Mieszkalnictwo

Jak korzystać z programu Mieszkanie za remont? Poznaj kluczowe szczegóły!

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska17.12.20237 min.
Jak korzystać z programu Mieszkanie za remont? Poznaj kluczowe szczegóły!

Komornik mysłowice licytacje może być rozwiązaniem dla tych, którzy chcą kupić mieszkanie poniżej wartości rynkowej. Jednak dla wielu osób lepszym i tańszym sposobem na własne lokum jest program "Mieszkanie za remont". W zamian za odnowienie zaniedbanego mieszkania komunalnego można uzyskać do niego prawa na preferencyjnych warunkach. Jak działa ten program? Jakie są jego zalety i wady? Przeczytaj artykuł, aby poznać kluczowe informacje.

Kluczowe wnioski:

 • Remontując mieszkanie komunalne, można uzyskać do niego prawa na bardzo korzystnych warunkach.
 • Trzeba jednak dysponować pewną gotówką, by sfinansować kosztowny remont.
 • W niektórych miastach istnieje szansa na późniejszy wykup takiego lokalu na własność.
 • Niestety nie każdy może skorzystać z programu - obowiązują określone kryteria.
 • Mimo pewnych wad, dla wielu osób może to być świetna okazja do poprawy warunków mieszkaniowych.

Czy można dostać mieszkanie do remontu całkowicie za darmo?

Wiele osób zastanawia się, czy w ramach programu "Mieszkanie za remont" można otrzymać lokal zupełnie za darmo. W końcu w ogłoszeniach często pojawia się sformułowanie "mieszkanie za darmo do remontu". Jak jest naprawdę?

Formalnie rzecz biorąc, lokal w ramach programu faktycznie jest udostępniany nieodpłatnie. Nie trzeba za niego płacić żadnych opłat wstępnych czy kaucji.

Jednak z drugiej strony, nie otrzymujemy go na własność. Dostajemy go wyłącznie w użytkowanie, na podstawie umowy najmu z gminą. Musimy więc co miesiąc uiszczać czynsz, który wprawdzie jest zazwyczaj niższy niż rynkowy, ale jednak jest to regularny wydatek z naszej strony.

Ponadto, choć nie płacimy za sam lokal, to musimy mieć środki finansowe na remont, który może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wydatki te nie są w żaden sposób refundowane. Ewentualnie w niektórych miastach można starać się o niewielkie dofinansowanie remontu.

Podsumowując - mieszkanie w ramach programu nie jest darmowe w pełnym tego słowa znaczeniu. Choć formalnie nic nie płacimy za lokal, to i tak wiąże się to z koniecznością poniesienia pewnych kosztów z naszej strony.

Jakie koszty trzeba ponieść biorąc udział w programie?

Uczestnictwo w programie "Mieszkanie za remont" nie jest całkiem darmowe. Oprócz konieczności sfinansowania kosztownego remontu, trzeba też liczyć się z następującymi regularnymi kosztami:

 • comiesięczny czynsz za najem lokalu - wprawdzie na preferencyjnych warunkach, ale jednak jest to stały wydatek,
 • opłaty za media (prąd, gaz, wodę) - też trzeba będzie ponosić na własny koszt.

W niektórych przypadkach, przynajmniej przez pewien okres, można liczyć na zwolnienie z czynszu w ramach rekompensaty za poniesione koszty remontu. Jednak opłaty za media i tak pozostaną naszym obowiązkiem.

Podsumowując, choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że dostajemy mieszkanie za darmo, to tak naprawdę wiąże się to z konkretnymi kosztami. Na pewno nie jest to rozwiązanie całkowicie darmowe.

Jakie środki trzeba mieć, by się ubiegać o mieszkanie za remont?

Kluczowym warunkiem ubiegania się o lokal w ramach programu "Mieszkanie za remont" jest posiadanie środków na sfinansowanie jego remontu. Jak dużo gotówki trzeba mieć?

Niestety oferowane w programie lokale zazwyczaj są w fatalnym stanie technicznym i wymagają generalnego remontu. Bardzo często nie posiadają nawet takich podstawowych elementów jak łazienka, czy też węzeł sanitarny i trzeba je wykonać od podstaw.

Z doświadczeń osób, które już skorzystały z programu wynika, że na remont trzeba zarezerwować od 50 do nawet 150 tys. zł. Tyle potrafi kosztować kompleksowa modernizacja lokalu obejmująca m.in. nową instalację elektryczną i hydrauliczną, wykonanie łazienki, wymianę okien i drzwi, położenie podłóg czy prace malarskie.

Co istotne, te koszty remontu nie są w żaden sposób zwracane przez gminę. Stanowią więc spory wydatek, który trzeba ponieść z własnej kieszeni. Dlatego bardzo ważne jest, aby wcześniej realnie oszacować zakres niezbędnych prac i mieć odpowiednią sumę pieniędzy na ten cel.

Ile kosztuje remont mieszkania w ramach programu?

Koszt remontu mieszkania w programie "Mieszkanie za remont" jest bardzo zróżnicowany w zależności od stanu technicznego danego lokalu i zakresu niezbędnych prac modernizacyjnych.

Zakres prac Szacowany koszt
Remont powierzchowny (głównie prace wykończeniowe) 20-40 tys. zł
Remont średnio zakrojony (wymiana instalacji, stolarki okiennej itp.) 40-80 tys. zł
Remont kapitalny (m.in. wykonanie łazienki, założenie ogrzewania) 80-150 tys. zł

Jak widać, przy gruntownej modernizacji bardzo zaniedbanego lokalu, koszt remontu może sięgnąć nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Tym bardziej ważne jest wcześniejsze zaplanowanie budżetu i zabezpieczenie odpowiednich środków finansowych jeszcze przed przystąpieniem do programu.

Czytaj więcej: Jak online wypowiedzieć umowę z Vectrą? Poradnik 2023

Gdzie można znaleźć informacje o dostępności programu w swojej miejscowości?

Program "Mieszkanie za remont" nie jest realizowany we wszystkich miastach. Dostępność należy więc sprawdzić bezpośrednio w urzędzie swojego miasta lub gminy. Gdzie konkretnie można znaleźć informacje?

Podstawowym źródłem informacji na temat dostępności programu powinna być strona internetowa urzędu naszego miasta lub gminy. Tam w dziale mieszkalnictwa lub komunalnych zasobów mieszkaniowych powinny znaleźć się wszystkie niezbędne dane.

Kolejnym dobrym tropem są ogłoszenia i obwieszczenia urzędowe. Jeśli program jest obecnie realizowany, na pewno pojawią się stosowne informacje w Biuletynie Informacji Publicznej danego urzędu.

Warto też skontaktować się bezpośrednio z pracownikami wydziału mieszkaniowego. Oni będą posiadać najbardziej aktualną wiedzę na temat ewentualnych naborów wniosków w ramach programu.

Najważniejsze jest, aby na bieżąco śledzić komunikaty swojego lokalnego urzędu. W każdej chwili może pojawić się informacja o ruszeniu kolejnej edycji programu "Mieszkanie za remont".

Jakie dokumenty trzeba złożyć, składając wniosek o mieszkanie do remontu?

Jak korzystać z programu Mieszkanie za remont? Poznaj kluczowe szczegóły!

Składając wniosek o przydział mieszkania do remontu w ramach programu, trzeba przygotować odpowiedni zestaw wymaganych dokumentów. Jakie konkretnie?

Przede wszystkim należy wypełnić i podpisać formularz wniosku o przyznanie lokalu do remontu. We wniosku podajemy nasze dane osobowe, informacje o obecnej sytuacji mieszkaniowej, uzasadnienie potrzeby uzyskania mieszkania itd.

Do formularza załączamy:

 • dokumenty potwierdzające nasze dochody - aktualne zaświadczenie od pracodawcy o zarobkach lub inne dokumenty w zależności od źródeł utrzymania (emerytura, renta itp.),
 • dokumenty potwierdzające naszą sytuację rodzinną - np. aktualny odpis skrócony aktu małżeństwa i urodzenia dzieci (jeśli dotyczy),
 • oświadczenie o stanie majątkowym potwierdzające, że nie posiadamy na własność innego lokalu mieszkalnego lub domu.

W zależności od wymogów konkretnego urzędu, mogą być potrzebne jeszcze dodatkowe dokumenty uwiarygodniające naszą trudną sytuację materialną lub mieszkaniową.

Gdzie złożyć komplet dokumentów?

Wypełniony wniosek wraz z wymaganymi załącznikami składamy osobiście w kancelarii urzędu miasta lub gminy. Najlepiej złożyć go w wydziale mieszkalnictwa lub gospodarki mieszkaniowej - tam będzie trafiał bezpośrednio do odpowiednich osób.

Które miasta oferują mieszkania do remontu w ramach programu?

Program "Mieszkanie za remont" realizowany jest w wielu polskich miastach. Oto lista wybranych lokalizacji, gdzie aktualnie można ubiegać się o lokal do remontu:

 • Kraków - pierwsza edycja programu ruszyła w 2022 r., lokale udostępniane są na czas nieokreślony, a czynsz wynosi ok. 6-15 zł za m2,
 • Wrocław - w ostatniej edycji do remontu przeznaczono 35 lokali o różnej powierzchni, od singli po rodziny 3-4 osobowe,
 • Poznań - program uruchamiany cyklicznie, ostatnio dostępnych było 21 mieszkań w złym stanie technicznym o powierzchni od 44 do 189 m2,
 • Łódź - w 2022 r. przekazano 80 pustostanów do remontu, w zamian oferowane było zwolnienie z czynszu nawet na 4 lata,
 • Gdańsk - począwszy od 2023 r. planowane jest sukcesywne przekazywanie lokali komunalnych w zamian za ich remont i wykończenie.

Oprócz wymienionych miast, program działał lub działa również m.in. w Szczecinie, Gliwicach, Tarnowie, Sopocie, Kielcach, Jaworznie, Siemianowicach Ślaskich. Warto sprawdzić jego dostępność także wTwojej okolicy.

Jakie są zalety programu "Mieszkanie za remont"?

Program "Mieszkanie za remont" ma szereg zalet, które sprawiają, że dla wielu osób może być korzystną opcją na poprawę swoich warunków mieszkaniowych. Jakie konkretnie?

 • Daje szansę na uzyskanie lokalu komunalnego z pominięciem wieloletnich kolejek,
 • Oferuje najem mieszkania na bardzo preferencyjnych warunkach - najczęściej dożywotnio i po atrakcyjnym czynszu,
 • W niektórych lokalizacjach istnieje perspektywa późniejszego wykupienia lokalu na własność po kilku latach,
 • Często można ub

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
 4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz