News

Grozi Ci nawet 3 tys. zł kary za blokowanie nowych miejsc postojowych pod dyskontami

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak31.12.20236 min.
Grozi Ci nawet 3 tys. zł kary za blokowanie nowych miejsc postojowych pod dyskontami

Parkowanie pod popularnymi sieciami handlowymi od lat wiąże się z różnymi obostrzeniami. Standardem stały się bilety parkingowe i ograniczenia czasowe postoju. Teraz kierowcy muszą uważać na nowe miejsca wyposażone w infrastrukturę do ładowania pojazdów elektrycznych. Jeśli zajmiemy takie miejsce niezgodnie z przeznaczeniem, to grozi nam mandat w wysokości nawet 3 tys. zł.

Kluczowe wnioski:
 • Przy popularnych marketach przybywa miejsc z ładowarkami dla samochodów elektrycznych.
 • Kierowcy spalinowych aut nie mogą tam parkować, nawet gdy są to jedyne wolne miejsca.
 • Za złamanie zakazu parkowania grozi mandat do 3 tys. zł plus koszty odholowania.
 • Obostrzenia będą jeszcze bardziej rygorystyczne od 2025 roku.
 • Należy zwracać uwagę na oznaczenia, aby uniknąć wysokich kar.

Parkingi przed dyskontami objęte nowymi przepisami

Popularne sieci handlowe od dawna stanowią wyzwanie dla kierowców poszukujących miejsc parkingowych. W wielu miastach trudno znaleźć market, przed którym można zaparkować za darmo i bez limitu czasowego. Standardem stały się bilety parkingowe ważne przez określoną liczbę godzin. Teraz konieczne będzie stosowanie się do jeszcze bardziej rygorystycznych zasad.

Chodzi o nowe miejsca wyposażone w infrastrukturę do ładowania samochodów elektrycznych. Taka infrastruktura będzie musiała pojawić się przy wszystkich obiektach handlowych dysponujących parkingami na ponad 20 pojazdów. Nowe przepisy wejdą w życie za niecałe 2 lata.

Rosnąca popularność aut elektrycznych

Coraz więcej Polaków decyduje się na zakup samochodu elektrycznego. Według prognoz w 2025 roku będzie ich już około miliona. Konieczne jest więc zapewnienie odpowiedniej liczby punktów ładowania w miejscach o dużym natężeniu ruchu, takich jak galerie handlowe.

Dlatego właściciele marketów muszą dostosować swoją infrastrukturę. Na parkingu przy takich obiektach musi znaleźć się odpowiednia liczba dedykowanych miejsc z ładowarkami. To dobra wiadomość dla użytkowników aut elektrycznych.

Zakaz parkowania przy miejscach do ładowania samochodów

Niestety dla właścicieli konwencjonalnych samochodów spalinowych nowe przepisy oznaczają pewne utrudnienia. Miejsca wyposażone w punkty ładowania będą mogły być wykorzystywane tylko przez pojazdy elektryczne. Zwykłe auta nie będą tam miały wstępu.

Oznacza to, że nawet gdy będzie to jedyne wolne miejsce parkingowe, to i tak nie wolno tam zaparkować samochodu z silnikiem benzynowym czy diesla. Grożą za to dotkliwe konsekwencje finansowe.

Rosnące ryzyko mandatów

Kierowcy łamiący zakaz parkowania muszą liczyć się z wysokim mandatem. Jego maksymalna wysokość może sięgnąć aż 3000 zł! Co więcej, oprócz kary pieniężnej, sprawca będzie musiał pokryć koszty odholowania pojazdu z zajętego w nieprawidłowy sposób miejsca.

W tej sytuacji lepiej dwa razy przemyśleć, zanim zdecydujemy się zostawić auto na parkingu z infrastrukturą ładowania. Choćby była to ostatnia wolna luka. Mandat 3 tys. zł może boleśnie nadszarpnąć domowy budżet.

Czytaj więcej: Podwyżki cen zagrożeniem dla rodzinnej piekarni z wieloletnią tradycją

Wysokie kary za zablokowanie miejsca do ładowania

W skrajnych przypadkach zapłacimy nawet 3 tys. zł i - dodatkowo - będziemy musieli pokryć koszty związane z usunięciem naszego pojazdu - ostrzega portal Interia.

Przepisy dotyczące miejsc z infrastrukturą ładowania samochodów elektrycznych będą surowo egzekwowane. Kierowcy ignorujący zakazy muszą liczyć się nie tylko z karami finansowymi, ale też z odholowaniem auta.

Dlatego powinniśmy zwracać szczególną uwagę na oznaczenia parkingowe i stosować się ściśle do nałożonych ograniczeń. Lepiej zaparkować nieco dalej i dojść do sklepu pieszo niż później płacić horrendalne mandaty.

Jak uniknąć problemów?

Aby zaoszczędzić sobie stresu i wydatków, warto zapamiętać kilka zasad. Po pierwsze - zawsze sprawdzać dokładnie oznaczenia danego miejsca parkingowego. Po drugie - nie parkować na żadnym miejscu z widoczną infrastrukturą do ładowania samochodów elektrycznych.

Po trzecie wreszcie - jeżeli na terenie obiektu znajdują się tego typu stanowiska, to lepiej zaparkować nieco dalej i dojść do sklepu pieszo. Pomoże to uniknąć przykrych konsekwencji finansowych w postaci wysokich kar.

Liczba punktów ładowania Wielkość parkingu
1 punkt ładowania Od 21 do 60 miejsc parkingowych
Co najmniej 2 punkty ładowania 61-100 miejsc parkingowych
Co najmniej 3 punkty ładowania 101-140 miejsc parkingowych
Co najmniej 4 punkty ładowania Ponad 140 miejsc parkingowych

Uważaj, gdzie parkujesz przed sklepem

Grozi Ci nawet 3 tys. zł kary za blokowanie nowych miejsc postojowych pod dyskontami

Parkowanie pod popularnymi marketami staje się coraz większym wyzwaniem. Standardowe zasady, z jakimi mamy do czynienia, to konieczność wykupienia biletu na konkretną liczbę godzin. Wkrótce dojdzie do tego nowy wymóg - uważania, gdzie dokładnie zaparkować auto.

Miejsc oznaczonych jako stanowiska do ładowania pojazdów elektrycznych pod żadnym pozorem nie wolno blokować zwykłym samochodom spalinowym. Grożą za to bardzo surowe, sięgające nawet 3000 zł mandaty. Na dodatek trzeba się liczyć z odholowaniem pojazdu z naszym kosztem.

 • Zawsze czytać dokładnie oznaczenia parkingowe
 • Nigdy nie parkować w miejscach z infrastrukturą ładowania pojazdów elektrycznych jeśli nie mamy takiego auta
 • Starać się w ogóle unikać parkowania przy tego typu miejscach
 • Lepiej zaparkować dalej i dojść do sklepu piechotą
 • Pozwoli to zaoszczędzić pieniądze i uniknąć stresujących sytuacji

Przestrzegając tych prostych zasad, można bez przeszkód robić zakupy i zaoszczędzić na mandatach oraz odholowaniu samochodu.

Miejsca z ładowarkami tylko dla aut elektrycznych

Sieci handlowe są zobowiązane wyposażać swoje parkingi dla klientów w punkty ładowania dla samochodów elektrycznych. Te miejsca są ściśle dedykowane pojazdom z napędem akumulatorowym. Żaden inny samochód nie może ich zajmować.

Oznacza to, że jeśli mamy konwencjonalne auto spalinowe, to parkując przed dyskontem lepiej zignorować całkowicie strefy z zainstalowanymi już ładowarkami. Nawet gdyby były to jedyne wolne miejsca postojowe. Ryzyko mandatu sięgającego 3000 zł oraz konieczność opłacenia odholowania samochodu nie są tego warte.

Podsumowanie

Drodzy Czytelnicy, mam nadzieję, że powyższy artykuł dostarczył Wam przydatnych informacji na temat nowych przepisów parkingowych przy marketach. Jako kierowcy musimy być świadomi zmieniających się zasad, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w postaci mandatów.

Najważniejsze jest, aby zwracać uwagę na oznaczenia poszczególnych miejsc parkingowych i bezwzględnie stosować się do nałożonych ograniczeń. Szczególnie w przypadku stref z infrastrukturą ładowania pojazdów elektrycznych. Te są przeznaczone wyłącznie dla aut "elektryków".

Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi udało mi się Was ostrzec i przestrzec przed nowymi "pułapkami", jakie czekają na parkingach przy popularnych dyskontach. Pamiętajcie o podanych zasadach i radach, a z pewnością uda Wam się uniknąć stresujących sytuacji.

Jeśli macie jakieś pytania lub wątpliwości dotyczące omawianego tematu, zachęcam do kontaktu ze mną w komentarzach. Postaram się na nie odpowiedzieć i doradzić najlepiej, jak potrafię. Miłego dnia i szerokich, wolnych od mandatów dróg!

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 3.67 Liczba głosów: 3

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
 4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.