Finanse

Jak skorzystać z gwarancji de minimis? Sprawdź kto się do niej kwalifikuje!

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk02.12.20237 min.
Jak skorzystać z gwarancji de minimis? Sprawdź kto się do niej kwalifikuje!

Korzystając z kalkulatora pomocy de minimis online możesz sprawdzić, czy twoja firma kwalifikuje się do skorzystania z gwarancji de minimis - zabezpieczenia kredytu obrotowego lub inwestycyjnego dla MŚP. Ten rodzaj wsparcia pozwala zaciągnąć dodatkowe finansowanie na rozwój biznesu na korzystnych warunkach. W artykule wyjaśniamy zasady i ograniczenia gwarancji, maksymalne kwoty i okresy oraz wskazujemy banki oferujące kredyty objęte tym zabezpieczeniem. Zapraszamy do lektury!

Kluczowe wnioski:
 • Gwarancja de minimis to atrakcyjna forma wsparcia dla mikro, małych i średnich firm
 • Pomaga uzyskać kredyt, gdy zabezpieczenie majątkowe jest niewystarczające
 • Maksymalna kwota to 3,5 mln zł, zależy od wielkości otrzymanej pomocy de minimis
 • Okres gwarancji to max 27 miesięcy dla kredytu obrotowego i 99 miesięcy dla inwestycyjnego
 • Oferty kredytów z tą gwarancją dostępne są w większości dużych banków

Jaki jest cel gwarancji de minimis dla firm?

Gwarancja de minimis ma na celu wspieranie rozwoju mikro, małych i średnich firm poprzez ułatwienie im dostępu do finansowania zewnętrznego. Jest formą zabezpieczenia kredytu, dzięki któremu przedsiębiorstwa z sektora MŚP mogą pozyskać dodatkowe środki nawet przy niewystarczających zabezpieczeniach majątkowych.

Dla wielu firm, zwłaszcza start-upów, początkujących przedsiębiorców oraz firm rozwijających się dynamicznie, dostęp do kredytu bankowego byłby utrudniony bez wsparcia w postaci gwarancji. Gwarancja de minimis umożliwia im zdobycie kapitału koniecznego do rozwoju i ekspansji.

Środki z kredytu objętego gwarancją de minimis firmy mogą przeznaczyć na finansowanie bieżącej działalności oraz inwestycje w rozwój i unowocześnianie firmy - zakup maszyn i urządzeń, wdrożenie nowych technologii i systemów, rozbudowę zakładu itp.

Korzyści z gwarancji de minimis

Najważniejsze korzyści dla firm wynikające z możliwości skorzystania z gwarancji to:

 • Łatwiejszy dostęp do finansowania dla większej liczby przedsiębiorstw
 • Możliwość pozyskania wyższej kwoty kredytu
 • Korzystne warunki kredytu - niższe wymagania co do zabezpieczeń

Dzięki temu z gwarancji de minimis mogą skorzystać także firmy o krótkiej historii kredytowej, niewystarczającym majątku na zabezpieczenie kredytu lub dopiero rozpoczynające działalność.

Które firmy mogą skorzystać z gwarancji de minimis?

Gwarancja de minimis skierowana jest do mikro, małych i średnich firm zarejestrowanych i prowadzących działalność gospodarczą na terenie Polski. Obejmuje osoby fizyczne, spółki cywilne, spółki prawa handlowego i inne formy prowadzenia działalności gospodarczej.

Z gwarancji mogą skorzystać zarówno firmy na rynku od wielu lat, jak i dopiero rozpoczynające działalność lub funkcjonujące krótko, np. start-upy. Jest to więc cenne wsparcie dla młodych, innowacyjnych firm.

Nie ma znaczenia wielkość obrotów czy zatrudnienia - z gwarancji de minimis może skorzystać zarówno mikroprzedsiębiorca, firma kilkuosobowa, jak i średnie przedsiębiorstwo zatrudniające do 250 pracowników.

Jakie kryteria trzeba spełniać?

Oprócz statusu MŚP, firmy starające się o gwarancję de minimis muszą spełniać jeszcze inne warunki, takie jak:

 • Brak zaległości wobec US i ZUS
 • Nieposiadanie negatywnej historii kredytowej
 • Prowadzenie rachunku w banku udzielającym kredytu

Ponadto nie można przekroczyć limitu pomocy de minimis - maksymalnej kwoty wsparcia, jaką dana firma może otrzymać w 3-letnim okresie.

Czytaj więcej: Pekao SA ułatwia otworzenie konta przez selfie – dowiedz się jak!

Jaka jest maksymalna kwota gwarancji de minimis?

Maksymalna jednorazowa kwota gwarancji de minimis wynosi 3,5 miliona złotych. Nie oznacza to jednak, że każda firma może liczyć na gwarancję w takiej wysokości.

Kwota uzyskanej gwarancji zależy od limitu pomocy de minimis, który określa maksymalną wartość wsparcia, jaką dane przedsiębiorstwo może otrzymać w 3 kolejnych latach podatkowych.

Status firmy Limit pomocy de minimis
Mikro i małe przedsiębiorstwa 200 tys. euro
Średnie przedsiębiorstwa 100 tys. euro

Jeśli np. mała firma otrzymała w ostatnich 2 latach pomoc de minimis o wartości 150 tys. zł, to może jeszcze ubiegać się o gwarancję na kwotę nie wyższą niż 350 tys. zł.

Jaki jest maksymalny okres gwarancji de minimis dla kredytu obrotowego?

Jak skorzystać z gwarancji de minimis? Sprawdź kto się do niej kwalifikuje!

W przypadku gdy kredyt objęty gwarancją de minimis przeznaczony jest na finansowanie bieżącej działalności, maksymalny okres gwarancji wynosi 27 miesięcy. Oznacza to, że firma musi spłacić kredyt obrotowy w ciągu maksymalnie 27 miesięcy od momentu jego zaciągnięcia.

Na przykład, jeśli przedsiębiorca bierze kredyt obrotowy z gwarancją de minimis na kwotę 200 tys. zł w styczniu 2023 r., powinien go spłacić w całości najpóźniej do końca marca 2025 r.

W praktyce kredyty obrotowe zabezpieczone gwarancją de minimis udzielane są najczęściej na okres 12-24 miesięcy, w zależności od polityki danego banku.

Gwarancja de minimis to atrakcyjna forma wsparcia, pozwalająca firmom sfinansować bieżącą działalność i inwestycje nawet przy niewystarczających zabezpieczeniach. Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą dzięki niej łatwiej rozwijać swój biznes.

Jaki jest maksymalny okres gwarancji de minimis dla kredytu inwestycyjnego?

Inaczej niż w przypadku kredytów obrotowych, gwarancja de minimis dla kredytów inwestycyjnych może zostać udzielona na okres nawet do 99 miesięcy, czyli ponad 8 lat.

Taki długi termin spłaty pozwala firmom sfinansować ze środków z kredytu inwestycje o większej skali i stopniu złożoności np. budowę nowego zakładu produkcyjnego, wdrożenie kompleksowego systemu informatycznego itp.

W praktyce najczęściej spotykany okres gwarancji dla kredytów inwestycyjnych to 60-84 miesiące. Firma powinna jednak pamiętać, że im dłuższy okres kredytowania, tym wyższe koszty kredytu.

Na co nie można przeznaczyć kredytu z gwarancją de minimis?

Choć gwarancja de minimis znacząco ułatwia dostęp firm do finansowania zewnętrznego, pewne ograniczenia jednak istnieją. Kredyt objęty tą gwarancją nie może zostać wykorzystany na:

 • Inwestycje kapitałowe w innych podmiotach
 • Zakup instrumentów finansowych
 • Nabycie wierzytelności
 • Zakup zorganizowanej części innego przedsiębiorstwa

Pozostałe cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą są dopuszczalne, o ile mieszczą się w ramach ustalonego limitu pomocy de minimis.

Gdzie można ubiegać się o kredyt z gwarancją de minimis?

Oferty kredytów z gwarancją de minimis dostępne są aktualnie w wielu bankach działających w Polsce, m.in. takich jak:

 • PKO Bank Polski
 • Bank Pekao
 • mBank
 • ING Bank Śląski
 • Santander Bank Polska
 • Alior Bank
 • BNP Paribas

Warto porównać warunki kredytowania (oprocentowanie, prowizje, wymagane zabezpieczenia itd.) w wybranych bankach i wybrać najkorzystniejszą ofertę finansowania inwestycji lub bieżącej działalności firmy.

Jakie są korzyści z gwarancji de minimis dla firm?

Podsumowując, główne korzyści dla firm wynikające z możliwości skorzystania z gwarancji de minimis, to przede wszystkim:

 • Łatwiejszy dostęp do finansowania - dla szerszego grona przedsiębiorstw, także tych o krótkiej historii
 • Większa dostępna kwota kredytu - dzięki częściowej gwarancji ze środków publicznych
 • Niższe koszty kredytu - wynikające z preferencyjnej opłaty (0,5% rocznie od kwoty gwarancji)
 • Wydłużony okres kredytowania - szczególnie w przypadku kredytów inwestycyjnych
 • Wsparcie w rozwoju biznesu - dzięki dodatkowym środkom na inwestycje

Dlatego gwarancję de minimis warto wziąć pod uwagę, rozważając zewnętrzne finansowanie działalności firmy.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
 4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Jak skutecznie oszczędzać pieniądze? Praktyczny poradnik
FinanseJak skutecznie oszczędzać pieniądze? Praktyczny poradnik

W obecnych czasach, odpowiednie zarządzanie swoimi pieniędzmi jest bardzo ważne. Równie istotne jest posiadanie oszczędności, co wiele osób wciąż ignoruje. Uznać należy to za duży błąd, ponieważ odłożone pieniądze często mogą nas uratować w przypadku nieplanowanych, dużych wydatków. Z drugiej strony, oszczędności mogą posłużyć także jako sposób na realizację naszych planów życiowych, jak podróże, czy zakup nowego samochodu. Z tego względu, warto wiedzieć jak skutecznie odkładać pieniądze.

Odpowiedzialny hazard dla graczy: główne zasady
FinanseOdpowiedzialny hazard dla graczy: główne zasady

W świecie, gdzie technologia przenika nasze życie, nowe kasyna stają się częścią kultury hazardu. To więcej niż tylko szansa na szczęście - to emocjonująca przygoda. Wybór odpowiedniego kasyna, np. Magic365, oraz metody płatności mają kluczowe znaczenie. Przeanalizujemy popularne metody, ich zalety i wady, oraz podpowiemy, jak wybrać najlepszą opcję dopasowaną do Twoich potrzeb

Sekrety dotacji – jak otrzymać wsparcie finansowe na rozwój firmy?
FinanseSekrety dotacji – jak otrzymać wsparcie finansowe na rozwój firmy?

Prowadzenie własnej działalności można porównać do niekończącej się podróży, która czasem jest łatwa i przyjemna, a innym razem pełna wybojów i zakrętów. Zdarza się, że w pewnej chwili warto skręcić z głównej trasy i eksplorować nowy nieznany teren. W takiej sytuacji dotacja jest jak piąty bieg, który rozpędza biznes. Dowiedz się, z jakich form finansowania możesz skorzystać.