News

Idą wielkie zmiany dla Polaków. Musisz wiedzieć!

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak29.12.20237 min.
Idą wielkie zmiany dla Polaków. Musisz wiedzieć!

Idą wielkie zmiany dla Polaków, które wejdą w życie już od stycznia 2024 roku. Przede wszystkim wzrośnie płaca minimalna oraz świadczenie 500 plus. Ponadto rodzice i nauczyciele otrzymają wyższe wynagrodzenia. Niestety podniosą się również podatki i opłaty lokalne. Sporo zmian czeka także kierowców - wyższe kary za brak OC, nowe paliwo E10 czy przepisy dotyczące rejestracji aut używanych. Warto zapoznać się ze wszystkimi szczegółami.

Wzrost najniższej krajowej

Najniższa krajowa od 1 stycznia 2024 roku wzrośnie do 4242 zł brutto, a stawka godzinowa do 27,7 zł brutto. Jest to znacząca podwyżka w porównaniu do obecnych stawek. Zdecydował o tym jeszcze poprzedni rząd Prawa i Sprawiedliwości. Podniesienie płacy minimalnej ma na celu choć częściowe zrekompensowanie skutków wysokiej inflacji.

Kolejna podwyżka najniższej krajowej nastąpi w lipcu 2024 roku. Wtedy pensja minimalna wzrośnie do 4300 zł brutto, a stawka godzinowa do 28,1 zł brutto. Dla wielu Polaków, zwłaszcza tych najuboższych, jest to dobra wiadomość. Wyższe wynagrodzenie pozwoli im łatwiej przetrwać trudny okres drożyzny.

Mieszane uczucia przedsiębiorców

Z drugiej strony podwyżka płacy minimalnej to większy koszt dla pracodawców. Ci muszą znaleźć dodatkowe środki na pokrycie rosnących wynagrodzeń. Dotknie to zwłaszcza mniejsze, rodzinne firmy. Niektórzy przedsiębiorcy ostrzegają nawet, że będą musieli zwalniać pracowników, jeśli koszty pracy wzrosną zbyt mocno.

Podwyżka 500 plus do 800 zł

Rząd zdecydował także o podniesieniu świadczenia 500 plus, aby choć trochę złagodzić negatywne skutki inflacji dla budżetów domowych rodzin z dziećmi. Od 1 stycznia 2024 roku 500 plus wzrośnie z 500 zł do 800 zł na każde dziecko. Podwyższona kwota ma obowiązywać przez cały 2024 rok.

Z dodatkowych 300 zł na potomka mogą skorzystać wszyscy uprawnieni rodzice, którzy składają wnioski o 500 plus. Szacuje się, że ze świadczenia korzysta obecnie ok. 6,5 mln dzieci. Podwyżka będzie więc sporym wsparciem dla polskich rodzin.

Czy starczy pieniędzy na realizację obietnic?

Niestety na realizację rozszerzonego 500 plus potrzeba dodatkowo ok. 15 mld zł. Rodzi się pytanie, czy w trudnej sytuacji budżetowej państwo znajdzie aż tak duże pieniądze. Nowy rząd zapewnia, że w budżecie zabezpieczono już środki na ten cel. Jednak ekonomiści mają co do tego pewne wątpliwości.

Czytaj więcej: Kluczowa linia kolejowa w Rosji zdewastowana - Ukraina zaatakowała strategiczny cel

Wyższe wynagrodzenia nauczycieli

W 2024 roku wzrosną także wynagrodzenia w oświacie. Jest to realizacja obietnic, jakie złożył poprzedni rząd. Płace nauczycieli zasadniczych wzrosną od stycznia o 30 proc., a w przypadku nauczycieli początkujących podwyżka sięgnie 33 proc. To największa podwyżka dla tego sektora od wielu lat.

Stanowisko Wzrost wynagrodzenia
Nauczyciel początkujący 33%
Nauczyciel zasadniczy 30%

Celem jest zatrzymanie nauczycieli w zawodzie i zachęcenie nowych osób do podjęcia pracy w szkolnictwie. W przeciwnym razie groził niedobór kadry w polskich szkołach, co negatywnie odbiłoby się na jakości edukacji.

Związki zawodowe żądają więcej

Jednak związki zawodowe uznają, że 30-procentowa podwyżka to za mało biorąc pod uwagę dotychczasowe zaniedbania i trudną sytuację finansową nauczycieli. Domagają się dalszego, stopniowego podnoszenia płac pedagogów w kolejnych latach.

Podatki i opłaty lokalne w górę

Idą wielkie zmiany dla Polaków. Musisz wiedzieć!

Niestety wraz z Nowym Rokiem wzrosną również podatki i opłaty lokalne. Jest to efekt corocznej waloryzacji stawek podatków o wskaźnik inflacji. W 2024 roku podwyżka wyniesie średnio ok. 15 proc. w stosunku do stawek z 2023 roku.

Podatek od nieruchomości wyższy średnio o 15 proc.

Podatek od nieruchomości mieszkalnych wzrośnie o 0,15 zł za m2 i wyniesie 1,15 zł. Jeszcze większa podwyżka czeka podatników posiadających nieruchomości wykorzystywane do działalności gospodarczej - tutaj wzrost sięgnie 4,32 zł za m2, co oznacza stawkę 33,10 zł. To spore obciążenie dla przedsiębiorców.

Z kolei maksymalne stawki podatku od gruntów uzależnione są od rodzaju i przeznaczenia ziemi. I tak np. za grunty związane z firmą trzeba będzie zapłacić 1,34 zł za m2. Wzrośnie również podatek od środków transportowych czy opłaty za psy.

Należy jednak podkreślić, że są to górne widełki stawek, a ostateczną decyzję o ich wysokości podejmą lokalne samorządy.

Nowe przepisy dla kierowców

Od 2024 roku kierowców czeka sporo zmian w przepisach i opłatach. Już w styczniu wejdą w życie regulacje zaostrzające kary za jazdę bez OC. Mandat wzrośnie do 8500 zł i będzie naliczany proporcjonalnie do długości "okresu bezpolisowego".

Nowe paliwo E10 i przepisy dotyczące rejestracji aut

Kolejna ważna zmiana to wprowadzenie od stycznia 2024 r. benzyny E10 z wyższą zawartością biokomponentów. Będzie to problem dla właścicieli starszych samochodów, nie dostosowanych do jej tankowania. Nowe przepisy wprowadzają też obowiązek rejestracji w ciągu 30 dni aut używanych przez osoby prywatne.

W dalszej perspektywie na kierowców nakładane będą kolejne ograniczenia i opłaty, np. tzw. podatek od samochodów spalinowych, który pojawi się najprawdopodobniej pod koniec 2024 r.

Zmiany dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy również muszą liczyć się ze sporymi zmianami od nowego roku. Przede wszystkim mocno wzrosną składki na ZUS. Tylko z powodu podniesienia najniższej krajowej składki poszybują w górę o ponad 130 zł. Średnio podwyżka dla drobnych firm wyniesie ok. 250 zł miesięcznie.

Utrudnienia w zwalnianiu pracowników

Nowelizacja Kodeksu pracy z początkiem 2024 r. wprowadza również pewne utrudnienia w zwalnianiu personelu. Zwiększona zostanie ochrona pracowników przed zwolnieniem. Poza tym zatrudniony, który zaskarży zwolnienie do sądu pracy, zachowa posadę aż do zakończenia postępowania.

Te wszystkie zmiany to kolejne wyzwania, z jakimi mierzyć się będą przedsiębiorcy. Dodatkowe koszty i biurokracja mogą negatywnie wpłynąć na kondycję części firm.

Podsumowanie

Przedstawiony artykuł omawia liczne zmiany, jakie czekają polskie gospodarstwa domowe i firmy od początku 2024 roku. Pozytywną informacją dla wielu osób będzie przede wszystkim wzrost minimalnego wynagrodzenia do 4242 zł brutto oraz podwyższenie świadczenia 500 plus do 800 zł. Wyższe płace otrzymają również nauczyciele. Te zmiany powinny choć trochę wesprzeć budżety domowe w trudnych czasach drożyzny.

Niestety wraz z Nowym Rokiem podniosą się także podatki i opłaty lokalne średnio o 15%. Dotknie to zarówno osób fizycznych, jak i prowadzących działalność gospodarczą. Sporo nowości czeka również kierowców - m.in. podwyższone kary za brak OC, nowe paliwo E10 czy obowiązek rejestracji aut używanych.

Duże zmiany nadejdą także dla przedsiębiorców prowadzących firmy. Będą musieli zmierzyć się ze wzrostem składek ZUS i kosztów pracy. Ponadto nowelizacja Kodeksu pracy utrudni im zwalnianie pracowników. Te dodatkowe obciążenia mogą negatywnie wpłynąć na niektóre biznesy.

Podsumowując, od stycznia 2024 roku czeka nas wiele istotnych zmian w obszarze podatków, świadczeń społecznych, rynku motoryzacyjnego i działalności gospodarczej. Należy dobrze się z nimi zapoznać, aby się do nich przygotować.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły