Finanse

Jak Nowy Ład wpływa na ustawkę antylichwiarską? Odkryj najnowsze zmiany!

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk06.12.20234 min.
Jak Nowy Ład wpływa na ustawkę antylichwiarską? Odkryj najnowsze zmiany!

Jak znaleźć lichwiarza? Niestety w Polsce nadal istnieje proceder lichwy, choć walka z nim trwa od lat. W ramach programu Polski Ład wprowadzono kolejne zmiany w ustawie antylichwiarskiej, które mają dodatkowo chronić konsumentów. Sprawdź, jakie najnowsze przepisy weszły w życie i jak wpływają na rynek pożyczkowy.

Kluczowe wnioski:
 • Nowe przepisy ograniczają maksymalne koszty pozaodsetkowe pożyczek.
 • Firmy pożyczkowe muszą teraz badać zdolność kredytową klientów.
 • Niektórzy eksperci ostrzegają, że nowe reguły mogą wykluczyć finansowo część klientów.
 • Część firm pożyczkowych może zakończyć działalność w obecnej formie.
 • Mimo zmian, problem lichwy w Polsce raczej nie zniknie całkowicie.

Czy nowa ustawa antylichwiarska chroni konsumentów przed lichwą?

Nowa ustawa antylichwiarska ma na celu wzmocnienie ochrony konsumentów przed nieuczciwymi praktykami ze strony niektórych firm pożyczkowych. Wprowadza ona szereg restrykcji, które mają uniemożliwić nakładanie zawyżonych kosztów i odsetek.

Najważniejsze zmiany to m.in. limit kosztów pozaodsetkowych do 20% wartości pożyczki, konieczność badania zdolności kredytowej klientów czy zakaz tzw. rolowania pożyczek. Te rozwiązania faktycznie mogą chronić konsumentów przed lichwą.

Czy to wystarczy, by wyeliminować proceder lichwy w Polsce?

Niestety nowe przepisy antylichwiarskie mają też swoje wady. Eksperci ostrzegają, że część klientów firm pożyczkowych może zostać wykluczona finansowo i szukać pomocy w szarej strefie.

Ponadto ustawa nie rozwiązuje problemu lichwy w całości. Wciąż zdarzają się przypadki oszustw i wyłudzeń pożyczek, a także groźby ze strony zorganizowanych grup przestępczych.

Jak znowelizowana ustawa wpłynie na dostęp do pożyczek?

Wprowadzenie nowych regulacji antylichwiarskich bez wątpienia wpłynie na dostępność pożyczek dla Polaków. Według symulacji CRIF, po wejściu w życie limitu kosztów pozaodsetkowych na poziomie 20%, znacznie mniej osób otrzyma finansowanie.

Limit ten uderzy szczególnie w firmy udzielające pożyczek na większe kwoty oraz dłuższe okresy spłaty. W ich przypadku drastycznie zmaleje liczba udzielanych pożyczek. Niektórzy eksperci prognozują, że część firm zniknie z rynku.

Obniżenie limitu kosztów pozaodsetkowych bez wyliczeń, jak wpłynie na dostępność oferty kredytowej, może wypchnąć wielu klientów poza rynek regulowany.

Kto najbardziej ucierpi po wejściu w życie ustawy?

Największe problemy będą miały najprawdopodobniej osoby o niskich dochodach i słabej zdolności kredytowej, które i tak mają utrudniony dostęp do finansowania bankowego.

Jeśli na skutek restrykcji firmy pożyczkowe ograniczą swoją działalność lub podniosą wymagania, wielu klientów może szukać pomocy w szarej strefie lub wpaść w spiralę długów.

Czytaj więcej: Jak bezpiecznie zastrzec PESEL przed kradzieżą tożsamości? Poradnik 2023

Kiedy wejdą w życie kolejne zapisy ustawy antylichwiarskiej?

Nowa ustawa antylichwiarska została uchwalona w 2022 roku, jednak nie wszystkie jej przepisy weszły w życie jednocześnie. Pierwsze dotyczyły limitów kosztów pozaodsetkowych, które obowiązują od 18 grudnia 2022 r.

Kolejne ważne zmiany, czyli konieczność badania zdolności kredytowej klientów, wejdą w życie 18 maja 2023 r. Natomiast objęcie firm pożyczkowych nadzorem KNF planowane jest od 1 stycznia 2024 r.

18 grudnia 2022 Limit kosztów pozaodsetkowych
18 maja 2023 Badanie zdolności kredytowej
1 stycznia 2024 Nadzór KNF nad firmami pożyczkowymi

Jakie kary grożą firmom pożyczkowym za naruszenie przepisów?

Jak Nowy Ład wpływa na ustawkę antylichwiarską? Odkryj najnowsze zmiany!

Firmy pożyczkowe, które naruszą nowe przepisy antylichwiarskie muszą liczyć się z dotkliwymi sankcjami. Dotyczą one przede wszystkim udzielania pożyczek klientom bez zdolności kredytowej lub z zaległościami.

W takich przypadkach pożyczkodawcy nie będą mogli zbyć wierzytelności, a dochodzenie należności będzie możliwe dopiero po spłacie wcześniejszego zadłużenia. To poważnie uderzy w finanse takich firm.

 • Firmy pożyczkowe muszą liczyć się z dotkliwymi sankcjami za naruszanie nowych przepisów antylichwiarskich.
 • Kary obejmują m.in. zakaz zbywania wierzytelności i dochodzenia należności.

Czy nowe przepisy ograniczą lichwę w Polsce?

Czas pokaże, czy rzeczywiście nowa ustawa antylichwiarska pozwoli skutecznie ograniczyć zjawisko lichwy w Polsce. Z pewnością utrudni działanie nieuczciwym firmom pożyczkowym.

Niestety część ekspertów przestrzega, że zaostrzenie przepisów może także pogłębić szarą strefę. Potencjalni klienci wykluczeni z rynku legalnych pożyczek mogą szukać finansowania gdzie indziej.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
 2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
 3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
 4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Jak podreperować domowy budżet? Proste i skuteczne metody!
FinanseJak podreperować domowy budżet? Proste i skuteczne metody!

Oto propozycja meta description dla podanych słów kluczowych: Jak zarobić szybko 1000zł? Poznaj sprawdzone metody podreperowania domowego budżetu – promowanie produktów w social mediach, inwestowanie oszczędności czy zarabianie na własnym blogu. Przeczytaj porady eksperta.

Jak oszczędzać na urlop marzeń? Kluczowe kroki do rozważenia!
FinanseJak oszczędzać na urlop marzeń? Kluczowe kroki do rozważenia!

Oto propozycja meta description opartego na podanych słowach kluczowych: Szukasz tanich domków 6-osobowych w Bieszczadach? Sprawdź nasz poradnik, w którym zdradzamy sprawdzone sposoby na oszczędzanie i znalezienie najlepszych promocji na urlop marzeń w tym malowniczym regionie Polski.