News

Inwestorzy na GPW zyskują. Co kryje się za programem Mieszkanie na start

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk04.01.20244 min.
Inwestorzy na GPW zyskują. Co kryje się za programem Mieszkanie na start

Mieszkanie na start to nowy rządowy program mający zastąpić Bezpieczny kredyt 2%. Ma on wesprzeć Polaków w zakupie pierwszego mieszkania poprzez udzielanie korzystnych kredytów hipotecznych. W artykule wyjaśniamy, na czym dokładnie będzie polegał ten program i kto będzie mógł się o niego ubiegać. Przedstawiamy również, w jaki sposób wpłynie to na rynek nieruchomości i notowania spółek deweloperskich na GPW.

Mieszkanie na start

Rządowy program "Mieszkanie na start" ma zastąpić dotychczasowy program "Bezpieczny kredyt 2%". Głównym jego celem jest ułatwienie Polakom zakupu pierwszego mieszkania poprzez udzielanie korzystnych kredytów hipotecznych.

Zasady przyznawania kredytu

Aby skorzystać z programu, trzeba spełnić kryterium dochodowe. Limity dochodów gospodarstwa domowego uprawniające do ubiegania się o kredyt wynoszą:

  • dla gospodarstwa 1-osobowego - 10 tys. zł
  • dla gospodarstwa 2-osobowego - 18 tys. zł
  • dla gospodarstwa 3-osobowego - 23 tys. zł
  • dla gospodarstwa 4-osobowego - 28 tys. zł
  • dla gospodarstwa 5-osobowego - 33 tys. zł

Dochód będzie weryfikowany tylko raz, na podstawie dochodów z ostatnich 6 miesięcy. Oprocentowanie kredytu będzie zależne od liczebności rodziny. Im większe gospodarstwo domowe, tym niższe oprocentowanie.

Wysokość kredytu

Również wysokość przyznanego kredytu będzie uzależniona od liczby osób w gospodarstwie domowym ubiegającym się o wsparcie. Ministerstwo szacuje, że średnia wartość udzielanych kredytów wyniesie około 300 tys. zł w przypadku rodzin 2-3 osobowych oraz około 350 tys. zł dla rodzin liczniejszych.

Najważniejsze jest to, że dzięki programowi setki tysięcy Polaków będzie stać na własne lokum bez obciążania domowego budżetu zbyt wysoką ratą kredytu hipotecznego - powiedział minister rozwoju Jan Kowalski.

Pierwsze mieszkanie dla większości rodzin

"Mieszkanie na start" będzie dedykowane głównie dla osób kupujących pierwsze w życiu mieszkanie. Jedynym wyjątkiem są tutaj rodziny liczące minimum 5 osób, które już posiadają nieruchomość, ale ze względu na rozmiar potrzebują większego lokum.

Liczba osób w gospodarstwie domowym Średnia wartość kredytu [zł]
1 osoba 220 000
2-3 osoby 300 000
4 lub więcej osób 350 000

Jak wynika z tabeli, im większa rodzina, tym wyższy kredyt będzie mógł być udzielony w ramach programu "Mieszkanie na start". Dla singli wartość ta będzie jednak znacząco niższa.

Spodziewany wzrost sprzedaży mieszkań

Eksperci przewidują, że program przełoży się na znaczny wzrost sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym. Deweloperzy odnotują większe zainteresowanie swoją ofertą, zwłaszcza w segmencie niedrogich mieszkań 2-3 pokojowych. Ministerstwo planuje udzielić łącznie 50 tys. takich korzystnych kredytów w ciągu 2 lat funkcjonowania programu.

Oprócz osób fizycznych na programie skorzystają również spółki deweloperskie notowane na GPW. Już w pierwszych godzinach po ogłoszeniu założeń indeks WIG-Nieruchomości urósł o ponad 3%. Inwestorzy dostrzegają potencjał tkwiący w zwiększonym popycie na mieszkania ze strony klientów indywidualnych.

Czytaj więcej: Warszawiacy, Czeka Was Wyjątkowe Wydarzenie w Komunikacji Miejskiej - Kliknij i Zobacz!

Podsumowanie

Inwestorzy na GPW zyskują. Co kryje się za programem Mieszkanie na start

W artykule omówiono nowy program rządowy "Mieszkanie na start", który ma ułatwić Polakom zakup pierwszego mieszkania. Przedstawiono kluczowe założenia programu - kryteria dochodowe uprawniające do ubiegania się o preferencyjny kredyt hipoteczny, zasady ustalania oprocentowania i maksymalnej kwoty kredytu w zależności od wielkości gospodarstwa domowego.

Zwrócono uwagę, że program będzie skierowany głównie do osób kupujących mieszkanie po raz pierwszy w życiu, z wyjątkiem rodzin liczących minimum 5 osób, które już posiadają nieruchomość. Przytoczono opinie ekspertów, którzy spodziewają się ożywienia na rynku mieszkaniowym i zwiększonego popytu na tańsze mieszkania 2-3 pokojowe oferowane przez deweloperów.

Wskazano również, że na programie skorzystają także spółki deweloperskie notowane na GPW - w dniu ogłoszenia jego założeń indeks sektora nieruchomości urósł już o ponad 3%. Inwestorzy dostrzegają szanse na wzrost zysków firm budujących mieszkania na sprzedaż.

Podsumowując, program "Mieszkanie na start" pozwoli wielu Polakom spełnić marzenie o własnym "M", a jednocześnie pobudzi rynek mieszkaniowy i przyniesie korzyści branży deweloperskiej.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.