrukowany na rewersie karty.

Ponadto numer konta bankowego jest podany w umowie zawieranej z bankiem przy zakładaniu rachunku. Warto więc sprawdzić go również w tym dokumencie, aby mieć pewność co do jego poprawności.

Jak znaleźć numer konta w aplikacji bankowej

Obecnie bankowość mobilna jest powszechnie wykorzystywana przez klientów banków. Umożliwia szybki dostęp do produktów bankowych i zarządzanie nimi z poziomu smartfona czy tabletu.

Aby znaleźć numer konta w aplikacji bankowej, wystarczy wykonać kilka prostych kroków:

 1. Zalogować się do aplikacji mobilnej banku za pomocą identyfikatora i hasła
 2. Wejść w zakładkę z listą posiadanych produktów / rachunków
 3. Wybrać konto, którego numer chcemy sprawdzić
 4. Na ekranie ze szczegółami konta powinien być wyraźnie wyświetlony jego numer.

W niektórych bankach może być także oddzielna zakładka z danymi osobowymi / adresowymi lub podsumowaniem finansowym, gdzie również znajduje się numer konta.

Czytaj więcej: Konto Direct ING - opłaty za kartę i wszystko, co warto wiedzieć

Numer konta na wyciągu bankowym i przelewie

Wyciąg bankowy to zestawienie transakcji, które miały miejsce na rachunku w danym okresie rozliczeniowym, zazwyczaj miesięcznym. Zawiera on szczegółowe informacje o wpływach, wypłatach, prowizjach czy odsetkach.

Standardowo wyciągi wysyłane są raz w miesiącu pocztą tradycyjną. Można też zrezygnować z formy papierowej na rzecz wyciągów elektronicznych w bankowości internetowej i mobilnej. Na wyciągu w miejscu nadawcy / odbiorcy transakcji podawany jest zawsze numer rachunku bankowego.

Numer konta na potwierdzeniu przelewu

Podobnie jest w przypadku potwierdzeń wykonanych przelewów. Po zrealizowaniu przelewu wychodzącego z naszego rachunku, bank przesyła potwierdzenie zawierające m.in. datę i kwotę transakcji oraz numer konta nadawcy, czyli nasz numer rachunku, z którego wysłano przelew.

Z kolei gdy otrzymujemy przelew na nasze konto bankowe, w potwierdzeniu wpłaty widnieje numer rachunku odbiorcy, czyli nasz numer konta, na który trafiła płatność.

Skąd wziąć numer konta z umowy z bankiem

Gdzie jest numer konta bankowego? Sprawdź, gdzie znajdziesz numer konta

Podstawowym dokumentem regulującym zasady współpracy z bankiem i korzystania z rachunku bankowego jest umowa. Sporządzana jest ona indywidualnie dla każdego klienta w momencie zakładania konta.

W umowie znajdują się najważniejsze informacje, w tym dane osobowe posiadacza rachunku, rodzaj konta, waluta, oprocentowanie czy szczegółowe zasady obsługi produktu i pobieranych opłat.

Numer rachunku bankowego również jest obowiązkowo zawarty w umowie podpisywanej z bankiem. Dlatego warto do niej zajrzeć, aby upewnić się co do poprawności numeru konta, który mamy zapisany i którego używamy na co dzień.

Zaleca się wydrukowanie i zachowanie egzemplarza podpisanej umowy. Dzięki temu zawsze będziemy mieć pod ręką oficjalny dokument z naszym numerem konta w banku.

Numer rachunku bankowego na karcie płatniczej

Standardowo do każdego rachunku bankowego wydawana jest karta płatnicza umożliwiająca wygodniejsze dysponowanie środkami z konta. Najczęściej spotykane to karty debetowe (np. Visa, Mastercard).

Karta taka oprócz danych identyfikujących jej posiadacza zawiera szereg istotnych informacji, w tym numer rachunku bankowego powiązanego z kartą. Jest on zazwyczaj umieszczony na rewersie karty w postaci 16-cyfrowego numeru.

Rodzaj karty Numer karty Numer rachunku
Karta debetowa **** **** **** 1234 12 3456 7890 1234 5678

Dzięki temu, mając przy sobie portfel z kartą, zawsze mamy pod ręką numer konta bankowego, z którym jest powiązana.

Gdzie jest numer konta firmowego w banku

Firmy również posiadają rachunki bankowe niezbędne do działalności, obsługi rozliczeń z kontrahentami, wypłaty wynagrodzeń czy innych bieżących operacji.

W przypadku firmowych rachunków bankowych, podobnie jak dla klientów indywidualnych, numer konta znajdziemy na takich dokumentach jak:

 • Umowa z bankiem o prowadzenie rachunku firmowego
 • Wyciągi bankowe z konta firmy
 • Potwierdzenia przelewów przychodzących i wychodzących
 • W bankowości internetowej i mobilnej

Warto pamiętać o tych miejscach i regularnie sprawdzać numer rachunku, aby uchronić się przed pomyłkami.

Podsumowanie

Artykuł odpowiada na pytanie "gdzie jest numer konta bankowego" i wyjaśnia, jak znaleźć swój numer rachunku bankowego. Przedstawia kilka podstawowych miejsc, gdzie można odszukać ten numer.

Przede wszystkim numer konta znajduje się na wyciągach bankowych i potwierdzeniach przelewów. Jest też dostępny w bankowości internetowej i mobilnej po zalogowaniu się na konto.

Ponadto numer rachunku jest umieszczony na rewersie karty debetowej do konta, jeśli taką posiadamy. Warto również sprawdzić go na podpisanej umowie z bankiem.

Znajomość miejsc, gdzie znaleźć numer swojego konta bankowego jest przydatna dla każdego klienta banku. Ułatwia orientację i pozwala na szybkie odszukanie tego numeru, gdy zajdzie taka potrzeba.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. W środę posłanka zastąpi Mariusza Kamińskiego. Jego ślubowanie w Sejmie.
 2. Prezydent podpisał ważne ustawy nowego rządu w piątek wieczór
 3. Co Prezes NBP mówi o inflacji? Klucz do decyzji RPP na wykresie
 4. Jak sztuczna inteligencja zastępuje nauczycieli? Futuroznawcy podają, że ruszyły zwolnienia
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły