News

Henryka Bochniarz komentuje znaczenie MBA i ofiary losu

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska03.12.20237 min.
Henryka Bochniarz komentuje znaczenie MBA i ofiary losu

Henryka Bochniarz, założycielka firmy doradczej "Nicom Consulting" oraz Konfederacji Lewiatan, a także była wiceprezes Boeinga, w wywiadzie dla programu "Biznes Klasa" dzieli się refleksjami na temat roli wykształcenia MBA oraz wpływu środowiska rodzinnego na radzenie sobie młodych ludzi w biznesie.

Kluczowe wnioski:
  • Posiadanie dyplomu MBA nie zastąpi umiejętności poruszania się w realiach biznesu.
  • Firmy muszą budować silniejsze więzi z pracownikami, aby przyciągać talenty.
  • Biznesmeni powinni dzielić się z innymi zarabianymi pieniędzmi i wyrównywać szanse.
  • Niskie koszty pracy nie gwarantują firmom przetrwania na rynku.
  • Osoby z trudniejszym startem zawodowym wymagają wsparcia i zrozumienia ze strony pracodawców.

Bochniarz o zmianie podejścia do pracy po pandemii

Henryka Bochniarz zauważa, że po pandemii COVID-19 nastąpiła zmiana podejścia wielu osób do pracy zawodowej. Coraz więcej ludzi, zwłaszcza młodych, nie koncentruje się wyłącznie na zarabianiu pieniędzy, ale także na work-life balance i rozwoju osobistym.

Bochniarz podkreśla, że obecni pracownicy inaczej postrzegają relacje z pracodawcami. Oczekują szacunku, godziwego wynagrodzenia i możliwości rozwoju. Są też bardziej świadomi własnej wartości zawodowej.

Oznacza to konieczność budowania przez firmy silniejszych więzi z pracownikami, oparte na zaufaniu i dwustronnych korzyściach. Tylko w ten sposób biznes będzie w stanie przyciągać talenty i budować przewagi konkurencyjne.

Rosnące oczekiwania pracowników

Zdaniem Bochniarz, rosnące oczekiwania finansowe pracowników wymuszą na wielu przedsiębiorcach podniesienie wynagrodzeń oraz poprawę systemów motywacyjnych.

Płace nie mogą być już traktowane jako koszt do zminimalizowania, ale jako inwestycja niezbędna do pozyskania kompetentnych specjalistów. Firmy, które tego nie zrozumieją, będą miały problemy z utrzymaniem profesjonalnych zespołów.

MBA to za mało, by odnieść sukces w biznesie

Bochniarz zauważa, że samo ukończenie prestiżowej uczelni i zdobycie dyplomu MBA wcale nie gwarantuje umiejętności swobodnego poruszania się w świecie biznesu.

Podkreśla, że kluczowe znaczenie ma samodzielność i determinacja absolwentów, a także zdolność radzenia sobie z przeciwnościami losu. Tymczasem wielu młodych ludzi, mimo świetnego wykształcenia, pozostaje nadal zbyt uzależnionych od pomocy rodziny.

Bochniarz apeluje więc do młodych adeptów biznesu, by nie traktowali dyplomu MBA jako „przepustki do raju”. Kluczem do sukcesu są przede wszystkim takie cechy jak samodzielność, kreatywność i odwaga w podejmowaniu wyzwań.

Studia MBA a umiejętności miękkie

Bochniarz zwraca uwagę, że prestiżowe uczelnie biznesowe koncentrują się głównie na przekazaniu twardych kompetencji (np. z zakresu finansów, marketingu, zarządzania).

Tymczasem równie istotne są umiejętności miękkie – budowanie relacji, praca zespołowa, kreatywność, odporność na stres. To one decydują o tym, czy dany menedżer będzie skutecznym liderem i wizjonerem.

Dlatego Bochniarz radzi absolwentom MBA rozwijać również kompetencje interpersonalne i społeczne, np. poprzez udział w dodatkowych szkoleniach i warsztatach.

Czytaj więcej: Komarch nabywa akcje Cracovii - dowiedz się, na jaką kwotę sięga transakcja

Biznes musi dzielić się zyskami i pomagać potrzebującym

Według Bochniarz, wraz ze wzrostem zamożności i popularności biznesu, rośnie też jego odpowiedzialność za losy całego społeczeństwa. Dlatego przedsiębiorcy powinni aktywnie włączać się w działania na rzecz potrzebujących, dzieląc się swoim bogactwem i pomagając wyrównywać szanse.

„Dzielenie się jest większą frajdą niż zdobywanie” – przekonuje Bochniarz.

Apeluje zwłaszcza do najbogatszych biznesmenów, by zamiast koncentrować się na pomnażaniu majątku, spojrzeli też na tych, którym się nie powiodło. Często bowiem losowi pechowcy wcale nie są leniwi czy niezaradni. Po prostu nie dostali szansy, by odnaleźć się w nowej rzeczywistości gospodarczej.

Dlatego zadaniem ludzi sukcesu i wielkiego biznesu jest teraz wyrównywanie społecznych szans, dzielenie się wiedzą i doświadczeniem. Tylko w ten sposób można zbudować zdrowy, oparty na zaufaniu system gospodarczy.

Biznes musi budować lepsze relacje z pracownikami

Podobnie Bochniarz apeluje do pracodawców, by z większą troską i empatią podchodzili do kwestii zatrudniania nowych osób, zwłaszcza młodych i niedoświadczonych.

Zbyt rzadko bowiem firmy poświęcają czas, by wdrożyć nowego pracownika, zaznajomić go z kulturą organizacji, wesprzeć w rozwoju kompetencji. To musi się zmienić, jeśli biznes chce pozyskiwać utalentowanych ludzi.

Dlatego kluczowe jest inwestowanie w szkolenia, mentoring i budowanie partnerskich relacji w zespole. Tylko wtedy młodzi, ambitni ludzie będą widzieli sens w rozwijaniu swojej kariery w danej firmie.

Niskie płace nie zagwarantują firmie przetrwania

Henryka Bochniarz komentuje znaczenie MBA i ofiary losu

Odnosząc się do kwestii wysokości wynagrodzeń w Polsce, Bochniarz stwierdza, że czasy, gdy firmy mogły opierać swą konkurencyjność na niskich kosztach pracy, bezpowrotnie mijają.

Powód Objaśnienie
Niskie bezrobocie Pracownicy mają duże możliwości wyboru ofert pracy, dlatego oczekują godziwego wynagrodzenia
Rosnące koszty życia Spadek siły nabywczej płac motywuje pracowników do poszukiwania lepiej płatnej pracy

Firmy muszą zatem konkurować o talenty także poprzez atrakcyjne wynagrodzenia i świadczenia pozapłacowe. Nadal ważna jest produktywność i efektywność, jednak nie można już oszczędzać na ludziach.

Biznesmeni ignorujący rosnące oczekiwania pracowników skazują swoje firmy na porażkę. Utrzymanie konkurencyjności wymaga dzisiaj partnerskiego traktowania zatrudnionych osób i dzielenia się z nimi sukcesem firmy.

Presja płacowa będzie rosła

Zdaniem Bochniarz, w najbliższych latach presja płacowa ze strony pracowników będzie się nasilać. Wynika to m.in. z rosnących kosztów życia przy wysokiej inflacji.

Pracodawcy muszą być więc przygotowani na oczekiwania podwyżek i gotowi reagować elastycznie na zmieniającą się sytuację gospodarczą. Inwestycje w rozwój i utrzymanie profesjonalnych zespołów będą teraz kluczowe dla przetrwania każdej firmy.

Biznes powinien pomagać wyrównywać szanse

Oceniając rolę biznesu we współczesnym społeczeństwie, Bochniarz podkreśla, jak ważne jest, aby przedsiębiorcy nie zamykali się wyłącznie w „swoim świecie” pomnażania zysków.

Zamiast tego powinni oni aktywnie włączać się w działania na rzecz tych, którym się nie powiodło – czy to z powodu lenistwa, czy też zwykłego pecha lub braku odpowiednich kompetencji.

Dlatego Bochniarz apeluje do ludzi biznesu, by dzielili się swoją wiedzą, kontaktami i środkami z mniej uprzywilejowanymi. W ten sposób można wyrównywać szanse życiowe i zawodowe wielu ludzi oraz budować silniejsze, bardziej sprawiedliwe społeczeństwo.

Podsumowanie

W artykule przytoczyłem kilka interesujących spostrzeżeń Henryki Bochniarz na temat współczesnego biznesu i rynku pracy. Przede wszystkim zwróciła ona uwagę na zmianę podejścia wielu młodych ludzi do kariery zawodowej po pandemii COVID-19.

Coraz większe znaczenie mają dla nich takie kwestie jak work-life balance, rozwój osobisty czy dobre relacje w miejscu pracy. To z kolei wymusza na firmach budowanie partnerskich więzi z pracownikami i dzielenie się z nimi sukcesami biznesowymi.

Bochniarz podkreśliła również, że samo posiadanie nawet najbardziej prestiżowego dyplomu MBA nie gwarantuje sukcesu w biznesie. Kluczowe są raczej takie cechy jak kreatywność, samodzielność i umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Na koniec Bochniarz zaapelowała do środowiska biznesowego o większą wrażliwość społeczną i zaangażowanie w działania wyrównujące szanse oraz pomagające tym, którym się nie powiodło. Tylko w ten sposób można budować zdrowszą gospodarkę opartą na zaufaniu.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły