Konta bankowe

Jak sprawdzić numer rachunku bankowego

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak25.12.20235 min.
Jak sprawdzić numer rachunku bankowego

Numer rachunku, sprawdzanie numeru to kluczowe informacje dla każdego posiadacza konta bankowego. Często zdarza się, że nie pamiętamy lub gdzieś zagubiliśmy numer swojego rachunku. Jak w takiej sytuacji sprawdzić tę kluczową informację? W tym poradniku dowiesz się jak w prosty i szybki sposób samodzielnie sprawdzić numer swojego rachunku bankowego. Podpowiemy gdzie szukać tej informacji w wyciągach, jak sprawdzić numer telefonicznie kontaktując się z bankiem oraz jak zweryfikować rachunek korzystając z bankowości internetowej.

Kluczowe wnioski:
 • Numer rachunku znajdziesz w wyciągu bankowym w nagłówku
 • Możesz też sprawdzić numer dzwoniąc do swojego banku
 • Bankowość internetowa pozwala łatwo zweryfikować numer rachunku
 • Po wykonaniu przelewu, w historii operacji zobaczysz numer rachunku nadawcy
 • Sprawdzając numer chronisz swoje finanse przed błędami

Jak w banku sprawdzić numer rachunku

Aby sprawdzić numer swojego rachunku bankowego w placówce banku, należy udać się do najbliższego oddziału i poprosić o pomoc pracownika. Koniecznie trzeba mieć ze sobą dokument tożsamości.

Pracownik banku bardzo szybko wyszuka nasz numer rachunku w systemie, po wpisaniu naszych danych osobowych - nazwiska i imienia. Będzie mógł nam powiedzieć numer zarówno rachunku ROR, jak i wszystkich innych posiadanych rachunków.

Można też zapytać o wydrukowanie potwierdzenia z numerem konta. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli nie pamiętamy naszego numeru i chcemy go mieć zapisanego na kartce w portfelu.

Pamiętajmy, że sprawdzenie rachunku w oddziale wymaga poświęcenia czasu na dojazd i może wiązać się z koniecznością odstania w kolejce. Dlatego warto rozważyć szybsze metody, omówione poniżej.

Jak znaleźć numer konta na wyciągu bankowym

Numer naszego rachunku bankowego znajdziemy na każdym wyciągu z konta, w nagłówku pierwszej strony.

Aby go odszukać, wystarczy wybrać jeden z ostatnich wyciągów z rachunku i na samym początku dokumentu powinien widnieć numer rachunku w standardowym formacie: dwie cyfry kontrolne, osiem cyfr numeru rachunku oraz kod SWIFT banku.

Sprawdzanie numeru rachunku w bankowości internetowej

Najprostszym sposobem na sprawdzenie aktualnego numeru naszego rachunku jest skorzystanie z bankowości internetowej. Praktycznie każdy bank udostępnia swoim klientom dostęp online do konta.

Po zalogowaniu się na konto, numer rachunku powinien być podany na głównej stronie serwisu transakcyjnego lub w zakładce z danymi osobowymi.

Sprawdzanie rachunku przez Internet jest naprawdę wygodne. Nie musimy nigdzie wychodzić ani rozmawiać z konsultantem. Wystarczy wejść na stronę banku lub aplikację mobilną.

Czytaj więcej: Kalkulator oprocentowania konta oszczędnościowego online

Telefoniczne sprawdzenie numeru rachunku w banku

Kolejnym sposobem na szybkie poznanie numeru swojego rachunku bankowego jest kontakt telefoniczny z bankiem. Większość banków ma infolinie, pod które można zadzwonić, aby uzyskać niezbędne informacje o produktach.

Konsultant infolinii poprosi nas o podanie danych osobowych i hasła telefonicznego, jeśli je ustanowiliśmy. Następnie będzie mógł sprawdzić i podać nam nasz numer rachunku. Dobrze jest w takim przypadku mieć pod ręką kartkę i długopis, żeby spisać informację.

Sprawdzenie rachunku po przelewie z innego banku

Jak sprawdzić numer rachunku bankowego

Jeszcze jednym trikiem który może nam pomóc w ustaleniu numeru naszego rachunku jest wykonanie na niego przelewu z konta w innym banku.

Po zaksięgowaniu takiego przelewu, w historii operacji na koncie pojawi się wpływ środków z podaniem numeru rachunku nadawcy. Będzie to właśnie poszukiwany przez nas numer naszego rachunku w danym banku.

Rachunek - jak samodzielnie sprawdzić swój numer

Jak widać, mamy całkiem sporo możliwości, aby bez problemu sprawdzić numer swojego rachunku bankowego. Krótko podsumowując, możemy:

 • udać się do placówki banku z dokumentem tożsamości i poprosić o pomoc pracownika,
 • znaleźć numer rachunku na wyciągu bankowym w nagłówku pierwszej strony,
 • sprawdzić numer po zalogowaniu do bankowości internetowej,
 • zadzwonić na infolinię banku i poprosić konsultanta o podanie nam tej informacji,
 • wykonać przelew z innego banku i sprawdzić numer rachunku w historii operacji po kwocie wpłaty.

Warto zapisać gdzieś swój numer rachunku, na wszelki wypadek. Ułatwi to szybkie znalezienie tej informacji w przyszłości i pozwoli uniknąć problemów.

Podsumowanie

Zapamiętanie numeru własnego rachunku bankowego bywa problematyczne. Często zastanawiamy się jak sprawdzić numer konta bankowego, gdy nie mamy go pod ręką. Na szczęście, banki udostępniają klientom różne sposoby, dzięki którym można szybko i łatwo zweryfikować numer posiadanego rachunku.

Przede wszystkim, numer rachunku bankowego znajdziemy zawsze w nagłówku wyciągu bankowego. Dodatkowo, większość banków udostępnia bankowość internetową i mobilną, po zalogowaniu się do której możemy sprawdzić wszystkie dane naszego konta, w tym jego numer.

Kolejnym sposobem jest skontaktowanie się z infolinią banku i poproszenie konsultanta o podanie nam naszego numeru rachunku. Może to zrobić po zweryfikowaniu naszych danych osobowych.

Istnieje również możliwość sprawdzenia numeru rachunku bankowego po wykonaniu przelewu z innego banku. W historii operacji, przy transakcji wpłaty, będzie podany numer konta, na który trafiły środki.

Najczęstsze pytania

Numer rachunku bankowego znajdziesz w nagłówku każdego wyciągu z konta. Jest tam podany w standardowym formacie: dwie cyfry kontrolne, osiem cyfr numeru rachunku i kod SWIFT banku.

Jeśli masz dostęp do bankowości internetowej swojego banku, zaloguj się na konto i poszukaj numeru rachunku na głównej stronie serwisu transakcyjnego lub w zakładce z danymi osobowymi.

Tak, większość banków ma infolinie, pod które możesz zadzwonić i poprosić konsultanta o podanie Twojego numeru rachunku. Musisz się wtedy zidentyfikować podając swoje dane osobowe.

W takim przypadku najlepiej udać się do najbliższego oddziału banku z dokumentem tożsamości i poprosić pracownika o pomoc w sprawdzeniu numeru rachunku w systemie banku.

Możesz też wykonać przelew na swój rachunek z konta w innym banku. Po jego zaksięgowaniu, w historii operacji zobaczysz numer rachunku, na który trafiły środki.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. W środę posłanka zastąpi Mariusza Kamińskiego. Jego ślubowanie w Sejmie.
 2. Prezydent podpisał ważne ustawy nowego rządu w piątek wieczór
 3. Co Prezes NBP mówi o inflacji? Klucz do decyzji RPP na wykresie
 4. Jak sztuczna inteligencja zastępuje nauczycieli? Futuroznawcy podają, że ruszyły zwolnienia
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły