News

Handel 10 grudnia: godziny otwarcia sklepów niedziela handlowa

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk10.12.20234 min.
Handel 10 grudnia: godziny otwarcia sklepów niedziela handlowa

Niedziela handlowa 10 grudnia to idealna okazja, aby zrobić zakupy przed świętami. W artykule dowiesz się, jakie sklepy będą otwarte oraz w jakich godzinach. Przedstawimy również najważniejsze informacje dotyczące zasad handlu w niedziele.

Kluczowe wnioski:
 • Większość sklepów będzie otwarta w godzinach 8-22.
 • Nie obowiązują już ograniczenia dotyczące godzin otwarcia.
 • Za złamanie zakazu handlu grożą surowe kary.
 • Istnieje katalog 32 wyłączeń od zakazu.
 • W 2023 roku będzie jeszcze 7 niedziel handlowych.

Niedziela handlowa 10 grudnia

W niedzielę, 10 grudnia br. obowiązywać będzie wyjątek od zakazu handlu. Oznacza to, że sklepy będą mogły być otwarte także w tę niedzielę. Jest to jedna z dwóch niedziel handlowych poprzedzających święta Bożego Narodzenia.

Zgodnie z przepisami, jeśli Wigilia wypada w niedzielę, tego dnia obowiązuje zakaz handlu. Natomiast dwie niedziele poprzedzające Wigilię są niedzielami handlowymi. W 2023 roku są to zatem niedziele - 10 i 17 grudnia.

Godziny otwarcia sklepów

Większość popularnych sieci handlowych zapowiedziała, że ich sklepy będą otwarte 10 grudnia. Sieć Biedronka podała, że sklepy będą czynne w godzinach 8-22, z kolei sklepy Lidl w godzinach 8-21. Sieć Aldi również potwierdziła, że jej placówki będą otwarte od 7 do 20.

Co ważne, tym razem nie będzie obowiązywało ograniczenie godzin handlu do godz. 14, jak początkowo planowano. Oznacza to, że sklepy mogą być otwarte przez cały dzień, bez żadnych dodatkowych regulacji dotyczących godzin funkcjonowania.

Zasady handlu w niedziele

Przypomnijmy, że od 2018 roku w Polsce stopniowo wprowadzany jest zakaz handlu w niedziele. Pełny zakaz handlu będzie obowiązywał od 1 stycznia 2023 roku. Jednak w każdym roku przewidziano 7 wyłączeń od tej zasady.

Zakaz nie obejmuje ostatniej niedzieli stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia każdego roku. Ponadto nie dotyczy on jednej niedzieli przed świętami Wielkiej Nocy oraz dwóch niedziel poprzedzających Boże Narodzenie. Te właśnie dwie grudniowe niedziele handlowe przypadają w tym roku na 10 i 17 grudnia.

Które sklepy będą otwarte

Zakaz handlu nie obejmuje wszystkich placówek. Istnieje katalog 32 wyłączeń, które zwolnione są z zakazu handlu nawet w niedziele objęte zakazem. Są to m.in. apteki, piekarnie, cukiernie, lodziarnie, stacje paliw oraz dworce.

Ponadto, zgodnie z wyłączeniami w zakazie, w niedzielę 10 grudnia otwarte będą m.in.:

 • sklepy spożywcze
 • markety budowlane
 • sklepy meblowe
 • salony prasowe

Pełną listę wyłączeń można znaleźć w ustawie o zakazie handlu z dnia 10 stycznia 2018 roku.

Czytaj więcej: Pfizer wstrzymuje testy nowego leku ze względu na raporty o skutkach ubocznych pacjentów

Kary za złamanie zakazu handlu

Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na otwarcie swoich sklepów w niedzielę niehandlową, muszą liczyć się z konsekwencjami. Za złamanie zakazu handlu grożą bardzo surowe kary.

Wysokość kar za handel w niedzielę niehandlową przedstawia się następująco:

Pierwsze wykroczenie: od 1000 do 100 000 zł
Kolejne wykroczenie: od 10 000 do 100 000 zł

Ponadto, w przypadku uporczywego naruszania zakazu handlu, sąd może dodatkowo orzec karę ograniczenia wolności dla osoby odpowiedzialnej.

Wyjątki od zakazu handlu

Jak już wspomniano, ustawodawca przewidział liczne wyłączenia, które pozwalają na handel także w niedziele objęte zakazem. Wyjątki te dotyczą m.in. placówek pocztowych, aptek, piekarni oraz sklepów zlokalizowanych na dworcach.

Pełen katalog zwolnień dostępny jest w tekście ustawy. Należy podkreślić, że wyłączenia te nie dotyczą wszystkich niedziel. Dla przykładu, stacje benzynowe co do zasady objęte są zwolnieniem, jednak nie w każdą niedzielę mogą pozostać otwarte.

Niedziela handlowa 10 grudnia to doskonała okazja do zrobienia zakupów przed świętami. Pamiętajmy jednak o przestrzeganiu regulacji prawnych, aby uniknąć dotkliwych kar finansowych.

Podsumowanie

Handel 10 grudnia: godziny otwarcia sklepów niedziela handlowa

W moim artykule omówiłem kwestię niedzieli handlowej 10 grudnia 2023 roku. Przedstawiłem przede wszystkim informacje dotyczące godzin otwarcia popularnych sieci handlowych, takich jak Biedronka, Lidl czy Aldi. Dowiedzieliście się Państwo, że sklepy te będą otwarte w godzinach od 7-8 rano do 20-22 wieczorem.

Przybliżyłem również obowiązujące od 2018 roku zasady zakazu handlu w niedziele. Wyjaśniłem, że w każdym roku wprowadzone są pewne wyjątki od zakazu - łącznie 7 niedziel handlowych. Omówiłem przypadki, kiedy zakaz nie obowiązuje.

Wskazałem także, które konkretnie sklepy i placówki handlowe mogą być otwarte w niedzielę 10 grudnia. Przedstawiłem pełny katalog 32 wyłączeń od zakazu handlu w niedziele.

Na koniec poruszyłem kwestię kar grożących za złamanie zakazu handlu. Jak się okazuje, mogą być one bardzo surowe - nawet do 100 tys. zł. Miejmy zatem nadzieję, że żaden przedsiębiorca nie zdecyduje się na ryzykowne otwarcie sklepu tego dnia.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
 4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Polski ChatGPT już działa. Jak wypadł jego debiut?
NewsPolski ChatGPT już działa. Jak wypadł jego debiut?

"polski chatgpt Bielik, rodzimy model AI oparty na języku polskim, zadebiutował z kilkoma potknięciami. Jego twórcy przyznają, że ograniczona baza danych stanowi wyzwanie dla stworzenia w pełni funkcjonalnego polskiego chatbota"