homearrow-right
IBAN konta Nest Bank - jak sprawdzić numer rachunku?

IBAN konta Nest Bank - jak sprawdzić numer rachunku?

thumbnail
author-image

Bartosz Antoniak

17.09.2023 | 6 min.

Posiadanie konta bankowego jest obecnie standardem. Każdy z nas posiada rachunek, z którego korzysta na co dzień - przelewamy z niego pieniądze, wpłacamy wypłatę czy zaksięgowane są na nim operacje kartą. Jednak oprócz standardowego numeru rachunku, każde konto bankowe posiada również swój indywidualny numer IBAN. Jak go sprawdzić w przypadku Nest Bank?

Jak sprawdzić numer IBAN w Nest Bank?

Aby sprawdzić numer IBAN swojego konta w Nest Bank, wystarczy zalogować się na konto bankowe online lub w aplikacji mobilnej. Następnie należy wejść w zakładkę "Moje konto", gdzie znajdują się wszystkie dane dotyczące rachunku. W sekcji "Informacje o rachunku" znajdziemy numer IBAN - jest on wyświetlony w standardowym formacie: dwuliterowy kod kraju (PL), dwucyfrowy kod kontrolny, osiem cyfr numeru rachunku oraz trzyliterowy skrót nazwy banku (NBK).

Możemy również otrzymać numer IBAN kontaktując się z konsultantem Nest Bank przez czat, mailowo lub telefonicznie. Pracownik banku w ciągu kilku sekund przekaże nam pełny numer IBAN przypisany do naszego rachunku.

Gdzie znaleźć numer IBAN konta Nest Bank?

Numer IBAN swojego konta w Nest Bank możemy znaleźć w kilku miejscach:

 • Na stronie logowania i w panelu klienta bankowości internetowej Nest Bank
 • W aplikacji mobilnej Nest Bank na swoim smartfonie
 • Na wyciągu z rachunku w sekcji danych konta
 • W wiadomości mailowej wysłanej przez Nest Bank po założeniu rachunku
 • Dzwoniąc na infolinię banku i prosząc o podanie numeru IBAN
 • Kontaktując się z konsultantem Nest Bank przez czat internetowy

Najprościej będzie skopiować numer IBAN ze strony logowania do bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej. Wystarczy wejść w szczegóły rachunku i skopiować gotowy ciąg znaków. Numer IBAN w Nest Bank znajdziemy w kilku sekund!

IBAN konta Nest Bank - budowa i sposób zapisu

Numer IBAN składa się zawsze z dwuliterowego kodu kraju (dla Polski to PL), dwucyfrowego kodu kontrolnego, ośmiocyfrowego numeru rachunku oraz trzech liter stanowiących skrót nazwy banku. W Nest Bank pełny numer IBAN wygląda więc następująco:

PLXXYYYYYYYYNBK

Gdzie:

 • PL - kod Polski
 • XX - dwucyfrowy, losowy kod kontrolny
 • YYYYYYYY - ośmiocyfrowy numer rachunku
 • NBK - skrót nazwy Nest Bank

Łącznie pełny numer IBAN składa się dokładnie z 28 znaków. Dzięki standardowemu format zapisu IBAN jest rozpoznawalny na całym świecie i pozwala na szybką identyfikację rachunku w danym banku w Polsce.

Jak wygenerować swój numer IBAN w Nest Bank?

Nie musimy generować numeru IBAN konta Nest Bank samodzielnie - zostaje on nadany automatycznie po założeniu rachunku. Gdy podpisujemy umowę, bank sam tworzy i przypisuje unikalny ciąg znaków IBAN do naszego konta. Możemy go odczytać na wyciągu lub w internetowym panelu klienta tuż po zawarciu umowy.

Nie da się samemu wymyślić i ustawić numeru IBAN konta Nest Bank - można go jedynie sprawdzić w bankowości internetowej lub na wyciągu i skopiować, aby zachować w swoich dokumentach.

IBAN konta Nest Bank - co to jest i do czego służy?

IBAN to skrót od International Bank Account Number, czyli międzynarodowy numer rachunku bankowego. Jest to indywidualny identyfikator konta, dzięki któremu banki mogą globalnie identyfikować rachunki swoich klientów. Numer IBAN składa się ze standardowych elementów: kodu kraju, numeru kontrolnego, numeru rachunku oraz kodu banku.

IBAN służy do:

 • Identyfikacji rachunku w banku, zarówno krajowym, jak i zagranicznym
 • Wykonywania i otrzymywania płatności międzynarodowych
 • Poinformowania odbiorcy o dokładnym numerze konta
 • Minimalizacji ryzyka błędu przy przelewach
 • Usprawnienia i przyspieszenia rozliczeń pieniężnych

Dzięki niemu banki mogą szybko zidentyfikować rachunek nadawcy i odbiorcy operacji w dowolnym kraju. To idealny standard przy międzynarodowych transakcjach.

IBAN a numer rachunku - jaka jest różnica?

Numer rachunku bankowego składa się zazwyczaj z 26 cyfr - jest to jedynie numer identyfikujący konto w danym banku. Z kolei IBAN to rozszerzony międzynarodowy identyfikator rachunku, składający się ze standardowych elementów, takich jak kod kraju, cyfry kontrolne czy skrót nazwy banku.

Różnice między nimi są więc następujące:

 • Numer rachunku identyfikuje konto tylko w jednym banku
 • IBAN identyfikuje konto na całym świecie
 • Numer rachunku składa się tylko z cyfr
 • IBAN zawiera też litery, np. kod kraju i banku
 • Numer rachunku nie zawiera informacji o banku
 • W IBAN jest kod banku

IBAN i numer rachunku wzajemnie się uzupełniają. IBAN zawiera pełny numer rachunku, ale dodatkowo go rozszerza o istotne informacje dla transakcji globalnych.

Jakie informacje zawiera IBAN konta Nest Bank?

IBAN konta Nest Bank zawiera następujące informacje:

 • PL - kod Polski
 • XX - losowo wygenerowany dwucyfrowy kod kontrolny
 • YYYYYYYY - ośmiocyfrowy numer rachunku
 • NBK - skrót od nazwy Nest Bank

Łącząc te elementy, tworzymy pełny numer IBAN konkretnego rachunku w Nest Banku, np:

PL151234567890NBK

Taki standardowy zapis umożliwia identyfikację rachunku w Polsce dla banków i klientów z całego świata.

IBAN - podstawowe informacje i sposób zapisu

Podsumowując najważniejsze fakty dotyczące IBAN:

 • IBAN to Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego
 • Składa się ze standardowych elementów: kodu kraju, cyfr kontrolnych, numeru rachunku, kodu banku
 • Ma długość do 34 znaków
 • Jest unikatowy dla każdego rachunku na świecie
 • Ułatwia rozpoznanie kont bankowych przy międzynarodowych transakcjach
 • Jest wymagany przy płatnościach walutowych i zagranicznych

Sprawdzając IBAN swojego konta Nest Bank, widzimy zestandaryzowany zapis rozpoczynający się od PL i kończący kodem NBK. To globalny identyfikator naszego rachunku, ułatwiający bankom i klientom szybką identyfikację konta.

Podsumowanie

IBAN to podstawowy identyfikator konta bankowego przy transakcjach krajowych i zagranicznych. Standardowy zapis ułatwia rozpoznanie szczegółów rachunku bankowego na całym świecie. W Nest Bank numer IBAN automatycznie generowany jest dla każdego konta - można go łatwo sprawdzić w bankowości internetowej lub na wyciągu. Znajomość pełnego numeru IBAN własnego rachunku jest kluczowa przy międzynarodowych przelewach i płatnościach.

Najczęściej zadawane pytania

Jak sprawdzić swój numer IBAN w Nest Bank?

Numer IBAN konta Nest Bank można sprawdzić po zalogowaniu do bankowości internetowej w sekcji "Szczegóły rachunku" lub "Informacje o rachunku". IBAN jest tam podany w standardowym formacie.

Czy mogę sam wymyślić numer IBAN dla konta?

Nie, IBAN jest generowany automatycznie przez system banku i przypisywany do rachunku. Klient nie może sam ustalić numeru IBAN.

Czy mogę mieć kilka rachunków z takim samym numerem IBAN?

Nie, każdy numer IBAN jest unikatowy i przypisany tylko do jednego konkretnego rachunku bankowego.

Jakie informacje zawiera IBAN konta Nest Bank?

IBAN Nest Banku zawiera: kod PL, dwucyfrowy numer kontrolny, 8-cyfrowy numer rachunku oraz skrót NBK identyfikujący bank.

Gdzie mogę podać mój numer IBAN?

Numer IBAN warto podawać przy zagranicznych transakcjach, np. na portalach crowdfundingowych, przy płatnościach w obcych serwisach, odbiorcom za granicą.

shareUdostępnij
author
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Oceń artykuł
star-outline
star-outline
star-outline
star-outline
star-outline
Ocena: 0 Liczba głosów: 0