Nieruchomości

Inwestuj w nieruchomości: pomagamy zdobyć kredyt na mieszkanie w Krakowie za 2 procent

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska15.12.20238 min.
Inwestuj w nieruchomości: pomagamy zdobyć kredyt na mieszkanie w Krakowie za 2 procent

Jak kupić mieszkanie w Krakowie? To pytanie zadaje sobie teraz wielu Polaków, którzy chcą skorzystać z programu Pierwsze Mieszkanie i możliwości zaciągnięcia Bezpiecznego Kredytu 2%. Ten artykuł pomoże Ci dowiedzieć się wszystkiego na temat szans na zakup mieszkania w Krakowie za pomocą preferencyjnego kredytu - ile kosztują mieszkania, jaką kwotę możesz pożyczyć w banku i na jak duże mieszkanie Cię stać.

Kluczowe wnioski:
 • Mieszkania w Krakowie są drogie, ale kredyt 2% zwiększa szanse na ich zakup.
 • Zdolność kredytowa zależy od dochodów - im wyższe zarobki, tym większa szansa na lepsze mieszkanie.
 • Najtańsze mieszkania znajdziesz m.in. na Bieżanowie, w Nowej Hucie czy Bieńczycach.
 • pilnuj limitów cenowych przy wyborze mieszkania, żeby spełniało wymogi kredytu 2%.
 • Pamiętaj o spełnieniu także innych warunków, np. wieku czy braku własności mieszkania.

Ile kosztują mieszkania w Krakowie i jak duże można kupić za kredyt 2%?

Ceny mieszkań w Krakowie należą do jednych z najwyższych w Polsce. Według danych z sierpnia 2023 r. średnia cena za 1 m2 wynosi 11 454 zł. Drożej jest tylko w Warszawie i Gdańsku. W zależności od lokalizacji ceny w Krakowie wahają się od ponad 15 tys. zł za m2 na Starym Mieście do około 9 tys. zł za m2 na obrzeżach miasta.

Tymczasem na mocy rządowego programu Pierwsze Mieszkanie można otrzymać kredyt hipoteczny z dopłatą, tzw. Bezpieczny Kredyt 2%. Jego maksymalna kwota wynosi 500 tys. zł w przypadku singli i 600 tys. zł dla małżeństw z dzieckiem. Dodatkowo do takiego kredytu można dodać wkład własny w wysokości nawet 200 tys. zł.

Oznacza to, że za kredyt 2% w Krakowie można kupić mieszkanie o powierzchni:

 • dla singla bez wkładu własnego - do ok. 43 m2
 • dla singla z wkładem własnym 200 tys. zł – do ok. 61 m2
 • dla małżeństwa z dzieckiem bez wkładu własnego – do ok. 52 m2
 • dla małżeństwa z dzieckiem i z wkładem własnym 200 tys. zł – do ok. 69 m2

Wszystko jednak zależy od dochodów, bo im wyższa zdolność kredytowa, tym większą kwotę można pożyczyć.

Jak zwiększyć szanse na lepsze mieszkanie w Krakowie?

Aby mieć szansę na zakup większego mieszkania w Krakowie z kredytem 2%, należy:

 • maksymalizować dochody, np. dorabiając w dodatkowej pracy
 • zgromadzić jak największy wkład własny
 • szukać okazji w niższych cenach na obrzeżach Krakowa

Kto może wziąć kredyt 2% i jaką kwotę bank pożyczy w zależności od dochodów?

Kredyt 2% nie jest dostępny dla każdego. Aby go otrzymać, trzeba spełnić kilka warunków.

Przede wszystkim wiek wnioskodawcy nie może przekraczać 45 lat (w przypadku małżeństw wystarczy, że jedna osoba ma mniej niż 45 lat). Ponadto ani wnioskodawca, ani jego małżonek nie mogą mieć na własności innego mieszkania lub domu. Ostatnim ograniczeniem jest fakt, że w ciągu ostatnich 3 lat nie można było wziąć kredytu hipotecznego.

Wysokość dochodów wpływa natomiast na kwotę kredytu 2%, jaką bank jest skłonny pożyczyć. Sprawdzamy to na przykładzie wyliczeń jednego z banków dla rodziny 2+1 i singla:

Wysokość dochodów singiel małżeństwo z dzieckiem
3 tys. zł 150 tys. zł brak zdolności
4 tys. zł 285 tys. zł 135 tys. zł
5 tys. zł 410 tys. zł 260 tys. zł
6 tys. zł 495 tys. zł 380 tys. zł
8 tys. zł i więcej 500 tys. zł 600 tys. zł

Oznacza to, że przy wyższych dochodach można liczyć na wyższą zdolność kredytową i szansę na lepsze mieszkanie. Dotyczy to zwłaszcza małżeństw, które przy 1 dochodzie na poziomie minimum 5-6 tys. zł mogą optymalnie wykorzystać limit kredytu 2%.

Czytaj więcej: Podstawy Amortyzacji Mieszkań na Wynajem: Zrozum i Zastosuj w Nowym Ładzie

Gdzie w Krakowie są najtańsze mieszkania, które można kupić dzięki kredytowi 2%?

Ceny mieszkań w Krakowie są zróżnicowane w zależności od dzielnicy. Zdecydowanie najdrożej jest na Starym Mieście, gdzie średnia cena za m2 sięga 15,5 tys. zł. Wysokie ceny utrzymują się też w ścisłym centrum oraz w prestiżowych dzielnicach takich jak Zwierzyniec czy Krowodrza.

Jednocześnie są obszary Krakowa, gdzie za metr kwadratowy trzeba zapłacić znacznie mniej. Według danych z sierpnia 2023 r. do najtańszych dzielnic zaliczają się:

 • Bieżanów-Prokocim – 9987 zł/m2
 • Bieńczyce – 9843 zł/m2
 • Nowa Huta – 9660 zł/m2
 • Mistrzejowice – 9624 zł/m2
 • Swoszowice – 9535 zł/m2
 • Wzgórza Krzesławickie – 8843 zł/m2

Właśnie tam, przy odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej, można za kredyt 2% kupić mieszkanie nawet 80-90 m2. Trzeba jednak pamiętać o limitach cenowych przy wyborze konkretnego lokum.

Jak duże mieszkanie w Krakowie możesz kupić za kredyt 2% w zależności od sytuacji?

Inwestuj w nieruchomości: pomagamy zdobyć kredyt na mieszkanie w Krakowie za 2 procent

Kluczowym czynnikiem determinującym wielkość mieszkania, jakie można kupić w Krakowie dzięki kredytowi 2%, jest zdolność kredytowa. A ta bezpośrednio zależy od dochodów i innych zobowiązań.

Ile m2 dla singla?

Singiel z dochodem rzędu 4 tys. zł miesięcznie i bez innych kredytów może liczyć na 285 tys. zł kredytu. Przy średniej cenie 11,5 tys. zł/m2 daje to mieszkanie ok. 25 m2.

Osoba stanu wolnego z dochodem 8 tys. zł i wkładem własnym 200 tys. zł może kupić nawet ponad 60-metrowe mieszkanie (przy maksymalnym wykorzystaniu limitów).

Ile m2 dla małżeństwa z dzieckiem?

Pary z dzieckiem i łącznym dochodem 4-5 tys. zł na jedną osobę mogą liczyć nawet na 50 m2. Przy dochodzie rzędu 8 tys. zł dla każdego małżonka i wkładzie własnym zbliżonym do limitu daje to nawet 80 m2.

Wszystko to przy założeniu, że lokalizacja i cena metra kwadratowego pozwolą na wykorzystanie maksymalnych limitów kredytu 2%.

Jaka jest szansa na zakup mieszkania w Krakowie z kredytem 2%?

Ogólna liczba ofert sprzedaży mieszkań w Krakowie to kilka tysięcy lokali. Z czego ponad 900 dotyczy mieszkań w cenie do 500 tys. zł, a prawie 1900 – w cenie do 600 tys. zł. Tyle wynoszą limity kredytu 2% odpowiednio dla singli i małżeństw.

Oznacza to, że na ok. 7,5 tys. wszystkich ofert ok. 40% spełnia kryterium cenowe dla kredytu 2%. Realnie zatem na zakup mieszkania za preferencyjny kredyt hipoteczny pozostaje kilkaset możliwych opcji. Trzeba jednak pamiętać, że liczy się także zdolność kredytowa.

Ilu mieszkańców Krakowa spełnia warunki programu kredytu 2%?

Według danych GUS w Krakowie mieszka ok. 770 tys. osób. Z czego ponad 530 tys. w wieku do 45 lat. To właśnie główny warunek, który trzeba spełnić, by ubiegać się o kredyt hipoteczny na preferencyjnych warunkach.

Jednocześnie zdecydowana większość statystycznych Polaków nie posiada na własności innej nieruchomości. Dotyczy to także Krakowa, gdzie odsetek właścicieli mieszkań nie przekracza 65%.

Biorąc pod uwagę fakt, że w ostatnich latach niewiele osób decydowało się na zakup mieszkania na kredyt ze względu na wysokie raty, wychodzi na to, że zdecydowana większość mieszkańców Krakowa teoretycznie kwalifikuje się do programu. Pozostaje kwestia realnej zdolności kredytowej.

Jak obliczyć zdolność kredytową na kredyt 2% i ratę takiego kredytu?

Zdolność kredytową na potrzeby kredytu 2% hipotecznego wylicza się podobnie jak w przypadku zwykłych kredytów mieszkaniowych. Kluczowe są dochody wnioskodawcy i współmałżonka (jeśli występuje) pomniejszone o koszty utrzymania. Do tego bank sprawdza obciążenia z innych kredytów.

Można to zrobić samodzielnie, korzystając z dostępnych w sieci kalkulatorów kredytowych. Wystarczy wpisać niezbędne dane, w tym dochody, liczbę osób w gospodarstwie domowym, wysokość aktualnych rat kredytowych i pożądaną kwotę kredytu 2%, aby poznać decyzję banku.

Banki posługują się podobnymi narzędziami, tyle że dysponują dodatkowymi danymi pozyskanymi z bazy KNF. Stąd też warto sprawdzić zdolność także bezpośrednio w banku, który na podstawie złożonych dokumentów przedstawi indywidualną ofertę z konkretną ratą kredytu 2%.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania do kupna za kredyt 2% w Krakowie?

Wybierając mieszkanie w Krakowie na kredyt 2% warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii.

Przede wszystkim musi ono zmieścić się w granicach limitu cenowego, czyli:

 • do 500 tys. zł dla singla
 • do 600 tys. zł dla pary/małżeństwa z dzieckiem

Oprócz ceny metra kwadratowego liczy się lokalizacja. Korzystniej jest wybrać tańszą dzielnicę, jak Nowa Huta czy Bieżanów, dzięki czemu można nabyć większe mieszkanie spełniające wymogi programu.

Istotny

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
 4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły