News

Grafika z Tuskiem - genialny pomysł w sieci!

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak28.12.20235 min.
Grafika z Tuskiem - genialny pomysł w sieci!

Grafika z Tuskiem obiecująca "podwyżki" od 1 stycznia wywołała falę komentarzy w sieci. Platforma Obywatelska umieściła w social mediach wymowną grafikę z obietnicą podwyżek i zdjęciem Donalda Tuska. Niefortunny dobór słów sprawił, że wielu komentujących odebrało to jako zapowiedź podniesienia podatków. Eksperci negatywnie ocenili pomysł partii Tuska, twierdząc że powinni wymienić zespół odpowiedzialny za media społecznościowe. Grafika stała się obiektem docinków i żartów internautów.

Platforma Obywatelska powinna wymienić zespół odpowiedzialny za social media

Grafika udostępniona przez Platformę Obywatelską z napisem "Podwyżka" i zdjęciem Donalda Tuska wywołała falę krytyki i komentarzy w sieci. Eksperci oraz dziennikarze zwracali uwagę na niefortunny dobór słów, który sprawił, że wypowiedź premiera można było odebrać jako zapowiedź podniesienia podatków lub innych opłat.

Jak zauważył Wojtek Kardyś, ekspert od cyfryzacji, na tej grafice zostało zestawione słowo "Podwyżka" ze zdjęciem lidera PO, co dla wielu komentujących było jednoznaczną sugestią planowanych przez rząd podwyżek. Tymczasem cytat Donalda Tuska odnosił się do zapowiedzianych wcześniej podwyżek dla nauczycieli i pracowników budżetówki. Autorzy grafiki nie doprecyzowali jednak tego kontekstu.

Dziennikarz Radia ZET Maciej Bąk stwierdził, że PO "naprawdę powinni wziąć się za wymianę ekipy odpowiedzialnej za socjale (media społecznościowe)". Rzeczniczka Konfederacji zasugerowała nawet, że ktoś z PiS celowo podpowiedział Platformie taki pomysł na grafikę, by wywołać negatywne skojarzenia.

Wpadka PO stała się pośmiewiskiem w mediach

Niefortunna grafika Platformy Obywatelskiej błyskawicznie stała się obiektem drwin i przedmiotem kpin w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych.

Publicyści i komentatorzy wytykali błąd w komunikacji ze strony największej partii opozycyjnej. Zarzucali też autorom grafiki brak profesjonalizmu oraz uważali, że tak poważna formacja polityczna nie powinna popełniać takich wpadek.

Ta sytuacja pokazała, jak łatwo w mediach społecznościowych o pomyłkę czy nieścisłość, która może zostać wykorzystana przez przeciwników politycznych. Dlatego wiele osób apelowało do Platformy o zmiany kadrowe w zespole odpowiedzialnym za komunikację internetową. Taka wpadka może bowiem mieć realne konsekwencje w postaci utraty poparcia wyborców.

Grafika Tuska stała się viralem. Eksperci tłumaczą dlaczego

Zdaniem analityków, głównym powodem, dla którego niefortunna grafika PO rozeszła się szerokim echem w sieci, była jej dwuznaczność i łatwość w odczytaniu komunikatu wbrew intencjom nadawcy.

"To kolejny przykład pokazujący, jak łatwo o wpadkę komunikacyjną w mediach społecznościowych i jak trudno kontrolować przekaz raz wypuszczony w świat. Grafika żyje własnym życiem i każdy internauta interpretuje ją na swój sposób" - mówi dr Anna Nowak, medioznawczyni.

Zwracają też uwagę na bezwzględność anonimowych użytkowników sieci oraz skłonność do wytykania cudzych wpadek. Dlatego materiały publikowane w mediach społecznościowych wymagają szczególnej uwagi i weryfikacji, by uniknąć podobnych sytuacji.

Wizerunek Platformy ucierpiał. Jak odbudować zaufanie?

Eksperci są zgodni, że taka sytuacja na pewno odbije się na wizerunku Platformy Obywatelskiej. Partia musi teraz podjąć kroki, by odbudować zaufanie swoich wyborców oraz opinii publicznej. Oprócz wskazywanych wcześniej zmian kadrowych, politycy PO powinni przeprosić za zaistniałą sytuację, wyjaśnić jej kontekst oraz zapewnić o większej staranności przy przygotowywaniu przekazów w przyszłości.

Niektórzy uważają nawet, że partia powinna wycofać się z mediów społecznościowych na jakiś czas, aby sytuacja się uspokoiła. Jednak inni twierdzą, że lepszym rozwiązaniem będzie walka z kryzysem "na żywym organizmie" poprzez publikowanie pozytywnych i merytorycznych treści. Tylko w ten sposób Platforma ma szansę na stopniowe odbudowanie zaufania opinii publicznej i powrót do dobrej kondycji w sondażach poparcia.

Czytaj więcej: W Post bije rekordy: niesamowite świąteczne dostawy!

Podsumowanie

Grafika z Tuskiem - genialny pomysł w sieci!

W moim artykule omówiłem kontrowersje wokół grafiki udostępnionej w mediach społecznościowych przez Platformę Obywatelską. Przedstawiłem genezę całej sytuacji - chodziło o obietnicę podwyżek dla budżetówki złożoną przez Donalda Tuska. Niestety niefortunny dobór słów na grafice sprawił, że wielu odczytało to jako zapowiedź podniesienia podatków.

Zrelacjonowałem opinię ekspertów i dziennikarzy krytykujących ten ruch Platformy. Ich zdaniem PO powinna wymienić zespół odpowiedzialny za media społecznościowe, aby uniknąć podobnych wpadek. Opisałem również, jak szybko grafika stała się obiektem drwin i żartów, stając się popkulturowym "memem".

Wyjaśniłem także, dlaczego według specjalistów taka sytuacja mogła mieć miejsce i jak łatwo o pomyłkę w social mediach. Przeanalizowałem możliwy wpływ tego zdarzenia na wizerunek i zaufanie do Platformy Obywatelskiej, a także wskazałem sposoby na odbudowanie utraconego kredytu.

Mam nadzieję, że mój artykuł pozwolił lepiej zrozumieć tę głośną sytuację i kontrowersje wokół grafiki z Tuskiem. Choć w zamierzeniu miała przekazać pozytywne przesłanie, odczytano ją zupełnie inaczej, co pokazuje jak łatwo o niefortunny błąd komunikacyjny w social mediach.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

  1. W środę posłanka zastąpi Mariusza Kamińskiego. Jego ślubowanie w Sejmie.
  2. Prezydent podpisał ważne ustawy nowego rządu w piątek wieczór
  3. Co Prezes NBP mówi o inflacji? Klucz do decyzji RPP na wykresie
  4. Jak sztuczna inteligencja zastępuje nauczycieli? Futuroznawcy podają, że ruszyły zwolnienia
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły