News

Jak COVID-19 zmienił demografię w Europie? Pozycja Polski zaskakuje!

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak27.11.20235 min.
Jak COVID-19 zmienił demografię w Europie? Pozycja Polski zaskakuje!

Pandemia COVID-19 miała ogromny wpływ na demografię Europy, powodując znaczny spadek liczby ludności. Jak wynika z najnowszych danych Eurostatu, w 2021 roku populacja Unii Europejskiej zmniejszyła się aż o 265,3 tys. osób. Co zaskakujące, Polska znalazła się w grupie krajów najbardziej dotkniętych negatywnymi zmianami demograficznymi. Na wielu obszarach naszego kraju odnotowano rekordowo niski przyrost naturalny.

Kluczowe wnioski:
 • W Polsce w 2022 roku było aż o 143 tys. więcej zgonów niż urodzeń.
 • Spodziewana liczba urodzeń w tym roku może być najniższa od czasów II wojny światowej.
 • Ujemny przyrost odnotowano praktycznie na każdym obszarze naszego kraju.
 • Zmiany demograficzne spotęgował negatywny wpływ pandemii COVID-19.
 • Sytuacja demograficzna Polski zaskakuje na tle innych krajów UE.

Spadek liczby ludności UE o 265 tys. w 2021 roku

Według najnowszych danych Eurostatu, w 2021 roku populacja Unii Europejskiej zmniejszyła się o 265,3 tys. osób. Jest to znaczący spadek, biorąc pod uwagę, że mówimy o populacji liczącej setki milionów ludzi. Co istotne, na te negatywne zmiany demograficzne złożyły się zarówno naturalne trendy, jak starzenie się społeczeństwa i zmniejszająca się liczba urodzeń, jak i bezpośredni wpływ pandemii COVID-19.

Okres pandemii przyniósł ze sobą wzrost liczby zgonów, co tylko pogłębiło i przyspieszyło niekorzystne zmiany demograficzne. Widać więc wyraźnie, że kryzys zdrowotny miał realne konsekwencje dla struktury ludnościowej Europy. Jeśli nie nastąpi odwrócenie tych trendów, może to prowadzić do problemów ekonomicznych i społecznych w perspektywie kolejnych dekad.

Problemy demograficzne Polski

Polska znalazła się w grupie krajów najmocniej dotkniętych spadkiem liczby ludności. Prawie każdy region naszego kraju odnotował ujemny przyrost naturalny, znacznie gorszy od unijnej średniej. Szczególnie niepokojąca jest sytuacja na tzw. ścianie wschodniej, gdzie współczynniki są nawet 3-krotnie niższe niż w UE.

W 2022 roku w Polsce odnotowano aż o 143 tys. więcej zgonów niż urodzeń. Dla porównania, jeszcze przed pandemią, w 2019 roku różnica ta wynosiła 35 tys. Pokazuje to, jak bardzo COVID-19 wpłynął na pogłębienie i przyspieszenie niekorzystnych trendów demograficznych.

Najmniej urodzeń w Polsce od czasów II wojny światowej

Kolejnym niepokojącym sygnałem jest rekordowo niska liczba urodzeń w Polsce. Według prognoz, w 2023 roku urodzi się mniej niż 280 tys. dzieci. Byłby to najgorszy wynik od czasów II wojny światowej. Pokazuje to, jak trudna jest obecnie sytuacja demograficzna naszego kraju.

Polska znalazła się w grupie krajów najbardziej dotkniętych negatywnymi zmianami demograficznymi.

Niska dzietność to efekt wielu czynników - trudnej sytuacji materialnej młodych ludzi, niepewności co do przyszłości czy odkładania decyzji o posiadaniu dzieci. Niestety wszystko wskazuje na to, że bez zdecydowanych działań ze strony rządu, niekorzystne trendy się utrzymają.

Czytaj więcej: Odkryj dlaczego Większość Samochodów Rolls-Royce Nadaje się do Jazdy: Wywiad o Przyszłości Marki

Wpływ COVID-19 na demografię Europy

Jak pokazują zaprezentowane dane, pandemia COVID-19 istotnie wpłynęła na zmiany demograficzne w Europie, pogłębiając niekorzystne trendy. Najmocniej odczuwalne jest to w Polsce, gdzie odnotowano rekordowy spadek przyrostu naturalnego i najniższą liczbę urodzeń od dekad.

Konsekwencje tych zmian będą odczuwalne w perspektywie wielu lat. Starzejące się społeczeństwo, coraz mniejsza liczba ludzi aktywnych zawodowo, rosnące obciążenie systemów emerytalnych i ochrony zdrowia - to tylko niektóre z problemów, z jakimi mierzyć się będzie Europa.

Aby zahamować niekorzystne trendy potrzebne są zdecydowane działania ze strony rządów poszczególnych państw. W przypadku Polski konieczne wydają się zmiany w polityce prorodzinnej i mieszkaniowej, a także poprawa sytuacji ekonomicznej młodych ludzi.

Działania potrzebne do odwrócenia trendów

Aby zahamować spadek liczby ludności i odwrócić niekorzystne trendy demograficzne w Polsce, potrzebne są zdecydowane kroki ze strony rządu. Oprócz wspomnianych wcześniej zmian w polityce rodzinnej i mieszkaniowej, kluczowe wydają się:

 • Poprawa dostępu do opieki żłobkowej i przedszkolnej
 • Wsparcie finansowe dla rodzin z dziećmi (rozszerzenie 500+)
 • Ułatwienia w zakupie i budowie mieszkań dla młodych rodzin

Tylko kompleksowe działania, a nie pojedyncze programy, dadzą szansę na zahamowanie negatywnych skutków zmian demograficznych w perspektywie kolejnych lat.

Podsumowanie

Jak COVID-19 zmienił demografię w Europie? Pozycja Polski zaskakuje!

Przedstawione w artykule dane jednoznacznie wskazują, że sytuacja demograficzna Europy, a zwłaszcza Polski, jest bardzo niepokojąca. Spadek liczby ludności oraz rekordowo niska liczba urodzeń to poważne sygnały ostrzegawcze, które wymagają pilnych działań naprawczych.

Jak pokazują zaprezentowane liczby, pandemia COVID-19 znacząco wpłynęła na pogłębienie tych niekorzystnych trendów. Szybko postępujące starzenie się społeczeństwa i zbyt mała liczba urodzeń to problemy, z którymi Polska będzie musiała się zmierzyć w najbliższej przyszłości.

Niestety prognozy na kolejne lata również nie napawają optymizmem. Jeżeli nic się nie zmieni, spodziewany jest dalszy spadek liczby ludności oraz utrzymująca się rekordowo niska dzietność. To z kolei przełoży się na problemy ekonomiczne i obciążenie systemów społecznych.

Jedynym rozwiązaniem jest podjęcie zdecydowanych i skoordynowanych działań ze strony rządów krajów europejskich. W przypadku Polski są one wręcz niezbędne, jeśli chcemy uniknąć bardzo poważnych konsekwencji zmian demograficznych.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
 4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Warto płacić prowizję? Jak uniknąć pośrednika-krwiopijcy
NewsWarto płacić prowizję? Jak uniknąć pośrednika-krwiopijcy

Zatrudnienie pośrednika nieruchomości to opłacalna inwestycja. Poznaj znaki profesjonalnego agenta, jego wynagrodzenie i koszty prowizji. Dowiedz się, jak uniknąć nierzetelnych pośredników i znaleźć najlepszego specjalistę, który zapewni bezpieczną transakcję w dobrej cenie.