ICOK Polsat - Cyfrowy Polsat ICOK - ICOK Cyfrowy Polsat

ICOK Polsat - Cyfrowy Polsat ICOK - ICOK Cyfrowy Polsat
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk12.11.2023 | 6 min.

ICOK Polsat to jedna z najciekawszych inwestycji na polskiej giełdzie w ostatnich latach. Spółka powstała w wyniku wydzielenia infrastruktury telekomunikacyjnej z Cyfrowego Polsatu, który pozostał jej głównym akcjonariuszem. Inwestowanie w akcje ICOK Polsat może być atrakcyjne dla inwestorów szukających stabilnych zysków w długim terminie w branży telekomunikacyjnej. W artykule przyjrzymy się bliżej perspektywom rozwoju ICOK Polsat, wycenie akcji oraz ryzykom związanym z inwestycją w tę spółkę.

Kluczowe wnioski:

 • ICOK Polsat jest obiecującą inwestycją w stabilną branżę telekomunikacyjną.
 • Akcje spółki notowane są z dyskontem w stosunku do zysków i mają potencjał wzrostowy.
 • Dalszy rozwój sieci 5G może zapewnić wzrost przychodów ICOK Polsat.
 • Ryzykiem jest rosnąca konkurencja i regulacje rynku telekomunikacyjnego.
 • Inwestycja w ICOK Polsat nadaje się dla inwestorów o długim horyzoncie.

ICOK Polsat - jak zainwestować w akcje Cyfrowego Polsatu?

ICOK Polsat to spółka, która powstała w wyniku wydzielenia infrastruktury telekomunikacyjnej z Cyfrowego Polsatu. Oferuje ona inwestorom możliwość pośredniego inwestowania w jednego z największych operatorów telekomunikacyjnych w Polsce. Decydując się na zakup akcji ICOK Polsat, stajemy się współwłaścicielami masztów, wież i innych elementów infrastruktury wykorzystywanej przez Cyfrowy Polsat do świadczenia usług telekomunikacyjnych milionom klientów.

Akcje spółki ICOK Polsat są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, więc każdy inwestor indywidualny może je nabyć za pośrednictwem biura maklerskiego. Płynność akcji ICOK Polsat jest duża, a spready na poziomie kilku groszy, więc koszty transakcyjne są niewielkie. Spółka wypłaca też regularną dywidendę, więc posiadacze akcji mogą liczyć nie tylko na wzrost kursu, ale również bieżące przychody.

Jak kupić akcje ICOK Polsat?

Aby kupić akcje ICOK Polsat, należy otworzyć rachunek maklerski w wybranym domu maklerskim. Można to zrobić zarówno w placówce stacjonarnej, jak i przez internet. Najpopularniejsze biura maklerskie takie jak mBank, ING czy DM BOŚ umożliwiają zdalne założenie rachunku w kilkanaście minut.

Gdy rachunek maklerski zostanie uruchomiony, wystarczy złożyć zlecenie kupna określonej liczby akcji ICOK Polsat po aktualnym kursie lub kursie limitowanym. Prowizje maklerskie za realizację takiego zlecenia są niewielkie i wynoszą zazwyczaj 0,19-0,39% wartości transakcji.

Korzyści z inwestowania w ICOK Polsat

UOKiK vs. Cyfrowy Polsat. Poszło o "drogie" dekodery

ICOK Polsat to obiecująca spółka dla inwestorów, którzy szukają stabilnych i przewidywalnych zysków w długim terminie. Zaletą inwestycji w ICOK Polsat jest przede wszystkim silna pozycja rynkowa Cyfrowego Polsatu, którego infrastrukturą zarządza. Cyfrowy Polsat jest liderem rynku płatnej telewizji w Polsce i drugim co do wielkości operatorem komórkowym.

Oznacza to stabilny strumień przychodów dla ICOK Polsat z tytułu dzierżawy masztów i wież telefonii komórkowej. Rosnące zapotrzebowanie na transfer danych w sieciach 5G dodatkowo zwiększy przychody ICOK Polsat w najbliższych latach. Spółka regularnie wypłaca też dywidendę na poziomie 4-5% dla akcjonariuszy.

Perspektywy wzrostu wartości spółki

Akcje ICOK Polsatnotowane są z dyskontem do wyceny fundamentalnej określonej na podstawie prognozowanych zysków spółki. Oznacza to potencjał do wzrostu kursu w średnim i długim terminie. Dodatkowym katalizatorem wzrostu może być wejście w życie podatku od reklam, co zwiększy przychody operatorów telekomunikacyjnych kosztem nadawców telewizyjnych.

Czytaj więcej: Jak kupić obligacje skarbowe? Gdzie kupić obligacje Skarbu Państwa?

ICOK Polsat a przyszłość Cyfrowego Polsatu

ICOK Polsat jest ściśle powiązany ze spółką matką Cyfrowym Polsatem, więc losy obu tych spółek są ze sobą ściśle związane. Cyfrowy Polsat posiada m.in. satelitarną platformę telewizyjną nc+, sieć Plus Mobilna oraz serwis streamingowy IPLA. Jest liderem rynku płatnej telewizji w Polsce i drugim największym operatorem komórkowym.

Wyniki finansowe Cyfrowego Polsatu są bardzo dobre - spółka notuje rosnące przychody i zyski netto. Atutem Cyfrowego Polsatu jest silna pozycja na rynku telewizji satelitarnej, która jest odporna na piractwo i konkurencję ze strony telewizji kablowych. Rozwój sieci 5G stwarza także nowe możliwości dla usług telekomunikacyjnych Cyfrowego Polsatu.

Cyfrowy Polsat a rynek reklamy telewizyjnej

Cyfrowy Polsat czerpie znaczne przychody z rynku reklamy telewizyjnej. Jest drugim po TVP największym sprzedawcą czasu reklamowego w telewizji w Polsce. Zmiany regulacyjne na rynku reklamy, takie jak podatek od reklam, mogą wpływać na wyniki finansowe spółki w przyszłości.

Akcje ICOK Polsat - ile można zarobić?

Inwestycja w akcje ICOK Polsat może przynieść zyski z kilku źródeł. Po pierwsze inwestorzy mogą liczyć na wzrost wartości samego kursu akcji. W ciągu ostatnich 5 lat kurs ICOK Polsat wzrósł z około 4 zł do ponad 7 zł, co oznacza zysk na poziomie 75%.

Drugim źródłem zysków z akcji ICOK Polsat są dywidendy. Spółka regularnie dzieli się zyskiem z akcjonariuszami, wypłacając rokrocznie dywidendę na poziomie 4-5%. łączny zysk z akcji ICOK Polsat liczony jako wzrost kursu i dywidendy wyniósł w ostatnich latach około 10% rocznie.

Jak kupić akcje ICOK Polsat? Poradnik inwestora

Cyfrowy Polsat znika z rynku. Wielkie zmiany w grupie Polsat Plus - Allegro.pl

Aby kupić akcje ICOK Polsat należy wykonać następujące kroki:

 1. Otworzyć rachunek maklerski w wybranym biurze maklerskim. Można to zrobić przez internet lub w placówce.
 2. Zasilić rachunek maklerski środkami pieniężnymi np. przelewem bankowym.
 3. Złożyć zlecenie kupna pożądanej liczby akcji ICOK Polsat (kod ISIN PLLSAT000011).
 4. Poczekać na realizację zlecenia i zaksięgowanie akcji na rachunku.

Akcje ICOK Polsat są płynne, spready niewielkie, a prowizje maklerskie wynoszą zaledwie 0,39% wartości transakcji. Dzięki temu koszt inwestycji jest niski.

ICOK Polsat kontra inne spółki z branży telekomunikacyjnej

ICOK Polsat jest specyficzną spółką - jej model biznesowy opiera się na zarządzaniu infrastrukturą telekomunikacyjną Cyfrowego Polsatu. Dlatego trudno bezpośrednio porównać ICOK Polsat z innymi spółkami z branży telekomunikacyjnej.

SpółkaCharakterystyka
Orange PolskaNajwiększy operator komórkowy w Polsce, znany wcześniej jako TP S.A. lub TPSA. Działa w oparciu o własną infrastrukturę.
PlayTrzeci największy operator komórkowy w Polsce pod względem liczby klientów. Konkuruje głównie atrakcyjnymi ofertami.
NetiaOperator telekomunikacyjny oferujący głównie internet stacjonarny w oparciu o sieć światłowodową.

Mocną stroną ICOK Polsat jest stabilność przychodów z tytułu dzierżawy infrastruktury przez Cyfrowy Polsat. Tym samym model biznesowy ICOK Polsat jest mniej ryzykowny niż w przypadku operatorów komórkowych.

Podsumowanie

Inwestycja w akcje ICOK Polsat może być interesująca dla inwestorów poszukujących stabilnych i przewidywalnych zysków w sektorze telekomunikacyjnym. Spółka zarządza infrastrukturą wykorzystywaną przez Cyfrowy Polsat, lidera rynku płatnej telewizji i jednego z głównych operatorów komórkowych w Polsce.

ICOK Polsat Cyfrowy notuje systematyczny wzrost przychodów i zysków netto, a jego akcje wyceniane są z dyskontem w stosunku do potencjału spółki. Atutem jest skala działalności i dominująca pozycja Cyfrowego Polsatu, którego infrastrukturą zarządza ICOK. Pozytywnie należy ocenić stabilną dywidendę na poziomie 4-5% wypłacaną akcjonariuszom.

ICOK Cyfrowy Polsat ma też pewne słabości, takie jak uzależnienie od jednego głównego klienta, jakim jest Cyfrowy Polsat. Niemniej dobra kondycja finansowa spółki matki i rosnące przychody z tytułu rozwoju sieci 5G ograniczają to ryzyko. Inwestycja w ICOK Polsat powinna przynieść zadowalające stopy zwrotu w horyzoncie kilku lat.

Podsumowując, ICOK Cyfrowy Polsat to stabilny wybór dla inwestorów ceniących bezpieczeństwo i regularny dochód z dywidendy. Akcje spółki mają potencjał wzrostu w średnim i długim terminie dzięki rozwojowi usług telekomunikacyjnych w Polsce. To interesująca alternatywa dla lokat bankowych czy obligacji skarbowych.

Najczęściej zadawane pytania

Aby kupić akcje ICOK Polsat należy otworzyć rachunek maklerski w dowolnym domu maklerskim, np. mBanku, BNP Paribas czy DM BOŚ. Można to zrobić przez internet lub w oddziale. Następnie trzeba zasilić rachunek środkami, a potem złożyć zlecenie kupna akcji ICOK Polsat (kod ISIN PLLSAT000011). Realizacja zlecenia zajmuje zwykle 1-2 dni robocze. Prowizja maklerska to ok. 0,39% wartości transakcji.

Kurs akcji ICOK Polsat wynosi obecnie ok. 7,20 zł (stan na 11.11.2023 r.). Warto na bieżąco śledzić notowania spółki w serwisie GPW oraz porównywać je z rekomendacjami analityków biur maklerskich dla tej spółki.

Większość analityków spodziewa się, że akcje ICOK Polsat mogą przynieść 10-15% zwrotu rocznie w horyzoncie 2-3 lat. Składa się na to zarówno wzrost kursu, jak i dywidenda na poziomie 4-5% wypłacana regularnie przez spółkę.

Należy pamiętać, że inwestowanie w akcje obarczone jest ryzykiem straty części lub całości zainwestowanych środków. W przypadku ICOK Polsat kluczowe ryzyko to pogorszenie się kondycji finansowej Cyfrowego Polsatu, któremu spółka wynajmuje infrastrukturę.

Warto śledzić raporty analityków biur maklerskich z rekomendacjami dla akcji ICOK Polsat. Analizy publikują m.in. BM mBanku, BM PKO BP, Pekao Investment Banking czy Trigon DM. Dostarczą one dodatkowych informacji przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnej.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
 2. Kto zyskał, a kto stracił na GPW? Kluczowe informacje o branżach i hossach.
 3. Jak skutecznie zacząć swoją przygodę z inwestowaniem w złoto? - Poradnik dla początkujących
 4. Jak wykonać przelew w PKO BP? Szybko i bezpiecznie przez internet i aplikację.
 5. Pięć nieznanych uroków Polski, które przyciągną tłumy turystów
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły