News

Jak dużo zarabiają pracownicy z Afryki i Azji w Polsce? Zaskakujące stawki czekają!

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk06.12.20235 min.
Jak dużo zarabiają pracownicy z Afryki i Azji w Polsce? Zaskakujące stawki czekają!

Zarobki pracowników z Afryki i Azji w Polsce potrafią zaskoczyć - sięgają nawet 5 tys. zł netto miesięcznie. Wynika to z dużego zapotrzebowania na pracowników i gotowości imigrantów do ciężkiej pracy. Jak pokazują dane, oczekiwania finansowe przyjezdnych są wyższe niż średnie zarobki Polaków. Chętni do pracy w naszym kraju nie brakuje - osoby z odległych krajów widzą Polskę jako atrakcyjne miejsce emigracji.

Kluczowe wnioski:
 • Pracownicy z Afryki i Azji liczą na zarobki rzędu 3,5-4 tys. zł netto miesięcznie.
 • Oczekują oni m.in. zapewnionego zakwaterowania i możliwości przepracowania nawet 240 godzin w miesiącu.
 • Średnie zarobki w Polsce są nieco niższe niż oczekiwania pracowników z odległych krajów.
 • Osoby z Afryki i Azji najczęściej podejmują pracę w magazynach, handlu, logistyce i transporcie.
 • Polska postrzegana jest przez nich jako bezpieczny i atrakcyjny kraj do pracy i życia.

Rosnące zapotrzebowanie na pracowników z zagranicy

Jak wynika z raportu Grupy Progres, aż 25% firm w Polsce planuje w przyszłym roku zatrudnić pracowników z odległych krajów. To efekt niedoboru rąk do pracy na polskim rynku oraz rosnącego zapotrzebowania na pracowników w wielu branżach.

Jak podkreśla prezes ZUS Gertruda Uścińska, na stabilną sytuację Funduszu Ubezpieczeń Społecznych istotny wpływ ma wzrost liczby pracujących w Polsce cudzoziemców. Ich składki zasilają system ubezpieczeń społecznych.

Firmy coraz częściej poszukują pracowników nie tylko na Ukrainie, ale także w odleglejszych krajach Azji i Afryki - m.in. w Indiach, na Filipinach, w Bangladeszu, Sri Lance i Nepalu. Jak twierdzi Natalia Myskova z Grupy Progres, chętnych do pracy w Polsce nie brakuje. Nasz kraj postrzegany jest jako bezpieczne i dobre miejsce do pracy.

Główne kierunki imigracji zarobkowej do Polski

Najwięcej imigrantów zarobkowych przyjeżdża do Polski tradycyjnie z Ukrainy. Jednak w ostatnich latach, w związku z sytuacją na tamtejszym rynku pracy, nasz kraj zaczął przyciągać także pracowników z Białorusi, Mołdawii, Gruzji czy Armenii.

Coraz więcej osób decyduje się także na przyjazd z dalszych krajów, takich jak Wietnam, Indie, Filipiny, Nepal czy kraje afrykańskie. Prognozuje się, że w najbliższej przyszłości ten trend jeszcze przyspieszy.

Oczekiwania finansowe pracowników z Azji i Afryki

Pracownicy z odległych krajów Azji i Afryki mają konkretne oczekiwania finansowe wobec pracy w Polsce. Jak wynika z raportu, liczą oni na zarobki rzędu 3500-4000 zł netto miesięcznie. Są także gotowi ciężko pracować - nawet 240 godzin w miesiącu - aby osiągnąć takie wynagrodzenie.

Dodatkowo oczekują od pracodawców zapewnienia zakwaterowania w pobliżu miejsca pracy. Te warunki nie są oderwane od rzeczywistości. Jak pokazują dane GUS, średnie zarobki w sektorach, które najchętniej zatrudniają migrantów (handel, przemysł, transport) wynoszą ponad 6,5 tys. zł brutto, czyli ok. 4,5-5 tys. zł netto.

Branża Średnie zarobki brutto
Transport i magazyny 7116 zł
Przemysł 6920 zł
Handel 6796 zł

Oznacza to, że oczekiwania płacowe pracowników z Afryki i Azji nie odbiegają znacząco od realiów polskiego rynku pracy, a nawet są nieco niższe od średnich zarobków.

Czytaj więcej: Jak COVID-19 zmienił demografię w Europie? Pozycja Polski zaskakuje!

Główne branże zatrudniające migrantów

Jak wynika z danych, imigranci zarobkowi najczęściej podejmują pracę w takich sektorach jak:

 • przemysł i produkcja
 • magazyny i logistyka
 • handel
 • transport

Te branże od lat borykają się z niedoborami kadrowymi, dlatego chętnie zatrudniają migrantów. Pracownicy z Azji i Afryki widzą w nich szansę na godne zarobki i lepszą przyszłość.

Jak przewidują eksperci, w najbliższych latach udział imigrantów zarobkowych z odległych krajów w ww. sektorach jeszcze wzrośnie. Coraz większa ich liczba decyduje się na pracę właśnie w Polsce.

Polska postrzegana jest przez pracowników z Afryki i Azji jako bezpieczne miejsce do życia i pracy, oferujące satysfakcjonujące zarobki.

Podsumowując, zapotrzebowanie polskiej gospodarki na pracowników z zagranicy rośnie.Wpływa to zarówno na rynek pracy, jak i kondycję systemu ubezpieczeń społecznych. Pracownicy z odległych zakątków świata widzą w Polsce szansę na godne życie i są gotowi ciężko pracować za nieco niższe od średniej, ale wciąż satysfakcjonujące zarobki.

Podsumowanie

Jak dużo zarabiają pracownicy z Afryki i Azji w Polsce? Zaskakujące stawki czekają!

W moim artykule przedstawiłem kluczowe informacje na temat rosnącego zatrudnienia pracowników z Afryki i Azji w Polsce. Pokazałem, że zapotrzebowanie na pracowników z zagranicy stale rośnie, a polskie firmy coraz śmielej sięgają po pracowników nie tylko z Ukrainy, ale także z dalszych krajów Azji i Afryki.

Przytoczyłem konkretne dane na temat oczekiwań finansowych tych pracowników - zazwyczaj liczą oni na zarobki rzędu 3,5-4 tys. zł netto miesięcznie. Jednocześnie są w stanie ciężko pracować, nawet po 240 godzin w miesiącu. Pokazałem także, że te oczekiwania nie są oderwane od rzeczywistości.

Wskazałem, w jakich branżach najczęściej pracują imigranci zarobkowi z Afryki i Azji - są to głównie przemysł, handel, magazyny i transport. To właśnie te sektory przyciągają pracowników z odległych zakątków świata do Polski - widzą w nich szansę na godne życie i zarobki.

Na koniec podkreśliłem, że według ekspertów w najbliższej przyszłości liczba pracowników z Afryki i Azji zatrudnionych w Polsce jeszcze wzrośnie. Nasz kraj jest postrzegany przez nich jako dobre i bezpieczne miejsce do życia i pracy.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
 4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły