News

Jak postąpić z nadpłatą lub niedopłatą? Najnowsze informacje ZUS dla podatników.

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak05.01.20246 min.
Jak postąpić z nadpłatą lub niedopłatą? Najnowsze informacje ZUS dla podatników.

Nadpłata lub niedopłata na koncie w ZUS to sytuacja, z którą może zmierzyć się wielu płatników składek. Po 5 stycznia ZUS udostępnił na kontach blisko 3,3 mln podatników informacje o ich rozliczeniach za 2023 rok. W artykule wyjaśniamy, jakie działania należy podjąć w przypadku wystąpienia nadwyżki lub niedoboru środków. Dowiesz się, gdzie sprawdzić saldo na koncie w ZUS oraz jak rozłożyć spłatę zadłużenia na dogodne raty lub odzyskać ewentualną nadpłatę.

Jak sprawdzić stan rozliczeń na koncie ZUS

Aby sprawdzić stan rozliczeń na koncie w ZUS, należy zalogować się na Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Tam na profilu płatnika składek dostępna jest informacja o aktualnym saldzie - czy występuje nadpłata, niedopłata czy zerowe saldo.

ZUS rozpoczął wysyłanie tych informacji 5 stycznia 2023 roku. Trafią one do ponad 3,3 mln płatników składek, którzy rozliczali się i opłacali składki w minionym roku.

W informacji tej ZUS wskaże nie tylko saldo, ale także:

 • wysokość wpłat wniesionych w 2023 r.
 • wysokość należności z tych wpłat rozliczonych
 • dla osób spłacających zadłużenie w ratach - kwotę pozostałą jeszcze do uregulowania

Należy pamiętać, że są to dane na dzień 31 grudnia ubiegłego roku. Jeśli po tej dacie płatnik dokonał korekt w rozliczeniach lub uiścił dodatkowe wpłaty, informacja o aktualnym saldzie będzie dostępna na bieżąco na profilu PUE ZUS.

Gdzie znaleźć PUE ZUS

Aby zalogować się na PUE ZUS, trzeba wejść na stronę www.zus.pl i kliknąć baner „Platforma Usług Elektronicznych” lub bezpośrednio przejść pod adres: https://pue.zus.pl/.

Konieczne będzie zalogowanie się przy pomocy profilu zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub certyfikatu ZUS.

Co zrobić w przypadku nadpłaty na koncie ZUS

Sytuacja, w której na koncie ZUS widnieje nadpłata, jest korzystna dla płatnika składek. Oznacza bowiem, że wpłacił on wyższą kwotę niż wynikało to z jego zobowiązań wobec ZUS.

Co w takiej sytuacji może zrobić płatnik?

 • Pomniejszyć najbliższą składkę o kwotę nadpłaty.
 • Złożyć wniosek o zwrot nadpłaty na swój rachunek bankowy (RZS-P).

Jak odzyskać pieniądze z nadpłaty?

Aby odzyskać pieniądze z nadpłaty na koncie ZUS, należy złożyć wniosek RZS-P o jej zwrot. Można to zrobić:

 • przez PUE ZUS (wniosek trafia od razu do realizacji),
 • osobiście lub pocztą do terenowej jednostki ZUS (rozpatrzenie wniosku trochę potrwa).

Zwrot nadpłaty trafi na rachunek bankowy przypisany do konta płatnika składek. Dlatego warto wcześniej sprawdzić, czy ZUS posiada aktualny numer konta.

Czytaj więcej: Wrzawa na posiedzeniu Sejmu. Hołownia do Suskiego: proszę mówić generale

Jak rozłożyć niedopłatę ZUS na raty

Niedopłata na koncie ZUS oznacza, że płatnik wpłacił w 2023 roku mniej środków niż wynikało to z jego zobowiązań wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Co w takiej sytuacji zrobić?

Jeśli zaległość jest niewielka, należy ją uregulować przy najbliższej wpłacie do ZUS. Do kwoty niedopłaty trzeba doliczyć odsetki za zwłokę. Ich wysokość można obliczyć korzystając z kalkulatora odsetkowego ZUS dla płatników składek.

A co zrobić, gdy zaległa kwota jest zbyt duża, by uregulować ją jednorazowo?

W takiej sytuacji można złożyć wniosek do ZUS o rozłożenie spłaty zadłużenia na dogodne raty. Najlepiej skontaktować się w tej sprawie z doradcą ds. ulg i umorzeń. Doradca:

 • przedstawi najkorzystniejsze warunki spłaty zadłużenia
 • pomoże wypełnić wniosek
 • wskaże potrzebne dokumenty

Z doradcą można porozmawiać telefonicznie lub umówić się na e-wizytę.

Niedopłatę na koncie ZUS warto jak najszybciej uregulować - z każdym miesiącem rosną bowiem odsetki od zaległej kwoty.

Jak sprawdzić informacje o zaległościach wobec ZUS

Jeśli na koncie pojawi się komunikat o zaległościach w opłacaniu składek, warto sprawdzić o jakie kwoty i okresy dokładnie chodzi. Szczegółowe dane na ten temat znajdziemy po zalogowaniu do PUE ZUS.

Tam w zakładce [Dokumenty i wiadomości] → [Dokumenty] → [Zaległości i odsetki] udostępnione są konkretne informacje, w tym:

 • Numer deklaracji i miesiąc, którego dotyczyło rozliczenie
 • Rodzaj i wysokość należności głównej (zaległej składki)
 • Wysokość odsetek na dany dzień
Dokument Okres Kwota zaległości Kwota odsetek (na dzień)
DRA 12.01.2023 grudzień 2022 1 200 zł 15 zł (na 05.01.2023)

Warto regularnie monitorować te dane, aby na bieżąco regulować ewentualne zaległości i nie dopuszczać do ich narastania.

Jak spłacić niewielkie zadłużenie w ZUS

Jak postąpić z nadpłatą lub niedopłatą? Najnowsze informacje ZUS dla podatników.

Gdy na koncie pojawi się niewielka zaległość w opłacaniu składek, najlepiej uregulować ją możliwie szybko - przy kolejnej wpłacie do ZUS.

Jak to zrobić?

 1. Sprawdzić dokładną kwotę niedopłaty (z uwzględnieniem odsetek za zwłokę) - w PUE ZUS lub dzwoniąc do infolinii ZUS.
 2. Dodać zaległą kwotę do standardowej wpłaty przy kolejnym terminie płatności.
 3. W tytule przelewu koniecznie zaznaczyć, że jest to wpłata dodatkowa z tytułu uregulowania zaległości.

Dzięki temu zaległa należność zostanie zaksięgowana na koncie i zaległość zostanie spłacona.

Niewielkie zaległości lepiej uregulować od razu - z każdym miesiącem bowiem rosną odsetki od zadłużenia.

Podsumowanie

W powyższym artykule omówiono kwestię rozliczeń płatników składek z ZUS po okresie rozliczeniowym za rok 2023. Dowiedzieliśmy się, że 5 stycznia ZUS udostępnił na kontach ponad 3 mln podatników informacje o saldzie ich kont - czy występuje nadpłata, niedopłata czy może zerowe saldo. Wyjaśniono także, jak sprawdzić te dane (na PUE ZUS) oraz jak postępować w przypadku wykazania nadwyżki lub niedoboru środków.

W przystępny sposób opisano procedury pozwalające odzyskać pieniądze z ewentualnej nadpłaty lub rozłożyć spłatę niedoboru na dogodne raty. Nie zabrakło też praktycznych porad, jak uregulować drobne zaległości czy gdzie i jak można sprawdzić dokładne informacje na temat zadłużenia w ZUS.

Lektura artykułu pozwoli z pewnością lepiej zorientować się w temacie własnych rozliczeń z ZUS i trafnie zareagować na pojawienie się zarówno nadwyżki, jak i niedoboru środków na koncie. Zaprezentowane procedury opisano w przystępny i praktyczny sposób, co ułatwia zrozumienie tematu i daje konkretną wiedzę, jak samodzielnie uporać się z rozliczeniami po okresie rozrachunkowym.

Mam nadzieję, że zawarte w artykule treści będą pomocne dla wielu podatników i płatników składek i pozwolą sprawnie uporać się z ewentualnymi nadpłatami lub niedopłatami za 2023 rok. Zachęcam do lektury i skorzystania z praktycznych porad, aby bez problemu rozliczyć się z ZUS.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
 3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
 4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły