News

Inflacja znowu rośnie - ceny paliw idą w górę!

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk15.12.20235 min.
Inflacja znowu rośnie - ceny paliw idą w górę!

Inflacja znowu rośnie, a wraz z nią ceny paliw. W listopadzie wskaźnik CPI wzrósł do 6,6% w skali roku. Głównym motorem wzrostu były rosnące ceny benzyny i oleju napędowego, które zwiększyły się o blisko 9% w porównaniu z październikiem. Taka sytuacja mocno obciąża portfele kierowców. Eksperci przewidują, że grudzień przyniesie dalszy wzrost inflacji. Rząd podejmuje działania mające ograniczyć skutki drożyzny, ale na razie bezskutecznie.

Inflacja w górę

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, wskaźnik inflacji CPI w listopadzie wzrósł do 6,6% w skali roku. To wynik wyższy od wstępnych szacunków na poziomie 6,5%. W ujęciu miesięcznym inflacja wyniosła 0,7%.

Jak podkreśla Monika Kurtek, główny ekonomista Banku Pocztowego, największe wzrosty cen odnotowano w kategoriach transportu (+5,1%) oraz żywności i napojów bezalkoholowych (+0,9%). Spadki cen zanotowano natomiast w wyposażeniu mieszkań, rekreacji, kulturze i łączności.

Inflacja bazowa, bez uwzględnienia cen żywności i energii, obniżyła się nieznacznie do 7,3-7,4% z 8% w październiku. Wciąż jednak utrzymuje się na wysokim poziomie.

Uderzający wzrost cen paliw

Jak zauważa ekspertka, uderzający jest wzrost cen paliw o 9% w skali miesiąca, podczas gdy miesiąc wcześniej odnotowano spadek o 4,2%. To głównie rosnące ceny benzyny i oleju napędowego przyczyniły się do wzrostu ogólnego wskaźnika cen towarów i usług.

Można więc oczekiwać, że w grudniu również ceny paliw będą motorem napędowym inflacji. Według prognoz inflacja może wynieść nawet 6,7-6,8% w skali roku. Nie można też wykluczyć utrzymania na poziomie z października i listopada, czyli 6,6%.

Wpływ na portfele kierowców

Rosnące ceny paliw boleśnie odczuwają kierowcy, dla których jest to podstawowy koszt związany z utrzymaniem samochodu. Według danych GUS średnia cena litra benzyny Pb95 w grudniu 2022 wynosiła 6,67 zł, a oleju napędowego 7,60 zł.

Oznacza to wzrost w stosunku do 2021 r. odpowiednio o 25,2% dla benzyny i 36,9% dla diesla. Przy średnim przebiegu samochodu rzędu 15 tys. km rocznie daje to dodatkowy wydatek około 1500-2000 zł na paliwo.

Wpływ na gospodarstwa domowe

Wzrost cen paliw przekłada się także na wyższe koszty transportu towarów, a to z kolei napędza inflację i podwyżki cen wielu artykułów. Finalnie odbija się to na domowych budżetach Polaków w postaci rosnących wydatków na żywność, chemii i innych niezbędnych produktów.

Czytaj więcej: Kluczowy wyrok o losie Polaków.arez że o losie

Rządowe działania antyinflacyjne

Rząd podejmuje działania mające złagodzić skutki wysokiej inflacji dla społeczeństwa. Wprowadzono m.in. obniżkę stawek VAT na żywność, paliwa i energię, dodatki osłonowe dla najuboższych oraz zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych.

Niestety na razie działania te przynoszą umiarkowane rezultaty. Inflacja w dalszym ciągu rośnie, a prognozy na 2023 r. nie napawają optymizmem. Konieczne mogą być kolejne kroki antyinflacyjne.

Średnia cena litra benzyny Pb95 w grudniu 2022 6,67 zł
Średnia cena litra oleju napędowego w grudniu 2022 7,60 zł

Prognozy na przyszłość

Inflacja znowu rośnie - ceny paliw idą w górę!

Eksperci szacują, że średnioroczna inflacja w 2023 r. sięgnie 11,6%.Wpływ na to będą miały m.in. podwyżki płacy minimalnej, zwiększenie świadczenia 500+ do 800 zł oraz wzrost niektórych podatków i opłat.

Z drugiej strony od marca 2024 r. można spodziewać się stopniowego spadku wskaźnika CPI, ze względu na bardzo wysoką bazę odniesienia z 2023 r. Według szacunków w 2024 r. średnia inflacja wyniesie ok. 5,7%.

Pytaniem otwartym pozostaje, co stanie się w dalszej perspektywie. Będzie to zależało od decyzji administracyjnych rządu.

Perspektywy walki z drożyzną

Obecne dane inflacyjne nie zmieniają nic jeśli chodzi o decyzje Rady Polityki Pieniężnej. Stopy procentowe najprawdopodobniej będą utrzymane na niezmienionym poziomie co najmniej do marca 2024 r.

Aby skutecznie ograniczyć inflację potrzebne są dalsze reformy gospodarcze, zacieśnienie polityki fiskalnej i monetarnej oraz umocnienie złotego. Tylko kompleksowe działania dadzą szansę na powrót inflacji do celu NBP w średnim okresie.

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem najnowsze dane dotyczące inflacji w Polsce. Zwróciłem uwagę na wzrost wskaźnika CPI do 6,6% r/r w listopadzie oraz na uderzający wzrost cen paliw o 9% m/m. To właśnie rosnące ceny benzyny i oleju napędowego mają kluczowy wpływ na ogólny poziom inflacji.

Przeanalizowałem również konsekwencje drożejących paliw dla portfeli kierowców. Wzrost o 25-37% r/r oznacza dodatkowy wydatek rzędu 1500-2000 zł rocznie na tankowanie. Ponadto drożejące paliwa windują ceny wielu towarów i usług, co uderza w domowe budżety.

Napisałem także o działaniach rządu mających złagodzić skutki inflacji, takich jak obniżki podatków czy dodatki osłonowe. Jak dotąd efekty tych kroków są umiarkowane. Inflacja wciąż rośnie, a prognozy na 2023 r. przewidują jej średni poziom nawet 11,6%.

Na koniec wspomniałem o perspektywach walki z drożyzną. Moim zdaniem niezbędne są tu dalsze reformy gospodarcze i umocnienie złotego. Tylko to pozwoli ograniczyć inflację w dłuższej perspektywie czasowej.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.